Trup w sanatorium

Cykl: Kryminał pod psem (tom 6)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
literatura polska
Ag2S

W świnoujskim sanatorium zostaje popełnione morderstwo. Traf chce, że w uzdrowisku zjawia się Szymon Solański, prywatny detektyw. Wraz z dziennikarką Różą Kwiatkowską wybrali się właśnie na pierwsze wspólne wakacje. Nie będzie im jednak dane wypocząć. Solański przyjmuje zlecenie odnalezienia zabójcy, a w śledczej pracy towarzyszy mu kundelek Gucio. Sprawa śmierci kuracjuszki zatacza coraz...

Sprawa śmierci kuracjuszki zatacza coraz szersze kręgi, by w końcu sięgnąć dramatycznych wydarzeń gorącego lata 1977 roku. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się ze światem donosicieli, festiwalowej bohemy i z osobistymi porachunkami, które przyniosą krwawe skutki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnicta

Patmol | 2019-07-13

Daję 4 gwiazdki za psa Gucia.
Pies jest zabawny i psie epizody mają wiele uroku.

Ale cała reszta, poza psem, nie podobała mi się wcale. Z trudem przebrnęłam, licząc na zabawne zakończenie lub na ciekawe rozwiąznie zagadki. I też się zawiodłam. Bo nie było ani ciekawie ani zabawnie.

Cała historia, mimo, że w zamierzeniu ma byc zabawna, jest bardzo, bardzo przygnębiająca. I im blizej zakończenia tym bardziej cała atmosfera ksiązki staje się ponura, a akcja bezsensowna.

bractworozy | 2019-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 10 lipca 2019

kolejna wspaniała przygoda z guciem, różą i szymonem!!!

tym razem para zakochanych udaje się do świnoujścia na wakacje i oczywiście od razu spada na nich sprawa morderstwa
zamordowana, starsza pani elżbieta, została utopiona w leczniczej kąpieli, a może to tylko przypadek?

kolejny raz uśmiałam się niezmiernie, kiedy dochodziło do przytyków na rodzimy szoł biznes czy odniesienia polityczne (obecne i komunistyczne)
bo trzeba wiedzieć, że w tej części akcja toczy się dwu torowo - w lecie '77 roku i obecnie

standardowo jest kilku starych znajomych, kilku całkiem nowych, prawdziwi przyjeciele gucia (orionek - owczarek krasnystawski) i cała plejada postaci, która bardzo wpasowuje się w klimat wakacyjnych kuracjuszy

oczywiście bezapelacyjnym mistrzem jest guciuniu, który ma najciekawsze spostrzeżenia, najlepsze riposty i bezmiar miłości dla swoich człowieków

polecam!!!

Aellirenn | 2019-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 07 lipca 2019

Tym razem trójka moich ulubionych bohaterów jedzie na pierwsze wspólne wakacje do... świnoujskiego sanatorium. A tam, jak już wskazuje tytuł, trup. Inaczej być nie mogło ;)

Oceniałam już wszystkie książki Matyszczak, więc nie będę się rozdrabniać - to jest świetne! Ten tom różni od pozostałych dwutorowo prowadzona akcja - to, co tu i teraz przeplata się z wydarzeniami z lat 70. Bardzo lubię taki zabieg. Najlepsze jednak w książkach Marty są smaczki w stylu „pozdro dla kumatych”. Nie będę spoilerować, ale „O Mamoniu!” insajddżołki i odniesienia do seriali, filmów czy piosenek są po prostu genialne. I ten cudowny język! „Kurcgalopkiem podyrdaliśmy w stronę Krecika” - prawda, że piękne?

Ps. Chyba nigdy o tym nie wspominałam, a docenić trzeba - ta seria ma najfajniejsze okładki ever!

Paweł Ślusarczyk | 2019-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2019

Trup w sanatorium to szósta część Kryminału pod psem – autorstwa Marty Matyszczak.

Ty razem trójka głównych bohaterów ze Śląska udaje się na wakacje nad morze. Oczywiście dostają w prezencje bonus, czyli zagadkę kryminalną do rozwiązania. Trup znajduje się w sanatorium Krecik, w Świnoujściu, w którym Solański z Kwiatkowską mieli spędzić romantycznie czas, w towarzystwie trójłapego Gucia. Jasnym jest, że jeżeli denatka skończyła w solance, to sprawcę może znaleźć tylko Solański.
Akcja powieści toczy się w czasach obecnych oraz w 1977 roku. Autorka nawiązuje do Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej, na którym (poza Festiwalem Piosenki Studenckiej) debiutowały ówczesne gwiazdy, głównie z nurtu poezji śpiewanej czy piosenki aktorskiej. Przedstawione są nawet dokumenty inwigilacyjne tajnych służb z tego okresu. Choć sama FAMA nie ma znaczącego wpływu na przebieg śledztwa, to miło przeczytać nazwiska artystów, których dorobek muzyczny cenię bardzo wysoko.
Dostajemy klasyczny...

LiterackiPrzeszpieg | 2019-07-03
Przeczytana: 26 czerwca 2019

[recenzja ukazała się na blogu Literackieprzeszpiegi.pl]

Sprawiedliwość w Kreciku

"Musicie wiedzieć o mnie coś jeszcze. Ja zawsze wszystko widzę! Mimo że mam zaćmę. Jeśli nie w standardowy sposób, to przynajmniej trzecim okiem niezawodnej psiej intuicji".

Nie mogłam inaczej zacząć mojej recenzji niż od Guciowych mądrości. W końcu nazwa serii - Kryminały pod psem - zobowiązuje. A Gucio zawsze będzie jedyny w swoim rodzaju.

Świnoujski trup
Pierwsze wspólne wakacje Szymona i Róży zapowiadały się cudnie. Świnoujście obiecywało wiele - romantyczne chwile, pokój z widokiem na morze, piaszczystą plażę... Ale trafił się też niespodziewany bonus od sanatorium Krecik - trup w solance. A że Solański nie pogardzi śledztwem na wakacjach, to pewne plany trzeba było zweryfikować.
Prozdrowotna kąpiel w solance nie posłużyła Elżbiecie Wnuk, bo tak trup miał wpisane w papierach. Mało tego - trup, choć współczesny, zaprowadzi nas do roku 1977 i wydarzeń wokół Festiwalu Artystycznego Młodzieży...