Grama to nie drama. Angielska gramatyka, czyli czasy i inne dziwne rzeczy

Wydawnictwo: Altenberg
Kasia

Napisałam taką książkę, jakiej sama chciałabym używać. Uważam, że do mówienia o gramatyce nie są potrzebne trudne pojęcia ani długie wyrazy. Język to zabawa, więc mam nadzieję, że oprócz tego, że nauczysz się angielskiej gramatyki, będziesz też przy tym dobrze się bawić. Ja przy pisaniu tej książki bawiłam się doskonale, a jeśli moje suchary pomogą Ci w nauce, to będzie to nasz wspólny sukces.

Uczyłeś(aś) się już kiedyś angielskiego, prawda? „Tak, tak, kiedyś w szkole, potem jeszcze trochę, ale tak z przerwami. W sumie nigdy się do tego porządnie nie przyłożyłem” – zgaduję, że właśnie tak odpowiesz, bo tak przeważnie odpowiadają ludzie, których o to pytam. No to ta książka jest właśnie dla Ciebie. Wiesz, kiedy który czas zastosować? Nie przejmuj się, większość Polaków nie wie. Teraz możesz wreszcie uporządkować sobie wiedzę z gramatyki, bo tłumaczę ją tu prostymi słowami, na wielu przykładach, również z tekstów piosenek czy dialogów filmowych.

„Grama to nie drama” to praktyczny przewodnik do nauki angielskiej gramatyki, napisany na luzie i z humorem. Zawiera proste objaśnienia, zabawne przykłady, skuteczne ćwiczenia i cytaty z popularnych filmów, seriali i piosenek.

Skąd mam wiedzieć, którego czasu użyć? Kiedy stosuje się a, an i the? Czym się różni must od have to? Po co są phrasal verbs i jak się ich nauczyć? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, to bardzo dobrze, bo to znaczy, że ta książka Ci się przyda.

Znajdziesz w niej:
- 100 rozdziałów z najpopularniejszymi zagadnieniami z angielskiej gramatyki
- proste objaśnienia po polsku i po ludzku
- obrazowe i współczesne przykłady z ery internetu i XXI wieku
- ponad 300 ćwiczeń, dzięki którym wreszcie utrwalisz nawet najtrudniejsze tematy
- cytaty z popularnych filmów, seriali i piosenek
- kilkadziesiąt dowcipów ukrytych w ćwiczeniach
- przezabawne ilustracje
- 10 zdjęć, na których autorka próbuje udawać postacie z filmów, seriali i nie tylko
- dowód na to, że można się jednocześnie uczyć i dobrze bawić

źródło opisu: http://arlena.altenberg.pl/#ksiazka

źródło okładki: http://arlena.altenberg.pl/#ksiazka

elakamila | 2019-04-22

Fajna gramatyka wielkości dwóch książek telefonicznych (jeśli ktoś pamięta jak wyglądały). Mnie odpowiada, angielski na poziomie B1+

Magdalena Górna | 2019-02-18

Żaden podręcznik, z którym miałam do czynienia w szkole nie był tak przejrzysty i intuicyjny. Obie części poruszają najcięższy aspekt języka czyli gramatykę, ale robią to w sposób bezbolesny. Nie brakuje tu miejsca do ćwiczeń i przede wszystkim ćwiczenia nie są nudne i nieżyciowe. Pod dostatkiem tutaj przednich sucharków oraz mowy potocznej. Polecam tę książkę każdej osobie, która chce podszlifować swój angielski bez zmuszania się do kolejnego podejścia.

Marta | 2019-01-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Dla mnie - rewelacja :) Świetny sposób do nauki języka angielskiego dla początkujących lub średniozaawansowanych, do ćwiczenia dla zaawansowanych lub do przypomnienia języka dla mam na urlopie macierzyńskim - jak ja. Jasny podział na krótkie rozdziały. Przyjemne, zabawne i niesztampowe ćwiczenia. Część teoretyczna wytłumaczona w sposób zrozumiały dla każdego. Polecam z całego serca!

Dominik Mikusek | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Pani Arlena Witt w swojej dwutomowej książce w bardzo miły sposób przybliża zagadnienia związane z niekiedy bardzo zawiłą gramatyką angielską. Książka obfituje w żarty, cytaty z filmów i seriali. Uważam, że każdy autor książki, z której czytelnik ma się czegoś nauczyć, powinien wziąć przykład z p. Witt i napisać swój podręcznik w sposób spełniający ideę nauki poprzez zabawę, śmiech, radość i inne pozytywne emocje. Należy jednak zaznaczyć iż jest to książka przeznaczona przede wszystkim dla osób, które z językiem angielskim nie miały zbyt wiele do czynienia, dopiero zaczynają bardziej zaawansowaną naukę lub chcą sobie odświeżyć materiał. Dla osób o "wyższym poziomie wtajemniczenia" podręcznik ten, będzie stanowił swoiste powtórzenie z uzupełnieniem, wcześniej nabytej wiedzy.

Paweł | 2018-10-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O tej książce usłyszałem w dniu premiery i od razu pomyślałem, że tej książki nie warto kupować, bo wszystkie książki do języka angielskiego, a w szczególności z gramatyki, są takie same. Tak jak pomyślałem - tak też zrobiłem. W międzyczasie słyszałem różne opinie dotyczące tej książki: od zachwytu, po stwierdzenia, że jest taka sama jak inne książki do gramatyki. Po jakimś jednak czasie zdecydowałem się na tą pozycję z angielskiego i nie żałuję, ale nie popadam również w zachwyt jak niektórzy uczący się z tej książki. Jest to książka do języka angielskiego, z której albo będziesz się uczył, albo wrzucisz ją w kąt i na tym się zakończy twoja przygoda. W zasadzie to tylko od ciebie zależy czy będziesz potrafił wynieść z niej coś więcej niż uśmiech - który jest gwarantowany.
Jeśli chodzi o mnie, to ta książka na pewno pomogła mi w uczeniu się języka. Bardzo duża ilość przykładów do poszczególnych zagadnień pomaga utrwalać gramatykę, a duża ilość słów, które jakoś nie szczególnie się...

Edyta | 2018-08-14
Przeczytana: 2018 rok

Nie mogę zrozumieć zachwytu nad tą książką. Owszem, ma więcej kolorów i obrazków niż przeciętna książka do gramatyki, ale poza tym jest gruba, ciężka, nieporęczna i droga. Wydaje mi się, że czytałam gdzieś wypowiedź autorki, która sugerowała, że mógłby to być dobry podręcznik albo uzupełnienie podręcznika dla uczniów. Już widzę miny uczniów, którzy zorientowali się jaki ciężar będą przez cały rok nosić w plecakach.
Znam mnóstwo książek do nauki angielskiego i wiele z nich bije na głowę "Gramę". Jak dla mnie, A.Witt niczego nie odkryła, niczym mnie nie zaskoczyła. Zgadzam się z nią, że do nauki gramatyki nie trzeba używać trudnych i skomplikowanych słów (gramatyka jest na tyle skomplikowana sama w sobie, że nie trzeba tego jeszcze bardziej komplikować), ale niektóre zagadnienia wymagają szerszego wyjaśnienia i nie staną się prostsze tylko dlatego, że ktoś stwierdził, że to proste.
Nie rozumiem co robią w książce zdjęcia autorki. Domyślam się, że stanowią tło dla zamieszczonych obok...

kropka75 | 2018-07-17

Nie wiem dla kogo jest ta książka?
Dla zaawansowanych? Chyba nie, bo umarliby z nudów.
Dla początkujących? Też nie, bo schody dla nich zaczynają się już po pięciu stronach.

Na moim żałosnym poziomie B1 męczę się jak mops. Albo się nudzę powtórkami, albo siedzę w słowniku, bo nie wiem co czytam.

Próbuję książkę wykorzystać tylko jako podręcznik do czasów. Może tak jakoś spożytkuję te sto złotych.

Nie wiem, może za dużo oczekiwałam po miesiącach spędzonych na youtube? A może jestem wyjątkowo tępym uczniem...

Nie poleciłabym nikomu tego podręcznika, szczerze mówiąc.
Nie widzę w nim nic wyjątkowego ani innowacyjnego.
O wiele lepiej pracuje mi się na podręcznikach z Wiedzy Powszechnej.

A format... szalony. Bardzo niewygodny.
No i ten młodzieżowy język i tak bardzo potrzebne słówka jak "ruchałbym" już tu gdzieś przytaczane.
Mam koleżankę po business English, zapytałam ją o znajomość tego słowa. Nie znała. Mimo pracy z językami (ang, niem) już od nastu lat. Da się.
Mnie...

nutka05 | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Książka warta swojej ceny, pomaga w zawiłym świecie gramatyki angielskiej. Pozdrawiam

Crumb | 2018-02-01

Wchodząc tu i widząc tak wysoką ocenę pomyślałem, że to może że mną jest coś nie tak. Później przeczytałem komentarze i już wiem co jest ze mną nie tak - mianowicie dałem się zmanipulować. Książka nie jest żadną rewolucją, nie tłumaczy niczego ponadto co znajdziemy w książkach nt gramatyki za 18zł. Tym bardziej przykro mi to pisać bo po wizerunku, który buduje sobie Arlena na YT nie powiedziałbym, że jest zdolna do takiej grubą nicią szytej kampani. Mam nadzieję, że całość, łącznie ze scenariuszem promocyjnym na jej kanale, wymyślił bardzo słaby PRowiec. Niemniej książki nie polecam. Pieniądze można zainwestować w tańszy materiał, a za to co zostanie dobrą powieść SciFi albo nawet dwie :)

RR1 | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Niestety sporo więcej się po tej książce spodziewałem, a okazała się to dosyć standardowa książka do angielskiego wzbogacona humorystycznymi zdaniami. Gramatyka wyjaśniona w prosty sposób, ale też zakres materiału nie jest zbyt rozbudowany, bo jest to książka na poziomie podstawowym (pewnie około poziomu FCE). Na plus: w prawie każdym rozdziale zdarzyło mi się uśmiechnąć. Na minus: niektóre przykłady mogłyby zostać omówione dlaczego takie a nie inne użycie i nieporęczny format.