Zabójcza kolacja i inne zagadki medyczne

Tłumaczenie: Aleksander Małecki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04764-4
jagarkar

Mrożące krew w żyłach historie choroby. Wyścig z czasem, którego stawką jest ludzkie życie. Detektywistyczna praca diagnostów i epidemiologów, nieprawdopodobne hipotezy, brawurowe rozwiązania i ratujące pacjentów kuracje. Nieustraszeni szpiedzy, buszujący wśród diagnostycznych zasadzek– to wciąga, jak najlepszy thriller. Zatrucia jadem kiełbasianym w trakcie biesiady w gronie przyjaciół....

Mrożące krew w żyłach historie choroby.

Wyścig z czasem, którego stawką jest ludzkie życie.

Zatrucia jadem kiełbasianym w trakcie biesiady w gronie przyjaciół. Dur brzuszny w soku czy wilcza jagoda w źrenicy małego chłopca. Toksyny i drobnoustroje czekają na każdym kroku i atakują w najmniej oczekiwanych momentach.

"Sprawcami zbrodni" mogą być egzotyczne piranie w akwarium opiekunki do dziecka, gąbka z naturalnych włókien, kleszcze, a nawet gorący "miesiąc miodowy".

Książka to kopalnia ciekawostek, a autor odpowiada na mnóstwo pytań, nieraz rozbijając przy tym medyczne stereotypy. Edlow jest zafascynowany Sherlockiem Holmesem i potrafi obudzić w czytelniku pasję medycznego detektywa. Blisko mu do metod doktora House'a, a sympatycy serialu odnajdą w książce podobne metody, działania. Wprawdzie diagnostycy i epidemiolodzy raczej się nie włamują do domów pacjentów, ale potrafią być równie wścibscy i dociekliwi. A co najważniejsze równie skuteczni.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Ewa-Książkówka | 2011-10-17
Przeczytana: 15 października 2011

Jakiś czas temu zaczął się wielki bum na wątki medyczne w filmach, serialach i literaturze, (tu chyba w najmniejszym stopniu). Nie da się ukryć, że znaczny udział w tym miał i ma nadal serial „Dr House”, w którym skomplikowane i nietypowe przypadki rozwiązywane są przez bardzo specyficznego i charyzmatycznego doktora o imieniu Gregory. Sama jestem jego fanką, choć od telewizji raczej stronię. Zatem, gdy dodatkowo trafiła mi się okazja, by wczuć się w podobne klimaty na łamach książki, to chętnie z niej skorzystałam.

Przedmiotem mojej kolejnej lektury stały się opowieści ze świata białych kitlów pod tytułem „Zabójcza kolacja i inne zagadki medyczne” autorstwa Jonathana A. Edlowa, lekarza zajmującego się diagnostyką oraz medycyną ratunkową. „Po godzinach” przenosi on swoje doświadczenie zawodowe na papier i tworzy książki oraz opowiadania.
Niniejszy tytuł autor zdecydował się podzielić na trzy części: „Człowiek spotyka patogen”, „Środowisko zewnętrzne” i „Środowisko wewnętrzne”.
W...

Muminka | 2016-03-09
Przeczytana: 07 marca 2016

Ciekawa książka popularnonaukowa. Lekarz przedstawia szereg zagadkowych przypadków, z jakimi się spotkał w czasie zawodowej kariery. Pogrupował je na trzy kategorie- zagrożenia wywołane przez bakterie/pasożyty człowieka, różnego rodzaju patogeny, następnie omówił problemy ze środowiskiem zewnętrznym, a w końcu zajął się środowiskiem wewnętrznym. Poniekąd wyjaśnił mi, dlaczego to lekarz z wykształcenia napisał przygody Sherlocka Holmesa. Z zacięciem tropi winowajców odpowiedzialnych za epidemie i zbiorowe zachorowania. Jeśli interesuje was botulizm, tyfus brzuszny, nieszczęsna Tyfusowa Mary, zarazki gruźlicy ryb, wysypki pod prysznicem, zespól hemolityczno-mocznicowy- to książka dla was.
Dowiedziałam się, że nie tylko źle peklowane mięso i ryby mogą wywołać botulizm, ale i w marynowanym czosnku, a przy tyfusie winne okazały się kiełbaski i ozorki oraz soki owocowe. Niebezpieczne są niektóre szczepy Eschericha coli.

Fajne, ze te medyczne przypadki opisane są z dziennikarską werwą...

kolmanka | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Autor książki jest doktorem, specjalistą w dziedzinie medycyny ratunkowej oraz diagnostyki. Chyba śmiało można porównać go do doktora Housa z kultowego już serialu o tajemniczych chorobach i zawiłych zagadkach medycznych. Dr Jonathan A. Eldow wprowadza nas w świat rzadkich i tajemniczych chorób, których wstępna diagnoza zwodzi na manowce.

W książce czytelnik spotka się z 15 historiami, które z powodzeniem mogły by stać się scenariuszem dla pasjonującego serialu detektywistyczno - medycznego. W każdym rozdziale przedstawiona jest historia innej jednostki chorobowej związanej z konkretnym przypadkiem. Opowieść urozmaicają liczne opisy odkryć medycznych, epidemii oraz innych ciekawych przypadków danego schorzenia. Często okazuje się, że wstępna diagnoza jest błędna, a prawda leży w zupełnie innych, nietypowych objawach. Rozwiązanie zagadki zawsze jest wielce zaskakujące.

„Po dwóch dniach nadeszły wyniki badania wody z akwarium z piraniami. Stwierdzono w niej obecność bakterii...

ronni | 2014-01-15

Nie każdy, komu wydaje się, że potrafi wrzucić do wrzącej wody makaron, powinien otwierać włoską knajpkę. Nie każdy, kto lubi śpiewać, może to robić poza własną łazienką. Wreszcie nie każdy, kto posiada wiedzę medyczną, może być doktorem House’m.
Wydawałoby się, że to takie proste – odrobina fachowej wiedzy, zaskakujące przypadki medyczne, duża doza ironii, charakterystyczny bohater i oto nowa wersja doktora House’a gotowa. Z takiego założenia wyszedł chyba Jonathan Eldow, autor książki „Zabójcza kolacja i inne zagadki medyczne”, napisanej bez dwóch zdań na fali popularności amerykańskiego serialu o doktorze, który wszystkich nienawidzi, zaś wszyscy go kochają.
„Zabójcza kolacja i inne przypadki medyczne” to zbiór piętnastu opowiadań o przypadkach, które z pewnością zasługują na miano nietypowych i które mogłyby się stać kanwą scenariusza całkiem niezłego serialu. Mimo wszystko historiom tym brakuje szczypty tego magicznego „czegoś”, co mogłoby sprawić, że stałyby się prawdziwymi...

Marta | 2015-01-20
Przeczytana: 2013 rok

Ciekawie przedstawiona historia kilkunastu przypadków niecelowych zatruć, niepospolitych chorób zadziwiających nawet lekarzy.

Marjory | 2014-02-01
Przeczytana: 2013 rok

Zapowiadało się pasjonująco, ale opis książki był trochę na wyrost ("mrożące krew w żyłach historie"). W ogólnym rozrachunku książka trochę mnie rozczarowała.

Książka przedstawia kilkanaście odrębnych historii. Każda dotyczy jakiejś zagadki natury medycznej. Opowieści są jednak mocno nierówne. Niektóre czytało mi się niezwykle interesująco, inne nużyły i męczyłam je okrutnie.

Za duży plus uznaję to, że udało mi się poznać trochę ciekawostek, ale zabrakło trochę umiejętności opowiadania niezwykle zajmujących historii. Gdyby nie to, książka zasługiwałaby zdecydowanie na wyższą ocenę niż "przeciętna".

Juta | 2013-09-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2013

Bardzo dobra i ciekawie napisana książka o dziwnych przypadkach zachorowań. Książka podzielona na historie i konkretne przypadki. Każda z nich ciekawa i odkrywająca zadziwiające fakty. To jakby łamigłówka detektywistyczna, ale o medycznym pochodzeniu. Polecam serdecznie!

Kirguel | 2015-05-28
Na półkach: Kryminał, Przeczytane

Thriller medyczny to nie jest. Doktor House zresztą też nie bardzo. Ale biorąc pod uwagę, że to zbiór prawdziwych historii, czytelnik powinien być całkiem zadowolony. Przypadki są ciekawe raczej ze względu na wyjatkowe choroby lub ich przyczyny,bo same w sobie "opowiadania" brzmią bardziej jak sprawozdanie niż stopniowo rozwiązywana zagadka. Tym nie mniej jednak polecam wszystkim zainteresowanym medycznymi tematami, gdyż z pewnością można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć.

Anna | 2016-03-22

Wartości literackiej ta książka nie ma zbyt wielkiej. Natomiast opisane w niej w formie opowiadań przypadki medyczne są bardzo ciekawe.

Kasia Bączkowska | 2016-11-29
Przeczytana: 2011 rok