Śpiący Rycerze

Okładka książki Śpiący Rycerze Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar Patronat LC
Okładka książki Śpiący Rycerze
Agnieszka FulińskaAleksandra Klęczar Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Dzieci Dwóch Światów (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Dzieci Dwóch Światów (tom 2)
Galeria Książki
2020-03-25
2020-03-25
mity słowiańskie przygoda Podhale Tatry Śpiący Rycerze góry Giewont

Okładka książki Nowa Fantastyka 476 (05/2022) Autor zbiorowy, Agnieszka Fulińska
Ocena 5,5
Nowa Fantastyk... Autor zbiorowy, Agn...
Okładka książki Bizarretki. Antologia bizarro fiction Aleksandra Bednarska, Patryk Bogusz, Dawid Dyrcz, Agnieszka Fulińska, Bartosz Hajnowski, Grzegorz Kałużny, Aleksandra Knap, Igor Kręt, Kazimierz Kyrcz jr, Marcin Majchrzak, Kornel Mikołajczyk, Rafał Pietrzyk, Outta Sewer, Krzysztof Szabla, Łukasz Wiktor, Robert Zawadzki, Zeter Zelke, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Maciej Żołnowski
Ocena 8,1
Bizarretki. An... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki 24.02.2022 Aleksandra Bednarska, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Michał Cetnarowski, Tomasz Czarny, Jarek Dobrowolski, Szymon Drzymała, Mateusz Dudek, B. A. Feder, Agnieszka Fulińska, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Grzegorz Kałużny, Jarosław Klonowski, Aleksandra Klęczar, Aleksandra Knap, Marek Kolenda, Wojciech Kulawski, Paweł Majka, Katarzyna Michalewicz, Marcin Mierzejewski, Marcin Nadratowski, Marcin Opolski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Joanna Krystyna Radosz, Radosław Rak, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Salik, Paula Uzarek, Hubert Wojciechowski, Mariusz Wojteczek
Ocena 9,3
24.02.2022 Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Fantastyczne pióra 2020 Jerzy Bogusławski, Agnieszka Fulińska, Paulina Klimentowska, Marek Kolenda, Daniel Kordowski, Sonia Korta, Krzysztof Marciński, Alicja Mirek, Sylwester Nowicki, Marcin Popiel, Michał Rybiński, Katarzyna Szymonik, Paweł Wącławski, Franek Zarzecki, Rafał Łoboda
Ocena 8,0
Fantastyczne p... Jerzy Bogusławski,&...

Nie przekonała mnie ta kontynuacja - spore nudne fragmenty, mało tej akcji która w pierwszej części naprawdę wciągała.

Ogólnie bardzo dobra, ale momentami trochę mnie przynudzała. I odniosłam wrażenie, że pierwszą część lepiej i ciekawiej się czytało, chociaż może być to kwestią mojego zastoju czytelniczego. Mimo wszystko wyczekuję kontynuacji.

Na półkach: , , , , ,

Dalsza część losów Igora i Hanki tym razem dzieci spędzają ferie zimowe.
Uczestniczą na obozie na pięknym Podhalu.
Sympatyczna,miła i ciepła książka przygodowa.
Niesamowite,wspaniałe przygody przeżywali.
Oczarowała mnie ta powieść,po prostu zachwyciła.
Pełna przygód,wrażeń pozytywnych,emocji.

Dalsza część losów Igora i Hanki tym razem dzieci spędzają ferie zimowe.
Uczestniczą na obozie na pięknym Podhalu.
Sympatyczna,miła i ciepła książka przygodowa.
Niesamowite,wspaniałe przygody przeżywali.
Oczarowała mnie ta powieść,po prostu zachwyciła.
Pełna przygód,wrażeń pozytywnych,emocji.

Trudno te książki oceniać choć są bardzo fajne. Druga część jest nawet lepsza od pierwszej. A trudno je ocenić z dwóch powodów: jest w nich to, czego nie cierpię w książkach - a mianowicie - musisz czytać bardzo uważnie, bo jak nie, to za chwilę nie wiesz o co chodzi - mam wrażenie, że w każdej części brakuje spójności. Drugim minusem jest to, że historia opowiadana jest na przemian przez dwóch bohaterów - szału idzie z tym dostać...Ale to tyle jeżeli chodzi o minusy. Plusy: fajna historia z wykorzystaniem dobrze znanych nam postaci z legend jak Twardowski czy Przechera, mitów, wierzeń słowiańskich itd...Lekka, trochę infantylna, ale tu ta infantylność jest plusem, trochę magiczna. Będzie trzecia część, którą kupię i przeczytam, bo jakoś tak do tych opisanych tu historii człowieka ciągnie...

Ode mnie ocena 5 na 10. Kibicowałam autorkom, bo podjęły się tematu, który zbyt rzadko jest poruszany w literaturze młodzieżowej - naszych rodzimych legend.
Ale wykonanie niezbyt mi się spodobało. Przede wszystkim wieje nudą, fabuła jest nijaka, nie znajdziemy tu przygód, wartkiej akcji.
Za to miejscami pojawia się coś, czego nie lubię czyli naciąganie, żeby pasowało do fabuły (np.senność jednej z dziewczynek i jakoś nikt się specjalnie nie zaniepokoił, że śpi jakby była bardzo chora). Bohaterowie - tutaj potencjał też nie został wykorzystany. Polubiłam całą grupkę dzieciaków, ale czegoś zabrakło, postacie trochę zbyt papierowe, za mało ożywają, tak jak i cała historia. Pomimo wad książka sympatyczna, lekka, bez przemocy (na plus), na pewno można spędzić przy niej miło czas, jak najbardziej. Tyle że nie porywa.

W Śpiących rycerzach młody czytelnik znajdzie przygodę dumnie i uczciwie, a przy tym dowcipnie odsłaniającą swoje polskie korzenie (no dobrze, wyjąwszy Przecherę, ale co począć, kiedy nasz równie archetypiczny Witalis jest o kilkaset lat młodszy?), młody ambitny czytelnik – toż samo plus sporo inspiracji lekturowych, starszy wyrobiony czytelnik – porcję metatekstowej szarady. Wszyscy zaś dostajemy zapowiedź dalszych perypetii na granicy dwóch światów. A tej szczęśliwie nie dotyczą pandemiczne obostrzenia.
Więcej: https://nerdheim.pl/post/recenzja-ksiazki-spiacy-rycerze/

W powieści nie brak wartkiej akcji, niesamowitych przygód, mrocznych tajemnic i słownych przepychanek między bohaterami, wśród których pewnie każdy dwunastolatek znajdzie takiego, z którym mógłby się utożsamić. Dodatkowo całość jest okraszona motywami fantastycznymi bogato czerpiącymi z polskich legend. Jednym słowem, warto sięgnąć i podsunąć dziecku.

Cała opinia:

Cała...

Hanka i Igor dostają wiadomość, że mistrz Twardowski zaginął. Rozpoczyna się poszukiwanie, kto się przyzna do porwania i czy przyjaciele odnajdą mistrza? Cała ekipa spotyka się w górach na obozie, na którym mają przeszkolić inne dzieciaki, a jednocześnie znaleźć magiczny klejnot.
Kto kocha magię, przygodę, góry, mitologię, a przy tym chce mieć ucztę podczas czytania – to książka dla niego.
Bazą całości jest poszukiwanie naszego mistrza Twardowskiego, a akcja przenosi się w góry, gdzie przybywają młodzi na obóz, a gdzie zaczynają się dziać dziwne rzeczy, nie do końca przez nich zrozumiane, czasami przerażające, czasami śmieszne, ale na pewno uczące ich współpracy i odpowiedzialności.
Magia – nadprzyrodzone możliwości, bóstwa mitologiczne,
Przygoda – wędrówka w górach pełna niebezpieczeństw,
Wiadomości – Zakopane, cmentarz na Pęksowym Brzyzku, trasy górskie, sławni górale, Janosik, Ci, co zginęli w górach.
Młodzi bohaterowie dowiadują się, że nie są oni pierwszym pokoleniem mającym moce, a dziedziczenie trwa już bardzo długo. Oni zaś sami muszą odkryć swoje możliwości. Wierzcie mi nie są one jednoznaczne, a autorkom udało się połączyć różne mitologie, co sprawia, że tak jak w historii tak i tutaj widać, że ludność z całej Europy współpracowała ze sobą. Wprowadzenie Przechery i Kobolda, a potem Janosika, smoka gmatwa fabułę, dodatkowe tajemnicze przepowiednie, które wymagają od czytelnika skupienia uwagi.
W tym tomie mamy dwa rozdziały w gwarze, ubawiłam się szukając i próbując odcyfrować „co autor miał na myśli”.
Przeniesienie akcji w zimowe dni, tworzyło nastrój, a dodatkowo autorki mogły wykorzystać mitologiczne postaci i wprowadzić poważne zagrożenia dla bohaterów.
Narracja jest z punktu widzenia dwóch osób Hanki i Igora, opowiadają oni całą przygodę, wydarzenia, w których brali udział i samodzielnie i wspólnie. W tym drugim przypadku mamy obraz z dwóch punktów, co sprawia, że widzimy jak można jedno coś różnie spostrzegać. I Hanka i Igor ukazują swoje uczucia, nie kryjąc się, więcej tutaj jest Hanki emocji, dziewczyna ma rozterki bojąc się o przyjaciół. Mniej jest tym razem małżeństwa Popiela i Dragomiry, jednakże trochę namieszają.
Całość jest bardzo dopracowana, widać, że autorki bardzo dbają o czytelnika, dla mnie idealna pozycja dla nieco starszego czytelnika.
Po przeczytaniu zapewniam będziemy chcieli pojechać i sprawdzić, jakimi ścieżkami chodzili nasi bohaterowie może spotkamy Śpiących Rycerzy.
"Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"

Nie jestem osobą, która sięga zbytnio często po literaturę dziecięcą, bądź dla dość młodych nastolatków. Kto miał okazje czytać moją opinie na temat, pierwszej części ten wie, że niesamowicie mi się podobała. Mimo iż są to ksiązki w zupełnie innym klimacie, niż zwykle czytam, jej czytanie naprawdę sprawiło mi frajdę. Są bardzo nie oczywiste i można, nie raz i nie dwa, być zaskoczonym, co obie autorki dla nas przygotowały. Warto wspomnieć, że dla mnie czasem postacie są trochę za dziecinne, jednak, nie mogę tego potraktować za minus. Jest to związane tylko i wyłącznie z moim wiekiem, dlatego niektóre monologi i rozmowy, była dla mnie czasem ciężkie do przejścia. Cała akcja rozpoczyna się od tego, że Twardowski zaginął i Hanka oraz Igor, razem z pozostałymi postaci, próbują dowiedzieć się, co się stało.
Moja rada jest taka, że podczas czytania, trzeba być maksymalnie skupionym, ponieważ można naprawdę momentami pogubić się w historii. Ja przynajmniej czasem, miałam ten problem, przez co musiałam wracać do jakiś fragmentów.
Najbardziej podoba mi się w tych książkach, wykorzystanie legend słowiańskich, jest to super sprawa i tak szczerze, bardzo mało mamy takich pozycji do wyboru.
Książkę, czyta się szybko i przyjemnie, przez bardzo prosty język, który jest skierowany do młodszego odbiorcy, dlatego udało mi się przeczytać ja w bardzo szybkich tempie. Wczoraj przysiadłam, a dzisiaj rano już kończyłam. Jestem bardzo ciekawa, czy autorki zdecydują się na napisanie, kolejnej części. Na pewno będę wyczekiwać informacji na ten temat. Także każdemu, kto lubi sięgnąć, po coś lekkiego, przy czym można się zrelaksować, to koniecznie polecam tę pozycję

Zatęskniliście za przygodami Hanki i Igora? Jeśli tak to… bardzo dobrze się składam. Czeka Was kolejne spotkanie z tym niecodziennym duetem. Tym razem nie będzie jednak ani ciepło, ani mazursko. Klimat tej powieści jest zupełnie odmienny. Cóż… ruszamy w góry!

Hanka i Igor znów się spotykają, tym razem podczas ferii zimowych. Czeka ich kolejne, niełatwe w wykonaniu zadanie. Mają zdobyć klejnot znajdujący się na jednym z tatrzańskich szczytów. W zimowych warunkach nie będzie to takie proste… Czeka ich też kolejna niespodzianka, nie będą jedynymi dziećmi z dwóch światów. Cóż… ten wyjazd będzie obfitował w wiele atrakcji, z czego większość raczej nie była przewidziana w programie.

Jeśli podobała się wam poprzednia część, to i tym razem nie powinniście być zawiedzeni. Przede wszystkim akcja! W książce naprawdę sporo się dzieje, a wartka przygoda porywa nas już od pierwszych stron. Po prostu nie sposób się nie wciągnąć, czy chociażby przez chwile. Bywa zabawnie, niebezpiecznie, ale zawsze jest coś, co przyciąga naszą uwagę.

Nie sposób też narzekać na poziom humoru. Nasi bohaterzy nie tylko nie tracą hartu ducha, ale i sami są źródłem wielu komicznych sytuacji. Już w przy okazji recenzji pierwszego tomu podkreślałam, że przepadam za odmiennością ich charakterów. I tym razem muszę podkreślić, że naprawdę świetna z nich ekipa. Idealnie oddaje ducha młodzieżowych przygodówek!

Ciąg dalszy na: http://www.recenzjenawidelcu.pl/2020/05/spiacy-rycerze-aleksandra-kleczar.html

Dodaj cytat z książki Śpiący Rycerze