Chrystofobia. 500 lat lat nienawiści do Jezusa i Kościoła

Okładka książki Chrystofobia. 500 lat lat nienawiści do Jezusa i Kościoła Grzegorz Kucharczyk
Okładka książki Chrystofobia. 500 lat lat nienawiści do Jezusa i Kościoła
Grzegorz Kucharczyk Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2020-01-01
2020-01-01
chrześcijaństwo kościół Katolicki prześladowania

Okładka książki Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI WIEKU Grzegorz Kucharczyk, Krzysztof Rak
Polska, Rosja,... Grzegorz Kucharczyk...
Okładka książki Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz, Waldemar Chrostowski, Patryk Jaki, Ryszard Kantor, Janusz Królikowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk, Piotr Łuczak, Jakub Maciejewski, Wiesław Mering, Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak (historyk), Dariusz Oko, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Leszek Sosnowski, Zbigniew Stawrowski
Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz,&...

Nie da się ukryć, że nawet dziś stosuje się zmasowany atak na kościół katolicki, który dokonywany jest w ,,białych rękawiczkach", w krajach Europejskich/USA akurat bez rozlewu krwi, medialnie. Obecnie oparto na tym praktycznie cały, dochodowy biznes - przedstawianie kościoła katolickiego w złym świetle generuje ogromne pieniądze i zainteresowanie odbiorców, wobec czego ku uciesze gawiedzi nie unika się nawet jawnych przekłamań historycznych, zniekształcających rzeczywistość. Półki w bibliotekach aż uginają się od treści anty-klerykalnych. Niektóre z tezami opartymi na propagandowych treściach pisanych przez protestantów.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą wierzącą czy nie, warto pamiętać o tym, aby brać wszystko z pewnym dystansem, i nie wydawać jednoznacznych osądów, bo świat nie jest aż tak zero-jedynkowy.

Książka pr. Grzegorza Kucharczyka pozwala spojrzeć na wydarzenia historyczne z tej drugiej strony, strony kościoła, o którym niesłusznie mówi się coraz częściej jako oprawcy. Napisana rzetelnym językiem, bez uciekania się do taniego moralizatorstwa, opierająca się na bogatej dokumentacji i faktach historycznych - a przy okazji daje opcję aby zrozumieć kto miał i często ma do dziś interes w urządzaniu zbiorowej nagonki na chrześcijan.

Warto.

Świetna pozycja prof. Kucharczyka, ukazująca walkę z chrześcijaństwem do czasów obecnych. Dla mnie mogłaby być nawet obszerniejsza - brakuje mi trochę informacji o prześladowaniach od wczesnegi okresu chrześcijaństwa do czasów przed Rewolucją Francuską.

Polecam.
Od epoki Lutra świat walczy z chrześcijaństwem.
Książka w fenomenalny sposób to opisuje. Pokazuje fakty znane i nieznane nt prób niszczenia religii. I męczeństwa wiernych i hierarchów w obronie wiary
Niewierzący jakby przeczytali, to by chyba uwierzyli.

Polecam.
Od epoki Lutra świat walczy z chrześcijaństwem.
Niewierzący jakby przeczytali, to by chyba uwierzyli.

Tego nie uczy się w szkołach. Ta książka otwiera oczy na to, kto jest rzeczywistym celem prześladowań od setek lat. Podaje prawdziwe motywy zdarzeń. Obiektywizm jest obcy złu.

Książka przedstawia fakty, o których mało się mówi, ale ogólnie jest tendencyjna. Pokazuje wszystko z punktu widzenia jednej strony. Autor nie wnika zbytnio w genezę omawianych problemów, np. skąd wzięła się ta niechęć do Kościoła.
Poza tym nie tylko chrześcijanie cierpieli za wiarę.
Czyta się dobrze (za to piąta gwiazdka),choć jest parę błędów. Autor (bądź korektor) nie umie poprawnie rozwinąć skrótowca ZOMO i błędnie deklinuje Włoszczowę.
Choć książka wciąga, nie można traktować jej jako podręcznika do historii.

Poza tym nie tylko chrześcijanie cierpieli za wiarę.

Książka, która naprawdę pokazuje genezę totalitaryzmów, związek rewolucji z prześladowaniem Chrześcijan. Łatwo zauważyć związki zachowań sprzed wieków z historią całkiem nam współczesną.
Historia widziana przez pryzmat wyznań i religii.
Od Lutra i Henryka VIII przez Dantona, Marksa, Lenina Hitlera po dzień dzisiejszy.
Polecam !

Historia widziana przez pryzmat wyznań i religii.
Polecam !

Bardzo ciekawe eseje (?),przypominają nam te dość oczywiste tragedie jak i mniejsze, subtelniejsze albo mniej znane przypadki prześladowania Chrześcijan. Dużo informacji, dużo faktów, wiele się można dowiedzieć. Cała książka powinna być ważną pozycją dla chrześcijan (zwłaszcza katolików) - zarówno przypomina nam, że nie zawsze jest łatwo, ludzie mogą się nam sprzeciwić, prześladować nas, a z drugiej też krzepi, zadziwia, pokazując przypadki męczenników i ludzi, którzy do końca życia nie zaparli się wiary i walczyli za nią. Poza tym w książce można znaleźć wiele schematów i zdarzeń, które na swój sposób zataczają koło - widzimy podobne mechanizmy teraz, które odbijają się na wierze chrześcijańskiej, ograniczają ją i podsycają nienawiść, a być może doprowadzą do kolejnych tragicznych skutków. Z tekstu wynika, że autor jest oczywiście po stronie katolickiej, więc niektóre wnioski związane z wydarzeniami mogą być trochę "przechylone" w jedną stronę, jednak książka sama w sobie zawiera po prostu mnóstwo historycznych faktów.

Bardzo cenię Grzegorza Kucharczyka za jego głęboką wiedzę, umiejętności syntezy i dużą sprawność erudycyjną. Stąd staram się czytać większość jego książek. Ta poświęcona jest chrześcijaństwu prześladowanemu. W zasadzie składa się z dwóch niezależnych opowieści. Całość spina niechęć i nienawiść do Kościoła. I nie chodzi tylko o tą ze strony islamu, ale przede wszystkim niechęć wewnętrzną pochodzącą ze strony świata zachodniego. Książkę czyta się bardzo szybko, może dlatego że ma formę rozdziałów-esejowych. Język jest bardzo plastyczny choć tematyka trudna. Może z niektórymi tezami do końca się zgodzić nie potrafię to jej treść na pewno mnie ubogaciła, przede wszystkim ta poświęcona Henrykowi VIII i początkom narodowego kościoła angielskiego który coraz mniej ma związków z chrześcijaństwem. Pamiętam swoją podróż do Maroka, byłem w Tangerze, przechodziłem obok budynku kościoła, okazało się że jest to kościół anglikański, nie widziałem krzyża – a na kopule …. powiewała flaga brytyjska. Nic dodać.

Bardzo dobra i przede wszystkim rzeczowa książka. Czyta się długo ponieważ jest to tak naprawdę książka historyczna. Daje szeroki pogląd na temat świata i historii której uczono nas subiektywnie.

Już sam autor wstępu dyskwalifikuję tę książkę

Już sam autor wstępu dyskwalifikuję tę książkę

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Religia
  • Chrześcijaństwo