Baśnie, których nie czytano dziewczynkom

Okładka książki Baśnie, których nie czytano dziewczynkom Myriam Sayalero
Okładka książki Baśnie, których nie czytano dziewczynkom
Myriam Sayalero Wydawnictwo: Dwukropek baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Los cuentos que nunca nos contaron
Dwukropek
2019-11-13
2019-11-13
Barbara Bardadyn
literatura dziecięca baśnie legendy

Baśń to gatunek, który nieodmiennie wzrusza i małych i dużych. Idealnie pasuje do nocnych pogawędek i zimowych wieczorów, podkreślając tezę, że z baśni się nie wyrasta: dzieci odkrywają coraz to nowe, fascynujące i niedługie historie, a dorośli przenoszą się wspomnieniami do czasu swojego dzieciństwa. Bo któż z nas nie czytał baśni? Książka, którą dzisiaj prezentujemy powstała dzięki Wydawnictwo Dwukropek i oprócz tego, że jej oprawa graficzna jest piękna, wypieszczona i dopięta na ostatni guzik, to jest wszystkim tym, czym baśń być powinna. To nie tylko zbiór najpiękniejszych opowieści z całego świata, ale przede wszystkim to historie o dziewczynkach i świadectwo tego, jak ważne, potrzebne, silne i zdeterminowane mogą być kobiety. Przyznam szczerze, że czytałam z ogromną przyjemnością odkrywając w nich opowieści zasłyszane w dzieciństwie i dziś już prawie zapomniane. W uszach dorosłych brzmią inaczej; są lepsze, bogatsze, a wszystkie niosą jedno uniwersalne przesłanie o tym, jak wielka moc posiadają kobiety. Dzieciaki natomiast przekonają się, jak niezmierzona i bez granic może być wyobraźnia. Przed czytelnikiem piętnaście wyjątkowych historii fantastycznych wywodzących się z najdalszych zakątków świata, oddających klimat poszczególnych krajów i zapewniających jedyną w swoim rodzaju literacką podróż po świecie. Mamy baśń hiszpańską, indyjską, egipską, rosyjską, angielską, chińską, jugosłowiańską, francuską, szkocką, pendżabską, niemiecką, ormiańską i perską; cały ocean różnorodności, który porywa, intryguje i zachwyca. Niektóre motywy są powtarzalne i znamy je z innych baśni, ale to kolejny dowód na to, jak bardzo ponadczasowe i uniwersalne przewodzą treści. Mamy przygody kobiet świadomych swojej mądrości i takich, które nie zawahają się narazić życia dla dobra innych. Cierpliwe, łagodne, słuchające, ale jednocześnie stanowcze, konsekwentne, umiejące wyciągać wnioski i potrafiące znaleźć wyjście z każdej sytuacji. „Baśnie, których nie czytano dziewczynkom” to baśnie, w których kobiety przybywają na ratunek mężczyznom, a dzięki inteligencji i sprytowi wychodzą cało z największych niebezpieczeństw. Ratują honor rodziny, uwalniają od klątw oraz znają rozwiązania najbardziej skomplikowanych zagadek, dlatego nie przesadzę twierdząc, że mądrość, siła i odwaga kobiet emanuje z każdej strony prezentowanego zbioru. Takie wzorce w dzisiejszym zabieganym świecie są ogromnie potrzebne, zwłaszcza subtelnym, nieśmiałym dziewczynkom, aby przekonały się, że kobieta może wszystko! Do lektury zachęca także cudowne wydanie. Twarda, elegancka okładka w odcieniach granatu a w środku kilkanaście baśni, z których każdą rozpoczyna kolorowa ilustracja. Większa czcionka ułatwia czytanie, a każda kolejna strona dodaje pewności siebie. Ponadczasowe, uniwersalne i nieprzemijające – każda z historii wnosi wiele cennych wartości i zawiera mądry, życiowy przekaz. Polecamy dla starszych dzieci, takich 8+.

Zdecydowanie polecam tę książkę, nie tylko dla dziewczynek. Zbiór baśni z różnych stron świata, prawie każda z silną postacią żeńską. To, co zdziwiło mnie w tych baśniach to motywy, które są mi znane z baśni rosyjskich, baśni braci Grimm czy też ludowych baśni polskich, jakich sporo czytałam w dzieciństwie, co pokazuje jak bardzo uniwersalne są te motywy i baśń sama w sobie. Mamy tu inne dekoracje, ale treść w zasadzie niezmienną i znaną od lat. Książka jest ponadto pięknie wydana, bardzo estetyczna, ale wydaje mi się, że obrazki niekoniecznie będą atrakcyjne dla dziecka.

"Ojcze, nie ma nic szybszego niż myśl. Nawet gdy jesteś w domu, możesz w jednej chwili przenieść się nad rzekę. Co mogłoby być szybsze, jeżeli nie myśl? Jeśli chodzi o to, co jest najsłodsze na świecie, pomyśl o śnie, który wita cię każdej nocy, gdy zmęczony kładziesz się do łóżka. Wyobrażasz sobie coś słodszego? A co do bogactwa, jak się nad tym zastanowisz, zdasz sobie sprawę, że najbogatsze na świecie jest to, co daje nam wszystko, czego potrzebujemy. Czy przypadkiem nie jest to ziemia?"

Zbiór piętnastu baśni ludowych z całego świata, które możemy znaleźć u Braci Grimm, Aleksandra Afanasjewa czy choćby w "Baśniach tysiąca i jednej nocy". Wywodzą się m.in. z tradycji hiszpańskiej, rosyjskiej, niemieckiej, francuskiej, brytyjskiej, ormiańskiej, pendżabskiej, chińskiej, arabskiej i południowoafrykańskiej. Choć są osadzone w tak odmiennych kulturach, łączy je postać głównej bohaterki – zawsze jest to kobieta. W powszechnie opowiadanych baśniach z reguły to mężczyźni odgrywają kluczowe role, to oni są mądrzy, odważni, i to oni ratują bezbronne księżniczki. Tutaj jest na odwrót. To kobiety (zarówno małe, jak i zupełnie dorosłe) są ukazane jako silne, sprytne i inteligentne osobowości, które zawsze znajdą sposób, by wybawić z opresji mężczyzn i zadrwić ze złych charakterów. Potrafią same doskonale sobie radzić i podejmować słuszne decyzje. Uderzające w tych historiach jest to, że ich feministyczny wydźwięk jest obecnie bardzo aktualny. W jednej z baśni, pochodzącej z XIV wieku pada pytanie: Czego tak naprawdę pragną kobiety? Pada też odpowiedź: Kobiety pragną wolności, by móc o sobie decydować.

Niesamowita książka przepełniona pięknymi, nadzwyczajnymi i oryginalnymi baśniami, których nigdy wcześniej nie słyszałam. Każda z nich jest wyjątkowa. Opowiadają o wolności wyborów, przekonań i czynów. Bardzo ciekawe jest to, że główną rolę każdej z baśni grają kobiety. Nie tak jak to znamy z baśni, które czytali nam rodzice, dziadkowie - że to królewicz na białym koniu ratuje bezbronne kobiety. Kobiety - bohaterki, które niekiedy ratują swoich wybranków, moralizują. To one są bohaterkami. W baśniach czuć niesamowitą magię i cudowną atmosferę. Ilustracje, od których nie mogłam wprost się oderwać jeszcze bardziej potęgują napięcie.

Nie są to krótkie baśnie, jednak każda czegoś uczy, każda o czymś ważnym w życiu traktuje. Każda jest z różnych stron świata. Bo nareszcie powstała księga baśni o mądrych, nieprzeciętnych i niezależnych dziewczynach, silnych i biorących sprawy w swoje ręce, nie poddających się losowi. Myślę, że jest to pozycja, którą powinien poznać każdy. Każdą z kartek książki czytałam z zapartym tchem. Bardzo się cieszę, że teraz każde dziecko może trafić na tak niesamowitą pozycję i poznać te wspaniałe opowieści z różnych stron świata. Naprawdę gorąco polecam.

"Nie bój się i powiedz: Wolnym nie jest ten, kto fruwa, lecz ten, kto marzy."

To zbiór bardzo ciekawych historii opowiadających o wolności, głownie tej wolnych wyborów, przekonań i czynów. Co ciekawe w baśniach tych główną rolę grają kobiety, które nierzadko ratują swoich wybranków, moralizują i mają prawo w cale nie chcieć ślubu(!)
Każda z baśni jest zupełnie inna, złożona i magiczna, co potęgują intrygujące ilustracje.
Co prawda baśnie są trochę długie, a obrazków niewiele (po 1 dla każdej historii),dlatego polecam do czytania trochę starszym dzieciom. Nie da się od niej oderwać, a przekazuję tyle wspaniałych treści!

Co prawda baśnie są trochę...

Świetna pozycja zarówno dla młodszych jak i starszych, pięknie wydana z interesującymi ilustracjami poprzedzającymi każdą baśń ♥

Piękne i mądre opowieści o silnych i zaradnych dziewczynach biorących los w swoje ręce. Baśnie pokazują dziewczynkom, że nie tylko królewicz z bajki może uratować "świat".

Przepiękne wydanie, co właściwie przy :Dwukropku nie dziwi wcale. A baśnie niektóre piękne, inne opowiedziane trochę na szybko. Ale co ważne - bohaterkami są dziewczyny. A teksty pochodzą z różnych stron świata - spotkanie więc niezwykle cenne! :)

2081

Wszystkie księżniczki mają być piękne, mądre i pracowite a w nagrodę otrzymają męża.
Tendencyjnie ułożone bajki i ten język...

Tendencyjnie ułożone bajki i ten język...

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta.

Niektóre z tych baśni to perełki. Szkoda, że nie czytano ich dziewczynkom gdy byłam mała.

• Dziecięce
  • Baśnie