Wyspy niepoliczone. Indonezja z bliska

Bernardinum
2019-07-01
2019-07-01
Indonezja podróże literatura podróżnicza

Mój kolejny reportaż dotyczący Indonezji oraz Bali nie tak ekstremalny jak Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś ale zdecydowanie lepszy w odbiorze i jak dla mnie ciekawszy, choćby dlatego że poruszany był w nim temat Bali, czyli mojego majówkowego celu podróży.
Zdecydowanie szersze spectrum na temat Indonezji, która jak już wspominałem jest fascynującym, różnorodnym i unikalnym na skalę światową państwem.
W tej swoistej relacji z podróży ze znajomymi mamy tutaj bardzo dużo ciekawych informacji o pełnym kontrastów wyspiarskim kraju w którym a wiem to z autopsji nie sposób się nudzić :)
Świetne zdjęcia są dodatkowym atutem książki w której autor stara się przedstawić świat taki jakim jest bez dodawania i upiększania, choć nie zawsze się to udaje jednak negatywnie nie wpływa to na całokształt. Polecam!

Książkę otwiera swoisty hołd dla towarzyszy podróży autora i nie mogę powiedzieć, żeby zrobiło to na mnie dobre wrażenie, ale skoro nie oceniamy książek po okładkach, to może po wstępie też nie należy.

Dalej jest trochę lepiej: mamy garść niezbędnych informacji o Indonezji i fajnie, że autor nie udaje, że ta część świata zaczęła istnieć po kolonializmie.
Tadeusz Biedzki z żoną i przyjaciółmi zaczynają od tego, że płyną na wulkan Anak Krakatau, odwiedzają "kopalnię" siarki na zboczach wulkanu Kawah Ijen oraz wulkan Bromo i przenoszą się na Wielkie Wyspy Sundajskie. Najpierw na Sumatrę, potem na Borneo, gdzie spędzają czas w gościnie u plemienia Dajaków, przemierzają dżunglę rzekami, aż trafiają na Sulawesi, do plemienia Toradżów - a tam oczywiście uczestniczą w ceremoniach pogrzebowych. Na Jawie zahaczają o sułtańskie miasto Yogyakarta, i do samej Dżakarty.

Dalej w kolejce czekają Małe Wyspy Sundajskie: autor nie marnuje miejsca na opisywanie turystycznych uroków Bali, a zamiast tego przedstawia mniej znaną historię ataków terrorystycznych w kurortach, zachwyca się bujną roślinnością, działalnością misyjną Polaków o chrześcijańską Wielkanocą na Flores, zwinnością rybaków i wytrzymałością warzelników soli z Lembaty, a na Timorze słucha wirtuoza gry na sasando. Na koniec będziemy towarzyszyli autorowi w wyprawie na Papuę, gdzie indonezyjska wizja cywilizacji wciąż walczy o lepsze z tradycyjnym plemiennym życiem Papuasów.

Jest wszystko, co się kojarzy z Indonezją? Jest, odhaczone. Jest ciekawość świata i brak wartościowania, kto żyje lepiej, a kto gorzej? Na miejscu. Znośnie napisana książka? Znośnie. Zostanie w pamięci na długo? U mnie raczej nie, chociaż naprawdę nie jest to najgorsza książka o Indonezji, jaką czytałam.

Mała uwaga na koniec: książkę wydało Bernardinum, co automatycznie powinno budzić skojarzenia religijne. Miałam obawy, z czym może wyskoczyć autor pod takim patronatem, ale jest przyzwoicie. Nie ukrywa swojej wiary, ale nią nie epatuje, a w kulturowej i religijnej mozaice Indonezji pokazuje również te najbardziej egzotyczne wierzenia - chrześcijańskie.

Tadeusz Biedzki...

Idealna książka podróżnicza. Jest przygoda opisana nawet wtedy, gdy autor z perspektywy czasu uważa, że był to raczej przejaw głupoty niż odwagi. Nie boi się do tego przyznać, otwarcie krytykuje swoje poczynania. Między innymi z tego powodu nie jest nudno. Jest informacja. I to zarówno o tym jak teraz wygląda Indonezja, jak i o tym jakie historyczne wydarzenia to sprawiły. Są opinie i mniemania autora, których nie waha się wygłosić, nawet gdy skrajnie subiektywne. Są opowieści, legendy, wierzenia i mity zręcznie wplecione w treść. Są reporterskie opowieści, jak ta z kopalni siarki. O tym jak ciężka i niebezpieczna jest praca tragarzy, górników, jak krótko żyją. Autor chętnie rozmawia z tubylcami, dzięki tej łatwości w nawiązywaniu kontaktów spotyka niezwykłych ludzi, na przykład służącego w pałacu sułtana, który był skłonny załatwić podróżnikowi audiencję. Są też oczywiście opowieści kulinarne, lecz stanowią wisienkę na torcie, nie przytłaczając treści. Jeśli chodzi o wersję audio, to chwilę musiałam się przyzwyczaić do sposobu czytania lektora. Jest przejęty treścią i to słychać. Sięgnęłam po wersję papierową, żeby na spokojnie wrócić do niektórych historii, a przede wszystkim obejrzeć zdjęcia. Zdecydowanie warto. Polecam.

Książka - "Wyspy niepoliczone: Indonezja z bliska", przybliża nam fascynujący kraj znajdujący się niemalże na drugim krańcu ziemi. Indonezja ukazana z całym swoim niesamowitym bogactwem krajobrazów, tradycji, wierzeń, kultur to kraj niezwykle różnorodny i pełen kontrastów. Jawa będąca najgęściej zaludnioną wyspą świata jest domem dla 145mln Indonezyjczyków i to jej mieszkańcy w największym stopniu wyznaczają kierunek rozwoju kraju. To w Dżakarcie, stolicy państwa i jego politycznym centrum wykuwano wspólną tożsamość mieszkańców około 17 tys. indonezyjskich wysp. Dokładnej liczby wysp nie sposób ustalić, wiele z nich jest niezamieszkałych lub pojawiających się tylko okresowo. A wspólna tożsamość w początkach istnienia państwa nie była wcale sprawą przesądzoną o czym świadczyć mogą chociażby ruchy separatystyczne Papuasów po dziś dzień kwestionujących własną przynależność do indonezyjskiego państwa.

Autor książki wspomina o kluczowych wydarzeniach historycznych charakteryzując Indonezję zbiorem ciekawostek na jej temat, skupiając się zaś przede wszystkim na opisie wrażeń z dwóch podróży po kraju, które wraz z żoną Wandą oraz grupą przyjaciół odbył w latach 2013 oraz 2017. Położony w Pacyficznym Pierścieniu Ognia kraj jest miejscem gdzie życie toczy się w cieniu nieustannego zagrożenia możliwym wybuchem jednego ze 129 aktywnych wulkanów. Erupcja wulkanu Krakatau w roku 1883 pozostaje największą nowożytną erupcją wulkanu, przypominając o potędze natury. Powstały po wybuchu Anak Krakatau (dziecko Krakatau) był celem podróży autora w roku 2017 zaledwie na kilkanaście miesięcy przed jego eksplozją w grudniu 2018 roku. O bogactwie przyrodniczym Indonezji stanowią także ogromne obszary dziewiczej dżungli, kurczące się jednak nieustannie wskutek działalności człowieka. W największym stopniu występujące jednak wciąż na Borneo i Nowej Gwinei. Nie sposób nie kojarzyć Indonezji również z endemicznymi gatunkami - orangutanem z Borneo i waranem z Komodo. Zamieszkujące zaś te niedostępne obszary ludy Dajaków, Papuasów i wielu innych plemion wciąż pielęgnują tradycje przodków. Wstrząsający był dla mnie zapis starć plemiennych, do których doszło ostatnio w roku 2001 na Borneo pomiędzy plemieniem Dajaków a ludnością napływową z Madury, opisywał je również Sergiusz Prokurat w książce - "Archipelag znikających wysp". Na temat książki można by tak pisać jeszcze długo zamiast tego jednak by nie odbierać lekturze smaku przygody zachęcam do sięgnięcia po nią i samodzielnego jej odkrycia.

Bardzo ciekawa pozycja, nie ubarwia ani nie upiększa tego wspaniałego miejsca, którego mieszkańcy mają swoje rytuały i zwyczaje, ktore dla człowieka z zachodu są niezrozumiałe bądź budzą sprzeciw. Autor opisał ciemne strony Indonezji, która zapewne większosci kojarzy się z rajem na ziemi dlatego polecam przeczytać przed planowaną podróżą by mieć wiekszą świadomość na temat Indonezji i jej mieszkańców. Mnie ta pozycja bynajmniej nie zniechęciła do odwiedzenia tego miejsca. Autor ma lekki styl więc książkę czyta się przyjemnie

Książka zawiera dużo ciekawych opowieści z podróży po Indonezji, jednak najbardziej podobała mi się ta z Papui Zachodniej. Duża ilość pięknych zdjęć pomaga poczuć klimat.

Razem z autorem wybieramy się w przygodę po Indonezji pełnej kontrastów, odwiedzamy aktywne wulkany, dowiadujemy się jak wydobywa się z nich siarkę i w jakich warunkach pracują tamtejsi górnicy-tragarze, jak niewiele jest im potrzebne do szczęścia, jak do plemion i starych tradycji wkrada się powoli cywilizacja, jak wyglądają osady plemion, jak chronią się przed wrogami, co jedzą i jak przyrządzają wielką uroczystą kolację z wieprzowiny. Usłyszymy legendy i opowieści z walk na śmierć i życie, jak łowcy głów obcinali swoim wrogom głowy i trzymali ich czaszki jako trofea, jak u plemion śmierć nie jest smutną uroczystością, a radosną, jak żegna się zmarłego noworodka w drzewie, by w końcu stał się człowiekiem-drzewem. Chwilami szokująca i dla wrażliwego odbiorcy dosyć wzruszająca, biorąc pod uwagę opisy zwierząt i ich zdjęcia jak szykowane są do "wielkiej uczty". Uczymy się naprawdę wielu rzeczy o Indonezji, jak wyglądają groby w skałach, w drzewach, jak żyją plemiona, niektóre nawet w domkach wybudowanych na samych szczytach drzew. Poznajemy indonezyjską kuchnię pełną ryb, nasi goreng, owoców morza, miejscowych owoców i przypraw z Wysp Korzennych. Dowiadujemy się jak wygląda Wielkanoc, jak silnie ludzie tam przeżywają śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, jak czczą trumienkę i figurę Matki Boskiej, jak Islam kontrastuje z Chrześcijaństwem. Jesteśmy świadkami jak autor z miejscowymi rybakami próbują upolować harpunami wieloryba, dowiadujemy się czym jest instrument sasando i jego historię, widzimy wodospady i jaskinie, kopalnię złota, środkową Papuę w której być może do dzisiaj praktykuje się kanibalizm.

I do tego duuużo zdjęć!

Moja pierwsza i zapewne nie ostatnia książka podróżnicza! Zainteresowałam się Indonezją tak bardzo, że jeśli tylko miałabym szansę, to chętnie bym ją odwiedziła.

Bardzo dobra książka: pełna ciekawostek, z tego nam odległego, bardzo zróżnicowanego kawałka świata.
Aż dziw, ze ta pozycja jest tak mało znana. "Wyspy niepoliczone" w niczym nie ustępują innym wypromowanym książkom znanych podróżników.

W pamięci utkwią mi rytuały pogrzebowe z wyspy Celebes oraz Wielki Czwartek i Wielki Piątek na Flores, a także opowieści o kanibalach w Nowej Gwinei.

Autor wraz z przyjaciółmi odbył dwie podróże do Indonezji: w 2013 i w 2017 roku. Swoje wrażenia bardzo ciekawie opisał i bogato zilustrował zdjęciami z wyprawy, a następnie wydał drukiem w Wydawnictwie Bernardinum. I tak oto do rąk czytelników trafiła pierwsza książka traktująca nie o wybranym fragmencie archipelagu, ale o całej Indonezji, co pozwala nam w pełni dostrzec i docenić bogactwo tego regionu, jego różnorodność zarówno jeśli chodzi o przyrodę, ukształtowanie terenu, kulturę, jak i religię.

Pełna recenzja książki na stronie

Dosyć dużo zdjęć, ciekawie opowiedziane. Czegoś nowego mógł się człowiek dowiedzieć.

• Audiobooki
  • Podróże