Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków

Tłumaczenie: Maciej Sekerdej
Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Stiff. The Curious Lives of Human Cadavers
popularnonaukowa
Legs

Co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci? Sztywniak to książka o czasami dziwacznych, często szokujących, ale niezmiennie fascynujących wyczynach zwłok. Mary Roach zdecydowała się opisać - z niebywałym poczuciem humoru, ale nie przekraczając granic dobrego smaku - pośmiertne przygody naszych ciał, które są wykorzystywane do różnych eksperymentów i badań. Odwiedza krematoria, zakłady...

Mary Roach zdecydowała się opisać - z niebywałym poczuciem humoru, ale nie przekraczając granic dobrego smaku - pośmiertne przygody naszych ciał, które są wykorzystywane do różnych eksperymentów i badań. Odwiedza krematoria, zakłady pogrzebowe, kostnice i najdziwniejsze laboratoria, by odkryć przed nami najciekawsze formy spędzania ?wolnego czasu? po śmierci. Można na przykład dać się pokroić na potrzeby zajęć z anatomii, można testować wytrzymałość samochodów w wypadkach albo poddać się leniwemu rozkładowi użyźniającemu rośliny ogrodowe, a w bardziej egzotycznych miejscach globu można nawet pozwolić się zjeść lub zażyć w celach leczniczych. To książka, która umożliwi wam dokonanie najlepszych planów na zbliżającą się wieczność.
"Zwłoki to nasi superbohaterowie: niestraszny im ogień, potrafią znieść upadki z wysokich budynków i czołowe zderzenia ze ścianą. Można do nich strzelać, przejechać im po nogach motorówką - to ich nie rusza. (...) To jak mieć na usługach Supermana - byłoby strasznym marnotrawstwem rezygnować z jego potencjału i nie wykorzystywać go do rozwoju ludzkości."

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Spursmaniak | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

„Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Ale czy na pewno? Chcielibyśmy, żeby odejście do natury następowało w sposób godny, z ludzkiego punktu widzenia. Mary Roach przedstawia nam losy ciała które nie spocznie w grobie a zostanie przekazane do różnych badań naukowych.
Książka składa się z kilkunastu rozdziałów, każdy z nich porusza inny temat, w którym głównymi bohaterami są ludzkie zwłoki. Autorka odwiedza kostnice, laboratoria, krematoria i z dziennikarską precyzją opisuje pośmiertne przygody zwłok. Dowiemy się również jak zwłoki są wykorzystywane w różnych badaniach bezpieczeństwa, jakie przeprowadza się za pomocą zwłok, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo ludzi podczas wypadków drogowych czy lotniczych. Jednym z ciekawszych rozdziałów jest wykorzystywanie zwłok w kryminalistyce gdzie wraz z autorką udajemy się do słynnej już Trupiej Farmy, gdzie badany jest czas w jakim rozkłada się ludzkie ciało by ustalić moment zgonu. Wszystko to by ułatwić później pracę technikom...

murderinthelibrary | 2019-07-14
Przeczytana: 09 lipca 2019

Generalnie zawsze były mi bliskie słowa Terencjusza: "Człowiekiem jestem: nic co ludzkie, nie jest mi obce" - więc "Sztywniak" od razu wzbudził moje zainteresowanie. I tutaj podzielam pasje Mary Roach, która w swojej książce zabiera nas w fascynującą podróż po świecie nieboszczyków. Tych, którzy zdawać by się mogło zamilkli na zawsze, a jednak wciąż mają światu wiele do powiedzenia i w niejednym mogą nam pomóc. Pozwólmy im tylko przemówić.

Czym są "żywe trupy"? Ile jest prawdy w miejskich legendach o przeszczepach serca? Kim byli wskrzesiciele? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy w książce. Autorka z niesamowitą dociekliwością analizuje najróżniejsze aspekty tego, co dzieje się (lub działo) z ludzkimi ciałami po śmierci. Ma lekkie pióro, zabawny styl i idealne poczucie humoru. Lawirując przy tak trudnych tematach, nie potrzeba wiele by przekroczyć pewne niepisane granice. Jednak dziennikarka przez cały czas zachowuje pełen szacunek dla zmarłych.

Wydaje mi się, że nie...

Dominika Gaweł | 2019-07-14
Przeczytana: 12 lipca 2019

"Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków" pokazuje, że śmierć nie musi być nudna. Autorka śledzi losy ludzkiego ciała po śmierci. Wydawać by się mogło, że naturalnym następstwem zgonu jest tradycyjny pogrzeb lub kremacja. Ale co się okazuje - wcale tak nie jest! Ludzkie ciało może być narzędziem pracy adeptów sztuki, młodych chirurgów czy też inżynierów. Mary Roach spotykając się z ludźmi pracującymi z nieboszczykami poznaje ich stosunek do wykonywanej profesji. Ale to nie jedyne tematy poruszane w książce. Proces gnicia martwego ciała, przeszczepy narządów, zabiegi chirurgiczne na zwierzętach, alternatywne formy pochówku, kanibalizm i wpływ ludzkiego mięsa na zdrowie człowieka - te i wiele innych tematów znajdziemy w dziele Roach. Lekki, nie rzadko ironiczny język czyni tę książkę ciekawą lekturą. Ale ostrzegam - nie jest to książka, którą czyta się do obiadu. Tematyka tam poruszana bywa czasem odstraszająca, a nawet obrzydzająca! Jednak mimo wszystko zachęcam do sięgnięcia!

Mój...

Czy wiesz, że Twoje życie jest warte 2,7 miliona dolarów?
Dlaczego pacjenci po przeszczepach mają większą ochotę na seks?

Dopiero w 1846 roku po raz pierwszy został użyty eter w czasie operacji.
Jednymi z pierwszych kar było powieszenie, rozerwanie końmi. Gdy coś zostało z ciała to zostało nabite na pal. Pierwszy raz spotkałam się z nabiciem na pal w książce "Achaja" Andrzeja Ziemiańskiego i szczerze Wam powiem, że wtedy bardzo polubiłam określenie "nabicie na pal". Ten kto czytał "Achaję" zapewne mnie rozumie.

Kolejną karą był "gibbet", czyli ciało złoczyńcy najpierw zanurzano w smole, a później wystawiano je w wiszącej klatce na widok publiczny.
Ciekawi mnie co by było gdyby teraz, w latach teraźniejszych powróciły dawne stosowane kary cielesne? Czy ludzie chętnie by w nich uczestniczyli oraz oglądali? Czy raczej musiało by się to odbywać za zamkniętymi drzwiami?

W książce znalazłam strasznie dużo "smaczków", ale podzielę się z Wami tylko kilkoma by nie psuć zabawy.

Zawsze...

Patrycja Kunicka | 2019-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2019

"Śmierć... nie musi być nudna"

Czy o śmierci można pisać z przymrużeniem oka? W książce "Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków" Mary Roach udowadnia, że o zwłokach da się opowiadać z humorem.
Od razu zaznaczam, że nie jest to książka o umieraniu! To historia o ludziach, którzy postanowili oddać swoje ciała nauce. Dzięki nim dowiadujemy się jak wiele zastosowań mają one dla naszego życia i bezpieczeństwa.

W dwunastu rozdziałach Mary Roach pokazuje nam jak zwłoki wykorzystywane były kiedyś i jak naukowcy robią to dzisiaj.
Czy wiecie, że głowa ludzka jest mniej więcej tego samego rozmiaru i wagi, co przygotowany do upieczenia kurczak? Przyznaję, że mnie ta informacja zaskoczyła.

"Sztywniak" to kompendium wiedzy o wykorzystaniu ciała ludzkiego po śmierci. A możliwości jest wiele! Badanie katastrof lotniczych, testy wypadkowe, pobieranie organów do przeszczepów czy udział w eksperymentach naukowych, to tylko część z nich. Autorka opisuje je bardzo szczegółowo, a ogromnym...

teach_book | 2019-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2019

„Sztywniak” to reportaż, w którym Mary Roach pokazuje, jak nauka wykorzystuje ludzkie ciała po śmierci. Naukowcy rozczłonkowują je, otwierają, przerabiają, zrzucają z ogromnych wysokości i skazują na czołowe zderzenia ze ścianą. Wszystko po to, żeby rozwijać medycynę sądową, zapewnić bezpieczeństwo podróżujących samochodami i samolotami oraz tworzyć nowe możliwości w dziedzinie chirurgii. Niesamowita odporność zwłok czyni je superbohaterami, którym zawdzięczamy bezpieczeństwo i zdrowie.

Wbrew pozorom ta książka nie jest o śmierci, lecz o naukowym podejściu do zwłok i ich wykorzystaniu w celach medycznych i nie tylko. Dowiecie się z niej m.in. o wykradaniu ciał z grobów do ćwiczeń, o sposobie ustalania czasu zgonu, o cechach dawcy wpływających na biorcę, a także zobaczycie balsamowanie nieboszczyka. To tylko niektóre ciekawostki, o których możecie w tym reportażu przeczytać.

Myślę, że studenci medycyny i osoby związane z tą dziedziną będą się przy tej książce, prawdopodobnie,...

Monika | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

"Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków" to książka, która samym tytułem budzi ogromne zainteresowanie. Jedni poczują ciekawość, drudzy zdziwienie a jeszcze inni obrzydzenie lub oburzenie. Autorka w 12 rozdziałach pokazuje w jaki sposób nauka wykorzystuje ludzkie ciała po śmierci oraz przybliża nam nieco tajemniczy świat nieboszczyków. Znajdziemy tutaj szczegółowe opisy rozczłonkowywania, otwierania i przerabiania ciał w imię rozwoju nauki i zdobywania nowych doświadczeń.  Oprócz powszechnie znanych zastosowań ludzkich zwłok w postaci preparatów anatomicznych czy wykorzystywania narządów zmarłych w transplantologii i ratowaniu życia autorka pokazuje również inne, mniej oczywiste.
Jeśli chcecie poznać etapy rozkładu ciała i dowiedzieć się w jaki sposób armia testuje kamizelki kuloodporne to lektura dla Was. Jeśli przeraża Was myśl o wykorzystywaniu ludzkich zwłok do testowania bezpieczeństwa w branży motoryzacyjnej, koniecznie musiscie wiedzieć, że to dowód na to, że nawet po...

wrotka | 2019-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2019

wrotkaczyta.blogspot.com

"Śmierć... nie musi być nudna"

Czy można pisać o śmierci z humorem? Mary Roach w swojej książce "Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków" udowadnia nam, że jak najbardziej. Pełna anegdot, ale też i wiarygodnych faktów lektura, przybliża czytelnikowi "życie" ciała po śmierci, chociaż w tym przypadku powinno się raczej powiedzieć jego pośmiertne przygody. To nie jest książka o umieraniu, to książka opowiadająca o ludziach już zmarłych, którzy chcieli przedłużyć swoją cielesną egzystencję pomagając jednocześnie żyjącym. Dzięki ludziom, którzy zapisują swoje ciała nauce, specjaliści mają możliwość rozwijania swoich medycznych umiejętności (w myśl zasady "Kto nie operował trupa, zawsze spaprze żywego"), opracowywania nowych technik leczenia, testowania nowych broni czy pracowania nad podniesieniem bezpieczeństwa komunikacyjnego żyjących.
Autorka oswaja nas z tą formą kontaktu ze zwłokami, która zresztą nie jest niczym nowym. Już od dawna ciała po śmierci...

gabriela_s_ | 2019-07-01

Książka, którą Wam dziś prezentuję, to jedna z ciekawszych lektur jakie miałam okazje kiedykolwiek przeczytać. Przyznam szczerze, że otrzymując propozycję współpracy przy tej książce nie spodziewałam się aż tak dobrej lektury. Autentyczność, szczegółowość, drobiazgowość to podstawowe zalety tej pozycji. Miałam wrażenie że jestem biernym obserwatorem tych wszystkich czynności, które zostały opisane w książce. Autorka z niezwykłą dokładnością i precyzją przedstawia czytelnikowi sposoby wykorzystania ludzkiego ciała po ustaniu czynności życiowych. Przy tej lekturze wyobraźnia działała na pełnych obrotach. „Sztywniak” to nie jest książka o śmierci, to raczej naukowe podejście do zwłok i ich wykorzystania w celu rozwoju medycyny i innych dziedzin życia.

W tej książce znajdziecie mnóstwo interesujących ciekawostek z zakresu medycyny i nie tylko. Rzekłabym nawet, że ta książka jest nimi wręcz naszpikowana. Sięgając po tę lekturę dowiecie się m. in. o metodach pozyskiwania praktyki i...

Kawazliterami | 2019-06-29
Na półkach: Przeczytane, Mam!, 2019
Przeczytana: 29 czerwca 2019

Czy książka o śmierci może wywoływać łzy... śmiechu? Oj, zdecydowanie tak! Jedyne, co potrzeba, by książka popularnonaukowa była zabawna (poza byciem skarbnicą wiedzy) toautor. A najlepiej, jeśli jest nią Mary Roach. To jest kobieta, którą podziwiam. I chętnie bym ją poznała. Napisała 6 książek, z których przeczytałam trzy: o śmierci, o jedzeniu i o seksie. I każda jest wspaniała! A to się zdarza rzadko, uwierzcie mi. Polecam wszystkie, a dziś napiszę kilka słów o wznowieniu "Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków".

Wielu ludzi pewnie uzna tę książkę za niestosowną. „Bycie martwym to nic zabawnego", powiedzą. A właśnie, że tak. Bycie martwym to absurd. To najgłupsza sytuacja, w jakiej możemy się znaleźć.

Ogrom wiedzy podany w najlepszy możliwy według mnie sposób, czyli - przy okazji opowieści o eksperymentach, historii z różnych stron świata, czy anegdotek. Bez ciśnienia i nadęcia. Z masą żartów sytuacyjnych, dystansu i poczucia humoru (ale bez przesady).

A poza tym...