Pieśń serca

Okładka książki Pieśń serca Richard Paul Evans
Okładka książki Pieśń serca
Richard Paul Evans Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Opowieści sprzedawcy marzeń (tom 3) literatura piękna
Opowieści sprzedawcy marzeń (tom 3)
The Road Home
Znak Literanova
2020-03-23
2020-03-23
Hanna de Broekere

Podsumowanie dwóch poprzednich części, dobrze zamknięte, bez niedopowiedzianych wątków. Chociaż ten tom był najnudniejszy przez mnogość opisów hoteli i dań, w których bohater spał i które spożywał, dzięki krótkim rozdziałom czytało się to przyjemnie i szybko.

To jest ten rodzaj książek, które dobrze robią duszy - bohater się nawraca, naprawia błędy, zadośćuczyni. W poprzednich częściach trochę mnie drażniło tak częste odwoływanie się do boga i religii, w tym było już tego trochę mniej, albo przynajmniej w mojej ocenie, nie było to aż tak wymuszone.

Miłe zamknięcie trylogii. Do przeczytania w dwa spokojne wieczory.

Piękna książka. Warta przeczytania. Totalnie oderwałam się od rzeczywistości i przeszłam z głównym bohaterem całą Route 66. Poprzednią część skończyłam po 1 w nocy i nie mogłam się powstrzymać, by nie zacząć od razu tej... I czytałam do 3 nad ranem. Można się wciągać! Wzruszająca i budująca. Polecam!!!

Niezwykle się cieszę, że Opowieści Sprzedawcy Marzeń właśnie się skończyły 💙. Ta seria mimo tego, że była krótka i typowa, napisana bardzo prostym stylem, strasznie mnie wymęczyła. I owszem, czytało się ją niezwykle szybko, ale zważywszy na to, jakie emocje we mnie wywołała, nie jestem w stanie z czystym sercem komukolwiek ją polecić.

Większość fabuły w tej części opowiada o drodze, jaką przeszedł narrator. Nie było by w tym nic złego, gdyby autor opowiedział ciekawą historię, ale znowu, jest to bardzo monotonne i Charles James skupia się tu na opisywaniu restauracji, w których bywa czy noclegowni, w których śpi. Książka przez większość czasu opowiada, jak główny bohater, je, pije i śpi, momentami spotyka jakiś ludzi, ale w sumie to nic oni nie znaczą w jego podróży, są niemalże zapominani aż do czasu finału, w którym Charles James przypomina sobie, że powinien szukać odkupienia i zaczyna pomagać innym. Fabuła (tak samo jak w przypadku poprzednich części) jest tak monotematyczna, naiwna i denna, że ciężko przez całą książkę przebrnąć bez zmęczenia na twarzy. Ani przez chwilę nie bawiłam się dobrze w trakcie lektury całej trylogii, wręcz liczyłam, ile stron mi zostało do końca. Nie pomogło też, że powieść jest wręcz przesycona nawiązaniami do wiary chrześcijańskiej, niemalże na każdej stronie tekstu – i to nie jest wada, wszak można zrobić to dobrze, ale w tym przypadku autor zdaje się próbować namówić innych do własnej racji. Poza tym nie podobał mi się główny bohater, bardzo papierowy, któremu ani przez moment nie uwierzyłam w przemianę, książka w tym względzie była strasznie naiwna i zwyczajnie słaba.

Podsumowując „Pieśń serca” jest bardzo słabym zakończeniem serii. O tej trylogii bardzo szybko można zapomnieć, niczym mnie do siebie nie przekonała, nie zostawiła mnie z żadną pozytywną myślą, a wręcz jedynie wymęczyła strasznie. Odradzam sięgnięcie po całą serię, choć zapewne niektórzy wyciągną z niej więcej, niż ja.

Większość fabuły w tej części...

Po latach udało mi się kupić finałowy tom trylogii Richarda Paula Evansa Opowieści sprzedawcy marzeń – Pieśń serca. Tak długa przerwa w lekturze nie była żadną przeszkodą w dokończeniu cyklu, niemniej przyniosła ona spory zawód. Już tłumaczę dlaczego:

Trzecia część, ciąg dalszy historii Charlesa Jamesa. To Książka, która daje do myślenia. Uwielbiam książki tego autora, a cytaty na długo pozostaną w mojej głowie. Cieszę się, ze mogłam również uczestniczyć w tej podróży.

Pierwsza część książki ma charakter opisowy, podobnie jak druga część serii. Niektórych ten fakt może zniechęcać do sięgnięcia do zakończenia historii Jamesa. Jednak po tym jak dotarłam do drugiej połowy książki nie mogłam oderwać się od lektury! Zmiana jaka zachodzi w głównym bohaterze jest ogromna. Zyskuje on naszą empatię i kibicujemy mu przy jego zmianie charakteru. Do tej pory nie mogę odgadnąć czy jest jest historia na faktach, czy jednak mamy do czynienia z fikcją literacką. Z czystym sercem polecam książkę. Otwiera oczy na historie osób wokół nas, a przede wszystkim mobilizuje do pomocy drugiemu człowiekowi.

POMÓC DRUGIEMU, TO POMÓC SOBIE…

„Pieśń serca” to ostatnia część cyklu „Opowieści sprzedawcy marzeń”. Charles James po kilku miesiącach dociera do Santa Monica w Kalifornii. Przeszedłszy na własnych nogach ponad cztery tysiące kilometrów spotyka na swojej drodze wielu ludzi i jest świadkiem przeróżnych sytuacji. Podczas wędrówki doświadcza zarówno dobra, jak i zła, ale na szczęście pozytywnych chwil jest zdecydowanie więcej. Podążając na spotkanie z Monicą mężczyzna ma sporo czasu na przemyślenia i pokonywanie własnych słabości. Z każdym kolejnym etapem Charles odmienia swoje spojrzenie na życie i otaczający świat. Coraz mocniej dostrzega swoje błędy, odczuwa potrzebę zmiany i pragnie stać się lepszym człowiekiem. Wędrówka Routte 66 to dla niego misja, indywidualna forma odkupienia grzechów i szansa na wewnętrzne odrodzenie. Po katastrofie samolotu nad lotniskiem O’Hare w Chicago Charles James wciąż jest martwy dla świata. Dotąd się nie ujawnił, a jedyną osobą, która zna prawdę jest jego zaufana asystentka i jedyna przyjaciółka Amanda. I tu pojawia się najwiekszy paradoks mówiący o tym, że stracić życie, to je odnaleźć.
Im bliżej celu, tym trudniej jest bohaterowi okiełznać emocje. Ogarnia go strach i niepewność, ale z drugiej strony pragnie stanąć twarzą w twarz ze swoją byłą żoną i synem, który tak naprawdę nie miał jeszcze szansy poznać swego ojca.

Czy uda mu się znów przekonać do siebie Monicę? Czy kobieta uwierzy w jego przemianę?

Biorąc pod uwagę wszystkie trzy tomy cyklu, „Pieśń serca” chyba najbardziej mi się podobała. Forma jest oczywiście taka sama, styl się nie zmienia, ale w tej części dochodzi do głosu dodatkowo element zaskoczenia, na który tak bardzo czekałam. Autor ma dla czytelników kilka sympatycznych niespodzianek, które urozmaicają wędrówkę bohatera i sprawiają, że emocje bardziej trafiają do serca. Nie mogłam się doczekać spotkania małżonków mając świadomość, że Charles jest gotowy by stawić czoła przeszłości. Zastanawiałam się także, czy i kiedy mężczyzna ujawni prawdę o wypadku i powróci do świata żywych. Wzruszyła mnie bardzo samozwańcza wspinaczka na Elbert – najwyższy szczyt Kolorado, czy pojednanie z rodziną, której nie widział od bardzo dawna.

Od kilku lat pozostaję wierną czytelniczką powieści Richarda Paula Evansa i zawsze z niecierpliwością czekam na każdą nową książkę autora. Zazwyczaj dozuję sobie jego historie w ramach poprawy nastroju lub poszukiwania dobrych, pozytywnych emocji i optymizmu tak potrzebnego na co dzień. Teraz też tak było, chociaż miałam świadomość, że opowiadając historię Charlesa Jamesa autor w jakimś stopniu powielił schemat z „Dzienników pisanych w drodze”, którymi byłam zachwycona. Niestety cyklu o sprzedawcy marzeń nie mogę ocenić tak wysoko, ale na pewno wędrówka Routte 66 zapadła mi głęboko w pamięć. Opowieść zmusza do refleksji i skłania do czynienia dobra każdego dnia w myśl zasady, że najlepiej dbamy o siebie, gdy pomagamy innym, a dzielenie się z drugim człowiekiem daje dużo więcej radości, niż gromadzenie dóbr. Ewolucja jaka zachodzi w Charlesie jest warta naśladowania.

Jeśli poszukujecie ciepłej, optymistycznej opowieści, która zawiera mądre i ponadczasowe treści i może pomóc skierować Wasze serce w odpowiednią stronę, to sięgnijcie po cykl „Opowieści sprzedawcy marzeń”. „Pieśń serca” jest jego interesującym podsumowaniem. Warto poświęcić jej swój czas i uwagę.

POMÓC DRUGIEMU, TO POMÓC SOBIE…

"Czy może być coś bardziej bolesnego od świadomości,
że żyło się dla niewłaściwych wartości?"

Piękna, poruszająca opowieść o drodze do głębi swojego serca.

"Czy może być coś bardziej bolesnego od świadomości,
że żyło się dla niewłaściwych wartości?"

Piękna, poruszająca opowieść o drodze do głębi swojego serca.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam