SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

Okładka książki SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać? Jakub Chełmiński
Jakub Chełmiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo Poznańskie
2019-10-16
2019-10-16
ekologia smog zanieczyszczenie powietrza CO2 dwutlenek węgla

Nadeszła zima, a wraz z nią w Krakowie pojawiają się dni darmowej komunikacji miejskiej, zalecenia, by nie wychodzić z domu, oraz paskudne, gryzące powietrze... Ale czy to prawda, że w Krakowie mamy najgorsze powietrze? I jakie są tego przyczyny?

Książka Jakuba Chełmińskiego podchodzi do tematu zanieczyszczenia powietrza w Polsce w sposób holistyczny: analizuje przyczyny powstawania zanieczyszczeń w różnych częściach naszego kraju, prezentuje bieżącą sytuację i opisuje działania, które podjęto na rzecz walki ze smogiem.

Pierwsza część książki nieco skupia się na historii Polski oraz analizie sytuacji ekonomicznej, z której wynika obecność tzw. kopciuchów, przewaga węgla w sektorze energetycznym oraz spalanie śmieci. Widać tutaj świetny research i ogromne przygotowanie Autora i w mojej ocenie to najlepsza część książki. Pouczająca, pokazuje, że drewno czy ogrzewanie gazowe lub za pomocą pomp ciepła nie zawsze jest dobrą alternatywą.

W drugiej części Autor podejmuje pracę reporterską. Rozmawia z mieszkańcami różnych miast zajmujących niechlubne miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Tutaj jest sporo powtórzeń wobec części pierwszej, a także zwykłego narzekania. Z tej części najmniej można się dowiedzieć i myślę, że bez niej książka zdecydowanie zyskałaby na jakości.

W trzeciej części Autor pokazuje różne inicjatywy mieszkańców oraz władz, które mają na celu walkę z zanieczyszczeniami powietrza - np. eko patrol, kontrole straży miejskiej, dofinansowania do wymiany pieców. Wyraźnie jednak podkreśla, że to, co robimy, to wciąż za mało. Niektóre ze wspomnianych przez Jakuba Chełmińskiego akcji poznałam dopiero dzięki tej książce. Cieszy, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zdrowe powietrze to nasze prawo i że zanieczyszczenia powietrza mają poważne skutki dla naszego zdrowia.

Na końcu umieszczono krótki słowniczek pojęć związanych ze smogiem oraz listę stron i aplikacji, które pomogą w monitorowaniu stanu powietrza w naszej okolicy oraz w zgłaszaniu nieprawidłowości. Mam nadzieję, że książka doczeka się wznowienia, w którym dołączonoby rozdział z aktualizacją prognoz Autora dotyczących powodzenia opisywanych akcji proekologicznych, zwłaszcza że niektóre dotyczyły przepisów, które miały wejść w życie na przełomie 2023 i 2024 roku.

Książka porusza ważny problem jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Ciekawa, na pewno dającą do myślenia, ale niestety posiada też błędy merytoryczne albo znaczne uproszczenia, więc nie traktowałabym jej jako jedynego źródła wiedzy, tylko weryfikowała z innymi.

Bardzo ciekawe, chociaż mocno przygnębiające. Szczególnie jeśli czyta się naprzemiennie z książką "Oddech" Jamesa Nestora.
Nasze polskie powietrze i w miastach i , tym bardziej, na przedmieściach jest strasznie brudne i śmierdzące . Wie to każdy, kto używa swojego nosa -ale chyba nie wszyscy go jednak używają.. Wielu ludzi oddycha tylko przez usta i nie czuje otaczającego smrodu. Naprawdę trudno zrozumieć palenie śmieciami czy plastikiem we własnym domu i zanieczyszczanie całkiem własnego, najbliższego otoczenia.

Autor pokazuje jak w Polsce, w rożnych miejscach, pod Warszawą, na południu czy w Trójmieście ludzie, tacy zwyczajni, ale zdeterminowani walczą o czysty oddech i czyste środowisko. I coś powoli się zmienia -nie ma co prawda powodów do radości, ale warto uświadomić sobie i komu się tylko da, co czyni autor, ze wszyscy powinniśmy zawalczyć,w jakimkolwiek zakresie, o czyste powietrze.

Temat szczegolnie istotny tegorocznej zimy, biorąc pod uwagę czym prawdopodobnie ludzie będą palić z uwagi na skok cen węgla i jego niedostępność.

Obowiązkowa pozycja! Autor niezwykle się przygotował, a książka poparta jest wspaniałym researchem, co bardzo doceniam w reportażu. Nie najważniejsze, ale również ważne- książka jest wspaniale wydana graficznie, każda strona przypomina o omawianym problemie. Książkę puszczam dalej w obieg, niech uświadamia innych!

,,Smog” nie jest standardową książką ze wstępem, rozwinięciem tematu i podsumowaniem a zbiorem kilku niezależnych części, które same musimy sobie poskładać w całościowy obraz sytuacji. Od razu zostajemy rzuceni w polską rzeczywistość budynków w złym stanie technicznym lub niejasnym stanie prawnym, braku wiedzy na temat opału czy starych aut sprowadzonych z zachodu. Po kolei poznajemy różne źródła zanieczyszczeń, osoby które na tym zarabiają (handlarze aut używanych czy odpadu z produkcji węgla sprzedawanego jako opał),aktywistów i sceptycznych urzędników. Jeśli ktoś uważnie śledzi wiadomości ogólnokrajowe i lokalne to o większości tych zjawisk słyszał, a ta książka jest kompilacją i pogłębieniem tematu. Ton nie jest całkowicie pesymistyczny, gdyż wskazano sukcesy takie jak wprowadzenie nowego tematu do mediów czy rozwój programów kompensacyjnych na wymianę źródeł ogrzewania. Gorzej niż w ciepłownictwie wygląda sytuacja w transporcie drogowym, gdzie zmiana myślenia i przyzwyczajeń wydaje się trudniejsza.

Od kiedy spedzilam zimę na zachodzie zauważyłam różnice między zima w Polsce i żona w zachodniej europie.

Przeczytam jeszcze raz żeby zapamięta lepiej treść i detale z omawiabych problemów.

Napisany bardzo prostym językiem reportaż, który mocno otwiera oczy w sprawie nieudolności naszego kraju w zakresie radzenia sobie z zanieczyszczeniami powietrza.

Spodziewałam się trochę czegoś innego.

Spodziewałam się trochę czegoś innego.

Dość ciekawy reportaż.
Docelowo będziemy chodzić wszędzie pieszo, spać w kurtkach i będziemy zdrowsi.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zamieszkanie w niedużych wsiach, które są wykluczone transportowo.

Dość ciekawy reportaż.
Docelowo będziemy chodzić wszędzie pieszo, spać w kurtkach i będziemy zdrowsi.

Wartościowa lektura, w sam raz na sezon grzewczy. Nie napawa optymizmem - jest w Polsce dużo do zrobienia - i w prawie, i w ludzkich głowach.

• Reportaż