Atala; René

Okładka książki Atala; René François-René de Chateaubriand
Okładka książki Atala; René
François-René de Chateaubriand Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Jednorożca klasyka
klasyka
Biblioteka Jednorożca
Atala (1801),René (1807)
Państwowy Instytut Wydawniczy
1982-03-01
1982-03-01
Tadeusz Boy-Żeleński
literatura francuska--19 w.

Nawet intrygujący styl nie ratuje tych prostodusznych i naiwnych historyjek. Jeśli to ten wielki Chateaubriand to jestem zawiedziony.

Coś pięknego. Po prostu klejnot literatury romantycznej (acz nie sentymentalnej!).

Autor to liryczny krzykacz, zakochany w orlich lotach, pięknie brzmiących zdaniach i wysokich ideałach! Jedynym absolutnym sposobem oglądu rzeczy u Chateaubrianda jest styl, wyłącznie styl.

Z mojej, dzisiejszej, perspektywy opowiadanie Chateaubrianda wydaje się dość ckliwe. Koncepcja "szlachetnego dzikusa" została wykorzystana, by uwiarygodnić chrześcijaństwo z jego misyjnym potencjałem. Dość mierny, bo narzucający się, aspekt dydaktyczny, zostaje nieco zrównoważony pięknym, poetyckim językiem autora.

Oryginalne, choć nie na nasze czasy. Bohaterowie bardzo romantyczni i bardzo religijni. Mnie się podobało.

Ciekawa książeczka zawierająca dwa oryginalne opowiadania.

„Atala” opowiada o tragicznej miłości wśród Indian z religijnym przesłaniem. Poświęcenie osobistego szczęścia w imię wartości.

Przepojonym sentymentalizmem, uczuciowością jest drugie opowiadanie („Rene”). Bohaterem jest prowadzący pustelnicze życie młodzieniec, szczególnie przywiązany do swej siostry Amelii. Tu również religia odgrywa ważną rolę.

Ciekawa książeczka zawierająca dwa oryginalne opowiadania.

• Ex libris
  • Francais