Kurier z Teheranu

Okładka książki Kurier z Teheranu Wojciech Dutka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kurier z Teheranu
Wojciech Dutka Wydawnictwo: Lira Cykl: Antoni Mokrzycki (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Antoni Mokrzycki (tom 2)
Lira
2020-03-18
2020-03-18
faszyzm II wojna światowa kurier wojenny literatura polska ZSRR NKWD miłość niebezpieczeństwo powieść sensacyjna romans tajna misja tajny wywiad

30/2024

Niebiezpieczna misja jaką przyszło realizować Antoniemu Mokrzyckiemu w czasie wojny domowej w Hiszpanii była niewinną przygrywką dla wydarzeń, których bohater powieści będzie uczestnikiem od sierpnia 1939, kiedy to został zmobilizowany i miał wykonać misję o znaczeniu strategicznym dla polskiego wywiadu.

Mokrzycki cudem uniknie śmierci w Katyniu, ale przejdzie przez katownie NKWD i w obozie pracy pod Karagandą doczeka ataku Niemiec na ZSRR i płynącej za tym wydarzeniem amnestii dla Polaków. W ten sposób, z formowanym wojskiem uda mu się uwolnić z „nieludzkiej ziemii”, a potem przyjdzie mu odegrać swoją wielką grę w tym największym w dziejach konflikcie zbrojnym.

Tak jak w poprzedniej części autor spotyka szereg znanych z kart historii postaci. Są to m.in.: marszałek Edward Rydz-Śmigły, generałowie Władysław Sikorski, Władysław Anders, Michał Tokarzewski-Karaszewicz i Mieczysław Smorawiński, świadka zbrodni katyńskiej Stanisława Swaniewicza i szarą eminencję rządu w Londynie Józefa Retingera. Opiekował się także jedyną kobietą zamordowaną spośród polskich jeńców, podporucznik pilot Janiną Lewandowską. Miał także wątpliwy zaszczyt spotkać się z Józefem Stalinem, Ławrientijem Berią czy Wiaczesławem Mołotowem. Ma także okazję rozmowy z szachem Iranu Mohammadem Rezą Pahlawim. Wzorem poprzedniej części dzięki swoim szerokim horyzontom bohater ma predyspozycje do zjednywania sobie ludzi sztuki. Nie inaczej jest też w tym wypadku, ponieważ w czasie swojej wojennej tułaczki spotyka na swojej drodze Józefa Czechowicza, Tadeusza Dołęgę-Mostowicza i Abdurachmana Awtorchanowa.

W trakcie powieści śledzimy zmianę bohatera od nietuzinkowego dżentelmena i wysublimowanego dyplomaty o szerokich horyzontach przez więźnia sowieckiego systemu opresji, który odarł go z ludzkich cech, aż do człowieka zadającego śmierć wrogom bez mrugnięcia okiem i balansującego na granicy życia i śmierci.

„Kurier z Toledo” był soldiną pozycją, ale w drugiej części autor odpala istne literackie fajerwerki. Akcja jest bardzo wartka i momentami pędzi na „złamanie karku”. Autor rzuca nas od niekończących się stepów Kazachstanu po Gibraltar i od deszczowej Szkocji po upalny Teheran — powieść szpiegowska pełną gębą!

Świetna powieść w której fikcja literacka jest bardzo umiejętnie wpleciona z wielką historią.

30/2024

Mokrzycki cudem uniknie śmierci w Katyniu, ale przejdzie...

Genialna!
Uwielbiam książki Dutki. Dzięki niemu polubiłam historię i więcej rozumiem obserwując to, co dzieje się na scenie politycznej.
Polecam!

Genialna!
Polecam!

Druga część w wykonaniu pana Więckowskiego jeszcze lepsza. Akcja i wojna. Świetna powieść na długie zimowe wieczory. Polecam, wysłuchałam. Trzyma w napięciu!

Ta część jest lepsza niż 1, ale tylko trochę. Miałem nieustanne wrażenie, że czytam papierową wersję jakieś odmiany fabularyzowanego widowiska Bogusława Woloszanskiego. Całość jest przedstawiona ciekawie, ale to w zasadzie historia Polski z dodatkiem wyobrażenia Autora o losach postaci osadzonych jw wojennych realiach. Dodatkowo, mamy trochę groteski w postaci takiej oto przykładowej sceny : Mokrzycki rozmawia z innym bohaterem, ktory pyta go czy ten zabił człowieka. Jest 1943 rok, Mokrzycki jest żołnierzem, znana jest jego obrona miasta na Ukrainie, a ten zadaje mu takie pytanie. To spora niekonsekwencja. Ponadto, to co można zauważyć to: bohater gej albo bi, podkreślony nieustannie antysemityzm Polaków, ciemiężenie chlopstwa przez ziemianstwo. Nie wiem czy o to chodzilo Autorowi, ale lewicowość poglądów jest w książce prezentowana często i szeroko. To nie jest zła książka. W miarę czytania nabiera rozpędu, zyskuje na jakosci. Dla porządku przeczytam kolejną z tej serii, ale póki co uważam, że są lepsze, lepiej napisane książki dotyczące tego okresu. I na koniec - nie wiem po co te opisy okaleczania ciał. Autor przesadza też z przekleństwami. Rozumiem, że służy to oddaniu negatywnego charakteru np. Świerczewskiego, ale možná inaczej.

Na półkach: , , , , , ,

Druga część opowieści, której bohaterem jest Antoni Mokrzycki.
Hrabia po klęsce wrześniowej batalii trafia do Kozielska , lecz historia oszczędza mu mu losu pomordowanych w Katyniu, czyniąc go jednym z niewielu świadków tej okrutnej zbrodni. Antoni trafia następnie do Kazachstanu gdzie przebywa w łagrze skąd udaje mu się wydostać dopiero po podpisaniu paktu Sikorski-Majski. Hrabia następnie trafia do Polski stając się członkiem ruchu oporu, a potem los rzuca go aż do Wielkiej Brytanii, na Gibraltar aby być świadkiem śmierci Sikorskiego, a wreszcie do Teheranu.
Choć trudno uwierzyć, że jedna osoba mogłaby przeżyć tak wiele jak nasz bohater, to jednak w tym wypadku to nie razi, autor chciał przedstawiać bowiem w w ciekawy sposób, trochę nawet sensacyjny, trudną historię Polski w czasie II wojny światowej.
Polecam🤓

Druga część opowieści, której bohaterem jest Antoni Mokrzycki.

Świetnie się czyta!

Świetnie się czyta!

Ależ to Jest dobre. Jeszcze bardziej, niż pierwszy tom.
Chyba nie muszę zaznaczać, że następny już mam w ręku? ;-)

Ależ to Jest dobre. Jeszcze bardziej, niż pierwszy tom.
Chyba nie muszę zaznaczać, że następny już mam w ręku? ;-)

W pierwszym tomie Antoni Mokrzycki, był głównie słuchaczem i widzem, który w międzyczasie przeżył krótką lecz wzniosłą miłostkę, a także doświadczył okrucieństwa wojny w Hiszpanii. Natomiast w drugim tomie, bierze czynny udział w walce o wolność swojego kraju - Polskę, która zostaje okupowana przez Rosjan i Niemców. Dawniej powściągliwy arystokrata - obecnie zniszczony, poturbowany ale zapalczywie dążący z uporem mężczyzna, któremu praktycznie nie zostało już nic.

Autor szybko i brutalnie, zmienia całkowicie obecne wyobrażenie jakie miałam o Antonim. Jego dotychczasowa rzeczywistość, sprawiła że poznałam go na nowo. Buduje i kształtuje go na zupełnie innego człowieka, nie pozostawiając zarówno innych pobocznych bohaterów, również dokonując w nich zmian. Do końca książki pozostało we mnie przeświadczenie, że od samego początku - popełniając przy tym różne błędy - istnieje w nich ogień który nigdy nie zgaśnie. Ta siła w nich, w różnych a czasami nawet beznadziejnych sytuacjach, była wyczuwalna. Te zmiany sprawiły, że bardziej mogłam się wczuć w akcje, czego do końca nie potrafiłam zrobić w poprzednim tomie.

Polityka, wojna, akcja i historia - te cztery czynniki są filarami tej książki. One napędzają tą opowieść, która kryje w sobie dużo faktów z II wojny światowej. Jest tu całkiem sporo opisów, dialogów również nie zabrakło, i gdzieniegdzie autor wplątuje poezję, ukazując piękno polskiej kultury. Nie zaprzeczę, że nie jest to łatwa lektura. Czasami ta pozycja wymagała ode mnie większego skupienia. Wprowadzała mnie w historie i politykę naszego, jak i innych krajów praktycznie cały czas. Co nie było dla mnie wcale łatwe, bo nie Jestem typem osoby, która sięga po tego typu książki zbyt często. Sprawy jakie opisuje tutaj autor, są bardzo trudne czasami do zrozumienia, a nawet przetrawienia. Bo świadomość, że wiele rzeczy które są tu przedstawiane działy się naprawdę, nie pozwala tak po prostu przeczytać i zapomnieć.

Ta książka zajęła mi sporo czasu, zanim udało mi się ją skończyć. To nie jest tytuł, którym moim zdaniem można przeczytać jednym tchem. Ona po prostu na to nie pozwala, bo jest w niej zbyt dużo spraw zawiłych i niełatwych. Skłamałabym gdybym powiedziała, że ta pozycja jest dla każdego. Jednakże, jeśli tak jak ja interesujesz się dziejami naszych dziadków, a nawet pradziadków i nie boisz się sięgać po trudniejsze i bardziej wymagające tytuły, to uważam że ta książka powinna zostać przez ciebie wzięta pod uwagę. Dobre książki potrzebuję czasu, dlatego pozwolę zrobić sobie przerwę. Przetrawić i ułożyć sobie w głowie tą historię, i wrócić do dalszych poczynań Antoniego Mokrzyckiego dopiero za jakiś czas.

Książka, która była świetną lekcją historii. Można przypomnieć sobie, to co umyka z pamięci, albo zachwycić się i sięgnąć po typowo historyczną literaturę. Losy hrabiego, agenta kolejny raz zostały przedstawione barwnie, ale i z dużą estymą do prawd historycznych. I czytając ją miałam nieodparte wrażenie, że to co było "wczoraj" staje się dziś. Warta uwagi.

Bardzo mi się podobała! o niebo lepsza od pierwszej części , cały czas coś się w tej książce dzieje, można się wiele nauczyć i dowiedzieć, mimo że w dużej mierze to fikcja literacka to jednak zawiera wiele odniesień do prawdziwej historii. Pięknie i mądrze napisana książka. Szczerze polecam!

Wojciech Dutka Kurier z Teheranu Zobacz więcej