Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu

Okładka książki Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki
Okładka książki Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu
Karolina Baca-PogorzelskaMichał Potocki Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2020-04-08
Data 1. wyd. pol.:
2020-04-08
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380499966
Tagi:
Ukraina Donbas górnictwo kopalnie węgiel literatura polska literatura faktu reportaż
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (74) / 2024 Marta Hermanowicz, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Zuzanna Kowalczyk, Błażej Kurowski, Karolina Lewestam, Katarzyna Nandzik, Edward Pasewicz, Michał Potocki, Redakcja magazynu Pismo, Michael Schulman, Andrzej Sosnowski, Aleksandra Zielińska, Sylwia Zientek
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Marta Hermanowicz, ...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki PARTYZANCI Dziennikarze na celowniku Łukaszenki Arleta Bojke, Michał Potocki
Ocena 7,9
PARTYZANCI Dzi... Arleta Bojke, Micha...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (26) / luty 2020 Bartek Barczyk, Aleksandra Boćkowska, Tad Friend, Misia Furtak, Maciej Jakubowiak, Szczepan Kopyt, Zuzanna Kowalczyk, Katherine Mansfield, Joanna Mikulska, Marcin Napiórkowski, Wojciech Nowicki, Michał Potocki, Anna Sekułowicz, Agata Sikora, Filip Springer, Katarzyna Szyngiera, Wei Wang, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Ocena 7,6
Pismo. Magazyn... Bartek Barczyk, Ale...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
146 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
5
5

Na półkach:

Bardzo dobre dziennikarskie śledztwo- czasami szło się pogubić z nazwiskami i kolejnymi bohaterami, ale nie przeszkadzało mi to bardzo. Sprawa jest trudna i zawiła, dlatego czytelnik musi bardziej wysilić się w nadążeniu za kolejnymi datami, charakterami, intrygą. Ukraina jest nam na tyle bliska, że warto, by każdy z nas lepiej zrozumiał działanie pewnych mechanizmów, tym bardziej że Polska ma w nich swój udział. Zdecydowanie warto podjąć inteleturalny wysiłek i podążyć za autorami tropem donbaskiego węgla.

Bardzo dobre dziennikarskie śledztwo- czasami szło się pogubić z nazwiskami i kolejnymi bohaterami, ale nie przeszkadzało mi to bardzo. Sprawa jest trudna i zawiła, dlatego czytelnik musi bardziej wysilić się w nadążeniu za kolejnymi datami, charakterami, intrygą. Ukraina jest nam na tyle bliska, że warto, by każdy z nas lepiej zrozumiał działanie pewnych mechanizmów, tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
305
305

Na półkach:

Kolejny smutny dowód na to, że dla pieniędzy ludzie zrobią wszystko.
Bardzo rzetelne dziennikarskie śledztwo pokazujące jak wiele państw, w tym Polska, w pogoni za łatwym pieniądzem finansowało zbrodniczy reżim na okupowanych przez ruskich częściach Ukrainy. I niech nie będzie łatwym usprawiedliwieniem dla nas, że również Ukraińcy robili to samo.
Tam gdzie Baca-Pogorzelska i Potocki zagłębiają się w szczegóły procederu lektura robi się trudna, ze względu na ilość faktów i zawiłość intrygi.

Kolejny smutny dowód na to, że dla pieniędzy ludzie zrobią wszystko.
Bardzo rzetelne dziennikarskie śledztwo pokazujące jak wiele państw, w tym Polska, w pogoni za łatwym pieniądzem finansowało zbrodniczy reżim na okupowanych przez ruskich częściach Ukrainy. I niech nie będzie łatwym usprawiedliwieniem dla nas, że również Ukraińcy robili to samo.
Tam gdzie Baca-Pogorzelska...

więcej Pokaż mimo to

avatar
273
33

Na półkach: ,

Dobry reportaż. Dużo wiadomości o funkcjonowaniu państwa ukraińskiego i wschodniej ukrainy.
Ukraina zatrzymała się na etapie rozpadu ZSRR i nie potrafi odrzucić tamtych standardów, korupcji, kumoterstwa,itd

Dobry reportaż. Dużo wiadomości o funkcjonowaniu państwa ukraińskiego i wschodniej ukrainy.
Ukraina zatrzymała się na etapie rozpadu ZSRR i nie potrafi odrzucić tamtych standardów, korupcji, kumoterstwa,itd

Pokaż mimo to

avatar
165
86

Na półkach:

To nie jest zwykły reportaż o przemycie węgla z Donbasu. To również analiza wzorca funkcjonowania quasi-państwowych tworów [vide Państwo Islamskie]. To także refleksja nad Unią Europejską, uzależnioną od surowców ze Wschodu.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza, najobszerniejsza, orbituje wokół Donbasu. Polecam świetny, pierwszy rozdział, po którym dochodzę do wniosku, że Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki są najbardziej kompetentnymi dziennikarzami, jacy kiedykolwiek zajmowali się sektorem węglowym. Kolejne rozdziały-migawki ukazują proces tworzenia się społeczno-gospodarczego bąbla. Z arzesuwajcym się, zmiennym tłem; ZSRR, Federacja Rosyjska, Wolna Ukraina, zmiany w układzie oligarchicznym tej ostatniej. Z opowieściami o szybkobogackich i biedaszyberach.

Część druga i trzecia opisują śledztwo dziennikarskie w poszukiwaniu przemycanego antracytu.

Jestem pod wrażeniem "Czarnego złota". Gdyby ten reportaż został napisany w USA zdobyłby nagrodę Pulitzera, następnie zostałby przetłumaczony na conajmniej kilkanaście języków i sprzedałby się w milionowych nakładach.

To nie jest zwykły reportaż o przemycie węgla z Donbasu. To również analiza wzorca funkcjonowania quasi-państwowych tworów [vide Państwo Islamskie]. To także refleksja nad Unią Europejską, uzależnioną od surowców ze Wschodu.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza, najobszerniejsza, orbituje wokół Donbasu. Polecam świetny, pierwszy rozdział, po którym dochodzę do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1060
686

Na półkach: , , ,

Przed sięgnięciem po "Czarne złoto" zapoznałam się z internetowymi recenzjami i sporo tam było narzekania na zbyt ciężki styl i nadmiar informacji. Kiedy zaczęłam czytać ten reportaż, przyszło mi na myśl, że nie rozumiem tych komentarzy - przecież czyta się lekko, temat jest świetnie przedstawiony, ile się można dowiedzieć... Tylko jakoś z każdym kolejnym rozdziałem to "lekko" coraz bardziej zanikało. Pojawiało się za to coraz więcej nazwisk, nazw firm i miejscowości, powiązań między nimi. Coraz częściej łapałam się na tym, że kojarzyłam, iż nazwisko padło w poprzednim rozdziale, ale nie byłam już w stanie sobie przypomnieć, kim był dany człowiek, co zrobił, ba, nawet po której stronie stał... Niedługą w sumie książkę czytałam coraz wolniej i tonęłam w zalewie informacji, podanych w coraz bardziej szczegółowy i coraz mniej przystępny sposób. A biorąc pod uwagę, jak fascynujący jest to temat, jak ogromną pracę w zbieranie materiału włożyli autorzy, to aż szkoda, że książka jest tak nierówna.
Baca-Pogorzelska i Potocki jeszcze przed wydaniem "Czarnego złota" przygotowywali reportaże prasowe o węglu z Donbasu, który wciąż trafiał do innych krajów. Ta książka zbiera w całość wszystko, czego się dowiedzieli i w znaczny sposób rozszerza informacje, które trafiały wcześniej do mediów. Krok po kroku dowiadujemy się, jak antracyt - węgiel z okolic Doniecka - omija sankcje i ukraińskie blokady, a potem trafia do Turcji czy UE jako węgiel rosyjski. Dlaczego udowodnienie o łamaniu prawa jest zarazem tak trudne i tak łatwe, dlaczego nikt się tego nie przyczepił, dopóki nie rozpoczęło się dziennikarskie śledztwo? "Czarne złoto" to ciekawe uzupełnienie innych lektur poświęconym wojnie na terenie republik separatystycznych Ukrainy - nie jest to analiza militarna czy polityczna, ale po prostu skrupulatne śledztwo dziennikarskie dotyczące wydobycia i nielegalnej sprzedaży węgla. Bo antracyt dla tych okolic jest tym, czym ropa dla zajętych wojną terenów arabskich - surowcem, którego nielegalny eksport stanowi spore źródło przychodów dla władz okupujących dane terytorium. A w Europie pieniądz często liczy się bardziej niż co innego - no chyba, że nacisk opinii publicznej. I choć "Czarne złoto" to ciężka w lekturze książka, to jest potrzebna, bo dzięki takim śledztwom dziennikarskim zwiększa się nacisk na władze, by mocniej reagowały na sprowadzanie do Unii węgla, który finansuje dalszą okupację ukraińskich terenów...

Przed sięgnięciem po "Czarne złoto" zapoznałam się z internetowymi recenzjami i sporo tam było narzekania na zbyt ciężki styl i nadmiar informacji. Kiedy zaczęłam czytać ten reportaż, przyszło mi na myśl, że nie rozumiem tych komentarzy - przecież czyta się lekko, temat jest świetnie przedstawiony, ile się można dowiedzieć... Tylko jakoś z każdym kolejnym rozdziałem to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
558
410

Na półkach: ,

Kawał dobrej, dziennikarskiej roboty! Brawo dla autorów.

Ukraina jest na tyle blisko naszego kraju, że powinniśmy mniej więcej wiedzieć co tam się dzieje i dlaczego. O tym co się dzieje w Donbasie nie miałam pojęcia, a ta książka "otworzyła mi oczy".

Wnosi naprawdę dużo informacji na temat przeszłości, teraźniejszości i daje lepszy obraz tego co dzieje się obecnie u naszych sąsiadów, co dla książki teoretycznie jest przyszłością. Trochę było czuć w niej zapowiedź teogo co się dzieje teraz.

Naprawdę ciężko uwierzyć, że rzeczy opisywane w książce dzieją się naprawdę i to tak blisko nas. Trochę smutny obraz gdzie polityka i biznes łączą siły i wyzyskują zwykłych ludzi, zmuszają do wojny.

Zresztą przeczytajcie sami!

Kawał dobrej, dziennikarskiej roboty! Brawo dla autorów.

Ukraina jest na tyle blisko naszego kraju, że powinniśmy mniej więcej wiedzieć co tam się dzieje i dlaczego. O tym co się dzieje w Donbasie nie miałam pojęcia, a ta książka "otworzyła mi oczy".

Wnosi naprawdę dużo informacji na temat przeszłości, teraźniejszości i daje lepszy obraz tego co dzieje się obecnie u...

więcej Pokaż mimo to

avatar
338
315

Na półkach:

Szalenie wymagająca książka. Jest w mniej masa nazwisk i połączeń między nimi. Książka idealna dla osób, które lubią śledztwa dziennikarskie dotyczące skomplikowanych spraw.

Szalenie wymagająca książka. Jest w mniej masa nazwisk i połączeń między nimi. Książka idealna dla osób, które lubią śledztwa dziennikarskie dotyczące skomplikowanych spraw.

Pokaż mimo to

avatar
42
24

Na półkach:

Bardzo ciekawy reportaż.
Momentami za dużo rzucania nazwisk i trochę się wszystko miesza.

Ale to też może może być tak, że moje antydepresanty po prostu doszły do głosu.

Bardzo ciekawy reportaż.
Momentami za dużo rzucania nazwisk i trochę się wszystko miesza.

Ale to też może może być tak, że moje antydepresanty po prostu doszły do głosu.

Pokaż mimo to

avatar
74
25

Na półkach:

W mojej ocenie, bardzo dużo jest tutaj „nieznanego”.
Ale z drugiej strony, temat jest wyczerpany do granic możliwości. Takie mam wnioski po przeczytaniu, autorzy często spotykają się ze ścianą.. warto się z tematem zaznajomić.

W mojej ocenie, bardzo dużo jest tutaj „nieznanego”.
Ale z drugiej strony, temat jest wyczerpany do granic możliwości. Takie mam wnioski po przeczytaniu, autorzy często spotykają się ze ścianą.. warto się z tematem zaznajomić.

Pokaż mimo to

avatar
74
27

Na półkach:

Z książki, poza aferą z antracytem sprowadzanym do wielu krajów z okupowanego Donbasu, można dowiedzieć się wiele o historii tego do 2014 r. zapomnianego regionu Ukrainy

Z książki, poza aferą z antracytem sprowadzanym do wielu krajów z okupowanego Donbasu, można dowiedzieć się wiele o historii tego do 2014 r. zapomnianego regionu Ukrainy

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    360
  • Przeczytane
    231
  • Posiadam
    54
  • Reportaż
    12
  • 2022
    10
  • Reportaże
    10
  • Ukraina
    10
  • Teraz czytam
    6
  • 2020
    6
  • 2020
    6

Cytaty

Więcej
Michał Potocki Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu Zobacz więcej
Michał Potocki Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu Zobacz więcej
Michał Potocki Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także