Śpiący Rycerze

Okładka książki Śpiący Rycerze Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Śpiący Rycerze
Agnieszka FulińskaAleksandra Klęczar Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Dzieci Dwóch Światów (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Dzieci Dwóch Światów (tom 2)
Galeria Książki
2020-03-25
2020-03-25
mity słowiańskie przygoda Podhale Tatry Śpiący Rycerze góry Giewont

Okładka książki Fantastyczne Pióra 2022 Filip Duval, Agnieszka Fulińska, Grzegorz Kałużny, Daniel Kordowski, Jakub Kubal, Rafał Łoboda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Krzysztof Marciński, Pawlak Mateusz, Magdalena Ostrowska - Dołęgowska, Dariusz Zasadzki
Fantastyczne P... Filip Duval, Agnies...
Okładka książki Sny umarłych 2023. Polski rocznik weird fiction Dagmara Adwentowska, Daria Banasiewicz, Aleksandra Bednarska, Filip Duval, Agnieszka Fulińska, Elana Gomel, Justyna Hankus, Katarzyna Ophelia Koćma, Dariusz Ludwinek, Marcin Mleczak, Olaf Pajączkowski, Aleksander Paradowski, Przemysław Poznański, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Sylwia Wełna, Adam Włodarczyk, Małgorzata Żebrowska
Sny umarłych 2... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki nanoFantazje 3.0 Michał Brzozowski, Monika Fenc, Agnieszka Fulińska, Sylwester Gdela, Błażej Jaworowski, Aleksandra Klęczar, Joanna Kołakowska, Marek Kolenda, Wiktor Orłowski, Marcin Popiel, Adam Raglan, Krzysztof Rewiuk, Anna Sikorska, Łukasz Wojtylak
nanoFantazje 3.0 Michał Brzozowski,&...
Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...

Okładka książki Zenith Sasha Alsberg, Lindsay Cummings
Zenith Sasha Alsberg, Lind...
Okładka książki Nexus Sasha Alsberg, Lindsay Cummings
Nexus Sasha Alsberg, Lind...

Druga część przygód Hanki i Igora podobała mi się zdecydowanie bardziej niż pierwsza. Było tutaj więcej bohaterów, więcej przygód i praktycznie miałam wrażenie, że cały czas coś się dzieje (w przeciwieństwie do pierwszej części, gdzie z kolei miałam wrażenie, że nic się nie dzieje). Pod koniec lektury już praktycznie nie mogłam się od niej oderwać, ciekawa, jak to wszystko się zakończy.

Z minusów - denerwowało mnie zachowanie Hanki. Zdaję sobie sprawę, że to jeszcze dziecko i że właściwie zachowywała się tak samo jak w "Mysiej Wieży", a tam mi to nie przeszkadzało, ale już chyba miałam jej za dużo w ostatnim czasie. Naprawdę momentami miałam jej dosyć, mogłaby odrobinę dorosnąć.
Drugi minus to natomiast szkoła magii, a dokładniej zimowy obóz, na który pojechały dzieciaki. Docelowo mieli się tam uczyć, natomiast wszystkie tematy lekcyjne zostały przez książkę całkowicie pominięte. Były malutkie wzmianki, że była jakaś lekcja, jednak nie zostały one w ogóle opisane. Brakowało mi tego, żeby dzieciaki nauczyły się czegoś, co później mogłyby wykorzystać podczas wykonywania swoich misji. Niestety większość ich zadań nie wymagało od nich wysiłku intelektualnego i zdolności magicznych, których wcześniej by się nauczyli lub chociażby ćwiczyli na lekcjach. To wszystko było takie - pach i umiem.

Poza tymi dwoma minusami, powieść bardzo mi się spodobała i świetnie się przy niej bawiłam, a jednocześnie czekam na kolejne przygody Hanki i Igora.

Nie przekonała mnie ta kontynuacja - spore nudne fragmenty, mało tej akcji która w pierwszej części naprawdę wciągała.

Ogólnie bardzo dobra, ale momentami trochę mnie przynudzała. I odniosłam wrażenie, że pierwszą część lepiej i ciekawiej się czytało, chociaż może być to kwestią mojego zastoju czytelniczego. Mimo wszystko wyczekuję kontynuacji.

Dalsza część losów Igora i Hanki tym razem dzieci spędzają ferie zimowe.
Uczestniczą na obozie na pięknym Podhalu.
Sympatyczna,miła i ciepła książka przygodowa.
Niesamowite,wspaniałe przygody przeżywali.
Oczarowała mnie ta powieść,po prostu zachwyciła.
Pełna przygód,wrażeń pozytywnych,emocji.

Dalsza część losów Igora i Hanki tym razem dzieci spędzają ferie zimowe.
Uczestniczą na obozie na pięknym Podhalu.
Sympatyczna,miła i ciepła książka przygodowa.
Niesamowite,wspaniałe przygody przeżywali.
Oczarowała mnie ta powieść,po prostu zachwyciła.
Pełna przygód,wrażeń pozytywnych,emocji.

Trudno te książki oceniać choć są bardzo fajne. Druga część jest nawet lepsza od pierwszej. A trudno je ocenić z dwóch powodów: jest w nich to, czego nie cierpię w książkach - a mianowicie - musisz czytać bardzo uważnie, bo jak nie, to za chwilę nie wiesz o co chodzi - mam wrażenie, że w każdej części brakuje spójności. Drugim minusem jest to, że historia opowiadana jest na przemian przez dwóch bohaterów - szału idzie z tym dostać...Ale to tyle jeżeli chodzi o minusy. Plusy: fajna historia z wykorzystaniem dobrze znanych nam postaci z legend jak Twardowski czy Przechera, mitów, wierzeń słowiańskich itd...Lekka, trochę infantylna, ale tu ta infantylność jest plusem, trochę magiczna. Będzie trzecia część, którą kupię i przeczytam, bo jakoś tak do tych opisanych tu historii człowieka ciągnie...

Ode mnie ocena 5 na 10. Kibicowałam autorkom, bo podjęły się tematu, który zbyt rzadko jest poruszany w literaturze młodzieżowej - naszych rodzimych legend.
Ale wykonanie niezbyt mi się spodobało. Przede wszystkim wieje nudą, fabuła jest nijaka, nie znajdziemy tu przygód, wartkiej akcji.
Za to miejscami pojawia się coś, czego nie lubię czyli naciąganie, żeby pasowało do fabuły (np.senność jednej z dziewczynek i jakoś nikt się specjalnie nie zaniepokoił, że śpi jakby była bardzo chora). Bohaterowie - tutaj potencjał też nie został wykorzystany. Polubiłam całą grupkę dzieciaków, ale czegoś zabrakło, postacie trochę zbyt papierowe, za mało ożywają, tak jak i cała historia. Pomimo wad książka sympatyczna, lekka, bez przemocy (na plus),na pewno można spędzić przy niej miło czas, jak najbardziej. Tyle że nie porywa.

W Śpiących rycerzach młody czytelnik znajdzie przygodę dumnie i uczciwie, a przy tym dowcipnie odsłaniającą swoje polskie korzenie (no dobrze, wyjąwszy Przecherę, ale co począć, kiedy nasz równie archetypiczny Witalis jest o kilkaset lat młodszy?),młody ambitny czytelnik – toż samo plus sporo inspiracji lekturowych, starszy wyrobiony czytelnik – porcję metatekstowej szarady. Wszyscy zaś dostajemy zapowiedź dalszych perypetii na granicy dwóch światów. A tej szczęśliwie nie dotyczą pandemiczne obostrzenia.
Więcej: https://nerdheim.pl/post/recenzja-ksiazki-spiacy-rycerze/

W powieści nie brak wartkiej akcji, niesamowitych przygód, mrocznych tajemnic i słownych przepychanek między bohaterami, wśród których pewnie każdy dwunastolatek znajdzie takiego, z którym mógłby się utożsamić. Dodatkowo całość jest okraszona motywami fantastycznymi bogato czerpiącymi z polskich legend. Jednym słowem, warto sięgnąć i podsunąć dziecku.

Cała opinia:

Cała...

Hanka i Igor dostają wiadomość, że mistrz Twardowski zaginął. Rozpoczyna się poszukiwanie, kto się przyzna do porwania i czy przyjaciele odnajdą mistrza? Cała ekipa spotyka się w górach na obozie, na którym mają przeszkolić inne dzieciaki, a jednocześnie znaleźć magiczny klejnot.
Kto kocha magię, przygodę, góry, mitologię, a przy tym chce mieć ucztę podczas czytania – to książka dla niego.
Bazą całości jest poszukiwanie naszego mistrza Twardowskiego, a akcja przenosi się w góry, gdzie przybywają młodzi na obóz, a gdzie zaczynają się dziać dziwne rzeczy, nie do końca przez nich zrozumiane, czasami przerażające, czasami śmieszne, ale na pewno uczące ich współpracy i odpowiedzialności.
Magia – nadprzyrodzone możliwości, bóstwa mitologiczne,
Przygoda – wędrówka w górach pełna niebezpieczeństw,
Wiadomości – Zakopane, cmentarz na Pęksowym Brzyzku, trasy górskie, sławni górale, Janosik, Ci, co zginęli w górach.
Młodzi bohaterowie dowiadują się, że nie są oni pierwszym pokoleniem mającym moce, a dziedziczenie trwa już bardzo długo. Oni zaś sami muszą odkryć swoje możliwości. Wierzcie mi nie są one jednoznaczne, a autorkom udało się połączyć różne mitologie, co sprawia, że tak jak w historii tak i tutaj widać, że ludność z całej Europy współpracowała ze sobą. Wprowadzenie Przechery i Kobolda, a potem Janosika, smoka gmatwa fabułę, dodatkowe tajemnicze przepowiednie, które wymagają od czytelnika skupienia uwagi.
W tym tomie mamy dwa rozdziały w gwarze, ubawiłam się szukając i próbując odcyfrować „co autor miał na myśli”.
Przeniesienie akcji w zimowe dni, tworzyło nastrój, a dodatkowo autorki mogły wykorzystać mitologiczne postaci i wprowadzić poważne zagrożenia dla bohaterów.
Narracja jest z punktu widzenia dwóch osób Hanki i Igora, opowiadają oni całą przygodę, wydarzenia, w których brali udział i samodzielnie i wspólnie. W tym drugim przypadku mamy obraz z dwóch punktów, co sprawia, że widzimy jak można jedno coś różnie spostrzegać. I Hanka i Igor ukazują swoje uczucia, nie kryjąc się, więcej tutaj jest Hanki emocji, dziewczyna ma rozterki bojąc się o przyjaciół. Mniej jest tym razem małżeństwa Popiela i Dragomiry, jednakże trochę namieszają.
Całość jest bardzo dopracowana, widać, że autorki bardzo dbają o czytelnika, dla mnie idealna pozycja dla nieco starszego czytelnika.
Po przeczytaniu zapewniam będziemy chcieli pojechać i sprawdzić, jakimi ścieżkami chodzili nasi bohaterowie może spotkamy Śpiących Rycerzy.
"Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"

Nie jestem osobą, która sięga zbytnio często po literaturę dziecięcą, bądź dla dość młodych nastolatków. Kto miał okazje czytać moją opinie na temat, pierwszej części ten wie, że niesamowicie mi się podobała. Mimo iż są to ksiązki w zupełnie innym klimacie, niż zwykle czytam, jej czytanie naprawdę sprawiło mi frajdę. Są bardzo nie oczywiste i można, nie raz i nie dwa, być zaskoczonym, co obie autorki dla nas przygotowały. Warto wspomnieć, że dla mnie czasem postacie są trochę za dziecinne, jednak, nie mogę tego potraktować za minus. Jest to związane tylko i wyłącznie z moim wiekiem, dlatego niektóre monologi i rozmowy, była dla mnie czasem ciężkie do przejścia. Cała akcja rozpoczyna się od tego, że Twardowski zaginął i Hanka oraz Igor, razem z pozostałymi postaci, próbują dowiedzieć się, co się stało.
Moja rada jest taka, że podczas czytania, trzeba być maksymalnie skupionym, ponieważ można naprawdę momentami pogubić się w historii. Ja przynajmniej czasem, miałam ten problem, przez co musiałam wracać do jakiś fragmentów.
Najbardziej podoba mi się w tych książkach, wykorzystanie legend słowiańskich, jest to super sprawa i tak szczerze, bardzo mało mamy takich pozycji do wyboru.
Książkę, czyta się szybko i przyjemnie, przez bardzo prosty język, który jest skierowany do młodszego odbiorcy, dlatego udało mi się przeczytać ja w bardzo szybkich tempie. Wczoraj przysiadłam, a dzisiaj rano już kończyłam. Jestem bardzo ciekawa, czy autorki zdecydują się na napisanie, kolejnej części. Na pewno będę wyczekiwać informacji na ten temat. Także każdemu, kto lubi sięgnąć, po coś lekkiego, przy czym można się zrelaksować, to koniecznie polecam tę pozycję

• Przeczytane w 2020

Dodaj cytat z książki Śpiący Rycerze