Kup teraz - 9 ofert w cenie od 21.24 zł do 37.00 zł

Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf

Na półkach: , , , , ,

Lingwistyczna podróż (nie tylko) po Czechach

„Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf” [wyd. II, Wrocław 2018] nie jest podręcznikiem ani opracowaniem naukowym. Mimo że jego autorka, Zofia Tarajło-Lipowska, ma całą listę tytułów i osiągnięć naukowych, książka ta jest napisana przystępnym językiem, niewymagającym od czytelników znajomości terminologii i...

Humorystycznie napisana ksiazka, po ktora warto siegnac, jesli interesujemy sie kultura i jezykiem naszych Czeskich sasiadow.

Ciekawe rozpisane przyklady prezentujace tzw. "false friends" od kuchni.

Świetnie napisana książka o polsko-czeskich (głównie) wpadkach i nieporozumieniach wynikających z pozornej bliskości niektórych wyrazów. Tzw. fałszywi przyjaciele sprawiają, że w Czechach można spotkać "cerstvy" chleb nie tylko w "kvetnu", a kto zamówi w sklepie "divan" niech nie spodziewa się, że przykryje tym podłogę ;) Nie zdziwcie się też, gdy ktoś niezgadzający się z...

2066

Zofia Tarajło-Lipowska należy do grona tych osób, które z wielką wprawą bawią się słowami, skojarzeniami, a do tego mają dar opowiadania przerysowanych sytuacji. Czasami jednak nie trzeba niczego poprawiać, bo życie niesie z sobą wiele scenariuszy wychodzących poza ramy naszej wyobraźni i skojarzeń. Nie wierzycie? Każdy, kto uczył się języka obcego lub rozmawiał z...

Słabsza niż pierwsza część. Wydawała mi się toporna, nie czytało się jej z taką lekkością, jak poprzednią. Anegdoty już tak nie ciekawią, nie bawią. Nie uważam też, aby dobrym pomysłem było wprowadzenie Słowacji i Węgrzech do historyjek. Jednak stary kapoan dotyczył jedynie Czech i jak dla mnie jest najlepszy.

Zofia Tarajło-Lipowska jest czechofilką i zasłużoną propagatorką czeskiej kultury. Wrocławska bohemistka ma już na swoim koncie m.in. „Historię literatury czeskiej", która jest chyba jedyną w Polsce kompetentną syntezą tejże literatury poczynając od średniowiecza po współczesność. Wydała również samouczka dla Czechów, którzy chcą nauczyć się języka polskiego.
„Nowy...

Uśmiałem się, polecam!