Moment Tukidydesa. Eseje o rewolucji, demokracji i naturze człowieka

Okładka książki Moment Tukidydesa. Eseje o rewolucji, demokracji i naturze człowieka Jan Tokarski
Jan Tokarski Wydawnictwo: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego historia
historia
Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
2019-01-01
2019-01-01
Historia źródła Tukidydes

"Nieodparte mogą być dla nas tylko wiecznie powracające pytania; nigdy (zwłaszcza w życiu zbiorowym) - odpowiedzi, jakie na nie udzielamy" (363).

"Świat nie jest odgórnie zdeterminowanym, trzymającym się kurczowo raz określonych zasad mechanizmem. Przeciwnie: jest właśnie nieograniczonym chaosem. Nie obowiązują w nim żadne reguły. W każdej chwili może zdarzyć się wszystko - a więc również to, co w języku religii określane bywa mianem cudu. [...] Chodzi więc o to, że w dokonującym się przekształcaniu nie ma żadnej ciągłości. [Że stabilności praw natury nie da się dowieść, wykazał już Hume]. Pomiędzy systemem wyjściowym, a tym, który po nim następuje, nie ma żadnej ewolucji, żadnego wynikania. Jest tylko czyste radykalne przekształcenie. Przeskok. Cud. [...] A skoro tak, to można powiedzieć również: Boga nie ma, ani nigdy nie było. Ale może się pojawi" (348-350).

"Kto jest chory na świat [...] nie może nigdy do samego dna być ateistą, ani bez cienia wątpliwości zawierzyć radosnym bajkom o Bogu - kosmicznym cukierniku" (319).

"Nowoczesność [...] za największy grzech uznaje przecież 'umieszczenie celu życia gdzieś poza samym życiem: czy to w spełnieniu idei, czy w Raju'" (263).

"Niewidocznym zrazu rewersem demokratycznego marzenia o uniwersalnym podobieństwie ludzi jest dekonstrukcja polityczności; przemiana człowieka ze zwierzęcia politycznego w osobę prywatną" (251).

"Nic z tego, co wiemy o biegu ludzkich spraw, nie sugeruje, by jakakolwiek społeczność była w stanie długo poradzić sobie bez odwoływania się do takich czy innych moralnych autorytetów. Przeciwnie: historia zdaje się wskazywać, że ich rozpad prowadzi nieuchronnie do ukształtowania się władzy, która wypełni powstałą w ten sposób pustkę. [....] Wyzwalając jednostkę od wszystkiego, skazuje się ją na samotność w poszukiwaniu sensu" (197).

"Terror to spuszczona z łańcucha nicość; aktywne wytwarzanie pustki" (161).

Powinna się nazywac zbiorem cytatów, tak ich autor nadużywa...

Powinna się nazywac zbiorem cytatów, tak ich autor nadużywa...

Dla samej okładki warto ją czytać.

Dla samej okładki warto ją czytać.

• 11 Humanistyczne
  • Do kupienia
  • 1.Myśl polityczna
  • 020
  • 2 0 2 2
  • 1.KRONOS

Dodaj cytat z książki Moment Tukidydesa. Eseje o rewolucji, demokracji i naturze człowieka