Wieża Zielonego Anioła II: Kręta droga

Okładka książki Wieża Zielonego Anioła II: Kręta droga Tad Williams
Okładka książki Wieża Zielonego Anioła II: Kręta droga
Tad Williams Wydawnictwo: Rebis Cykl: Pamięć, Smutek i Cierń (tom 3.2) Seria: Fantasy [Rebis] fantasy, science fiction
Pamięć, Smutek i Cierń (tom 3.2)
Fantasy [Rebis]
To Green Angel Tower
Rebis
1994-01-01
1994-01-01
8371200803
Paweł Kruk

To najkrótszy tom całego cyklu, a jego treść dałoby się streścić czterema zdaniami, bo tyle mniej więcej następuje tu wydarzeń. Mimo to nie miałam wrażenia nieznośnej dłużyzny, które towarzyszyło mi w lekturze poprzednich tomów – nie było tych pustych rozmów o niczym albo jałowych rozważań o wydarzeniach minionych. Jest kilka wzruszających spotkań i długo oczekiwanych rozwiązań (wreszcie rozwiązuje się zagadka tego irytującego już wiersza o człowieku, mieczu i głosie). To spowolnienie bez zapychaczy służy bohaterom – zarówno Simon, jak Miriamele i Josua przechodzą pewne subtelne, acz wyraźne zmiany. Brak gwałtownych i nieuzasadnionych przemian charakteru przy jednoczesnym realnym reagowaniu na rozgrywające się wydarzenia to w ogóle jedna z głównych zalet całego cyklu – nawet Simon, który dotąd głównie irytował mnie swoją głupotą, zaczyna budzić sympatię.

Pozdrawiam

Pozdrawiam