Die Sturmflut

Cora
2006-02-20
2006-02-20
niemiecki

Niniejszego audiobooka wypożyczyłem z mojej lokalnej biblioteki. Zainteresował mnie opis na okładce. Jest to w zasadzie słuchowisko, audioprodukcja oparta na filmie oraz autentycznych wydarzeniach które miały miejsce w Hamburgu w lutym 1962. Miał wtedy miejsce katastrofalny w skutkach sztorm który doprowadził do wielkiej powodzi w Hamburgu. W efekcie zginęło ponad 300 ludzi. Wiele tysięcy było ewakuowanych z zalanych terenów, tysiące ludzi straciło wtedy dachy nad głową. Ta wielka katastrofa nie była mi wcześniej znana. Dowiedziałem się o niej właśnie z tego audiobooka.
W audiobooku śledzimy losy kilku zwykłych obywateli Hamburga. Prognoza pogody nie jest zbyt optymistyczna, wiatr, opady są coraz większe. Na platformie wiertniczej na morzu północnym efekty silnego sztormu dają o sobie znać wcześniej, żywioł daje małe szanse na przeżycie załodze platformy wiertniczej. Jednak załoga jest świadoma również tego jaka katastrofa może nastąpić kiedy sztorm dotrze do lądu stałego. Tak jak to zwykle jest w przypadkach prognozowania wydarzeń wśród osób które znajdują się w środku wydarzeń pojawiają się różne opinie na temat interpretacji tego co się dzieje i tego co się może wydarzyć. W obliczu katastrofy pojawiają się głosy które biją na alarm, ale z drugiej strony pojawiają się też uspakajające opinie które twierdzą, że sztorm się uspokoi, że to tylko chwilowa niepogoda. Właśnie tego rodzaju starcie odmiennych zdań ma miejsce w niniejszej historii.
W opowieści pojawia się też ważna postać historyczna, burmistrz Hamburga Helmut Schmidt późniejszy kanclerz Niemiec. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji udało się uratować tysiące ludzi od niechybnej śmierci. Należy pamiętać iż w tamtych czasach Republika Federalna Niemiec znajdowała się w procesie odbudowy, struktury państwowe, instytucje były jeszcze słabo rozwinięte. Helmut Schmidt był tego świadomy i wiedział iż w obliczu katastrofy niemieckie instytucje nie są w stanie poradzić sobie z ogromem zbliżającej się katastrofy. Interweniował on w samym dowództwie generalnym NATO i poprosił o pomoc wojskach alianckie stacjonujące na terenie północnych Niemiec. To właśnie dzięki szybkiej pomocy głównie brytyjskiej armii udało się ewakuować tysiące osób.
Cieszę się, że udało mi się natrafić na niniejszą audioprodukcję. Udało mi się poznać wydarzenia historyczne których wcześniej nie znałem.

Dodaj cytat z książki Die Sturmflut