Zniewalające, śmiałe, złe. Oszustki, intrygantki i awanturnice czasów sarmatów

Okładka książki Zniewalające, śmiałe, złe. Oszustki, intrygantki i awanturnice czasów sarmatów Waldemar Bednaruk
Waldemar Bednaruk Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo biografia, autobiografia, pamiętnik
HARDE Wydawnictwo
2022-08-31
2022-08-31

Okładka książki Konkubina cesarza Waldemar Bednaruk, Alex Vastatrix
Konkubina cesarza Waldemar Bednaruk, ...
Okładka książki Dom gejsz Waldemar Bednaruk, Alex Vastatrix
Dom gejsz Waldemar Bednaruk, ...
Okładka książki Harem. Prawdziwa historia dziewcząt z jedynego polskiego haremu Waldemar Bednaruk, Alex Vastatrix
Harem. Prawdzi... Waldemar Bednaruk, ...
Okładka książki Szkoła Rycerska Kadetów Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Waldemar Bednaruk, Kamil Jaszczuk
Szkoła Rycersk... Waldemar Bednaruk, ...

Poznajcie trzy niesamowite kobiety i ich historie.
Wszystkie miały trudny start w życiu i wszystkie starały się zrobić jak najwięcej by odwrócić swój los.

Jak to zrobiły? Czego dokonały?
Marysieńka została żoną Jana Sobiepana Zamoyskiego, a następnie żoną Jana III Sobieskiego i Królową Polski.
Agnieszka Machówna kilkukrotnie uciekała do "wielkiego świata". Była uparta i nie poddawała się mimo niepowodzeń. Spełniała swe sny na wielkich salach balowych, zwiedzała świat, szukała miłości.
Zofia Glavani jako piękna Bitynka nie miała łatwo na obcej ziemi, ale potrafiła owijać sobie mężczyzn wokół palca. A było ich wielu.

Bałam się nieco tej książki, bo biografie nigdy specjalnie mnie nie kręciły. Specjalną pasjonatką historii też nie jestem. A u niespodzianka!
Książka jest bardzo ciekawa, a rozdział o Agnieszce niesamowicie wciągający. Myślę, że wręcz motywuje do działania :)

Piękne , uwodzicielskie, sprytne. Kobiety zniewalające i śmiałe – niewątpliwie tak. Czy złe? Niekoniecznie. Kobiety, które dla swych marzeń potrafiły zrobić bardzo wiele.
Tylko czy to źle? Jak daleko można się posunąć goniąc za marzeniem?

Przeczytajcie i oceńcie sami :) Warto

Poznajcie trzy niesamowite kobiety i ich historie.

Jak to zrobiły? Czego dokonały?

Tytuł jest za długi-Zniewalające, śmiałe, złe. Oszustki, intrygantki i awanturnice czasów sarmatów, wystarczyłby sam podtytuł.
Marysieńka Sobieska opisywana jest głównie z racji małżeństwa z królem Janem, natomiast tu przedstawiono również jej pierwsze małżeństwo z Zamojskim, co pozwala na współczucie dla niej jako żony i matki.
Ale na największe współczucie należy się Agnieszce Machównie- śmierć za wyjście z chłopskiego stanu jest szokująca.

Ale na największe współczucie należy się...

"Zniewalające, śmiałe, złe. Oszustki, intrygantki i awanturnice czasów Sarmatów" taki tytuł nosi najnowsza książka Waldemara Bednaruka, która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Harde. Pióro Autora jest mi doskonale znane z pasjonujących książek o Sobiepanie Zamoyskim pt. "Harem" oraz "Dom gejsz", których jest współautorem. 💙
Powieść podzielona jest na trzy części, a każda
z nich opowiada o losach innej kobiety. Są to: cudzoziemka Maria Kazimiera de la Grange d'Arquien , żona ordynata Zamoyskiego, znana w historii jako Marysieńka Sobieska, chłopska córka z Kolbuszowej Agnieszka Machówna oraz uboga Turczynka Zofia Glavani.
Co łączy te wszystkie panie? Otóż, jak się okazuje bardzo wiele! 🙂
Wszystkie z nich były kobietami sukcesu, chętnie przyjmowanymi na dworach królewskich, w rezydencjach magnackich i dworkach szlacheckich. Ich uroda olśniewała współczesnych. Towarzyszył im wianuszek zauroczonych nimi mężczyzn, marzących... hmm.. tylko o jednym! 😉
Pamięć o nich przetrwała w legendach, pieśniach, wierszach i obrazach.
Jednym słowem dzisiejsze celebrytki! Do tego nie były wysoko urodzone, a jednak uporem, sprytem i inteligencją osiągnęły sukces! 🌷
Muszę przyznać, że lektura powieści dostarczyła mi niesamowitych emocji. O ile losy Marysieńki były mi przynajmniej częściowo znane - któż bowiem nie słyszał o płomiennym uczuciu, łączącym króla Jana z Marysieńką - to już historia Agnieszki Machówny nadaje się na osobną powieść. Czytałam ją z wypiekami na twarzy, od czasu do czasu wzdychając : nie, to nieprawdopodobne! Podobnie było z opowieścią o Zofii Glavani.
Waldemar Bednaruk to prawdziwy pasjonat historii
i to taki, który umie opowiadać: ciekawie, pikantnie i ze swadą! 🌷
Opisując losy kobiet autor przemyca wiele interesujących informacji dotyczących czasów Sarmatów. To świat jakże odległy, ale tak po ludzku bliski.
Ja jestem pod wrażeniem i serdecznie polecam!
Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.

Powieść podzielona jest na trzy części, a...

Trzy kobiety i trzy opowieści. O Marysieńce Sobieskiej właściwie powiedziano i napisano już wszystko. Tak, jak i o Zofii Glavani, pięknej Bitynce, która zawojowała arystokratyczne i królewskie salony. Najmniej chyba znana jest historia Agnieszki Machówny, chłopskiej córki z Kolbuszowej, której udało się spełnić swoje dziecięce marzenie i wejść między najbogatszych. Wszystkie trzy kobiety łączy jedno - pochodziły z niskich stanów i tylko przypadek (któremu pomagały z całych sił) sprawił, że znalazły się tam, gdzie chciały. Wszystkie też w czasach, w jakich przyszło im żyć, zwracały uwagę swoją urodą...

(cd recenzji na fb)

Genialna książka o niezwykłych kobietach żyjących w dawnych czasach. Wybór bohaterek w pierwszej chwili wydawał mi się zbyt oczywisty, bo co najmniej dwie z trzech były mi doskonale znane, ale po rozpoczęciu lektury przyszła refleksja, że jednak nie wiem wszystkiego, a w miarę czytania, że moja wiedza była fragmentaryczna i jednostronna. Ukazanie drugiej strony medalu, wykorzystanie nieznanych dotychczas źródeł i doskonała narracja, to niewątpliwie najmocniejsze strony książki, którą zdecydowanie polecam każdemu!

• Z innej półki
  • Biblioteka-Pusz
  • E-BOOK
  • Biograficzne
  • Z polecenia
  • Historyczne/Na tle historycznym
  • Posiadam :)

Waldemar Bednaruk Zniewalające, śmiałe, złe. Oszustki, intrygantki i awanturnice czasów sarmatów Zobacz więcej