N. K. N. : zarys historji Naczelnego Komitetu Narodowego

Okładka książki N. K. N. : zarys historji Naczelnego Komitetu Narodowego Srokowski Konstanty
Okładka książki N. K. N. : zarys historji Naczelnego Komitetu Narodowego
Srokowski Konstanty Wydawnictwo: Krakowska Spółka Wydawnicza historia
historia
N. K. N. : zarys historji Naczelnego Komitetu Narodowego
Krakowska Spółka Wydawnicza
1923-01-01
1923-01-01

Któryś raz już wracam do tej pozycji i zawsze twierdzę, że jest to absolutne książka mistrzowska. Może nie jestem obiektywny, bo autor jest moim przodkiem i współzałożycielem Naczelnego Komitetu Narodowego. Historia tej połączonej grupy tak bliskich mi konserwatystów z polskimi demokratami jest w Polsce znana tylko w wąskich kręgach i bardzo nad tym ubolewam, bo będący o orientacji austriackiej w czasie zaborów N.K.N. był założycielem Legionów! O tym się nie mówi. Sprawował nad Legionami władzę w kwestiach wojskowych, politycznych i skarbowych i był jedyną formą legalnego rządu podlegającego pod Cesarza i Austrię. Dążył do poszerzenia swoich wpływów z Galicji na Królestwo, do czego potrzebny był im P.O.N. Piłsudskiego. Dowiemy się o politycznej walce BLOKU z ANTYBLOKIEM i ich założycielami - Narodową Demokracją. O tarciach wewnątrz NKN-u, do których ciągle przyczyniali się Narodowi Demokraci i Lewica. Mam nadzieję, że zrozumiemy, iż wizja Dmowskiego i kierunek rusofilski był mylny. Zaznaczę, że książka ma blisko 100 lat i jest bardzo trudno dostępna. W jej posiadaniu jestem od lat i zajmuje szczególne miejsce w mojej biblioteczce. Polecam!

Dodaj cytat z książki N. K. N. : zarys historji Naczelnego Komitetu Narodowego