Anima Vilis

Wydawnictwo: Initium
horror
Mallwa

Anima Vilis to zbiór oryginalnych opowiadań grozy. Wyobraźcie sobie zombie w scenerii westernu. Lub opowieść, w której spotykacie demonicznego Świętego Mikołaja. W tajemniczym korowodzie przez opowiadania zbioru przewijają się też słowiańskie demony, UFO, kosmici i wiedźmy. A wszystko to w smakowitym sosie, przyrządzonym na bazie takich motywów, jak teorie spiskowe, apokalipsa czy podróże...

Anima Vilis to zbiór oryginalnych opowiadań grozy.

Wyobraźcie sobie zombie w scenerii westernu. Lub opowieść, w której spotykacie demonicznego Świętego Mikołaja. W tajemniczym korowodzie przez opowiadania zbioru przewijają się też słowiańskie demony, UFO, kosmici i wiedźmy. A wszystko to w smakowitym sosie, przyrządzonym na bazie takich motywów, jak teorie spiskowe, apokalipsa czy podróże między wymiarami. Dodatkowo mistrz kuchni przyprawił wszystkie historie szczyptą czarnego humoru, groteski i cynizmu.

Jeśli lubisz się bać, a jednocześnie uwielbiasz być zaskakiwany - ta książka porwie Cię w szaloną podróż już od pierwszej strony.

Jest to druga książka Krzysztofa T. Dąbrowskiego, stawianego przez recenzentów obok takich autorów, jak Topor, Bierce, Mrożek, a nawet klasyków grozy, jak Poe i Masterton.

Opowiadania Dąbrowskiego były publikowane w prasie zagranicznej (USA, Anglia, Rosja, Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Izrael, Hiszpania, Brazylia, Meksyk, Argentyna). W 2009 roku jedno z jego opowiadań zostało opublikowane w "Playboyu". W polskiej prasie publikowany był m.in. w "Science Fiction Fantasy i Horror" oraz w "Lśnieniu" i "Grabarzu Polskim".

introvertixxdempteur | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

W "Anima Vilis" znajdują się ciekawe, ekscentryczne, oryginalne opowiadania. Momentami rozśmieszające, mnie jak i moich znajomych, gdy im o tym opowiadałam. Naprawdę dobrze napisane. Intrygujące. Mroczne klimaty jak najbardziej działają na plus. Podobnie jak efekt zaskoczenia, co powinno cechować powieści i opowiadania grozy, a nawet mistrzom gatunku często się to nie udaje. Tutaj to jak najbardziej się znalazło. Mnie osobiście bardzo nie wciągnęło, jednakże dobrze się to czytało i pomysły jak i samo wykonanie - genialne. ;) Polecam każdemu!

IzaReads | 2015-08-08
Przeczytana: 15 lipca 2015

"Anima Vilis" to zbiór siedmiu opowiadań, w których pojawiają się wiedźmy, demony i kosmici.
Autor zabiera nas w niesamowitą podróż przez leśne, niebezpieczne zakamarki, wprowadza nas do statku kosmicznego i wędrujemy przez pustynię. Poznajemy dusze, które nie zaznały spokoju, dziewczynkę, która chociaż nie zdaje sobie z tego sprawę, pełni bardzo ważną rolę w całej historii, parę pijaczków, którzy nie są tak bezbronni jak by się mogło zdawać, okrutnego właściciela ziemskiego, czy grupę młodych ludzi pragnących odpocząć w odludnym i trudnym dostępnym miejscu.

Przyznaję, kiedy czytałam tę książkę nie do końca byłam zadowolona ze stylu autora. Coś mi się nie kleiło, czegoś brakowało. Pomimo, dobrze dopracowanych opowiadań jakoś nie miałam chęci kontynuowania tych opowieści. Ale tu jak zwykle wina leży po mojej stronie, ponieważ myślałam o wszystkim innym zamiast porządnie przysiąść i poczytać. Kiedy odłożyłam wszystko na bok i usiadłam w ciszy i spokoju, książka zaczęła mnie wciągać...

Łukasz | 2012-03-22
Przeczytana: 22 marca 2012

Tak nie powinno się pisać książek. Absolutnie nie wiadomo do kogo miała być ona skierowana. Fabuły opowiadań naiwne, co wzbudziło skojarzenie z historyjkami dla dzieci, jednak ilość sexu i przemocy mówiła cokolwiek innego. Nie wiem co o tym myśleć... Nie polecam.

| 2010-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2010

Szczerze powiedziawszy, gdy sięgnęłam po zbiór opowiadań "Anima vilis" zdziwiłam się widząc, że został on stworzony przez polskiego pisarza. W sumie nie ma w tym nic nadzwyczajnego, jednak to chyba znak by wybrać się w końcu do okulisty.

Zagłębiając się w lekturze natknęłam się na okładce na dość ciekawą informację dotyczącą publikacji prac Krzysztofa T. Dąbrowskiego. Otóż jedno z jego opowiadań w 2009 roku ukazało się nawet w "Playboyu". Pomyślałam wtedy, że najbliższe godziny z tym autorem zapowiadają się naprawdę ciekawie. Jak te nastawienia przeniosły się na praktykę?

"Anima vilis" składa się z siedmiu opowiadań grozy. Co prawda są one różnej długości, jednak i tak doskonale spełniają swoją rolę. Każdy z tekstów zaopatrzony został w szczyptę czarnego humoru, groteski i cynizmu. Dodatkowo wszystkie z nich są oryginalne i sprawiają, że czytelnik chce więcej. W końcu nie ma się co dziwić, skoro podczas zagłębiania sie w lekturze spotykamy na swojej drodze między innymi...

Nana | 2010-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2010

Opowiadanie pierwsze - "Anima Vilis"
Z początku dłużyło się i dłużyło... Miałam dosyć czytania i odstawiłam książkę na półkę. Sięgnęłam po inne, które bardziej mi się podobały, aż w końcu, wczoraj nie miałam już nic innego do wyboru, więc zaczęłam czytać... Fragment, od którego zaczęłam czytać wczoraj okazał się być już praktycznie sceną kulminacyjną. Może nie szczególnie ciekawą, ale jednak... coś w nim było. Tak więc do pierwszego opowiadania trzeba mieć dużo cierpliwości bo dopiero w scenie ataku zrobiło się ciekawiej, a zakończenie było zbyt szybkie. To właśnie mi się nie podobało w tym opowiadaniu... Ale sam pomysł, idea pana K.T.Dąbrowskiego rzeczywiście bardzo interesująca. Teraz postaram się przeczytać resztę opowiadań i mam nadzieję, że będą jeszcze lepsze;)

eR_ | 2013-09-26

Ciekawa i zajmująca lektura,może nie najwyższych lotów,ale polska a to duży plus.

Frosteł | 2014-06-08
Przeczytana: listopad 2013

"Anima Vilis" jest pierwszą książką Krzysztofa Dąbrowskiego, z którą miałem do czynienia. Według portalu Gildia, ten pisarz był stawiany przez recenzentów obok takich mistrzów jak Poe, Masterton i Mrożek. Czy słusznie? O tym kawałek niżej.

Jedną z rzeczy, jakich nie można odmówić Dąbrowskiemu, jest oryginalność. Po samym opisie zapaliła mi się lampka zaciekawienia, jednak wciąż nie byłem pewny co mnie czeka. Może to i lepiej.

Głównym motywem przewijającym się przez większość opowiadań, jest reinkarnacja. Już w pierwszy opowiadaniu stanowi naprawdę ważny element fabuły. Inne teksty noszą w sobie znamiona wielkiej wyobraźni autora oraz tego, że śmiało zapuszcza się w te szalone miejsca umysłu.

Zombie w świecie dzikiego zachodu? Żaden problem! Inwazja kosmitów, jakiej jeszcze nie było? Pestka! To właśnie głównie za oryginalność warto sięgnąć po ten zbiór.

Mimo wszystko przez wspomnienie o takich mistrzach literatury jak ci wyżej wymienieni, opinia podstawa nogę książce, bo...

kiniamala | 2014-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Nie wiem czy mi się podobała czy nie. Nie umiem tego jasno określić, niby niektóre opowiadania wciągające, ale tak jakby nie do końca dopowiedziane. Ale to co ciekawe, to fakt, że nie zawsze jest w nich happy end.

Marcin | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

Siedem ciekawych opowiadań krążących mniej lub bardziej wokół fantastyki grozy. Początkowo zbiorek ten może i zbytnio nie zachęca, ma się nawet wrażenie jakby się czytało bajki dla dzieci, takie mroczne historyjki z dreszczykiem czytane na dobranoc. Później jednak to wrażenie mija. Potrzeba pewnej chwili by wejść w świat odmalowany nam przez autora. Przyznam że pomysły i pióro autora doceniałem stopniowo, a moja sympatia rosła wprost proporcjonalnie wraz z czytaniem kolejnych tekstów.

Podobało mi się że cztery z tych siedmiu opowiadań są ze sobą lekko powiązane, przez co odnosi się wrażenie że nie przeczytało się kilku zupełnie odrębnych od siebie tekstów, ale że coś je łączy, a może nawet układa się w coś na kształt małej powieści? Trzeba też docenić język autora i lekkość z jaką piszę. Czy opisuje coś z punktu widzenia małej dziewczynki, psa, czy każdej innej postaci, wypada równie przekonująco.

Jeśli chodzi o tematykę tekstów to może nie są to rzeczy nowe i szczególnie...

Dizzy | 2012-08-27
Na półkach: Posiadam <3, Przeczytane
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Ah! Jakże pysznie smakuje fantastyka przyprawiona grozą i polana winem niebanalności! "Anima Vilis" pożarłam w całości, nie bacząc na niestrawność wywołaną opowieścią o zombie. Wśród tych siedmiu opowiadań ciężko wybrać faworyta - każde wyróżnia się na swój własny, indywidualny sposób. Po prostu trzeba przeczytać wszystkie, zanurzyć się w ich światy i dać ponieść się nurtowi gęsiej skórki na ciele. Polecam z całego serca!

BTW. Jedno z opowiadań Krzystofa T. Dąbrowskiego podobno zostało zamieszczone w Playboyu ^^"