Harem. Prawdziwa historia dziewcząt z jedynego polskiego haremu

Okładka książki Harem. Prawdziwa historia dziewcząt z jedynego polskiego haremu Waldemar Bednaruk, Alex Vastatrix
Okładka książki Harem. Prawdziwa historia dziewcząt z jedynego polskiego haremu
Waldemar BednarukAlex Vastatrix Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo Cykl: Harem (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Harem (tom 1)
HARDE Wydawnictwo
2019-07-17
2019-07-17
literatura obyczajowa

Okładka książki Konkubina cesarza Waldemar Bednaruk, Alex Vastatrix
Konkubina cesarza Waldemar Bednaruk, ...
Okładka książki Dom gejsz Waldemar Bednaruk, Alex Vastatrix
Dom gejsz Waldemar Bednaruk, ...
Okładka książki Szkoła Rycerska Kadetów Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Waldemar Bednaruk, Kamil Jaszczuk
Szkoła Rycersk... Waldemar Bednaruk, ...

Nie wierzę, że dotrwałam do końca. Józia okazała się tak nierealną postacią, że aż trudno uwierzyć, by ta wiejska dziewczyna (a właściwe to dziewczynka!)była miejscami tak bystra i świadoma tego, co się dzieje wokół niej.

Niestety ,poległam na 190 stronie. Męczyłam się wspomnieniami dziewczyny i miałam ochotę pominąć strony z historycznymi zdarzeniami.

Książka ciekawa. Owszem zgodzę się z niektórymi przedmówcami, że język staropolski miesza się z obecnym. Są pewne nieścisłości raz niby od dziecka Józia jest zaradną handlarą, innym razem niezdarą i nie wie, że może się targować. Owszem książka jest erotyczna, może czasem pornograficzna, ale kto zna historię Ordynata Jana Sobiepana Zamoyskiego ten wie, że to jest prawda, jak on zdradzał Marysieńkę, tak i ona mu odpłacała dając Sobieskiemu. I nie ma się co krzywić, Caryca Katarzyna niebyła święta i my mamy swój odpowiednik, tylko na historii tego nie uczą. Zastanawiające jest to czy Józia była postacią faktyczną. Brzeziny są miejscowością między Józefowem, (dawniej Józefów Ordynacki, a Góreckiem Starym i faktycznie dobra te wchodziły w skład Ordynacji). Ciekawie też jest wpleciona historia, ,,Potop", obleganie przez Chmielnickiego Zamościa, te fakty są autentyczne i prawdziwe. A Zamoyski był znany ze swojej żądzy do kobiet. Raczej jest to książka dla miłośników ostrego seksu.

Po cudze sięgacie, choć swego nie znacie...
...można by pomyśleć, zagłębiając się w historię przedstawioną w "Haremie". Jak się okazuje, polskie podwórko wcale nie odbiegało tak znacząco aspiracjami i dążeniami od dalekowschodnich zwyczajów. I właśnie możliwość obserwowania, eksplorowania tego szlacheckiego placu zabaw uznaję za ogromny atut tej powieści. Zdecydowanie powinna sprostać oczekiwaniom tych, którzy bezowocnie szukali wersji behind the scenes dla podręcznika od historii. 😀

"Harem" to historia poznawana z dwóch perspektyw: szlachcica Sobiepana oraz Józi, dziewczyny, która zostaje członkinią jego zamojskiego haremu. Oś fabularna historii miewa swoje wzloty i upadki - trudno stwierdzić, iż przez ponad 500 stron równomiernie trzyma wysoki poziom. Warto bowiem zaznaczyć, iż równolegle poznajemy losy zamojskiego ordynata, który "kompletuje" swoją kobiecą załogę, a z drugiej historię Józi, od momentu sprzedania do haremu, aż po... zakończenie. Czy szczęśliwe? Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie sam "Harem".
Są fragmenty, które się dłużą; gdy jeden wątek potrafi mocno wciągnąć, to drugi akurat chciałoby się jak najszybciej przekartkować i kontynuować przygodę na drugiej linii czasowej. A jednak zawsze przynajmniej jeden chciałam poznawać. Pomocne okazywały się w tym krótkie rozdziały i język: nieprzesadnie skomplikowany, ale niespowalniający dzięki temu dynamiki wydarzeń. A to niejednego już zapewne odstraszyło od groźnie brzmiącej "powieści historycznej". 😬

Powieść dla wszystkich tych, którzy:
🔸 uwielbiają książkowe cegiełki i wchodzenie w przedstawiony świat na 100%,
🔸 nie boją się odkopywania z czeluści pamięci podstawowych, historycznych faktów (bądź szukają praktycznego zastosowania dla lekcji historii),
🔸 tak jak ja, nie spodziewają się, że świat polskiej szlachty może ich zaintrygować do tego stopnia, by na "Haremie" się nie skończyło.

Po cudze sięgacie, choć swego nie znacie...

Książka słaba, niewarta uwagi. Zastosowany język nieadekwatny do czasu wydarzeń. Młoda, 14 - letnia wieśniaczka znała słowo "sztućce", aż nie chce się wierzyć! Ogólnie niewypał!

Nie polecam. Język, jakim jest napisana książka w moim odczuciu zupełnie nie współgra z czasami, o których opowiada. Książkę czytało mi się ciężko.

Nie jestem fanką takiej literatury ale zaskakująco dla mnie całkiem nieźle mi się ją czytało, chociaż kilka razy ją odłożyłam bo aż tak mnie nie powaliła. Ogólna ocena raczej pozytywna. Może przypaść do gustu osobom które lubią książki z rysem historycznym. Czas w jakim miały miejsce wydarzenia jest okresem wojen ale wiadomo że nie tylko wojną ludzie wtedy żyli. Miejscami książka przypomina takie soft porno.

Bardzo rzadko mi się zdarza abym zrezygnowała z dalszego czytania. Tu starczyło mi determinacji do ok. 200-ej strony. Zostałam zachęcona,okładka oraz opis zachęcające ale po prostu "wymiękłam".Zupełnie czegoś innego się spodziewałam po temacie ,który był poruszony.A może po prostu jestem nieco rozgrymasowana . W każdym razie oddam do biblioteki i wiem ,że trafi na "fanów"bo tu chodzi też o te nasze gusta i guściki.

Spodziewałam się czegoś innego. Bardziej ciekawego, intrygującego. Nie lubię książek, gdzie czytając nie jestem ciekawa co przyniesie kolejna strona. Zabrakło tu tego czegoś. Wręcz męczyłam się chcąc ja doczytać do końca. Niczym mnie nie zaskoczyła. I tym bardziej za zachęciła do sięgnięcia po kolejną część.

Na okładce powinien być opis,że jest to tania powieść pornograficzna,a nie "wzruszająca historia młodziutkiej dziewczyny". Autor mógłby się też zdecydować czy bohaterzy będą mówić po staropolsku czy jednak współcześnie. Masakra.

Waldemar Bednaruk Harem. Prawdziwa historia dziewcząt z jedynego polskiego haremu Zobacz więcej