Sekrety Pomorza Zachodniego

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
8 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Marczewek

O tym, że Pomorze Zachodnie jest pełne sekretów, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Czas jednak by wszystkie najciekawsze historie zebrać w jednym miejscu. Po dwóch bestsellerowych częściach Sekretów Szczecina ich autor Roman Czejarek, znany dziennikarz i kolekcjoner starych pamiątek, rusza w teren: wzdłuż Odry aż do samego Bałtyku. Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin, Goleniów, Trzebiatów, Kamień Pomorski, Dziwnów, Gryfino, Gryfice, Chojna, Zatoń Dolna, Moryń, Trzcińsko-Zdrój – to tylko część miejscowości, które opisuje.

Dziennikarz strona po stronie odkrywa sekrety Pomorza Zachodniego, a w kolejnych rozdziałach odpowiada na liczne intrygujące pytania. Co kryło się pod tajemniczym kryptonimem „Stonoga” i dlaczego Niemcy aż do samego końca wojny tak pilnie strzegli tego sekretu? Gdzie można zobaczyć szachownice z przygód Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego? Jak powstała najwyższa w Polsce latarnia morska? Co mają ze sobą wspólnego słynny holenderski malarz Rembrant, urodzona na Cejlonie słonica Hasken i nasz Trzebiatów? Dlaczego popularny w każdym smartfonie bluetooth pochodzi w rzeczywistości z Wolina? Jak i gdzie w wielkim sekrecie ukrywano w Polsce po wojnie Greków i jak ta historia łączy się z popularną piosenkarką Eleni? Co w rzeczywistości zdarzyło się 28 lutego 1973 roku w Goleniowie? Kto odpowiada za utajniony przez lata wypadek, w którym zginęli wysocy urzędnicy z kilku Państw?

Zagadek i sekretów Pomorza Zachodniego jest dużo więcej. Wiele z nich można wytropić, ale trzeba wiedzieć, gdzie i kiedy wybrać się na poszukiwania. Ta książka może w tym pomóc. Zapraszamy na wyprawę tropami tajemnic!

źródło opisu: https://www.km.com.pl/oferta.php?groupid=30&idk=396

źródło okładki: https://www.km.com.pl/oferta.php?groupid=30&idk=396

Adrian Kopp | 2018-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Pozycję czytało mi się nieco przyjemniej, niż tę o Szczecinie. Może wynikało to z obszerniejszych artykułów, a może z większej różnorodności epok historycznych, o które książka zahaczała. Z pewnością jest to pozycja godna polecenia, pełna ciekawostek i rzadkich fotografii. Do tego napisana bardzo przystępnym językiem. Z wielką przyjemnością wyruszyłoby się z autorem "Sekretów..." szlakiem tajemnic Pomorza Zachodniego...

Dotka76 | 2018-01-22
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Uwielbiam Pomorze Zachodnie, a ta książka spełniła moje oczekiwania. O większości historii nie miałam pojęcia. To początek mojej przygody z tą serią.

elmirkaxp | 2018-03-02
Mateusz | 2018-02-04