Przysługa

Okładka książki Przysługa Beata Dmowska
Okładka książki Przysługa
Beata Dmowska Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Natalia Korolczuk (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Natalia Korolczuk (tom 2)
HarperCollins Polska
2020-02-19
2020-02-19
literatura polska

Pierwsza część bardziej mnie porwała. Chwilami była nudna, niekiedy nie mogłam połapać się w postaciach i logice.

Drugi tom cyklu bardzo interesujący.
Autorka bardzo przystępnym językiem opisała historię Natalii Korolczuk, która otrzymawszy spadek, musiała radzić sobie z wieloma chętnymi do ukrytych w posiadłości, drogocennych rzeczy.
Zakończenie mnie zaskoczyło, stawiałam na inne.
Książka pełna niespodziewanych zdarzeń, bardzo wciągająca.

Drugi tom cyklu bardzo interesujący.
Zakończenie mnie zaskoczyło, stawiałam na inne.
Książka pełna niespodziewanych zdarzeń, bardzo wciągająca.

„ Dziwne, że ludzie mogą się stać smutni, a nawet źli, gdy życie staje się zbyt łatwe. Ale tak to już jest. I wtedy najlepiej zacząć od nowa, od drugiego końca.” (str.79)

Dalsze losy Natalii i jej domu, w którym się wychowała, i którego stała się właścicielką. Ta część jest trochę słabsza od pierwszej części, mniej dramatycznych wydarzeń, strachu i przerażenia. Lecz równie interesująca. Mimo grozy sytuacji jest sporo elementów humorystycznych, ubarwiających całą historię, a przyjaciółki ciągle pakują się w kłopoty.

Parter domu przeszedł prawdziwą metamorfozę, pozostało wykończenie piętra i można było otwierać pensjonat. Relacje Natalii z córką wreszcie układają się dobrze. Jej przyjaźń z Karoliną trwała, mimo, iż ta wyjechała do Norwegii. Lecz wraca by wesprzeć przyjaciółkę w trudnych chwilach. Była to naprawdę prawdziwa, bezinteresowna przyjaźń, która wpłynęła pozytywnie na życie i nastawienie do niego Natalii.

Natalia mieszkając na wsi czuła się wreszcie wolna i wyluzowana. Planowała rozbudowę domu, co po części udało jej się zrealizować. Jednak sielanka nie trwa zbyt długo. Szukając skarbu pozostawionego przez babcię znajdują ludzki szkielet. A potem znika córka Natalii. Poszukiwania nie dawały rezultatu. Do akcji włącza się policja. Natalia z przyjaciółką prowadziły zakrojone na szeroką skalę poszukiwania. Przyjaciółka podtrzymywała załamaną Natalię na duchu, bez niej bohaterka pogrążyłaby się w całkowitej rozpaczy. Powracają koszmary. Wiele obcych osób wspierało ją i dodawało otuchy.

Jak się okazało poszukiwaczy babcinego skarbu było więcej, lecz każdy kto go szukał popadał w tarapaty lub tracił życie. Ponownie przeszłość łączy się z teraźniejszością i w niej należy szukać odpowiedzi na niewiadome. Pewne sprawy przybierają zły obrót. Napięcie rośnie. Czytając listy swojej babci Natalia zrozumiała jak bardzo ta ją kochała, mimo zupełnie innych wspomnień z dzieciństwa. Babcia obwiniała się, że nie dała wnuczce miłości i radości życia tylko strach.

Natalia przeszła metamorfozę od zastraszonej żony narcystycznego męża do silnej kobiety, która stawiała czoło wyzwaniom. By odzyskać córkę postawiła wszystko na jedną kartę nie bojąc się konsekwencji i nie licząc się z kosztami. Zakończenie zaskakuje czytelnika. Zawsze trzeba uważać komu można zaufać.

Więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2021/09/ksiazka-przysuga-beaty-dmowskiej.html

Dawno nie czytałam takiej fajnej książki obyczajowej. Powieść z wątkiem kryminalnym. Zawiera liczne opisy przyrody: uwielbiam takie zapachy, kolory, zieleń, kwiaty, ogrody. Kluczową rolę odgrywają mama z córką.

1964

A miało być tak przyjemnie. Natalia, Karolina i Marta (córka tej pierwszej) postanowiły w pełni korzystać z sielsko-anielskich uroków życia na wsi, a jedyny dreszczyk emocji mogła stanowić próba wykopania skarbu w ogrodzie. Żadna z nich nie spodziewała się, jaki będzie efekt tych poszukiwań. To już nie dreszczyk, to cała lawina emocji związanych z odkrywaniem zdarzeń z przeszłości, które doprowadzają do zabójstwa Niny i uprowadzenia Marty - dwóch kobiet, których nie łączy nic poza tym, iż miały komuś wyświadczyć przysługę...

Pierwsza część była na pewno lepsza i bardziej mnie wciągnęła. Historia zawarta w drugiej części początkowo mi się podobała jednak później zrobiło się nudno i czułam, że to nie to. Brakło mi tu akcji i charakteru.

Kontynuacja część powieści "Spadek" ma przynieść rozwiązanie tajemnicy babci. Tym czasem zamiast skarbu Natalia odnajduje szkielet. I dostajemy zgrabną powieść kryminalną, w której autorka dawkując napięcie odkrywają kolejne sekrety

Z ciekawością sięgnęłam po drugi tom "Spadku" Pani Dmowskiej. Książka obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Trochę mi się ciągnęła, ale warto poznać dalcze losy bohaterów/

Druga część książki pt. "Spadek" to dalsze losy bohaterów która akcja toczy się na Romanówce.
Piękna kontynuacja,akcja która trzyma w napięciu do samego końca.Polecam.

Piękna kontynuacja,akcja która trzyma w napięciu do samego końca.Polecam.

Jest potencjał w tej książce ale niestety zmarnowany. Ciągnie się a potem rach ciach wszystko wyjaśnione. Pewnie się czepiam bo to w końcu nie kryminał a powieść obyczajowa?Przeczytałam z ciekawości bo to drugi tom ale w sumie sama nie wiem po co;)

• Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Przysługa