Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki

Okładka książki Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki
Zbigniew ParafianowiczMichał Potocki Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Czarne
2016-10-26
2016-10-26
reportaż literatura polska Ukraina Petro Poroszenko

Książka odsłaniająca szokujące kulisy współczesnej polityki Ukrainy, mimo iż skupiona na postaci Petra Poroszenki, jest również szerszą analizą mechanizmów skorumpowanej władzy, stawiającej na pierwszym miejscu partykularne interesy polityków, wpływających na nich oligarchów i bezwzględnych przestępców. Ludzi, którzy czasem łączą w sobie wszystkie te role.

Obszerny, bardzo wnikliwy reportaż, w zrozumiały i wyrazisty sposób prezentujący szczególnie skomplikowaną sytuację Ukrainy - oraz jej korelacje i animozje z Rosją, Białorusią, Mołdawią, Rumunią i Polską - który stanowić może swoisty "prolog", czy nawet genezę rozgrywającego się obecnie krwawego konfliktu. Polecam!

Obszerny,...

Książka jest kontynuacją - skądinąd również bardzo dobrej publikacji - "Wilki żyją poza prawem" tych samych autorów, którzy odsłaniają nam kulisy władzy w Ukrainie. Ma się wrażenie, że sama postać Poroszenki służy Autorom za pretekst do pokazania mechanizmów władzy w Ukrainie. Bardzo bogate baza źródłowa, obejmująca ogrom pracy dziennikarskiej, rozmów i wywiadów z pierwszo - i drugoplanowymi postaciami sceny politycznej nie tylko z Ukrainy, ale również jej sąsiadów. Bardzo trafne oceny co do samej postaci Poroszenki oraz sytuacji postmajdanowskiej. Może zabrakło - jak na gatunek reportażu - omówienia sytuacji społecznej bądź spojrzenia z perspektywy ulicy i Ukraińców, ale podejrzewam, że wtedy książka miałaby drugie tyle w objętości. Polecam - książka nie straciła na aktualności, a w kontekście obecnej sytuacji i wojny, niektóre opisane wydarzenia nabierają pełnego znaczenia.

Książka wybitna, wybijająca się poza ramy typowego reportażu. Można w niej przeczytać nie tylko o samym bohaterze, czy nawet o Ukrainie. Całe fragmenty traktują o Białorusi, Mołdawii, czy Rumunii. Autorzy zebrali pokaźną bibliografię (jej spis ma 30 stron), która świadczy o wielkiej pracy i potężnym zapleczu warsztatowym. Interesujący jest również wątek relacji polsko-ukraińskich, który wszechstronnie opisuje najważniejsze problemy we wspólnym postrzeganiu historii. Książkę czyta się świetnie zwłaszcza teraz, w obliczu wydarzeń na wschodzie.

Na bezrybiu i rak ryba...

Tytuł reportażu zapowiada książkę o Poroszence. I faktycznie, na początku dominuje wątek biograficzny. Ale dalej reportaż rozlewa się szerokim strumieniem wątków pobocznych. Sprawia to wrażenie chaotyczności. Nie ułatwia czytania także wielość postaci, którym reporterzy skwapliwie oddają głos.

Chyba nikt nie będzie w pełni usatysfakcjonowany reportażem. Nie jest to opowieść o jednym człowieku. Nie jest to analiza sytuacji na/w Ukrainie. Nie jest to książka wypełniająca dziurę na rynku wydawniczym z napisem "Historia Ukrainy".

O czym zatem jest reportaż? Moim zdaniem jest to obraz folkloru politycznego Ukrainy czasu Poroszenki. Z interesującym motywem relacji polsko-ukraińskich w tle.

Na bezrybiu i rak ryba...

Chyba nikt nie będzie w pełni usatysfakcjonowany...

Oligarcha, który został prezydentem Ukrainy. Nazywany często "cukierkowym" ze względu na jego najbardziej znaną firmę "Roshen".
Petro Poroszenko nie można łatwo skategoryzować jako dobrego prezydenta (utrata Krymu, wojna na Wschodzie, niejasne koneksje biznesowe z kryminalistami typu Vlad Plahotniuk), czy też złego (znający demokratyczne standardy, pierwszy mówiący po angielsku prezydent, odważny w dzialaniach).
Ósmy najbogatszy Ukrainiec nie do końca sprostał rządzeniu w oparciu o współpracę z pozostałymi najbogatszymi Ukraińcami.
Najlepszym przykładem jest sytuacja z Ihorem Kolomojskim, który najpierw był bohaterem, gdy sformował oddziały wojskowe,które skutecznie zatrzymały separatystów, za co został gubernatorem rodzinnego Dnipro. Szybko jednak popadł w konflikt z Poroszenko, co skończyło się utrata stanowiska oraz znacjonalizowaniem jego banku "privat banku".
Te prywatne potyczki, niepowodzenia na froncie, utrata Krymu i ciągła bieda wielu obywateli spowodowała, że przegrał następne wybory z komikiem Zelenskim.
Była to czerwona kartka dla całego zepsutego korupcją establishmentu. Jednak Poroszenko nigdy się nie poddaje, a jego partia i on w 2021 znów jest w czubie sondaży.

Czasem można odnieść wrażenie, że autorzy zbyt szczegółowo opisują pewne sytuacje, ale ukraińska polityka jest na tyle skomplikowaną dziedziną pełną podejrzanych zawiłości, iż chyba po prostu inaczej się nie dało. Publikacja jest więc przeznaczona zdecydowanie dla wszystkich tych, którzy lubią wiedzieć jak najwięcej i chcą wiedzieć wszystko na temat prezydenta naszego wschodniego sąsiada.

Książkę zdecydowanie polecam. Napisana dobrym stylem, w intrygujący sposób; rozdział po rozdziale poznajemy nie tylko biografię Poroszenki i historię osiągnięcia przez niego wpływów w kraju, ale też analizę sytuacji na Ukrainie pod różnymi względami. Ale po kolei.
W mojej opinii książka wyraźnie dzieli się na dwie części:
Pierwsza z nich to historia Poroszenki, jego rodziny oraz regionu, z którego się wywodzi, a także losy jego dojścia do bogactwa i wpływów politycznych i biznesowych. Druga skupia się bardziej na samej Ukrainie, zaś obecny prezydent zdecydowanie jest dla tej części tłem; możemy więc dowiedzieć się, jak wyglądały próby walki nowej administracji prezydenckiej ze starymi układami na przykładzie Zakarpacia i Odessy, próby integracji z Unią Europejską, dzieje walki o Krym oraz utrzymanie Donbasu, a także relacje polsko-ukraińskie w kontekście polityki historycznej (przede wszystkim Wołyń - duży plus za fragment dotyczący Polaków w Związku Sowieckim przed 1939 r.). Nie ukrywam zresztą, że o wiele lepiej czytało się drugą część książki. Przyznam po prostu, że w pierwszej części zdarzało mi się gubić w natłoku nazwisk i powiązań przestępczo-biznesowych (tutaj wyraźnie na plus wybija się wciągająca historia działań mołdawskiego oligarchy Vladimira Plahotniuca).
Książka, jak można dostrzec po przeglądnięciu bibliografii, została napisana przy wykorzystaniu sporej ilości gazet i książek w języku ukraińskim, rosyjskim, rumuńskim czy angielskim oraz, co wynika z tekstu, dzięki rozmowom z wieloma VIP-ami z Ukrainy czy Polski: biznesmenami, politykami czy dziennikarzami.
Oceniam tę publikację panów Parafianowicza i Potockiego zdecydowanie pozytywnie. Liczba wykorzystanego materiału, podobnie jak zaangażowanie w zdobycie tak dogłębnych informacji, jest godna podziwu. Wszystkich, którzy baliby się o niezachowanie przez autorów obiektywizmu, uspakajam: wydarzenia nie są oceniane stronniczo, pozostawiają czytelnikowi miejsce na ich ocenę i interpretację. Wspaniale udało się autorom opisać kwestię sprawy wołyńskiej w relacjach polsko-ukraińskich, bez pogłębiania sporu, pokazując, gdzie leży prawda (wspaniały cytat z listu lwowskiego intelektualisty). No i najważniejsze - sam prezydent - według mnie został przedstawiony jednak dość niejednoznacznie, jako osoba, która chce wprowadzić zmiany w kraju i go unowocześnić, ale jednocześnie nie potrafi zerwać ze starym systemem i zastosować radykalnych rozwiązań. Po szczegóły zapraszam do poczytania książki. Po Kryształowym Fortepianie z pewnością sięgnę po poprzednią pozycję autorstwa obu panów, omawiającą prezydenturę W. Janukowycza.

W mojej opinii książka wyraźnie dzieli się na dwie części:
Pierwsza z nich to historia Poroszenki, jego...

Kulisy władzy na Ukrainie.

Kulisy władzy na Ukrainie.

Autorzy rzetelnie opisują historię dojścia do władzy Poroszenki oraz jak się robiło interesy w latach '90 i jak się robi politykę w latach obecnych. Przystępnie i szczegółowo.

Dodaj cytat z książki Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki