Facet nie do wzięcia

Okładka książki Facet nie do wzięcia Zofia Tarajło-Lipowska
Okładka książki Facet nie do wzięcia
Zofia Tarajło-Lipowska Wydawnictwo: E-bookowo literatura obyczajowa, romans
E-bookowo
2019-01-01
2019-01-01
humor romans

Kiedy już ugotowałam, upiekłam, posprzątałam, ubrałam, przetarłam, wyprałam, umyłam i odkurzyłam usiadłam, by oddać się zasłużonej chwili relaksu. Kiedy ja się uwijałam przygotowując święta facet, jak wiadomo, miał mnóstwo ważnych spraw, można by rzec rangi międzynarodowej przynajmniej. Na każdą, bodaj najmniejszą wzmiankę o tym, że mógłby przynieść, zamieść, zdjąć lub zawiesić wyruszał z domu w celu załatwienia nie cierpiących zwłoki spraw takich jak naprawa kosiarki (w grudniu) lub czegoś równie absurdalnego. W tej sytuacji postanowiłam sięgnąć po rzecz napisaną z humorem, a w dodatku zawierającą babskie ploteczki o tych okropnych facetach, żeby poprawić sobie trochę humor. Przecież nikt kobiety nie zrozumie tak, jak inna kobieta, prawda?

Zofia Tarajło-Lipowska, której lekkie pióro poznałam już czytając kryminał "Śmierć dziekana" oraz doskonałe tłumaczenie książki Jiřego Roberta Picka "Towarzystwo opieki nad zwierzętami", tym razem lekko i humorystycznie opisała ..... no właśnie... czy swojego faceta? A może faceta wymyślonego?

Narracja pierwszoosobowa może sugerować wiele, ale nie musi oznaczać publicznego prania własnych brudów ponieważ.... opisany, a raczej oplotkowany na stronach ebooka facet jest kwintesencją wszystkich facetów świata!

Oczywiście, mogą się nasi panowie różnić w drobiazgach, ale nie zmienia to faktu, że Autorka uchwyciła istotę sprawy, jądro, że się tak wyrażę (proszę mi wybaczyć) współczesnej męskości, z całym jej wkurzającym bagażem nawyków, przesądów, fobii i lenistwa oraz całym uroczym repertuarem rzeczy, którymi panowie rozbrajają nawet najgorszy nasz nastrój.

"Mój Facet jest całkiem fajnym facetem, choć życie z nim nie jest łatwe, co przyzna każdy, kto przeczyta te zapiski do końca."
No któraż z kobiet nie podpisze się obiema rękami pod tymi słowami? Która?

Nie widzę.

Podobnych mądrych i życiowych sentencji znalazłam w książce całkiem sporo, a każda zilustrowana jest opisami z życia bohaterki (lecz niekoniecznie Autorki) z Facetem.

"Jednoczesne spożycie posiłku z Facetem jest najczęściej nie lada sztuką.
– Obiad za pięć minut – mówię.
Za pięć minut kładę pełne talerze na stół, a tymczasem Facet idzie do łazienki, myje się, czesze, ogląda zęby, czyści nos, co zabiera mu mniej więcej kwadrans, wreszcie wyświeżony wkracza do pokoju, kiedy ja już dojadam ostatni kęs."
Znamy? Aż za dobrze.

Wiecie co kobietki, co sobie pomyślałam, kiedy czytałam te zapiski czując, jak mija mi zmęczenie i wraca dobry humor? Ta książka byłaby dobrym prezentem dla każdej panny młodej, żeby wiedziała czego może się spodziewać, a raczej co ją czeka po ślubie z jakimkolwiek przedstawicielem płci brzydkiej. Oraz dla każdej żony przeżywającej kryzys i zastanawiającej się, że może z innym byłoby inaczej, lepiej, może nie miałby tych męczących przywar....

"Facet żąda pochwały po każdej wykonanej czynności, zwłaszcza wtedy, kiedy wyobraził sobie, że dzięki niej zrobił mi przyjemność.
– Wiesz, dlaczego ściąłem trawę w ogródku? – pyta mnie tajemniczo.
– Bo okropnie wyrosła – odpowiadam, choć wiem, że dla Faceta to nie byłby żaden argument.
– Wcale nie – odpowiada zgodnie z mymi przewidywaniami. – Dlatego, że cię kocham!"
Nie każdy facet, oczywiście, przyzna się do uczuć, ale każda kobieta zajmująca się hodowlą faceta wie, że osobnik ten wyraża uczucia czynem.

"Facet bardzo lubi mi pomagać, ale nie chodzi tu o pomoc realną, czyli wyręczenie mnie w pracy, ale o stworzenie wrażenia „bycia ku pomocy”.
– Jakbyś coś potrzebowała, to powiedz, ja ci wtedy pomogę – zapowiada Facet i zabiera się do lektury gazety lub książki."
Opis krojenia kapusty, który następuje w dalszej części jest wypisz-wymaluj obrazem przygotowań przedświątecznych w większości domów.

Wszystkie te historie opisane są z przymrużeniem oka, ciepło i serdecznie. Im bliżej końca tej opowieści bohaterki o jej facecie, tym więcej wyrozumiałości i miłości, by pod koniec przeczytać takie słowa:

"Mój Facet jest po prostu wspaniałym człowiekiem, który mnie niezmiennie kocha i zachwyca się mną, chociaż między Bogiem a prawdą nie ma się czym tak zachwycać."
I to właśnie chodzi! Miłość jest ważniejsza od codziennych drobiazgów, chęć bycia razem od niedogodności, a my, kobiety też mamy swoje przywary, które z męskiego punktu widzenia są równie zabawne co te, opisane w książce.

Polecam na poprawę humoru!

• Ebooki

Dodaj cytat z książki Facet nie do wzięcia