Złodziejka opowieści

Okładka książki Złodziejka opowieści Michaela Klevisová
Okładka książki Złodziejka opowieści
Michaela Klevisová Wydawnictwo: Stara Szkoła Cykl: Inspektor Josef Bergman (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Josef Bergman (tom 2)
Zlodějka příběhu
Stara Szkoła
2020-10-12
2020-10-12
2017-11-09
Mirosław Śmigielski
kryminał literatura czeska

Tom 2 cyklu 'Inspektor Bergman' wg mnie lepszy niż 1.
Cykl ciekawie prowadzony – autorka zdecydowała się na mariaż kryminału z obyczajówką, z tym że tłem obyczajowym nie jest życie inspektora, tylko życie bohaterów tragedii. Mnie taki zabieg b. odpowiada, bo dzięki temu w każdym tomie wątek obyczajowy jest bardziej urozmaicony niż monotematyczne snucie się wokół tych samych wciąż policjantów.
Jeśli ktoś lubi obyczajowe – polecam.
Jeśli ktoś lubi by się działo, sensacje, i krew – odradzam.

Tom 2 cyklu 'Inspektor Bergman' wg mnie lepszy niż 1.

Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, czy niezbyt udanej redakcji, ale pod względem językowym nie czytało się tego dobrze.

Czeski kryminał powinien być osobnym gatunkiem literackim. Bo czy można pisać o morderstwach z lekkością opowieści rodem z filmu ,,Pod jednym dachem"?

Anna Walenta scenarzystka popularnego tasiemcowego serialu ,,Podwórze" zostaje zadźgana widłami podczas weekendowego wyjazdu ekipy filmowej do podmiejskiej posiadłości jej koleżanki Ester Czarnej. Kto jest mordercą? Okazuje się, że Anna zalazła za skórę wielu osobom i motywów zbrodni mogło być bardzo wiele. A co z tym ma wspólnego ucieczka jej 17-sto letniej córki z domu poprawczego? Kto jeszcze musi zginąć? O czym wie Ester i czego nie chce ujawnić ze swej przeszłości? Pytania się mnożą, a czytelnik nie ma w zasadzie możliwości poznania, kto tak właściwie jest głównym bohaterem tej powieści. Narracja osobowa przeskakuje bowiem w dowolny sposób z jednej postaci do drugiej. I każdy w swoim sumieniu uważa się za niewinnego. Kto zatem zabił? Intrygujące...
Na szczęście jest jeszcze ekipa śledcza pod kierownictwem inspektora Bergmana, która pomału, zagłębia się we wszystkie aspekty zbrodni i analizuje każdy ślad.
Cała historia jest na tyle pokomplikowana, że wciąga w swój wir niczym serial telewizyjny, choć bez morderczego dreszczyku. Ot, czeski kryminał.

Po przeczytaniu dwóch książek, mogę powiedzieć, że lubię kryminały M. Klevisovej.

Odpowiadają mi powtarzające się w nich charakterystyczne cechy - logiczna fabuła, ciekawe portrety psychologiczne bohaterów, rozbudowane tło obyczajowe, naturalne dialogi, akcja, w której nie ma wyścigu z czasem. Nie ma też okrucieństwa, znęcania się nad ofiarami, ani tortur. Zbrodnie popełniają zwykli ludzie. Dochodzi do nich niejako przypadkowo, w afekcie, pod wpływem nagłego impulsu, czyli tak, jak to ma najczęściej miejsce w przypadku zabójstw dokonywanych w realnym świecie.

Prosty styl autorki pozbawiony zbędnego gadulstwa i ozdobników uprzyjemnia czytanie, choć liczne błędy redakcyjne (w moim wydaniu) irytują, np. w opisie koszenia trawy kosą, bohaterka po skończonej pracy odwiesza na gałąź piłę (!),razi nadużywanie niektórych słów - rekord pobiła 'podrażniona', można znaleźć też dziwaczne określenia jak chociażby 'kłamczyni'. Z sympatii do autorki, na te niedociągnięcia ze strony wydawnictwa przymykam oko i już czekam na kolejne (wydane po polsku) tomy serii.

DOBRZE, NAWET LEPIEJ
Idąc za ciosem, zaraz po „Krokach mordercy”, przeczytałam od razu drugą książkę Klevisovej, „Złodziejkę opowieści”. Jest równie dobra jak pierwsza, a może nawet lepsza, chociaż trochę inaczej są rozłożone akcenty. To powieść, w której rozwiązywanie zagadki kryminalnej odgrywa dużo większą rolę, niż tło obyczajowe, chociaż i ono jest świetnie zarysowane. Akcja rozgrywa się wśród scenarzystów serialu telewizyjnego i naprawdę z dużą ciekawością obserwowałam sobie to środowisko od kuchni.

Niestety, tym razem wydawnictwo zaoszczędziło na redakcji. „Skąd inąd”? „Była kłamczynią”? Nie wystarczy kłamczucha? Tłumaczenie w porządku, ale w stopce redakcyjnej jako redaktorka i korektorka figuruje ta sama osoba. W poprzedniej książce ta sama pani była odpowiedzialna tylko za korektę. Szkoda. Nie jest tragicznie, ale niedociągnięcia językowe widać, bo nikt nie jest doskonały. Zawsze co dwie głowy, to nie jedna.

Drodzy szefowie wydawnictwa „Stara szkoła”, uwierzcie, na dłuższą metę, to się nie opłaca. Klevisová pisze dla trochę bardziej rozgarniętego czytelnika. Nie dla tego samego, który czyta Piotrowskiego, Mossa i Mroza. Proszę, nie zakładajcie, że kryminały czytają tylko osoby, które nie potrafią odróżnić przymiotnika od przysłówka.

Przeczytałam na okładce, że Klevisová jest dwukrotną laureatką nagrody „Najlepsza czeska powieść kryminalna”, moim zdaniem, całkowicie zasłużenie. Zastanawiam się teraz, dlaczego, kiedy czytam książki nagradzane w polskich konkursach literackich (wyjątki potwierdzają regułę),to nie dość, że się nie zachwycam, to jeszcze przychodzą mi do głowy rozmaite teorie spiskowe.
www.czytacz.pl

DOBRZE, NAWET LEPIEJ

Dnf
Książka, którą odkryłam pod obwolutą podczas akcji randka w ciemno z książką na Walentynki. Jest to drugi tom czeskiej serii kryminalnej z inspektorem Bergmanem.

Nie skończyłam go czytać - akcja jest dosyć powolna, nie ma uczucia grozy, napięcia, większy nacisk kładziony jest na profil psychologiczny postaci, ich życie, przeplatające się relacje, ucieczkę córki jednej z bohaterek niż na morderstwo, którego przez długi czas nie ma.

Dnf

Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia opowieści w tej książce. Autorka rzeczywiście świetnie buduje postaci. Są ludźmi z krwi i kości. Ich działania interesują i trzymają w napięciu. Nie ma epatowania krwią, ale jest intryga która naprawdę trzyma w napięciu. Mam nadzieję że wydawnictwo Stara Szkoła zdecydujesię na publikację dalszych książek z tego cyklu.

Tym razem ponownie i świadomie wybrałam książkę Michaele Klevisovej z zestawu tytułów w Legimi Do Czech razy sztuka. I ponownie dostałam książkę obyczajową z morderstwem w drugim planie. Jestem zadowolona. Poznałam kobiety uwikłane w toksyczne związki przyjaźni i miłości. Annę Walentę i Ester Czarną, które znają się od dziecka a swoim czasie zawarły nawet braterstwo krwi. Kobiety charakterologicznie bardzo różnią się od siebie. Momentami dziwiłam się, ze tak różne osoby może łączyć przyjaźń. Gdy jedna z nich ginie do akcji wkracza przenikliwy inspektor Bergman. Akcja płynie spokojnie, opisy autorka rozbudowała, nawet znalazła miejsce na historyjkę o kocie, co zupełnie mi nie przeszkadzało. Czasami dobrze przeczytać coś tak plastycznego i kojącego jak opisy wiejskiej sielanki. Polecam.

Kroki mordercy podobały mi się bardziej. Nigdy nie sądziłam że tak wygląda praca scenarzystów.

Książka bardzo fajna. Podobał mi się opis wszystkich bohaterów. Fabuła bardzo dobrze wymyślona i opisana. Polecam

• E-booki

Dodaj cytat z książki Złodziejka opowieści