Człowiek pana ministra

Po trupach do celu, czyli zbrodnia w Ołomuńcu

Bardzo podobała mi się ta książka. Drobiazgowo, krok po kroku opisująca policyjne śledztwo z politycznymi układami w tle i nadal obecnym (mimo upływu lat) wątkiem komunistycznych służb bezpieczeństwa. Powieść nie spodoba się wszystkim, tematyka jest dość specyficzna i sama akcja pozbawiona jest efekciarskich fajerwerków (brutalne zabójstwa, tortury, pościgi, strzelaniny). Może książce wyszłoby na lepsze gdyby była tak o 50 stron krótsza, ale to taka moja uwaga.

Świetna książka, raczej powieść obyczajowa niż kryminał. Morderstwo jest tylko tłem dla rozgrywającej się walki trawiącej czeskie (polskie?!?) społeczeństwo.

Walka... PRLu z nowym ustrojem.. młodych ze starym pokoleniem... postępowych wykładowców z tradycyjnym spojrzeniem na szkolnictwo...

Pokolenie 40+ znajdzie tutaj kwintesencję naszej codzienności. Jeszcze 30 lat temu staliśmy w kolejkach po papier toaletowy a teraz leczymy z wujkiem Google ;)

1. Za długo - co najmniej 50-80 stron można wyciąć bez wpływu na akcję.
2. Nieprzekonujące zakończenie. Nie kupuję tego.
3. Brak oddania atmosfery miasta - Ołomuniec jest fajnym, klimatycznym miastem. Książka w ogóle tego nie oddaje.
4. Bohaterowie nie wzbudzają sympatii, są przezroczyści, bez wyrazu.
5. W sumie nie polecam.

1. Za długo - co najmniej 50-80 stron można wyciąć bez wpływu na akcję.
2. Nieprzekonujące zakończenie. Nie kupuję tego.
4. Bohaterowie nie wzbudzają sympatii, są przezroczyści, bez wyrazu.
5. W sumie nie polecam.

Książka zakupiona na targach w Warszawie całkiem przypadkowo - ślepy los. Pomimo jej obszerności oraz wielu wątków, czytało mi się ją szybko i przyjemnie. Na pewno zachęciła mnie do tego, żeby sprawdzić więcej kryminałów od naszych południowych sąsiadów.

Mój pierwszy ale na pewno nie ostatni czeski kryminał, po który sięgnęłam. Miła odmiana od skandynawskich kryminałów, które uwielbiam, ale jednak otoczonych mrokiem, smutkiem, zimnem. Nigdy nie uśmiałam się przy
żadnym kryminale, co przy tym. Jednak czeski humor bardzo do mnie przemawia. Fabuła poprowadzona w dosyć zawiły sposób, duża ilość bohaterów i opisów, dla mnie wszyscy podejrzani, ale mimo to czytało się bardzo szybko. Może na minus jedyne co to przy długie opisy poboczne, pokazujące czytelnikowi aż za dokładnie życie i portret głównych bohaterów.

Jeżeli lubicie krwiste kryminały, to spotka was srogie rozczarowanie. Nawet pomimo tego, że trup się ściele gęsto. Tu zdecydowanie ważniejsze są relacje między postaciami. Ich przemyślenia. Zależności. Przeszłość. Drobiazgowo analizowane są dokumenty, które pojawią się w sprawie. Ciekawym aspektem są aluzje do współczesnej polityki, to daje czytelnikowi możliwość dowiedzenia się o czym myślą Czesi, jak odnoszą się do swojej historii. Ot, chociażby sprawa służby bezpieczeństwa. Jak rozliczyli się z byłymi ubekami. A co sądzą o korupcji. Książka dużo wartościowsza od strony socjologicznej niż kryminalnej. Jeśli dacie jej szansę, to po nijakich dwustu stronach, może was zaskoczy. Bardzo namawiać na lekturę nie będę. Za to dla bohemistów lub czechosfilów powinna to być zadowalająca lektura.

Całościowo oceniając książkę to polecam ją, bo to ciekawie i dobrze napisany kryminał. Trochę mi ten motyw zgrzyta, nie do końca w niego uwierzyłam. Poboczny watek życiowych losów głównych bohaterów jest tak samo wciągając y jak wątek główny, kryminalny. Przez ten, moim zdaniem, wydumany motyw i w pewnym momencie przestój akcji jedna gwiazdeczka spadła.

Lubię czeski koloryt, ich spojrzenie na świat i sposób opowiadania, więc mimo, że książka jest trochę zbyt długa, a sam wątek kryminalny nieco rozlazły, to jestem zadowolony z lektury.

Dobrze się zapowiadała, ale rozczarowała. Mogłaby być o połowę krótsza, z korzyścią dla osób ją czytających. Scen niewnoszących dosłownie niczego jest sporo, tłumaczyć to tylko może założenie, że mało stron=słaby kryminał. Bohaterowie są totalnie papierowi, opisywani przez dosłownie jedną cechę - ktoś uwielbia Boba Dylana, ktoś czuje się niedoceniany w pracy, inny bardzo, ale to bardzo kocha swoją rodzinę, a kolejna postać bardzo chce mieć dziecko. Zresztą cały ten wątek z opisami o tym jak to kobiecie tyka zegar, jak hormony szaleją, jak nic nie może się równać z urodzeniem dziecka, brzmi jakby się urwał z powieści z lat 60. albo i wcześniejszej.

Jak lubie czeskie powiesci, tak ta jest zwyczajnie nudna, trudno bylo do konca wytrzymac. Efekt taki, jakby autor uczyl sie pisac kryminal przeczytawszy kilka wczesniej i z kazdego cos sobie uzyl. Najbardziej irytowalo mnie to przypominanie, zeby buty zdejmowac.

• Literatura czeska

Michal Sýkora Człowiek pana ministra Zobacz więcej