rozwiń zwiń

Nowy numer „Książek. Magazynu do czytania”: finaliści Nike, Kundera i Osiecka

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.08.2020

Nowe wydanie „Książek” ukaże się we wtorek, 25 sierpnia. Na łamach pisma zawarto rozmowy ze wszystkimi finalistami Literackiej Nagrody Literackiej Nike 2020. O swojej twórczości opowiadają też Mikołaj Grynberg i Jakub Małecki, a Michał Nogaś udaje się do Kanady, by spotkać się z Alice Munro. Patronką tego numeru będzie Agnieszka Osiecka.

Nowy numer „Książek. Magazynu do czytania”: finaliści Nike, Kundera i Osiecka

Szczygieł o Kunderze, czyli (skandalizująca) biografia

„Od czerwca, gdy wyszła, jest w Czechach hitem sprzedażowym, salonowym i medialnym. Nie podzieliła krytyków jak u nas dziesięć lat temu „Kapuściński non-fiction” Artura Domosławskiego. Ona ich zespoliła” – tak o nowej biografii Milana Kundery pisze Mariusz Szczygieł. Książka Jana Nováka przez niektórych krytyków została określona „tabloidem dla inteligentów” – taki tytuł też wybrał Szczygieł dla swojego artykułu na temat tej publikacji. W blisko 900-stronicowej biografii Novák sporo miejsca poświecił życiu erotycznemu Kundery. Opisuje jego dawne romanse, wymienia kochanki, nie stroni tez od szczegółów dotyczących życia małżeńskiego pisarza z żoną Verą. Seks się sprzedaje, co potwierdza sukces komercyjny biografii, która została w Czechach bestsellerem.

O Kunderze pisze też Radka Denemarková, biorąc pod lupę jednak nie prywatne życie autora eseju „Czeski los”, lecz jego twórczość właśnie, a raczej poruszane w niej wątki dotyczące manipulacji władzy, rosnącego w siłę nacjonalizmu i coraz większej kontroli nad społeczeństwami. „Literatura to dla mnie suma wszystkich form odwagi, sztuki, miłości, przyjaźni i myślenia – a więc tego, co sprawia, że człowiek nie musi być niewolnikiem”, pisze czeska dziennikarka o książkach Kundery, w których opisano naszą współczesność.

Sierpniowe „Książki” – przegląd nowości i sięgniecie ku przeszłości

Postać Mashy Gessen, rosyjskiej dziennikarki, reporterki wojennej, działaczki na rzecz osób LGBT, przybliża Anna S. Dębowska. Była pierwszą wyoutowaną osobą w Rosji, dziś określa się jako niebinarna (tj. taka, która nie chce określać swojej tożsamości płciowej za pomocą kategorii męskości i kobiecości). Niegdyś ta laureatka National Book Award pisała o Rosji, dziś – po latach życia w Ameryce – na tapet bierze Stany Zjednoczone.

Od kontrowersyjnych tematów nie stroni też Matilda Gustavsson, szwedzka dziennikarka, która ujawniła seksskandal w Akademii Szwedzkiej. Emilia Dłużewska pisze o jej mającym premierę 2 września reportażu „Klub”. Gustavsson opisała w nim, jak mąż jednej z członkiń przyznającej Literacką Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej, przez ponad dwie dekady wykorzystywał nieformalną pozycję w świecie kultury, by molestować i gwałcić kobiety – oraz o tym, jak wyznając prawdę rzuciła mu wyzwanie.

W nowym numerze nie brak również rozmów. Z Jakubem Małeckim, promującym nową powieść „Saturnin”, dyskutuje Michał Nogaś, a z Mikołajem Grynbergiem, autorem niedawnej książki „Poufne”, rozmawia Emilia Dłużewska.

Michał Nogaś opisuje, jak w ciemno pojechał do Kanady tropem Alice Munro – i jak gdy tylko zameldował się w motelu dowiedział się, ze pisarka sprzedała swój dom i wyprowadziła się z miejscowości, w której spędziła cztery dekady życia. Nogaś kreśli portret niedużego Clinton, rozmawia z sąsiadami, pracownikami biblioteki i ratusza. Sprawdza także, jak Wingham, rodzinne miasto noblistki, odnosi się do swej słynnej obywatelki – i dlaczego niechętnie… O tym, czy dziennikarzowi udało się odnaleźć nowe mieszkanie autorki „Dziewcząt i kobiet” i przeprowadzić z nią wywiad, czytelnicy „Książek” dowiedzą się na stronie 74 pisma.

Coś dla siebie znajdą również fani polskiej muzyki, a okazja ku temu będzie premiera biografii „Serca bicie”. „Popowy Andrzej”, „wąsaty tandeciarz”, „Niedźwiadek” – choć Zaucha odniósł niewątpliwy sukces komercyjny, trudniej było o poklask ze strony krytyków. O karierze muzyka przerwanej tragiczna śmiercią pisze Paweł Sajewicz.

„Książki” dla dzieci

Jak zawsze w „Książkach. Magazynie do czytania” czytelnicy znajdą również dodatek o literaturze dziecięcej. Katherine Rundell przypomina jednakże, że po książki dla dzieci powinni sięgać również dorośli. „Kiedy je czytamy, odnajdujemy drogę do czasów, zanim przystrzyżono naszą wyobraźnię, jakby to było tylko opcjonalne wyposażenie dodatkowe. A bez wyobraźni nie ma miłości” – dowodzi autorka „Wilczerki” i „Złodziejaszków”.

O języku oraz przekładzie, wykorzystywanym w książkach dla dzieci, pisze Katarzyna Gliwińska. Autorka sprawdza, czy Harry Potter mógłby być Heniem Garncarzem i kiedy lepiej zostawić oryginalne imiona, by nie zrazić młodego czytelnika, który mógłby poczuć się lekceważony.

Anita Musioł, założycielka Wydawnictwa Pauza, opowiada o literackich doświadczeniach swojego syna, Maksa („Popełniłam błąd, za bardzo spieszyłam się z przeczytaniem synowi moich ukochanych książek”, przyznaje), a Justyna Suchecka poleca komiksy dla młodszych dorosłych.

Nagroda Literacka Nike i siedmioro nominowanych

W poniedziałek, 24 sierpnia, ogłoszono listę finalistów Nagrody Literackiej Nike 2020. Wśród siedmiorga wyróżnionych nominacją twórców znaleźli się: Agnieszka Dauksza („Jaremianka”), Joanna Gierak-Onoszko („27 śmierci Toby’ego Obeda”), Piotr M. Majewski („Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”), Radek Rak („Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”), Paweł Piotr Reszka („Płuczki”), Monika Sznajderman („Pusty las”), Filip Zawada („Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”).

Każdej autorce i autorowi zadano takie same, trzy pytania. Dla kogo napisali tę książkę? Czego się dowiedzieli podczas pisania? Do czego historia przez duże H albo jakaś prawdziwa historia jednostki może służyć literaturze lub pisarzowi? „Historia przez duże H kojarzy mi się z nieustannym popełnianiem tych samych błędów. Natomiast ta pisana przez życie, ta zwykła, przez małe h, ma w sobie więcej sprawczości. Ona interesuje mnie bardziej. Historia ma za zadanie rozpalać umysł, a co za tym idzie, utrudniać życie. Pisarz to taka osoba, która jest po to, by przeszkadzać w imię szczytnych celów” – powiedział Filip Zawada.

[ec]


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasjopeja 26.08.2020 12:54
Czytelniczka

Kupię, zaczęłam czytać od ukazania się numeru z J.K.Rowling, tutaj natomiast zaciekawił mnie przede wszystkim Kundera. Nie jestem jego wielką fanką, jak na razie podobała mi się tylko Nieznośna lekkość bytu, którą uważam za jedną z najlepszych książek świata. Dobrze wiedzieć, że ukazała się jego biografia, niedługo będę w Czechach (mam nadzieję, że pandemia pozwoli) i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mylengrave 26.08.2020 13:21
Czytelniczka

Artykuł jest świetny, jest o nim i o tejże biografii, napisany przez Marcina Szczygła.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mylengrave 25.08.2020 07:56
Czytelniczka

Już wczoraj magazyn czekał na mnie w skrzynce 😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 26.08.2020 10:24
Administrator

Miłego czytania! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 24.08.2020 14:41
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post