Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków

- Tytuł oryginału:
- Stiff. The Curious Lives of Human Cadavers
- Data wydania:
- 2019-07-03
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-01-25
- Liczba stron:
- 296
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324048519
- Tłumacz:
- Maciej Sekerdej
- Wydawnictwo:
- Znak
- Tagi:
- zwłoki medycyna śmierć eksperymenty
- Tytuł oryginału:
- Stiff. The Curious Lives of Human Cadavers
- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Data wydania:
- 2019-07-03
- Liczba stron:
- 296
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324048519
- Tłumacz:
- Maciej Sekerdej
- Tagi:
- zwłoki medycyna śmierć eksperymenty
Czy wiesz, że twoje życie jest warte 2,7 miliona dolarów? I to wciąż za mało, by opłacało się budować bezpieczniejsze samoloty.
Dowiedz się, jak wystrzeliwane z katapulty świnki morskie pomogły zbadać przyczyny katastrof lotniczych, a spadające zwłoki – zaprojektować bezpieczne przednie szyby samochodowe. I dlaczego pacjenci po przeszczepach mają większą ochotę na seks.
Mary Roach w swojej fascynującej książce pokazuje, jak nauka wykorzystuje ludzkie ciała po śmierci. Naukowcy rozczłonkowują je, otwierają, przerabiają, zrzucają z ogromnych wysokości i skazują na czołowe zderzenia ze ścianą. Wszystko po to, żeby rozwijać medycynę sądową, zapewnić bezpieczeństwo podróżujących samochodami i samolotami oraz tworzyć nowe możliwości w dziedzinie chirurgii. Niesamowita odporność zwłok czyni je superbohaterami, którym zawdzięczamy bezpieczeństwo i zdrowie.
Dociekliwa reporterka Mary Roach wścibia nos tam, gdzie inni się boją, wstydzą lub brzydzą. Dzięki temu mogła napisać "Sztywniaka", który jest nie tylko jedną z najbardziej niezwykłych, ale i najzabawniejszą książką popularnonaukową ostatnich lat.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Wycieczka po świecie trupów
Mary Roach musiała być wyjątkowo irytującym dzieckiem, to pewne. Bo skoro nawet teraz, jako osoba dorosła, potrafi czytelnika doprowadzić na skraj wyczerpania nerwowego swoim wścibstwem, to trudno wyobrazić sobie, jaki horror musieli z nią przeżywać rodzice. Pytanie „dlaczego?” wydaje się jej mantrą życiową i sposobem na zarabianie na życie. I choć nie chciałabym jej znać osobiście, to wciąż zachwyca mnie jej ciekawość, żądza wiedzy i lekkie pióro. W „Sztywniaku” Roach bierze się za wściubianie nosa w mało apetyczne rejony, rozkładając na czynniki pierwsze kwestie związane z trupami. Wyciśnie z każdego, co się da, a jej zasób pytań zdaje się niewyczerpany. Strzeżcie się umarli (choć akurat im jest obojętna jej dociekliwość)! Roach nadchodzi, aby odkryć wasze tajemnice!
Kto czytał inne pozycje Roach, ten wie, czego się spodziewać. W każdym rozdziale autorka bierze się za inną ofiarę, pardon, naukowca, i wyciąga od niego tyle informacji, ile się da. Przy okazji sypie ciekawostkami, anegdotami i opowiastkami z historii, co czyni lekturę wyjątkowo przyjemną. Moim ulubionym momentem zawsze był ten z niejakim MacDougallem, który ważył dusze. Wychodziło mu około 21 gramów. Albo ten przypadek, gdy prawnicy oskarżyli lekarzy o śmierć ofiary, bo… choć to morderca wprowadził ją w stan śmierci mózgowej, to oni oddali serce pacjenta do przeszczepu!
Roach prowadzi nas przez tajniki sekcyjne, odwiedza słynną Trupią Farmę (kto czytał książkę Billa Bassa i Jona Jeffersona, ten poznaje występującego tam Arpada Vassa który tutaj wije się pod ostrzałem pytań Roach!), wspomina o badaniu bezpieczeństwa samochodów, katastrof samolotów i balistyce, gdzie także używa się trupów. Nie zapomina napomknąć o dawcach organów i o kompostowaniu ciał, o plastynacji i balsamowaniu. Dowiecie się też np. co nieco o tym, jak przygotowuje się zmarłych w zakładach pogrzebowych.
Trzeba przyznać, że z Roach nie można się nudzić. Każdy rozdział przynosi wiele zaskakujących informacji, które wynikają po części z tego, że autorka ma niezłą fantazję w przytaczaniu danych i faktów. Niektóre są porażające i makabryczne, jak na przykład nieludzkie eksperymenty z przeszczepami psów Guthriego, Carrela, Demichowa czy Roberta White'a. Dr Cooper robił kolegom prezenty z wyrytymi imionami na kościach, które przetrawiły i wydaliły zwierzęta. Albo fakt, że nasze biodra są najbardziej podobne do bioder emu… Kopalnia zaskakujących informacji! Zapewne dla patologów czy osób z branży przez nią opisywanej pozycja nie wyda się aż tak zaskakująca, ale wciąż: jest zabawnie. Książki Roach to jedne z najswobodniej napisanych pozycji popularnonaukowych.
Jednocześnie Roach w dużych dawkach może okazać się wyczerpująca. Chętnie podtrzymuje mit amatorki z mnóstwem szalonych, niestandardowych pytań, lekko stukniętej dziennikarki z dziwnymi zainteresowaniami. Ta maniera chwilami każe przewracać z niedowierzania oczami, ale przynajmniej skutkuje stylem, w którym obok faktów historycznych czy tych wyciągniętych od interlokutora znajdujemy wiele chwil oddechu na żarciki (raz autorka stwierdza dowcipnie, że chętnie po śmierci pójdzie na Harvard, tj. odda tam swój mózg) czy zabawne sytuacje. Wprost nie mieści mi się w głowie, że poleciała do Chin po to, aby zapytać w pewnej restauracji, czy naprawdę serwują tam pierożki z ludzkiej… pupy. Zresztą zazdroszczę jej tej roboty – sama we wstępie wspomina, że zdecydowała się na dziennikarstwo naukowe (dosyć specyficzne, bo jednak… amatorskie), gdy po raz enty okrążyła glob i znów, trzeci raz, nudziła się na Antarktydzie… Pozazdrościć takiej nudy!
Co nieco o wydaniu: wydawnictwo Znak się nie popisało. Nowe, drugie wydanie nie dość że jest droższe od poprzedniego (mowa o cenie okładkowej), to jeszcze wydrukowane na o wiele gorszym, cienkim papierze. I choć obie wersje mają to samo zdjęcie na okładce, to stary wariant był według mnie o wiele lepszy: klimatyczny i retro. W nowym niepotrzebnie dodano kolory. Szarość zwyczajnie pasuje do takich tematów! Z tym że okładka to kwestia gustu, jakość wydania jednak nie. Tłumaczenie pozostaje to samo.
Więc jeżeli jesteście ciekawi, kim jest zmelifikowany człowiek czy do czego służy pozycja Trendelenburga, to nie ma na co czekać, tylko brać się za czytanie. Roach zadaje masę nieprzeciętnych pytań (wybitnie nie umie milczeć jak trup) i choć pewnie część z was będzie się odtąd modlić, aby jej nigdy nie spotkać na swej drodze, to przyznacie jedno: warto było z nią poobcować, żeby dowiedzieć się, jak wyglądają organy po trzech tygodniach gnicia. Otóż: jak rosół, moi mili. I zupa od razu inaczej smakuje!
Agata Majchrowicz
Popieram [ 4 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 2 118
- 1 660
- 447
- 98
- 85
- 63
- 22
- 22
- 20
- 20
Cytaty
Wielu ludzi pewnie uzna tę książkę za niestosowną. „Bycie martwym to nic zabawnego", powiedzą. A właśnie, że tak. Bycie martwym to absurd. T...
RozwińZwłoki kogoś bliskiego to coś więcej niż tylko martwe ciało - to miejsce, w którym ta osoba żyła. Są jak schowki, soczewki skupiające emocje...
RozwińMoim zdaniem bycie martwym nie różni się zbytnio od rejsu statkiem wycieczkowym. Większość czasu spędza się w pozycji leżącej. Mózg wyłączon...
Rozwiń
Opinie [217]
Kolejna książka którą musiałabym ocenić w dwóch kategoriach. Czy się dobrze bawiłam czytając? Słabo. Czy dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy? Jak najbardziej. Pominęłam bardziej obrzydliwe fragmenty.
Pokaż mimo toJedne kwestie mnie fascynowały i ciekawiły, inne nużyły. Mimo wszystko książka dla wielu będzie interesująca, gdyż zawiera dużo ciekawych wątków medycznych, ale i historycznych. Warto też wspomnieć o niebanalnym poczuciu humoru autorki. Imponuje mi również to, ile Mary Roach włożyła pracy w te książkę. Ile miejsc musiała odwiedzić i z iloma ludźmi musiała się spotkać,...
więcejMary Roach, pisząc "Sztywniaka" zdecydowała się na poruszenie tematyki trudnej, dla niektórych wręcz nie do przejścia/przeczytania, a jednak autorka znalazła sposób, by do kwestii zwłok podejść nawet z... humorem.
więcejCo znajdziemy w książce?
12 rozdziałów, a do każdego osobną bibliografię na końcu książki ;)
Zgodnie z opisem na okładce "Dociekliwa reporterka Mary Roach...
Jeżeli ktoś pierwszy raz chce zgłębić temat ciała po śmierci, to owszem tu się czegoś dowie. Natomiast dla starych wygów autorka ma kilka ciekawostek, a poza tym nuda.
Pokaż mimo toMoże to kwestia mojego zamiłowania do rzeczy dziwnych, a czasem nawet budzących niepokój, ale była to chyba najciekawsza książka jaką kiedykolwiek przeczytałam.
Pokaż mimo toFascynująca podróż po "życiu" umarlaków. Co dzieje się z ludzkim ciałem? Jak szybko się rozkłada? Co można z nim zrobić dziś a co kiedyś? Odpowiedź na te i wiele innych znajdziecie w tej książce :)
Pokaż mimo toKsiążka potwornie nużąca. Przez kolejne kartki miałam wrażenie, że czytam jedne i te same informacje. Owszem pomysł intrygujący, ale w wykonaniu najbardziej raziły mnie kilku stronicowe dygresje, po których trudno było wrócić do głównego wątku.
Pokaż mimo toBardzo dobra książka napisana z reporterską pasją. Do każdej opowieści mamy rys historyczny, przegląd jak wygląda to teraz i mnóstwo informacji przydatnych do zrozumienia tematu. I ta solidna bibliografia! Aż chce się zgłębić temat. Dodatkowym plusem jest uroczy dowcip autorki, która ma niesamowite wyczucie momentu, w którym czytelnik akurat potrzebuje takiego wytchnienia.
Pokaż mimo toNajpierw zauważyłam zdjęcie, potem... tytuł, przeczytałam pierwsze dwa zadania opisu i już było pewne, że ja to koniecznie muszę przeczytać! Seryjni mordercy, trupy, nieboszczyki... Uwielbiam totalnie te klimaty, a książka i tym, co się dzieje z ciałami zmarłych wykorzystywanych do celów naukowych? Biorę! Poza tym, hej, jakiś przełom, bo to pierwsza popularnonaukowa książka...
więcejJest to bardzo ciekawa publikacja, spodoba sie głównie osobom, które interesują się medycyną oraz ludzkim ciałem. Widać, że autorka zrobiła bardzo poteżny, ale i dobry research. Jak dla mnie początek był trochę nudny, środek bardzo intersujący i na końcu znowu trochę nudno.
Pokaż mimo to