Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie

Okładka książki Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie Joe Flood
Okładka książki Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie
Joe Flood Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Naukomiks interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
2019-07-17
Hanna Pasierska, Monika Gajdzińska
Monika Gajdzińska

Okładka książki Dinozaury. Skamieliny i pióra Joe Flood, M.K. Reed
Dinozaury. Ska... Joe Flood, M.K. Ree...

Okładka książki O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci Monika Filipina, Marta Maruszczak
O maluchu w br... Monika Filipina, Ma...
Okładka książki Życie i przygody Świętego Mikołaja Lyman Frank Baum, Lena Grzesik-Zysk
Życie i przygo... Lyman Frank Baum, L...
Okładka książki Zew padliny Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Zew padliny Tomasz Samojlik, Ad...

CZEMU TEGO JUZ NIE MA W SPRZEDAŻY JA SIĘ PYTAM MUSIAŁAM KUPIĆ W ZAGRANICZNYM LUMPIE, PO ANGIELSKU ZA 30 ZŁ (z ceną akurat nie mam problemu)

Fajny komiks. Szybko się czyta. Polecam.

Fajny komiks. Szybko się czyta. Polecam.

Kiedy oglądam propozycje edukacyjne dla dzieci i młodzieży bardzo zazdroszczę tego, że w czasach mojego dzieciństwa nie było takich książek i różnorodnych zajęć. Autorzy materiałów prześcigają się w sposobie przyciągnięcia widza i czytelnika. I myślę, że robią to dobrze, ponieważ bardzo dużo młodych odkrywców sięga po różnorodne materiały. Tworząc publikacje popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży i sięgając po nie trzeba pamiętać, że nic tak skutecznie nie przyciąga dziecięcej i młodzieżowej uwagi jak komiksy. Jak wykorzystać ten fakt do przemycania informacji naukowych? Wydawnictwo Nasza Księgarnia ma na to sposób: przetłumaczyło bardzo popularną serię „Science Comics”, w której możemy znaleźć opowieści o dinozaurach, rekinach, zjawiskach cieplarnianych, wodzie, kotach, drapaczach chmur, niedźwiedziach polarnych, robotach, psach, chorobach, maszynach latających, nietoperzach, rafach koralowych i wielu, wielu innych. Tematyka jest szeroka i różnorodna. Każdy tom napisał specjalista w danej dziedzinie oraz skonsultowano z naukowcami, dlatego mamy pewność, że nasze pociechy będą miały do czynienia z wiedzą, a nie uprzedzeniami czy przekonaniami. Do tej pory na rynku polskim pojawiły się trzy tomy tomy: „Dinozaury. Skamieliny i pióra”, „Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie” oraz „Roboty i drony”. Dwa pierwsze tomy łączy przekonanie o niebezpieczeństwie i agresji opisanych zwierząt. Dinozaury najczęściej kojarzą się z tyranozaurem, a rekiny z żarłaczem białym i często zapominamy, że jest wiele gatunków zbyt małych i za bardzo nastawionych na tryb życia niezagrażający nikomu. O ile w przypadku prehistorycznych gadów jest nam to łatwo przyjąć do wiadomości to chrzęstnoszkieletowe ryby jednak nadal wywołują w nas skojarzenie z żarłaczami i filmami grozy. Poczucie zagrożenia nie jest też obce w kontekście robotów. Wizje autorów filmów science fiction (fanatastyki naukowej) wcale nie sprawiają, że czujemy się bezpieczniejsi. Wręcz przeciwnie: roboty kojarzą na się tak samo źle jak dinozaury i rekiny. A może nawet jeszcze gorzej, bo o ile zwierzęta możemy jakoś poskromić to armii drapieżnych robotów już nie. A jaka jest prawda na temat tych książkowych bohaterów? O tym dowiecie się z książek.
Z tomu poświęconego dinozaurom dowiemy się, że fascynacja nimi trwa od kilku wieków. Wcześniej gigantyczne kości znajdywane w różnych miejscach pozwalały na snucie niezwykłych opowieści o olbrzymach, gigantach, smokach. Nim zajęto się nimi naukowo powstało wiele legend i mitów wyjaśniających ich pochodzenie, wpływ na ludzkie życie i wyginięcie. Przypisywano im różne cechy. W kulturze zachodniej były uosobieniem zła zwalczanego przez świętych. Kości dawały duże pole do manewru wszystkim pragnącym zaimponować fantazją i wiedzą. Dopiero XVIII-XIX wiek dały początki naukowemu podejściu do tematu i narodzeniu się geologii, za której prekursora uważa się Williama Smitha, autora pierwszej geologicznej mapy Anglii. Epoka romantyzmu to nie do końca czas odchodzenia od nauki, ale poszerzanie współpracy z ludźmi, korzystanie z ich odkryć, czego przykładem może być intensywna praca Mary Anning z naukowcami. Niewykształcona kobieta z biednej rodziny bardzo szybko poszerzała wiedzę na temat prehistorycznych zwierząt i pomagała w poszukiwaniach skamielin. Właśnie o takich ciekawostkach możemy dowiedzieć się z książki „Dinozaury. Skamieliny i pióra” MK Reeda z ilustracjami Joe’a Flooda.
Autorzy zabierają nas w świat dinozaurów przenosząc o wiele milionów lat w przeszłość. Na pierwszych stronach widzimy maszerujące stada, pływające olbrzymy, latające pterodaktyle, prowadzące intensywne życie toczące się wokół zdobywania pokarmu i walki o przetrwanie. Tajemnicze zniknięcie i odkrycie skamielin w starożytności dało początki mitom, a później opowieściom o świętych oraz rycerzach. Dowiemy się również, w jaki po raz pierwszy zainteresowano się nimi naukowo i w jaki sposób zainteresowano się tym, co kryje w sobie ziemia. Ten temat staje się pretekstem do opowiedzenia w jaki sposób niektóre kości przetrwały miliony lat, a inne nie.
Nie zabraknie też tematu powstawania nazewnictwa prehistorycznych zwierząt. To staje się pretekstem do opowiedzenia o tym, czym jest geologia, paleontologia, koprolity oraz podzielenia się informacją możliwości znalezienia konkursu na nazwę do odkrytego dinozaura. Śledzenie kolejnych etapów odkryć naukowców pomaga zrozumieć, że nauka to ciągłe poszukiwanie i nie ma wiedzy niepodważalnej. Młodzi czytelnicy z komiksu dowiedzą się o naukowych sporach oraz ciągłej ewolucji teorii dotyczących dinozaurów. Nie zabraknie też informacji o tym, jakie żyjące zwierzęta są spokrewnione z właścicielami skamieniałych kości oraz w jaki sposób po miednicy ocenia się ich pokrewieństwo. Ponad to znajdziemy w niej wiedzę na temat dawnego położenia lądów, sposobu oznaczania skał, oceniania wieku skamielin.
W opowieści o dinozaurach zawarto również informacje o wkładzie kobiet w naukę. Poza niewykształconą Mary Anning posiadającą rozległą wiedzę oraz niezwykły zmysł obserwacji znalazło się też miejsce dla Migmom Talbot z kolegium Mount Hohyoke, która była pierwszą naukowczynią zajmującą się dinozaurami. Na końcu publikacji zawarto aktualny stan wiedzy o dawnych zwierzętach, sposobach przechowywania kości, badaniach dotyczących mórz.
Z tomu „Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie” dowiemy się o uprzedzeniach krążących wokół tych niezwykłych ryb oraz jak przekładają się one na rosnące zagrożenie dla gatunku. Poznamy niesamowitą różnorodność tych zwierząt: od maleństw mieszczących się w dłoni człowieka po prehistoryczne giganty. Te ostatnie będą pretekstem do pokazania nam po raz kolejny dinozaurów, ponieważ początki życia rekinów sięgają właśnie czasów, kiedy na Ziemi królowały wielkie gady. Cenna będzie też wiedza na temat tego, dlaczego tak niewiele szczątek po nich zostało oraz jaki wpływ ma budowa ciała na zwrotność i szybkość zwierzęcia. Pojawią się też przeglądy najbardziej interesujących przedstawicieli, ich diety, wyglądu, sposobu poruszania się, polowania oraz środowiska, w którym żyją. Pokazanie różnic między przedstawicielami gromady kręgowców wodnych oraz sposobu funkcjonowania ciała pozwala na lepsze poznanie. Bardzo interesujące są opisy układu krwionośnego i pokarmowego, mięśni, budowy chrząstki oraz sposobów rozmnażania się, a także znaczenie i różnorodność budowy szczęki. W książce znajdziemy taż sporo informacji na temat początków złej sławy tych morskich drapieżników i wiedzę na temat tego, dlaczego nie są najgroźniejsze. Pojawią się też takie nazwiska jak Peter Benchley (autor powieści „Szczęki”) czy Bethany Hamilton (surferce, która po utracie ręki w czasie spotkania z rekinem wróciła na deskę) oraz powieść „Moby Dick” Hermana Melville'a. Joe Flood zabiera nas w wyprawę zarówno po wiedzy naukowej jak i kulturowych obrazach wpływających na nasze przekonanie dotyczące tych drapieżnych ryb.
Po świecie technologii w tomie „Roboty i drony. Dawno temu, teraz i w przyszłości” autorstwa Mairghread Scott i Jacoba Chabota oprowadza nas Pouli, czyli starożytny latający ptak wykonany przez Archytasa około 350 roku p.n.e.. Niedoskonały wynalazek przez kolejne pokolenia mógł być udoskonalany. Każdy projektant bazował na doświadczeniu wcześniejszych i dzięki temu mamy teraz wiele latających obiektów: robotów i dronów. Od Pouli dowiemy się jak rozpoznać, które urządzenia należą do określonej grupy, odkryjemy, co łączy starożytną fontannę z nowoczesnym ekspresem do kawy i odkurzaczem. Krok po kroku zobaczymy, które urządzenia w naszym domu mają tylko komputery, a które są robotami. Do tego zrozumiemy znaczenie starożytnej techniki w budowie nowych urządzeń. Dowiemy się też jak duże znaczenie ma dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, poznamy pierwsze sterowane zabawki i roboty, a także maszyny piszące, kody, języki programowania, pierwsze komputery, wielość urządzeń mających wbudowane różnorodne czujniki, wpływ robotów na jakość życia i zmianę podejścia do pracy. Poznamy też wpływ robotów i dronów na obecny stan wiedzy, możliwość niesienia pomocy w przypadku kataklizmów, znaczenie w badaniu kosmosu. Do tego zgłębimy zasady ruszania się poszczególnych elementów urządzeń, sposobu przemieszczania się robotów i dronów, a także przekonamy się, że każdy z nas może nauczyć się budować takie urządzenia i jest to bardzo ważne w postępie, ponieważ różni ludzie mają odmienne doświadczenia i spostrzeżenia i dzięki temu mogą przyczynić się do ulepszania istniejących już robotów przez wskazywanie obszarów do poprawienia, usunięcia lub rozwinięcia. Młodych czytelników pewnie zaskoczy to, że dużo cennej wiedzy będą mogli zdobyć buszując w bibliotekach. Wejdziemy też w obszar elektryczności i sposobów zasilania różnorodnych urządzeń, poznamy czym jest roboetyka, jak bardzo ważne jest stawianie granic i refleksja nad tym, ile wolności możemy dać urządzeniom. Do tego odwiedzimy dom, który jest robotem. Poznamy, w jaki sposób takie budowle ułatwią nam życie. A na końcu książki znajdziemy różnorodne komputery, elementy robotów, roboty i drony oraz słownik, który wprowadzi nas w świat specjalistycznego słownictwa.
Wszystkie książki z serii „Naukomiks” to niepozorne lektury pełne ilustracji. Wejście w ich treści zaskakuje czytelnika ogromem przekazywanych informacji nieograniczających się do zamieszczenia ilustracji przybliżających nam wygląd zwierząt, opisu jego funkcji, ale zawierająca sporą dawkę informacji o tym, z jakimi problemami mieli do czynienia naukowcy, w jaki sposób rywalizowali ze sobą, a także pokazaniem jak bardzo kobiety - mimo dyskryminacji – były zaangażowane w naukową pracę. Poznamy znaczenie wkładu każdego z nas w ogólny postęp, a to sprawia, że czytelnik czuje się w pewien sposób odpowiedzialny za zdobytą wiedzę.
Całość barwna, pełna przyciągających wzrok ilustracji, niedługich informacji zachęcających do lepszego poznawania. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest estetyczna i trwała.
Osobiście jestem zachwycona książkami. Myślę, że lektura będzie przydatna w edukacji przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Zdecydowanie polecam.

To książka dla dzieci, która zaskakuje pomysłem na siebie oraz ogromną porcją wiedzy, którą odkrywa przed czytelnikami stopniowo. Dzięki swojej specyficznej formie przemyca fakty, legendy oraz ilustracje, które pomagają poznać tajemniczy świat rekinów.

Pierwszy raz w naszej czytelniczej karierze spotkaliśmy się z naukomiksem. Jest to dla nas nowość i muszę przyznać, że mimo początkowych obaw jestem mile zaskoczona. Obawiałam się, że będzie to płytkie, że niczego się nie dowiemy i będziemy rozczarowani. Nie mogłam bardziej się pomylić.
Wiedza zapakowana w realistyczne ilustracje z dodanymi kwestiami bohaterów to był strzał w 10! Ta książka nie przytłacza nas milionem informacji, tysiącem zdań i liczb na temat życia rekinów. To raczej historia , która się dzieje, a my jesteśmy jej obserwatorami. Pływamy przez oceany i morza. Poznajemy tajemnice i zwyczaje rekinów. Zaznajamiamy się z legendami krążącymi na temat morskich drapieżników, a przede wszystkim autor odczarowuje te stworzenia. Czytając uświadamiamy sobie, że to ludzie są największym zagrożeniem dla rekinów i jeśli rekin atakuje to na skutek zachowań ludzkich.

Książka nie mydli oczu, pokazuje brutalne polowania na niewinne istoty. Pojawi się więc krew, choć oczywiście nieco stonowana, tak aby odbiorcy w wieku 8-14 lat, bez zbędnego strachu, a za to z moralnym przeświadczeniem poznali fakty. A tych jest w książce bez liku. Dowiecie się na przykład, który z rekinów pływa najszybciej, który jest najmniejszy oraz co rekiny mają wspólnego z kotami. Uświadomicie sobie, że rekiny wcale nie są zagrożeniem dla człowieka, a prawdopodobieństwo poniesienia śmierci w paszczy morskiego potwora jest dalece mniejsze, niż zgon w wyniku stąpania w wannie. To też narracja o odchodzeniu pewnych gatunków, o ludzkiej głupocie i sile natury. Książka, która wpisuje się w fantastyczny trend przekazywania wiedzy w atrakcyjnej formie. Mnie kupiła, mimo że przecież jestem już nieco starszym czytelnikiem.

Lektura we współczesny i ciekawy sposób obrazuje życie rekinów. Nie jest typową encyklopedią. Stworzona została w formie komiksu, takiego naukomiksu. W ubiegłym roku w ramach serii wydano książkę pt. "Dinozaury - skamieliny i pióra". Mamy ją w swojej biblioteczce i dzieciom bardzo przypadła do gustu jej zawartość. Tym razem, dzięki publikacji poznamy całe mnóstwo faktów i ciekawostek na temat rekinów z ręki prawdziwego znawcy - biologa specjalizującego się w ochronie organizmów morskich. Badacz opowiada o ewolucji rekinów, przybliża nam ich różnorodne gatunki, przedstawia budowę, obrazuje zachowanie. Uświadamia tym samym, że rekiny nie są zagrożeniem dla człowieka dopóki człowiek pozostawia je w spokoju. Same jednak potrzebują pomocy. Populacja wielu gatunków rekinów zmniejszyła się w ostatnich latach w bardzo drastyczny sposób...

Wiadomości w tej publikacji jest więc naprawdę sporo pomimo iż zdecydowanie przeważają ilustracje. Te z kolei są kolorowe, współczesne i ogólnie przykuwają wzrok. Dzięki nim jeszcze lepiej poznajemy rekiny. Prezentują one bowiem wiele gatunków tych niesamowitych stworzeń, ale też innych żyjących w morskich głębinach organizmów. Informacje przekazywane są w sposób przystępny, trafiający do młodego odbiorcy. Książka jest fantastyczną kopalnią wiedzy o rekinach choć w niczym nie przypomina nudnej encyklopedii. Przede wszystkim są w niej informacje rzetelne, bardzo różnorodne i przekazane w nietuzinkowy sposób, dlatego czytelnik nie czuje się nimi przytłoczony. Całość jest ogólnie bardzo czytelna, przejrzysta i zrozumiała.

Nam książka bardzo się spodobała. Wydana jest solidnie, szyta, a tekst nadrukowano na grubym papierze, na pewno przetrwa długie lata. Myślę, że jej odbiorcami są dzieci nieco starsze, w wieku szkolnym. Całość jest bardzo urozmaicona. Takie rozwiązania sprawiają, że lektura już na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo bogato i ciekawie, a co najważniejsze w miarę czytania utwierdzamy się w tym przekonaniu. Polecam i życzę niezapomnianych przygód w świecie rekinów ;)

Czytając książkę, zwiedzimy wszystkie oceany świata, szukając różnych gatunków rekina, dowiemy się jak różnorodny i zarazem skomplikowany to gatunek. Najważniejsze jest jednak to, że będąc na plaży, wcale nie musimy się obawiać ataku rekina. Autor przedstawi też smutne fakty, dowodzące, że rekinów jest coraz mniej, a gatunkowi grozi wyginięcie.
Zaskakujące jest porównanie układu pokarmowego ssaków z układem pokarmowym rekina,jak się okazuje człowiek jest skomplikowany i pełen ograniczeń. Rekiny mają wielkie żołądki z fałdami, które rozkładają się na tyle, by pomieścić każdą zdobycz.
Czytając książkę, poznając coraz to nowsze, zaskakujące fakty nie można się oderwać. Ciekawym rozwiązaniem byłoby czytanie na plaży, na pomoście, słysząc szum wody. Tak właśnie było w naszym wypadku, książka: REKINY- NAJLEPSI MYŚLIWI W PRZYRODZIE pakowana była w każdy wypad nad wodę. Polecam, czyta się wybornie, szczególnie gdy czytamy strony, na których są legendy mrożące krew w żyłach o tych drapieżnikach. Ostre, żeby, mocne mięśnie nie czyni z tej ryby jednak naczelnego drapieżnika, więc kto rządzi w morzach i oceanach? Koniecznie musicie przeczytać. Legendy jak i filmy kreują mit rekina ludojada. Jak się okazuje, autor zdradza nam inną smutna prawdę, to my ludzie przyczyniamy się do wymierania tego pięknego gatunku.
Książka spodoba się zapewne niejednemu młodemu czytelnikowi, który uwielbia szczęki pełne ostrych zębów. Niekończące się ilustracje zasypały tę publikację bez reszty i zdecydowanie górują nad tekstem, zamkniętym w dymkach. Młody czytelnik obserwuje rozkładówki z uwagą, czytając krótkie notki informacyjne.

Zaskakujące jest...

„Czytając, wybierzecie się w podróż przez oceany świata, napotkacie niewiarygodne wprost gatunki rekinów i wszystkiego się o nich dowiecie. Poznacie tajniki biologii rekina, dowiecie się, jak bardzo te stworzenia są zróżnicowane pod względem biologicznym, przeczytacie też wiele o ich zachowaniach. Zrozumiecie, co sprawia, że rekin staje się rekinem i jak ten gatunek ewoluował. Uświadomicie sobie również, dlaczego, mimo budzącego przerażenie wizerunku prezentowanego w mediach, tak naprawdę nie musicie się bać rekinów, kiedy wybieracie się na plażę. Dodatkowo poznacie niebezpieczeństwa czyhające na same rekiny i dowiecie się, jak możecie pomóc je chronić.”

Więcej + zdjęcia: https://magicznyswiatksiazki.pl/rekiny-najlepsi-mysliwi-w-przyrodzie-joe-flood/

Z racji zebrania porządnej dawki wiedzy, naukomiks dedykowany jest dzieciom i młodzieży w przedziale od 6 do 14 roku życia. W środku znajdziecie ocean wiadomości dotyczących tytułowych rekinów. Jest tu zarys ewolucji od czasów dinozaurów, czyli paskudnych megalodonów, jeszcze brzydszych hybodonów, aż po gatunki żyjące współcześnie, takich jak rekin chochlik (to prawdziwa żywa skamielina) i inne, równie “urocze” żarłacze białe czy błękitne. Dzieciaki dowiadują się wielu ciekawych rzeczy – począwszy od osławionego uzębienia rekinów, bo budowę ich mózgu i oczu, funkcjonowania zmysłów, budowy ciała, aż po upodobania kulinarne (niektóre rekiny nie gardzą nawet odpadami ze statków),naukowe ciekawostki i ich wpływ na życie człowieka. To tylko ułamek wiedzy, którą przytaczam, bo jest tu dosłownie wszystko, co dotyczy rekinów, w dodatku okraszone fantastyczną, komiksową grafiką. Naukomiks przyciąga wzrok, jak krew rekiny ;) Cała recenzja w naszym serwisie W Roli Mamy https://wrolimamy.pl/recenzja/rekiny-najlepsi-mysliwi-w-przyrodzie/

WCALE NIE TAKIE ZABÓJCZE REKINY

Chociaż autor tego komiksu twierdzi, że każde dziecko przeżywa etap zafascynowania rekinami, mnie osobiście on ominął. Jako człowiek swoje szczenięce lata przeżywający w pierwszej połowie lat 90. wpadłem, jak większość moich rówieśników, w sidła manii dinozaurów wywołanej filmem „Park jurajski”. Potem, jeśli chodzi o przyrodę, interesowałem się ogólnie zwierzętami jako takimi, bez wyróżniania jakiegoś ich typu, gatunku, rodziny etc. To, że rekiny nigdy nie stały się moją pasją, nie ma jednak wpływu na mój odbiór tego komiksu. To bowiem bardzo dobra lektura dla czytelników w każdym wieku, oferujący konkretną porcję nauki poprzez naprawdę świetną zabawę.

Znacie rekiny czy może jedynie znacie ich wizerunek utrwalony w naszej kulturze?
Gdzieś na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Ameryki pewna dziewczynka zauważa pływające w wodzie rekiny. Zbiegają się ludzie i zafascynowani obserwują stworzenia z bezpiecznej odległości. Wszyscy boją się ich, doskonale pamiętając to, co widzieli na ekranach kin i telewizorów w filmie „Szczęki”. Ale rekiny to wcale nie mordercze bestie, które tylko polują na ludzi. Szansa, że człowiek trafi z ich powodu do szpitala są niższe, niż w wyniku rażenia piorunem czy ukąszenia pszczoły, poza tym żaden z nich nie stanowi zagrożenia dla człowieka, jeśli ten zostawi rekina w spokoju. Ale ludzie wciąż się boją, tym bardziej, że media donoszą jedynie o atakach, nie starając się nawet podać pełnych informacji na ten temat. A spanikowani przedstawiciele naszego gatunku zdołali już sprawić, że populacja tych stworzeń znacznie zmalała. Pora więc poznać rekiny i odkryć ich sięgającą ponad czterysta milionów lat wstecz historię. Przekonać się jakie są ich rodzaje, jak wygląda ich życie, czym się żywią i jakie tajemnice skrywają. Gotowi na niezwykłą podróż w czasie i w głąb oceanów by dowiedzieć się tego wszystkiego?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/07/rekiny-najlepsi-mysliwi-w-przyrodzie.html

WCALE NIE TAKIE ZABÓJCZE REKINY

• Komiksy