Dal. Listy z Afryki minionej

Edipresse
2020-04-16
2020-04-16
literatura polska podróż reportaż Afryka

Byłam na dwóch spotkaniach z Marcinem Kydryńskim, słucham jego audycji muzycznych. Potrafi bardzo ciekawie opowiadać, teraz przekonałam się, że równie interesująco pisze.
"Dal" to książka o Afryce minionej, utrwalonej na pocztówkach z początku XX wieku kolekcjonowanych przez autora. Przygląda się bliżej niektórym z nich, a czytelnik razem z nim patrzy w oczy postaci widocznych na zdjęciach, śledzi detale.
Z wielkim znawstwem i w oparciu o wiele źródeł przybliża Kydryński historię Czarnego Lądu, przedstawia sylwetki pierwszych podróżników, misjonarzy, myśliwych; tych, których Afryka fascynowała, którzy chcieli ją poznać, ale i wykorzystać dla własnych celów.
Niezwykle zajmujące są opowiadane przez niego historie, m.in. o oblężeniu Chartumu, generale Gordonie, Gustawie Flaubercie czy słynnym doktorze Livingstone, któremu po 10 latach spędzonych w Bechuanalandzie udaje się nawrócić jednego człowieka i z misjonarza staje się badaczem.
Chłonęłam te opowieści i wraz z autorem współczułam tym wszystkim zapomnianym, bezimiennym ofiarom wyzysku białego człowieka utrwalonym na kartach pocztowych wysyłanych często do swych rodzin w "cywilizowanych" krajach, by choć tak mogli doświadczyć egzotyki dalekich stron.
Bardzo polecam tę książkę, pięknie wydaną z wieloma mądrymi cytatami, m.in. z Platona, Ciorana, Miłosza, z Mądrości Syracha.

Marcin Kydryński to facet którego słucham regularnie od jakiegoś czasu w niedzielne popołudnia w radiu Nowy Świat. Wcześniej nie był dla mnie osobą anonimową, ale jakoś nie interesowałem się bliżej jego poczynaniami, do czasu ;)
Nie ukrywam że sięgnąłem po DAL z ciekawości, zainspirowany audycjami radiowymi ale z pewną rezerwą, zupełnie niepotrzebnie! Jest to fascynująca książka-album dla miłośników Afryki, fotografii, historii, podróży i nie tylko!
Temat książki i pomysł wciągnął mnie od pierwszych stron, od pierwszych fotografii i tak już zostało do końca. Czasem jedynie może już nużyc lub denerwować nieco egzaltowany język autora, ale wziąłem to za specyficzny styl pana Marcina, z którego jest znany choćby z programu radiowego, który prowadzi.
Reasumując , niech będzie "reklamą" to iż sięgam po jego kolejną książkę, BIEL :)

Pana Marcina ceniłam dotychczas jako znakomitego fotografa, konesera muzyki i miłośnika Lizbony. Książką "Dal" odkrywa czytelnikom inne swoje pasje - a Afryka jest tylko jedną z nich.

To książka upleciona z opowieści - tego najsilniej łączącego ludzkość spoiwa. Opowieści rozmaitych - o podróżnikach, miejscach, przygodach, okrucieństwie, kolonializmie i kapitalizmie, niewolnictwie, władzy i dominacji białego człowieka. Ale przede wszystkim o ludziach - tych, którzy odeszli w dal. Dal historii - tej wielkiej, spisanej, i tej bezimiennej - bo to opowieści o ludziach z fotografii. Czasem znakomicie udokumentowanej, a więc zbadane, udowodnione i znane (chylę czoła przed pasją, erudycją i drobiazgową dociekliwością Autora). Czasem opowieści zmyślone, choć znów nasuwa mi się lepsze słowo: uplecione. Z wiedzy, literatury, daru obserwacji, umiejętności narracyjnych i ogromnej wrażliwości.

Czyli może nie ludzie - a człowiek jest zbiorowym bohaterem książki, tym ciekawszym, im bardziej bezimienne pozostają postaci ze starych pocztówek, listów i fotografii.

Każdy z nas też coś wniesie do tej opowieści - swoją wiedzę, mądrość, wrażliwość. Każdy - każdy też coś dla siebie zabierze: i historyk, i podróżnik, i fotograf, i feministka, i polityk, i biznesmen. I artysta. I człowiek głęboko czujący. Nie pozwólmy, aby te refleksje przepadły gdzieś w - nomen omen - dali...

Znakomita pozycja. Polecam - jakby to powiedział Pan Marcin w swoim stylu - z serca.

Pięknie wydana książka opowiadająca historię Czarnego Lądu. Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów - ta prawda zdaje się mieć potwierdzenie w tej książce, choć i słów pięknych w niej nie brakuje. Niesamowity ładunek emocjonalny niosą wszystkie opisane przez Marcina Kydryńskiego historie. Polecam nie tylko fanom Afryki.

Jak zawsze wspaniała podróż, tym razem przez czas, nie tylko przestrzeń. Urzekła mnie ta książka.

Rewelacja! Starsznie podoba mi się snucie opowieści na podstawie zdjęć, a przy okazji zagłebiając się w najróżniejsze historie z kontynentu.

• Afryka
  • Kindle