Kurier z Teheranu

Okładka książki Kurier z Teheranu Wojciech Dutka Patronat LC
Okładka książki Kurier z Teheranu
Wojciech Dutka Wydawnictwo: Lira Cykl: Antoni Mokrzycki (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Antoni Mokrzycki (tom 2)
Lira
2020-03-18
2020-03-18
faszyzm II wojna światowa kurier wojenny literatura polska ZSRR NKWD miłość niebezpieczeństwo powieść sensacyjna romans tajna misja tajny wywiad

Historia tworzy naszą współczesność, nasze życie tu i teraz.
Bez przeszłości nie mamy teraźniejszości. Ot, takie trywializmy na dzień dobry, ale to nie do końca trywializmy.
W szkole lubiłam się uczyć o tym, co się zdarzyło kiedyś, co przed wiekami, a co przed laty. I choć każda miniona rzeczywistość podyktowana jest polityką, układami, napaściami, zagrabianiem terenów, wojnami oraz wszelakimi sporami, to jednak zdarzenia te nie wytrącały tak z równowagi jak …II wojna światowa. Nie przepadałam za lekcjami na ten temat, wręcz przeciwnie do kolegów.
Nigdy nie lubiłam przemocy, przelewu krwi, nieuzasadnionych i bezsensownych napaści człowieka na drugiego człowieka. Ograniczania jego wolności, odbierania tego, co najcenniejsze- życia. Każda miniona epoka utkana jest z takich właśnie zdarzeń, utkana z ludzkiego bólu i upokorzeń. Niemniej to II wojna, jak sądzę, wniosła w codzienność szczególną opresję, ciemiężenie ludzkiego bytu w imię pychy, w imię bezwzględnego panowania, kierowania, władania. Pewnie dlatego nie dopuszczałam do siebie tych zagadnień, a może dlatego , że żyli jeszcze ludzie, którzy doświadczali zła wojny. Pamiętam opowieści dziadka… A może po prostu nie byłam na nie gotowa?
Pewnie dojrzałam do przetrawienia bestialskich zdarzeń, gdyż trylogia Wojciecha Dutki, historyka z pasją, wciągnęła mnie całkowicie. Pisarz opowiada z niezwykłą starannością o losach hrabiego Antoniego Mokrzyckiego podczas … drugiej wojny światowej!
Powieść pt. „Kurier z Teheranu” to doskonałe połączenie historycznej treści z literaturą sensacyjno – szpiegowską. I muszę się przyznać : dałam się porwać.
Zacznę od ostatniego zdania powieści:
„Wiedział, że trzeba żyć – mimo śmierci, a nawet wychodząc jej naprzeciw.”
Tę prawdę przekazuje cała powieść.
Jesteśmy tu, na tej ziemi, po to by żyć, doświadczać, tworzyć i kochać. Antoni Mokrzycki smakuje życie, doświadcza, aby dojrzeć, dorosnąć do wielu wyzwań. Kocha literaturę, jest wykształconym człowiekiem, mądrym, bystrym i wrażliwym. Pierwsze doświadczenia życiowe jakich doznaje w Hiszpanii ( I tom „Kurier z Toledo” ) wpływają na odkrycie tego, co tkwiło w nim głęboko. Miłość do innego mężczyzny. Czas międzywojnia ubiegłego stulecia to trudny czas w aspekcie braku tolerancji dla związków homoseksualnych. Każdą odmienność od wyznaczonych, a raczej narzuconych reguł, traktuje się z brutalną wrogością. Antoni Mokrzycki uczy się więc własnej tożsamości seksualnej w najbardziej brutalny sposób. Traci człowieka, którego pokochał całym wolnym sercem i duszą. Z takim bagażem wraca do kraju, do żony, która poślubił wcześniej, gdyż tak wypadało… Po powrocie wyjaśnia żonie kim jest, otwiera się, a tym samym czuje się uwolniony z sideł, zagmatwania wewnętrznych moralnych rozterek. Niemniej nadal musi się kryć przed światem, bo świat nie jest jeszcze gotowy na tolerancję i zrozumienie. Człowieczeństwo jeszcze nie jest pierwszoplanowym elementem w ocenach.
„Wiesz, ostatnio spotkałam u nas w żydowskim teatrze wspaniałego poetę. ( …) To Józef Czechowicz, znasz go może?” - pyta Mokrzyckiego Golda, przyjaciółka, a jednocześnie kochanka. Oboje łączy specyficzne uwielbienie poezji, literatury, sztuki. Kobieta jest aktorką, kocha Antoniego, jest wrażliwa i mądra. „Polski Lorca – myśli o Czechowiczu Mokrzycki. Powieść pokaże, że jednak się poznają, ale ich drogi splotą się na krótko, gdyż „poeci naprawdę dostrzegają lepiej i dalej” ( …) Czechowicz „przeczuwał swoją śmierć, widział rzeczy i wydarzenia, które miały dopiero się wydarzyć.”
Ważny i mądry przekaz na temat poetów:
„Wierzę, ze prawdziwy poeta widzi głębiej i dalej niż zwykły człowiek, ponieważ poezja, jeśli wierzyć Platonowi, stanowi kolejny punkt w drodze do poznania prawdziwej miłości. Bez niej poezja jest niczym. Muszę powiedzieć, że zajrzałem do pańskiego ostatniego tomiku poetyckiego, który dostałem od Goldy. – Do Nuty człowieczej? – Tak – przyznał hrabia.”
Wszak wrażliwe jednostki kierują się podszeptami podświadomości, co potocznie określamy przeczuciem i jak autor ten stan określa: trudno definiowalną aurą niepokoju.
Wojciech Dutka przemyca czytelnikowi całkiem sporo rodzinnych prawd, powiedzeń, podpowiedzi jak żyć i jak oceniać codzienność. Pamiętam kiedy i moja babcia mawiała: ( powtarzam te słowa za autorem) : ”Jeśli nie wiesz, jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie.”
W powieści jest wiele o kłamstwie. Fałszywej przyjaźni jednego kraju do drugiego, człowieka do człowieka. W obrębie tych przemyśleń autor przekazuje czytelnikowi kolejną ważną prawdę. Warto się nad nią zastanowić i znaleźć osobiste zdanie:
„Nawet kłamcy mają momenty, w czasie których ich własne kłamstwa budzą w nich obrzydzenie.”
„Kurier z Teheranu” to doskonale skonstruowana, przemyślana i napisana powieść. Jestem przekonana, iż zadowoli każdego czytelnika. Tego z zacięciem do zdarzeń historycznych, ale także tego, który szuka dobrej, obyczajowej opowieści z elementami autentycznych zdarzeń.
Moim zdaniem do pozytywnych aspektów powieści dochodzi także nietuzinkowy język literacki autora.. Niemal poetyckie opisy czy przeżycia bohatera. Zauważa się niezwykłą wrażliwość na słowo, detale, budowanie atmosfery oraz pokazywanie emocji.
Bohater powieści, hrabia Mokrzycki skradł moje czytelnicze serce, ale urzekła mnie także wrażliwość autora „Kuriera z Teheranu”, Wojciecha Dutki.

Historia tworzy naszą współczesność, nasze życie tu i teraz.

Druga część " Kuriera" jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej. A to dlatego, że tym razem główny bohater hrabia Antoni Mokrzycki stał się uosobieniem losów wielu Polaków w latach 1939 - 1943. Przy czym życiorysem hrabiego Mokrzyckiego, można by było śmiało obdzielić kilka osób. Tak więc wraz z hrabią Mokrzyckim czytelnik może przejść całą ścieżkę począwszy od kampanii wrześniowej, poprzez obóz dla polskich oficerów w Kozielsku, więzienie na Łubiance, gułag w Karagandzie, utworzenie polskiej armii w ZSRR, działalność Żegoty , powstanie w getcie warszawskim aż po konferencję aliantów w Teheranie. I to wszystko oczywiście wymieniam w największym skrócie. No cóż , tym razem w bardzo przyjemny sposób odbyłam arcyciekawą lekcję najnowszej historii Polski . W książce nie zabrakło przy tym intrygującej , wartkiej akcji oraz całej plejady historycznych postaci i to zarówno tych doskonale wszystkim znanych, jak i tych nieco już zapomnianych. Tym razem mogę więc śmiało stwierdzić, iż z pewnością nie będzie to moje ostatnie spotkanie z hrabią Antonim Mokrzyckim.

Ciąg dalszy losów Antoniego Mokrzyckiego. Główny wątek to Katyń i cała otoczka z tym związana. Wiele wątków, które być może miały miejsce naprawdę. Świetna.

Bardzo lubię takie historyczne powieści.Ta opowiada o tragicznych losach Chrabiego Mokrzyckiego. I jest tu Katyń,Hiszpania roku 1943 i mamy Iran.Ale mało opisany.Bardzo mi się podobało.

Największą zaletą cyklu "Antoni Mokrzycki" jest wpisanie fikcyjnej postaci w autentyczne wydarzenia historyczne.
Oczywiście nasz Antoni z wszystkich tych zdarzeń wychodzi obronna ręką, czasami jako jedyny; no cóż takie jest prawo autora.
O odbiciu z rąk Ukraińców miejscowości Stryj, było dla mnie nową wiedzą, tak samo jak szczegóły śmierci Dołęgi-Mostowicza. To już są wartości, dla których warto czytać "Kurierów".
Jedynie żałuję, że nie przeczytałem tego chronologicznie, wtedy z większym zaciekawieniem, przeżywałbym przygody dzielnego hrabiego.

Powiem szczerze, po "Kurierze z Toledo" spodziewałam się, że część druga przygód kuriera Antoniego Mokrzyckiego będzie taka sobie.
Uwielbiam niespodzianki! "Kurier z Teheranu" okazał się być taką niespodzianką literacką. Może dlatego, że tym razem akcja przeniosła Czytelnika w sam środek II wojny światowej, nie wojny domowej w odległej Hiszpanii ale w Polsce i cała historia dotyka spraw bardzo bolesnych i bliskich każdemu Polakowi.
Autor bardzo umiejętnie prowadzi całą tę opowieść, a główny bohater przechodzi swoistą przemianę duchową: od zblazowanego bywalca salonów, niewolnika własnych zmysłów i popędów, hrabiego lekko pogardzającego polskością aż do prawdziwego Polaka z krwi i kości, agenta polskiego wywiadu, żołnierza i oficera zdolnego do ogromnych poświęceń w imię wyższych celów.
Podobnie jak w części pierwszej Antoni na swej drodze spotyka szereg autentycznych postaci historycznych: m.in. poetę Czechowicza, pisarza Dołęgę Mostowicza, generałów Andersa i Sikorskiego, a nawet Stalina.
Autor umiejętnie prowadzi swojego bohatera przez historyczne wydarzenia i rozmaite perypetie, agent Mokrzycki przejdzie przez katownie NKWD, piekło Katynia, gułag i katorgę gdzieś na głębokim Wschodzie aż do ulic okupowanej Warszawy, piekło getta, polską partyzantkę i AK.
Nie bardzo lubię powieści szpiegowskie, ale tę polecam z czystym sumieniem. To nie tylko sensacja ale też znakomita powieść historyczna. Gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni. Polecam każdemu, koniecznie trzeba sięgnąć!

Przeczytałam "Kuriera z Teheranu" w pierwszej kolejności, zupełnie przez przypadek. Padłam z zachwytu. Co kilka stron szukałam w internecie informacji o wydarzeniach opisanych w książce. I chociaż historia nigdy nie była moją najmocniejszą stroną, to pochłonęłam powieść. Polecam tę książkę zwłaszcza osobom, dla których historia Polski jest bardzo zawiła.

Pierwszy tom historii polskiego dyplomaty, hrabiego Antoniego Mokrzyckiego wywarł na mnie duże wrażenie, ale drugi wzbudził dużo mocniejsze emocje, wstrząsnął mną do głębi. Z pewnością ma to związek z przeniesieniem akcji na teren Polski, dużo bliższy memu sercu, niż odległa Hiszpania i to w tak tragiczny czas jakim jest okres drugiej wojny światowej.

Mokrzycki po powrocie do kraju nie cieszy się długo rodzinną stabilizacją. Wybuch drugiej wojny światowej burzy tę namiastkę szczęścia, którą nauczył się już cieszyć. Niszczy również nadzieje na pomoc sojuszników, Anglii i Francji. Mokrzycki otrzymuje trudną misję związaną z ukryciem części dokumentacji polskiego wywiadu, jednak w wyniku splotu wydarzeń trafia do obozu kozielskiego, cudem unikając masakry w Katyniu.

Wojna odciska na nim swoje piętno. Widzi jej makabryczne oblicze, egzekucje własnych ludzi, niczym nieuzasadnione okrucieństwo jakie człowiekowi może zgotować tylko drugi człowiek. Jako świadek masakry oficerów pod Smoleńskiem i tragicznych wydarzeń na Gibraltarze, dla jednych bezcenny, dla innych niewygodny, żyje w ciągłym poczuciu zagrożenia. Jego wiedza może zmienić losy wojny.

Wstrząsające losy Polaków i Żydów mordowanych, bombardowanych, torturowanych na ulicach, w obozach poruszyły mnie do głębi. Podobnie jak losy Polski rozszarpywanej na strzępy w politycznych rozgrywkach. Autor pisze niezwykle sugestywnie i z ogromnym wyczuciem budząc emocje, które na długo zapadają w serce. I po raz drugi zadziwiła mnie jego niesamowita umiejętność łączenia historii z fikcją literacką. Po trzecim i ostatnim tomie obiecuję sobie równie dużo, jednak już teraz szkoda mi rozstawać się z hrabią Mokrzyckim, którego szalenie polubiłam.

Mokrzycki po powrocie...

Gorąco polecam miłośnikom historii,dużo emocji dużo historii Polski i świetny agent wywiadu polskiego,który zawsze uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach.

Antoni Mokrzycki po powrocie do kraju z misji w Hiszpanii próbuje na nowo ułożyć sobie życie u boku żony i dziecka. Jednak nie jest mu dane zbyt długo cieszyć się spokojem i bliskimi. Zbliża się wrzesień 1939 roku i Polska jest u progu wojny z Niemcami. Mokrzyckiemu zostaje powierzone zadanie wywiezienia i ukrycia dokumentów polskiego wywiadu na terenie ZSRR. Niestety kampania wrześniowa komplikuje jego plany, Mokrzycki staje do walki z Armią Czerwoną i trafia do obozu kozielskiego. Cudem udaje mu się uniknąć Katynia, jednak przez przypadek poznaje okrutną tajemnicę, od której zależeć będą losy Polski w czasie wojny światowej.

Druga część przygód hrabiego Mokrzyckiego podobała mi się dużo bardziej. Jest po proatu genialna. W tej części autor zagłębia się w historii Polski z czasów drugiej wojny światowej, co akurat uwielbiam. Książka wywołuje w czytelniku ogrom emocji, śledzimy losy Żydów, poznajemy historię o Katyniu. Autor znakomicie potrafi łączyć fikcję literacką z historią, co sprawia, że od jego książek ciężko się oderwać. Już nie mogę doczekać się kolejnej części.
Polecam z całego serca.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Lira.

Wojciech Dutka Kurier z Teheranu Zobacz więcej