Wróżka Prawdomówka

Okładka książki Wróżka Prawdomówka Matt Haig
Okładka książki Wróżka Prawdomówka
Matt Haig Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Gwiazdka (tom 3.5) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2019-11-21
Justyna Grzegorczyk, Jan Grzegorczyk
wróżki magia prawda literatura brytyjska Chris Mould

Okładka książki Królikula przedstawia: Kicająca groza Deborah Howe, James Howe
Królikula prze... Deborah Howe, James...
Okładka książki Miłość Hélene Delforge, Quentin Gréban
Miłość Hélene Delforge, Qu...
Okładka książki O królewiczu, który się odważył! Julia Hanke, Katarzyna Wierzbicka
O królewiczu, ... Julia Hanke, Katarz...
Okładka książki Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne Margery Allingham, Marjorie Bowen, Gilbert Keith Chesterton, Edmund Crispin, Arthur Conan Doyle, J. Jefferson Farjeon, Dorothy L. Sayers, Edgar Wallace, Ethel Lina White
Cicha noc. Świ... Margery Allingham, ...

Fajna książka, napisana w przystępny sposób. W mojej bibliotece jednak znajdowała się na półce dla najmłodszych dzieci, a uważam, że dla 3-4 latków zupełnie się nie nadaje, ze względu na nieodpowiednie słownictwo, np.:

"Nienawidzę ciebie, córko wiedźmy i karła,
Chcę, byś za to, co gadasz, natychmiast umarła";
"Ty ochydny trollu, śmierdzisz gorzej niż siki [...]".

"Nienawidzę ciebie, córko wiedźmy i karła,
Chcę, byś za to, co gadasz, natychmiast umarła";
"Ty ochydny trollu, śmierdzisz gorzej niż siki...

Jest to książka o wróżce, która czy tego chce, czy nie, zawszsme mówi prawdę. A całość jest w formie rymowjanej z biało- czarnymi ilustracjami. Książka ta może być zaczątkiem do rozmowy z dzieckiem o tym, czym jest prawda, a czym kłamstwo oraz o tym, czy aby na pewno zawsze musimy wyrażać swoją opinię i swoją prawdę drugiej osobie. Jest to też książka, która mówi o tym, że w życiu nie zawsze czujemy radość, ale właśnie dzięki smutkowi pojawiającemu się od czasu do czasu potrafimy docenić te dobre i radosne chwile. Mam jednak co do niej mieszane uczucia, ponieważ nie przemówiła do mnie ani grafika, ani sposób przekazu.

Książka opowiada o wróżce prawdomówce która nie raz wpadła w kłopoty przez prawdę.Nie jest to książka ani komiks,powiedziałabym że to opowiadanie lekko rymowane z dużą ilością rysunków.Tą książkę można czytać po 2 tomie.

wróżkaprawdomówka to książka dla dzieci jednak ja sama czytając ją córci, świetnie się bawiłam i nie raz musiałam robić przerwę ze śmiechu 😀
Wróżka prawdomówka nie jest wróżką jak każda inna, którą znacie z bajek. Nie ma skrzydeł ani nie sypie magicznym pyłem. Dziewczynka ta została kiedyś przeklęta iż zawsze, ale to ZAWSZE musi każdemu kogo spotka mówić wyłącznie prawdę. Lecz nie każdy napotkany człowiek czy stworzenie są gotowi usłyszeć o sobie prawdę i przyjąć ją bez obrażania. Jeśli jesteście ciekawi co spotkało naszą małą Prawdomówkę, to zajrzyjcie do tej niewielkiej książeczki, która kryje w sobie ciekawą historię ale i naukę.
Książeczka choć z ma kolorową okładkę, wewnątrz jest czarno biała co w naszym przypadku dodatkowo ciekawiło maluchy bo była ona inna niż te, które zwykle przeglądają 😉
Polecam Wam ją szczerze a my sami napewno jeszcze do niej kiedyś wrócimy 😊

Książka dla całej rodziny? Zdecydowanie Wróżka Prawdomówka to pozycja dla każdego, ale głównie trafia do dzieci. Jest to opowieść o małej uroczej wróżce, która chcąc nie chcąc mówi zawsze prawdę. .
„ Tak naprawdę nie chodzą, a śmiesznie skacze. No i swoją drogę gówienkami znaczą. Przepraszam cię, Króliku, mówił szczerze, co czuję. Bo za każdym razem w te gówienka wdeptuję.”
Niestety nasza Wróżna nie lubi swojego życia bo jak tu cieszyć się dniem, gdy wiesz, że ludzie cię unikają bo powiesz im coś czego nie chce słyszeć? Sytuacja się zmienia, ale co się stało że Prawdomówka odnalazła szczęście musicie się dowiedzieć sami. .
To pięknie wydana książka z mnóstwem wspaniałych czarno-białych ilustracji do tego z bardzo ważnym przekazem w środku. .
Książka podbije serca Wasze jak i Waszych dzieci.

Kolejna recenzja dotycząca książki skierowanej do najmłodszych czytelników. Chyba ostatnio coraz bardziej one mi się podobają ! :)

W tej książeczce znajdziemy opowieść o zabawnej i uroczej wróżce, która musiała mówić prawdę. Tylko prawdę.
Nie ważne jaki to był dzień i gdzie ona się akurat znajdowała. Co więc takiego się stało, że w końcu pokochała swoje życie i siebie? Bo wcześniej - musicie to wiedzieć - wcale tak kolorowo nie było!

Ta przepięknie wydana książeczka z pewnością trafi w gusta Waszych dzieci. Nie dość, że znajdziemy tu wiele ważnych przesłań to jeszcze zaciekawi nasze dzieci barwnymi i cudnymi ilustracjami.
Jak wiadomo- prawda nie każdemu pasuje. I do tego właśnie dążył autor w tej książce. Ale kłamać już jest nieładnie. Więc z dwojga złego - nawet najgorsza prawda jest lepsza od kłamstw - i o tym na co dzień właśnie zapominamy, my - dorośli.

W tej książeczce znajdziecie nie tylko same przesłanie, ale też wiele mądrości , które dzieciom powinny być wpajane od małego.

Także : jeśli szukacie dla Waszych dzieci czegoś wyjątkowego to ja gorąco polecam tę książeczkę. Zadowoli zarówno Was jak i Wasze pociechy!

Książeczka ta jest stosunkowo nieduża. Treść jej jest zaś bardzo wartościowa. Autor pisze głównie wierszem, ale takim przystępnym i łatwo wpadającym w ucho szczególnie dzieciakom. Rewelacyjnym uzupełnieniem są zabawne rysunki Chrisa Moulda, które wraz z treścią są czystą formą rozrywki dla najmłodszych.

Wróżka Prawdomówka to wzruszająca i zabawna opowieść, która na swój sposób potrafi zachwycić nie tylko dzieci. Dorośli też znajdą w tej opowieści coś dla siebie. Ważnym jej elementem jest pewien uniwersalizm. Bo choć na pierwszy rzut oka jest to opowieść o małej wróżce, to miedzy stronami mocno wybrzmiewa wiele ponadczasowych wartości jak: dobroć, wiara, radość, poświęcenie, a morał, który płynie z tej historii też pozwala nam zrozumieć, że czasami prawda może bardzo zaboleć.

Wróżka Prawdomówka to wzruszająca i zabawna opowieść, która na swój...

feminadomi.blogspot.com
(...)
Historia Wróżki Prawdomówki sprawia, że kraje się serce. Rodzina ją porzuciła, a ona żyła samotnie, bojąc się jakiejkolwiek konfrontacji z innymi osobnikami. I chociaż finał opowieści jest jaki jest, to jednak cały jej wydźwięk pozostaje smutny i pokazujący, że prawda to coś, co lepiej zatrzymać dla siebie. Dla mnie największym plusem książki jest jej strona wizualna, środek - oprócz wierszowanej formy - zachwytów i aprobaty, ani u mojej córki, ani u mnie, nie wzbudził.

feminadomi.blogspot.com
(...)

Tytuł książki, o której chciałabym z wami porozmawiać sugeruje jaki temat ona porusza, a brzmi on "Wróżka Prawdomówka". Jak uważacie, czy szczerość jest cenioną czy pogardzaną cechą? Czy mówić prawdę się opłaca? Czy przynosi ona raczej korzyści, czy szkodę?

Fabuła
Tytułowa Prawdomówka nie ma wyjścia, musi mówić prawdę. Jej słowa często ranią rozmówców przez co dziewczynka zaczyna stronić od ludzi. Spotkanie rozwścieczonego trolla i nieświadome wygarnięcie mu tego i owego staje się pretekstem do zmiany w jej życiu i znalezienia przyjaciół.

Matt Haig poruszył w swojej bajce waży temat – szczerość. Jego sposób przedstawienia tego zagadnienia nie do końca mnie przekonuje.

Zacznę od formy.
Jest to bogato ilustrowana rymowanka. Powiecie, no to fajnie, rymy i rysunki jak najbardziej nadają się dla dzieci. Ciężko się z tym nie zgodzić. Tylko, moim zdaniem, w tym przypadku tekst jest za długi. Pędzi do przodu jak kolejka górska i przewiduje żadnych przystanków.

Ilustracje dominują nad tekstem, wręcz go przytłaczają. Jest ich tyle, że mnie, osobę dorosłą, dekoncentrowały i odrywały od czytania. Obawiam się, że młodszy czytelnik tym bardziej będzie miał problem z zapanowaniem nad kompozycją książki.

Przejdźmy do meritum czyli do treści. W tym fragmencie, będą SPOJLERY, ale zważając na to, że grupa docelowa dla tej publikacji raczej nie zerknie do tego tekstu, pozwolę sobie na nie.

W literaturze dziecięcej szczerość przedstawiana jest jako cnota. Możemy dyskutować, że wszystko zależy od sytuacji, ale chyba zgodzicie się ze mną, że raczej staramy się zachęcać najmłodszych do mówienia prawdy.

Jakie życie prowadzi nasza prawdomówna bohaterka? Mieszka na odludziu sama (przepraszam z myszką, która żyje w jej włosach). Boi się ludzi, bo jej słowa wywołują niemiłe reakcje. Rozmówcy obrażają się, wybuchają gniewem, krzyczą. Jest nawet fragment o tym jak to odwróciła się od niej rodzina. Za co? Za szczerość. Kiedy myślę sobie o tej samotnej dziewczynce serce mi się kraje. Miałam nadzieje, że spotkanie z trollem okaże się przełomowe i wydarzy się coś co sprawi, że społeczność zaakceptuje Prawdomówkę. Potwór, co prawda oszczędza jej życie, ale przy okazji wyrzuca ją hen daleko. Po długiej powietrznej podróży wróżka trafia do domu smutnej dziewczynki. Wykazuje się mądrością, pociesza ja i znajduje w niej przyjaciółkę. Teoretycznie mamy happy end, ale ginie on w morzu patosu i szarości. W pewnym momencie Matt Haig wkłada w usta swoich bohaterek mądrości życiowe a'la Paulo Coelho. Ma nawet sporo racji, tylko chyba gdzieś zapomina dla kogo pisze. Jak na moje oko to książka jest dla dzieci w wieku 4-8 lat. Powinna być radość i fajerwerki, a nie morał rodem z krypty: "Nigdy szczęścia tak naprawdę nie poznam, Jeśli najpierw smutku w życiu nie doznam." [1]

Podsumowanie
Kiedy sięgałam po "Wróżkę Prawdomówkę" liczyłam na ciepłą opowieść o tym, że mówienie prawdy popłaca. Książka okazała się przygnębiająca opowieścią, w której szczerość nie wydaje się, wcale a wcale, atrakcyjna. Matt Haig może być nagradzany i chwalony, ale niestety mnie do swojej bajki nie przekonał. Dawno żadna książeczka dla dzieci nie wywołała takiej burzy w mojej głowie, a im dłużej o niej myślę, dochodzę do coraz bardziej krytycznych wniosków.

[1]Matt Haigh, "Wróżka Prawdomówka", tłum. Justyna Grzegorczyk, Jan Grzegorczyk, Wydawnictwo Zysk i s-ka, Poznań 2019, s.101.

Fabuła

Tak jak psy szczekają, a koty powinny miauczeć, tak samo gdzieś na świecie mieszka ktoś, kto mówi tylko i wyłącznice najprawdziwszą prawdę.
Mówienie prawdy zawsze i każdemu, bez względu na osobę i sytuację, było jej prawdziwym przekleństwem. Czy wyobrażacie sobie "wygarnąć" prawdę szefowi? Nielubianej sąsiadce? Niesprawiedliwej Pani w szkole, albo po prostu mało sympatycznej koleżance? Młoda wróżka nie potrafiła inaczej...
Efekt jej prawdomówności był taki, że mało kto ją lubił. Z reguły Prawdomówka była sama, pozostałe wróżki, zwierzęta i rośliny unikały jej osoby, bo kto lubi słyszeć o sobie najgorszą, najbardziej bolesną prawdę? Nikt...
Prawdomówka była samotna, do chwili, w której wszystko się zmieniło. Dziewczynka polubiła siebie, swoje życie, a w ciężkiej przywarze odnalazła najwspanialszą zaletę.

"Wróżka Prawdomówka" autorem której jest Matt Haig, to wspaniała i ciepła opowieść o szczerości, kontaktach międzyludzkich i... smutku.
Cała recenzja na blogu - zapraszam :)

• Świąteczne
  • Mój Księgozbiór