O wschodzie

literatura podróżnicza
Świat Książki
2022-03-23
2022-03-23
literatura polska podróż dzieciństwo biografia wspomnienia

Muszę przyznać, że od pewnego czasu mam problem z Marcinem Kydryńskim. Nie jestem pewna czy to do mnie przyszła starość i irytacja czy to autor daje porwać się nurtowi mizoginii i narzekania na świat.
Byłam bardzo ciekawa tej książki. Biel i Lizbona powaliły mnie pozytywnie na kolana, Dal była dla mnie bardzo ciężka, „O wschodzie” ciekawiło mnie z powodu Indii, które mnie szalenie interesują, jednak od podróży autor wcale zmyślnie przechodzi do filozofii zła tego świata a co gorsze pisze o wszystkim i o niczym. Od akapitu o kaligrafii przechodzimy łatwo do kilku zdań o ceremonii parzenia herbaty w Japonii, a za chwilę znowu czytamy o zakochanym w niemal każdej napotkanej pięknej kobiecie autorze.
Chaos tu widzę i brzydką starość autora. Zorientowałam się co mnie boli w dwóch ostatnich książkach: w Bieli i Lizbonie autor rozpisywał się o pięknie świata i oddał się całkowicie pięknej Afryce czy Lizbonie. W Dali zbyt wiele notatek historycznych, a żeby ciekawie opowiadać o historii kontynentu trzeba mieć umysł więcej niż ponad przeciętny.

O Wschodzie ledwo łechcze (pozostając w tematach kobiecej erotyki) każdy temat, aby z za chwilę przejść do innego.

W tej książce niebywale uwiera mnie kim się stał autor, z którym spędziłam godziny mojego życia słuchając siesty…Wychodzi tu i ówdzie mizoginia, bufoniada i stetryczenie umysłu. Nie wiem czy będę mieć odwagę zerknąć do Milagro.

Na początku wydaje się, że to przeintelektualizowane, a Proust, Joyce czy Eliot to w porównaniu z Kydryńskim fraszka.
Nic bardziej mylnego. Po pierwszej nucie wyczuwa się w trakcie lektury empatię, dostrzega się oszczędność w słowach.
Głębsze pokłady to po prostu kontakt z absolutem, literackie 0P1UM, transcendencja i translokacja.
W pewnym momencie lektura już nie wymaga skupienia, to się dzieje samo. Uczta etyczno- estetyczna.

W pewnym momencie lektura już...

Styl pisania Marcina Kydryńskiego jest podobny do jego zdjęć – skupiony na detalu, powolny, nostalgiczny, poetycki (np. zamiast „rano”, pisze „O wschodzie, w ten czas zaranny, jak tylko rzeczy nabierają barw i kształtów, gdy oko rozpoznaje pierwsze litery”...). Książka, choć jest reportażem, nie opisuje świata i jego wycinków, tylko raczej nastroje, przeżycia autora związane z danymi miejscami. To jednak nie mój styl pisania, do mnie on nie przemawia. Dużym plusem książki są zdjęcia. A mnie osobiście przyjemność sprawiły opisy miejsc w Indiach, w których w 1997 roku byliśmy niemal jednocześnie (różnica 4 miesięcy) – w stylu tej książki mogłem sobie powspominać dawny pobyt w tych miejscach.

Po przeczytaniu tej książki, jedyne co mi pozostało, to niezwłocznie zapisać się do fanklubu Pana Marcina, co też uczyniłam

Piękna podroż wspomnieniowa.Dziesiątki interesujących historii, anegdot i ciekawostek.

Pewno się powtórzę ale Marcin Kydrynski dla mnie jest jednym z najlepszych pisarzy w tym kraju.

• Może
  • Legimi audio