Opowieści z Doliny Muminków

Okładka książki Opowieści z Doliny Muminków praca zbiorowa
Okładka książki Opowieści z Doliny Muminków
praca zbiorowa Wydawnictwo: Egmont Polska opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Egmont Polska
2019-10-16
2019-10-16
Anna Czernow

Okładka książki Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja Lunde
Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Literkowa książka Alicja Krzanik, Anna Salamon
Literkowa książka Alicja Krzanik, Ann...
Okładka książki Zmartwiozaur Rachel Bright, Chris Chatterton
Zmartwiozaur Rachel Bright, Chri...
Okładka książki Kuku i historia pępka Monika Kamińska, Andrzej Tylkowski
Kuku i histori... Monika Kamińska, An...

Opowieści z Doliny Muminków to piękny ukłon w stronę autorki i szansa dla współczesnych dzieci, by poznać te przyjemne stworki. Fakt, że dużo tutaj skrócono i wygładzono, ale myślę, że to dobry wstęp do tego, by za jakiś czas podsunąć dzieciom oryginalne wersje. Pomimo wszystko opowiadania te są równie cudowne co te Tove Jansson, nostalgiczne, życiowe, pełne powagi, ale i humoru. Jest w nich miłość, przyjaźń i wsparcie. Są przygody i nauki z nich płynące. Każdy z tekstów otula swoim klimatem i pozwala wczuć się w fabułę. Nie ma mowy o nudzie, nie w Dolinie Muminków i nie z tymi bohaterami.

Całość na

„Opowieści z Doliny Muminków” o „Nowe opowieści z Doliny Muminków” to aż 9 ciekawych historii o Muminkach i ich przyjaciołach.
Z pierwszej książki dowiemy się jak Muminki trafiły do Doliny Muminki. Poznamy tajemnice czarnego kapelusza oraz Ninę, która jest niewidzialna. Ostatnie opowiadanie jest idealne na tę porę roku. Dowiemy się z niego jak Muminki spędzają Wigilię, po której idą spać aż do wiosny.
W drugiej książce odbędziemy morską wyprawę z Muminkiem, podczas której nasz spokój zostanie zakłócony przez gryzilepki i sztorm. W tej części podobnie jak w poprzednie nie zabraknie zimowej opowieści o pierwszym śniegu. Fani smoków również znajdą coś dla siebie.
Od czasów mojego dzieciństwa nie oglądałam ani nie czytałam nic o Muminkach i bardzo chętnie wraz moimi dziećmi sięgnęłam po „Opowiadania z Doliny Muminków”. Obie książki są pięknie wydane. Wszystkie opowiadania są ciekawe, mądre, ciepłe i dość długo co bardzo lubimy. Zapewniają one wiele godzin wspólnego czytania.
Dodatkowym plusem tych książek jest przepiękna szata graficzna. Ilustracje zawarte w książce przykuwają wzrok i pobudzają wyobraźnię.
Książki napisane są łatwym językiem i przeznaczone dla dzieci o 3 roku życia. I myślę, że zarówno te młodsze dzieci jak i nieco starsze pokochają te cudowne opowieści o Muminkach.

Bratanica Tove Jansson (autorki słynnych Muminków),Sophia Jansson zdecydowała się zebrać fantastyczne historie o Muminkach i odświeżone przedstawić współczesnym czytelnikom. Bardzo się cieszę, że to zrobiła, ponieważ "Opowieści z Doliny Muminków" i "Nowe opowieści z Doliny Muminków" są doskonałą okazją, aby zaprosić dzieci do świata literatury dzieciństwa ich własnych rodziców. W końcu Muminki to postaci łączące pokolenia.

Sophia Jansson w krótkim wstępie do obu tomów pisze, jak wspaniale wspomina z dzieciństwa momenty wieczornego czytania z dorosłymi. Podkreśla bliskość i więź, jakie się wtedy wytwarzały i oczywiście, jak cudowne było wyobrażanie sobie wszystkich niesamowitych obrazów z czytanych książek. Piszę o tym, ponieważ "Opowieści z Doliny Muminków" to moim zdaniem książki wprost stworzone do wieczornego czytania dzieciom. Zawierają odpowiednio po 5 i 4 opowieści, w których oprócz magii i niesamowitych przygód, znajdzie się miejsce na wzruszenia, uniwersalne prawdy, przyjaźń i czystą radość.

Oba tomy zawierają też krótką charakterystykę postaci, które spotkamy na kolejnych stronach. To bardzo trafne podsumowania, które pomogą młodym czytelnikom zrozumieć niektóre zachowania lub reakcje bohaterów.

Muminki bowiem pod warstwą zabawnych przygód skrywają wiele wartości. To historie o odwadze, prawdzie, różnorodności, otwarciu na innych, lękach, relacjach, życiu i śmierci. I dlatego właśnie, że są tak wielowarstwowe, to odnajdą się w nich zarówno dzieci, jak i dorośli.

Czytajcie "Opowieści z Doliny Muminków" wspólnie z dziećmi, bo te krótkie historie przeniosą Was w miejsca, w których wszystko jest możliwe. Tam, gdzie otwierają się głowy i serca, a niesamowite przygody bawią, intrygują i zatrzymują rozbiegane myśli.

Opowieści z Doliny Muminków to podróbka słynnych skandynawskich opowieści o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Podróbka legalna, więc pojawiają się tu wszyscy znani nam bohaterowie, Muminek, jego Mamusia i Tatuś, Panna Migotka, Włóczykij, Ryjek, a nawet ta irytująca i niewychowana Mała Mi. Z drugiej strony miejscami czuć, że to towar muminkopodobny. Niby przyjemny, ale jakiś taki… inny. No bo jak można tak uparcie nazywać Muminki trollami? Muminki to muminki i koniec. Trollami może i są, ale na pewno się do tego nie przyznają.

W odróżnieniu od książeczek Jansson, Opowieści z Doliny Muminków przeznaczone są dla młodszych dzieci, stąd książeczka jest pięknie ilustrowana, a treści w niej stosunkowo niewiele. Zmieściło się jedynie pięć opowiadań liczących po jakieś 30 stron, siłą rzeczy skrótowych i płyciutkich. Ich akcja toczy się zdecydowanie zbyt szybko, muminkowych rozmów zaś tu niewiele. Za mało też tej zwykłej rodzinnej codzienności, która tak urzekała w oryginalnych powieściach (i która współczesne dzieci wychowane na agresywnych kreskówkach i durnych youtuberach może nudzić).

Historyjki są bardzo różne. W ich trakcie bohaterowie odwiedzają wyspę dziwacznych Hatifnatów, spędzają razem Wigilię i odnajdują dolinę, w której mogliby zamieszkać. Ba, pojawia się tu nawet magiczny kapelusz zgubiony przez jakiegoś czarodzieja, który wprowadza sporo zamieszania o życia Muminka i jego przyjaciół. Dzieje się więc sporo i bywa zarówno zabawnie, jak i groźnie. Chwilami czuć tu ducha oryginalnych opowiadań i magię świata pełnego paszczaków czy innych dziwnych stworzeń. Czasami jednak klimat znika, bo akcja pędzi do przodu.

Podejrzewam, że pierwotnie opowiadania były wydane jako oddzielne książeczki. Dlatego każde z nich poprzedza bowiem identyczna mapa świata Muminków i dość podobny opis wszystkich najważniejszych postaci. Słabe to rozwiązanie, ale pewnie dzieciom nie będzie przeszkadzać. Te dobrze znające i lubiące bohaterów z pewnością będą z Opowieści z Doliny Muminków zadowolone, nawet jeśli nie spisała ich Tove Jansson. Cudowny prezent na Gwiazdkę!

Więcej recencji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Choć zawarte w tym wydaniu opowieści nie są oryginalnymi tekstami Tove Jansson, to jednak nadal jest w nich duch oryginałnych opowiadań i powieści.

To samo można powiedzieć o pięknych, kolorowych ilustracjach, zbliżonych stylem do prac autorki.

Jeśli miałabym już się do czegoś koniecznie przyczepić, to chyba tylko do tego, że łatwo można odnieść wrażenie, iż pierwotnie każda z zawartych w tej książce historyjek była wydawana osobno, sądząc po tym, jak niektóre teksty poprzedza niemal identyczna mapa i strony z przedstawieniem postaci, nawet jeśli pojawiły się one już w poprzednich rozdziałach. Ale to, jak już pisałam, szczegół.

Bardzo dobry wybór opowiadań

Bardzo dobry wybór opowiadań

1970

Kiedy byłam małym dzieckiem, wybór bajek był mocno ograniczony. Jednak pamiętam, że bardzo lubiłam Muminki, dlatego postanowiłam powrócić do opowiadań Tove Jansson, zapoznając z nimi moją starszą pociechę.

Książka składa się z pięciu opowieści, dzięki którym młodzi czytelnicy mają okazję poznać historię oraz pochodzenie Muminków. Mogą razem z nimi dotrzeć do Doliny Muminków, zaznajomić się z nowymi bohaterami, wybrać na wyspę Hatifnatów czy spędzić wspólną wigilię. Do tego przeżyć chwilę grozy, gdy w muminkowym domu pojawi się zaczarowany kapelusz i niewidzialny gość...

Wydanie jest przepiękne - twarda oprawa, ilustracje idealnie oddające klimat znany sprzed lat, mapy Doliny Muminków przedstawiające konkretną porę roku, a do tego przybliżenie każdej postaci odgrywającej istotną rolę w książce.

Muszę przyznać, że aktualnie nie mam pojęcia, dlaczego tak kochałam Muminki. Nadal darzę je sympatią, ale to raczej ze względu na sentyment, bo tak naprawdę ich przygody już do mnie nie przemawiają. Ba!, przedstawiając je synkowi, niekiedy obawiałam się, że będzie miał koszmary, ponieważ to, co dzieje się w Muminkach, nierzadko jest dość dziwne i lekko przerażające. Na pewno ta lektura zostanie w naszej domowej biblioteczce, ale nie jestem pewna, czy na razie będziemy do niej powracać. Może za kilka lat będzie bardziej odpowiednia.

Opowieści z Doliny Muminków to książka, w której nie sposób się nie zakochać. W zasadzie, czy istnieje ktoś, kto co najmniej nie lubiłby Muminków? Ja wręcz uwielbiałam, bo bajka była cudowna i nierozerwalnie kojarzy mi się z czasem dzieciństwa. Żałowałam też, że moje dzieci wychowywane w dobie zupełnie innego rodzaju bajek, Muminkami się nie chcą zainteresować. Do czasu – Opowieści z Doliny Muminków przekonały moich chłopców do tego, że te sympatyczne trolle da się bardzo polubić.

Opowieści z Doliny Muminków zawierają pięć obszernych i zasobnych w treść opowiadań o perypetiach tych uroczych stworzeń. Wiecie już, że mam do Muminków ogromny sentyment, więc wiele z bajki pamiętam, ale dopiero z tej książki dowiedziałam się, skąd się one właściwie wzięły w dolinie. Czy Wy też wiecie, że dopóki w domach były prawdziwe piece, a nie kaloryfery, Muminki mieszkały sobie obok ludzi, nie przeszkadzając im zupełnie? Opowiadania zawarte w tomie są cudowne – piszę to trzymając rękę na serduchu ;) Nic, a nic nie kłamię i nie przeinaczam. Jest wesoło, ale gdy trzeba – poważnie, chwilami groźnie, nostalgicznie i bardzo życiowo, mądrze. Szczególnie Mamusia Muminka to osoba, która trzyma wszystkich razem i znajduje rozwiązanie w każdej sytuacji. Ale i ona potrafi tupnąć nogą i krytykować, powiedzieć coś niemiłego, gdy któryś domownik czy przyjaciel domu powie lub zrobi coś nieodpowiedniego. To mądra i cudowna “kobieta”, która kocha i troszczy się o swoich bliskich ponad wszystko. Nota bene, żałuję, że nie jestem taką Mamusią Muminka. (...)

Czytaj więcej na https://wrolimamy.pl/recenzja/opowiesci-z-doliny-muminkow/

MUMINKI SIĘ CIESZĄ

„Muminki się cieszą radością i życiem”, tak Wiktor Zborowski śpiewał w piosence końcowej do niezapomnianego serialu, na którym sam się wychowałem. Ale te Muminki cieszą się także czymś innym, a dokładniej niesłabnącą od niemal 70 lat popularnością. Świadczy o tym chociażby ta pięknie ilustrowana i pięknie wydana książka, która co prawda nie zastąpi ani dzieł Tove Jansson, ani też japońsko-fińsko-holendersko-francuskiej animacji powstałej na motywach pierwowzoru, ale to bardzo sympatyczny dodatek, który może posłużyć zarówno jako uzupełnienie muminkowej kolekcji, jak i wstęp do ich fascynującego świata.

Jak mówi sam tytuł tej publikacji, na czytelników czekają tu różne krótkie opowieści ze świata Muminków. Nie ważne, czy Muminek znajduje kapelusz, czy rodzina odnajduje uroczą dolinę, w której mogłaby zamieszkać, zawsze jest sympatycznie, wesoło, czasem dramatycznie, ale i tak wiadomo, że wszystko skończy się szczęśliwie. I że wyniknie z tego wiele ciekawych sytuacji, które pozwolą bohaterom (i czytelnikom) czegoś się nauczyć.

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/11/opowiesci-z-doliny-muminkow-alex-haridi.html

MUMINKI SIĘ CIESZĄ

• Dla dzieci
  • Własne
  • Z na półce Celinki
  • Rok 2020

Dodaj cytat z książki Opowieści z Doliny Muminków