Trup w sanatorium

Okładka książki Trup w sanatorium
Marta Matyszczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Kryminał pod psem (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kryminał pod psem (tom 6)
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-07-03
2019-07-03
literatura polska

W sanatorium "Krecik" w Świnoujściu zostaje popełnione morderstwo. Szymon Solański ze swoja dziewczyną Różą Kwiatkowską przyjechali tu na wypoczynek. Ale Szymon, prywatny detektyw i Róża, dziennikarka zostają wciągnięci do śledztwa. Śmierć kuracjuszki sięga wydarzeń z 1977 roku. Książka nie wzbudziła we mnie większych emocji.

Niby wakacje. Niby wariacje ...ale ciekawie i z humorem...Gucio jak zawsze niezawodny 😉🙃😉

Mam sentyment do Świnoujścia bo sama byłam w sanatorium właśnie w Świnoujściu wiec tym bardziej mi miło się czytało książkę z motywem świnoujskim.
Jak na razie nie zawiodłam się na tych książkach. Jest to już 6 spotkanie z kryminałem pod psem i jak zawsze udane.
Polecam wam te książki jeśli jeszcze nie czytaliście.

Polecam wam te książki jeśli jeszcze nie czytaliście.

Para przedszkolaków po trzydziestce i trójnogi pies na tropie mordercy.
Historia jest nawet dość ciekawa, na tyle wciągająca, że dotrwałam do końca książki. I to by było na tyle z plusów. Największym minusem są mało realistyczne, egzaltowane i irytujące postaci rodem z podrzędnej literatury dla nastolatek. Styl narracji miał być chyba zabawny, a jest głównie infantylny. Co ciekawe, jak już ktoś tu słusznie zauważył, fragmenty rozgrywające się w latach siedemdziesiątych napisane są znośnie. Dowcip rodem z magazynów młodzieżowych z lat dziewiećdziesiątych króluje we fragmentach opisującyh teraźniejszość. Skąd taki podział? Nie wiem. Dodatkowo ostatnie 20-30 stron sprawia wrażenie szybkiego zakończenia dopisanego na kolanie ze wzgledu na zbliżający się termin (oddania wypracowania?).
Na plus zaliczam ciekawy zabieg jakim jest wprowadzenie narracji z punktu widzenia psa. Wszakże obecność psa to zawsze jedna gwiazdka w górę do oceny:). Mam jednak nadzieję że, jeżeli psy faktycznie werbalizują myśli, to jednak czynią to bardziej finezyjnie.
Przebyłam już gorsze literackie tortury, ale po inne części tej serii na pewno nie sięgnę.

Para przedszkolaków po trzydziestce i trójnogi pies na tropie mordercy.
Nie jest tajemnicą, że ogólnie nie przepadam za kryminałami i czytam ich raczej niewiele. Ten posłużył mi jednak za odskocznię od znacznie poważniejeszego "Chamstwa" na czas dojścia do siebie po szczepieniu na COVID. I nawet w tej, bądź co bądź nieszczególnie wymagającej roli, nie sprawdził się....

"Jako pies mam tę przewagę nad człowiekiem, że posiadam nos przez duże N, a nie jakąś tam niewrażliwą imitację."

Najbardziej z tej książki podobały mi się rozważania Gucia, kundelka przygarniętego ze schroniska przez Szymona Solańskiego.
Tym razem Szymon zabiera Różę i Gucia na wakacje, na pierwsze wspólne wakacje aby poprawić bardziej ich zwariowany związek, do Świnoujścia. Od samego początku każde z nich ma inne oczekiwania na temat wypoczynku nad morzem. Szymon chciałby zwiedzać okolice rowerami, opracował nawet trasy a dodatkowo ciągnęli przez całą Polskę ze sobą rowery jadąc pociągiem z Katowic do Świnoujścia. Nie obyło się bez niespodziewanych przygód już w pociągu. Róża zamierzała leżeć plackiem na plaży. Z wielkim trudem zmęczeni dotarli jakoś nad upragnione morze.

"Nic nowego. Turyści znów zaskoczyli PKP. Latem chcieli nad morze. Doprawdy dziwactwo."

Niestety, plany ich legły w gruzach, gdyż po przybyciu do sanatorium o wdzięcznej nazwie "Krecik", okazało się, że została zamordowana tu starsza pani. Została otruta i utopiona w basenie solankowym..., żeby było śmieszniej sprawę prowadzi znany nam już z wcześniejszych tomów aspirant Barański wypoczywający tu również na wakacjach. Natomiast detektywa Solańskiego zatrudnia dyrektor sanatorium do prowadzenia dochodzenia, gdyż martwi się tym, żeby nie zrazić gości tym zabójstwem.

"Mówią, że bieda w kraju popiskuje. Tymczasem całe, zdaje się trzydzieści osiem milionów Polaków miało zamiar spędzać urlop nad morzem. I to nie byle jakim. Nie nad jakimś tam Adriatykiem czy Śródziemnym.
Lachy ciągnęły nad Bałtyk.
A przecież w cenie świnoujskiego weekendu byłby tydzień w Chorwacji."

Dodatkowym atutem tej książki jest jeszcze powrót do roku 1977 za sprawą właśnie zamordowanej emerytki, poznajemy niektóre wydarzenia z odbywanego wtedy festiwalu FAMA. Niektórzy być może nawet nie wiedzą co to było takiego, jest więc okazja się z tym zapoznać. Autorka bardzo trafnie uchwyciła klimat lat 70 - tych. PRL-owskie spojrzenie na nadmorski kurort robi wrażenie, zwłaszcza że autorka nie może tego pamiętać...
Czytając książkę można mieć czasem wrażenie, że miłosne perypetie Róży i Szymona już się opatrzyły i przejadły, ale zakończenie jest zaskakujące.

Może niezbyt trafnie wybrałam sobie tę część do czytania podczas pobytu w szpitalu. Lecz ta wypadła kolejność czytania, zostały mi jeszcze trzy części. Wszyscy zwracali uwagę na tytuł, lecz jedna z pielęgniarek się tak zauroczyła, że kupiła sobie całą serię...

Kto zamordował starszą panią i kto pierwszy rozwiąże zagadkę zabójstwa?
Co mają do tego wydarzenia z 1977 roku?
Jakie przygody będzie miała nasza ulubiona para?
Co o tym wszystkim sądzi Gucio?
To już musicie sami sprawdzić czytając tę książkę.

Trochę męczące są perypetie miłosne między głównymi bohaterami, ale nie zmieniło to mojego nastawienia do przeczytania kolejnych tomów. Świetny rozweselacz.

Moje pierwsze spotkanie z tą serią i z pewnością nie sięgnę po kolejne tomy. Momentami było dość zabawnie i ciekawie, jednak narracja przez większą cześć książki strasznie irytująca, dialogi naciągane. Nie przypadła mi do gustu.

To jest strasznie dziwna książka. Narrator detektywa i jego psa jest potwornie infantylny i wyjątkowo drażniący. Kiedy czytałam te części, w których oni prowadzą narrację, to miałam wrażenie, że czytam młodzieżówkę, a kiedy narratorką była inna bohaterka, pani Alicja, to już tego wrażenia nie miałam - wtedy czytało mi się książkę bardzo dobrze, wręcz świetnie. Naprawdę nie rozumiem zamysłu autorki.

Wreszcie nasi ulubieni bohaterowie wybierają się na wspólne wczasy. Marzy im się małżeńskie łóżko, piękna pogoda i niezapomniane chwile w Świnoujściu. Marzenia to jedno, a realizm swoje. W miejscu w którym mają pokoik doszło do morderstwa. Dyrektor obiektu prosi znanego detektywa Solańskiego o wyjaśnienie sprawy. W ten oto sposób wczasy się zakończyły. Lekka przyjemna lektura, polecam.

Kolejny tom przygód Gucia. Sympatyczna, pełna humoru lektura.

Kolejny tom przygód Gucia. Sympatyczna, pełna humoru lektura.