Cena życia

Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1964-01-01
1964-01-01

61/2023 (audiobook 34/2023)
Kolejny z sentymentalnych powrotów. Kto wie, czy nie najważniejszy – jeśli brać pod uwagę właśnie sentyment.
Oto bowiem cofam się pamięcią wiele lat wstecz, jestem w czwartej, może piątej klasie szkoły podstawowej, siedzę w ławce, przede mną ostemplowane kartki, gdyż właśnie uczestniczę w jakiejś Olimpiadzie z języka polskiego.
Tematu wypracowania nie pamiętam. Pamiętam za do doskonale, o czym pisałem.
Całą pracę poświęciłem Peterowi Shannonowi – dzielnemu australijskiemu pilotowi, więźniowi japońskiego obozu, który wraz z towarzyszami dokonał brawurowej ucieczki i przedzierał się przez dżunglę Sumatry i Jawy, by po wielu dramatycznych przeżyciach świadczyć po wojnie w procesie przeciwko japońskiemu zbrodniarzowi.
Wygraliśmy wtedy obaj. Shannon – życie, ja – tę Olimpiadę.

Wiele lat później skończyłem Filologię Polską na UWr, a po kolejnych wielu latach – wróciłem do książki Bohdana Arcta.
Przeżyłem ją oczywiście inaczej niż tamten dziesięcioletni chłopiec.
Ale z wielką radością odnotowuję, iż powieść ta zupełnie się nie “zestarzała”. To naprawdę świetna literatura, wspaniale napisana książka, mogąca stanowić wzór dla podobnych sobie przykładów gatunkowych. Klamra kompozycyjna spina w całość zwartą historię, całościowo ujmując losy głównego bohatera. A sama historia – oprócz wymiaru jednostkowego – ma także wymiar szerszy: dla młodego czytelnika jest wartościowym źródłem wiedzy na temat przebiegu wojny w tamtym rejonie, oblężenia i upadku Singapuru, wreszcie – losów alianckich jeńców pod japońską okupacją.
Wspomniałem o młodym czytelniku, jednak nie należy traktować tej książki jako literatury młodzieżowej – absolutnie.
To kawał literatury wojennej, godnej ekranizacji dokonanej z rozmachem i wielkim budżetem.

Cieszę się, że fale mej pamięci wyrzuciły na brzeg wspomnienie o tej książce, że odnalazłem po latach Petera Shannona i mogłem odnaleźć siebie z tamtych lat a w sobie – tamtego dzieciaka.
Mocno zbiega się to z puentą mej, w sumie niedawnej, piosenki:
“Wzruszeń wilgoć napływa do oczu
Z pewnych rzeczy do dziś nie wyrosłem
Jeszcze raz chciałbym dzieckiem się poczuć
Które czuło się bardzo dorosłe”

Książki wysłuchałem w wersji audio, w interpretacji Macieja Jabłońskiego. Wspaniała lektorska robota!

61/2023 (audiobook 34/2023)
Tematu...

II WŚ trochę inaczej niż zwykle, z dala od naszego europocentryzmu, pochłaniająca tropikalną Azję. Byłam tam razem z postaciami w upale Sumatry i Jawy. Ciekawe, bo opowiedziane przez polskiego pilota i pisarza.

Nieco komiksowa opowieść w egzotycznej scenerii Malajów i piekła II Wojny Światowej, nieodparcie kojarzyła mi się z twórczością Alistaira MacLeana (nota bene również weterana II WŚ).

Trochę irytuję jednowymiarowość bohaterów i przewidywalność akcji, ale z drugiej strony kunszt Arcta sprawia, że pomimo tego (a może właśnie dlatego?) zapada w pamięć.

Bardzo ciekawa opowieść o losach pewnej grupy osób, o zderzeniu różnych cywilizacji na Dalekim Wschodzie, głównie brytyjskiej i japońskiej, ale nie tylko. Jest też wątek polski. Książka stanowi okazję do refleksji nad wartościami i podejmowaniem decyzji w sytuacjach zagrożenia życia.

Wojna jest bez sensu, a ta najstraszniejsza, druga wojna światowa, gdzie człowiek nie zawahał się użyć energii rozszczepionego atomu aby zdławić zaciekłego przeciwnika, była jeszcze bardziej bez sensu. Nikt nie jest w stanie policzyć wszystkich ofiar tego konfliktu, tak jak nie da się wyrazić słowami wszystkich nieszczęść, jakie dotknęły wtedy ludzi. Cierpieli wszyscy bez wyjątku - nie tylko okupowani, ale też najeźdźcy. Cóż można powiedzieć - tylko pokiwać głową, zasmucić się nad losami tych wszystkich istnień w głębokim niezrozumieniu naszego wspólnego losu, którym od samego urodzenia targa przypadek.
Ludziom urodzonym w latach względnie spokojnych, ciężko jest interpretować tamte wydarzenia. Relacja jest bowiem krwawa, ale zdaje się dotyczyć czasów mocno ubiegłych. Dość powiedzieć, że zostały już tylko nieliczne osoby, które miały okazję żyć w czasie tej najstraszniejszej z wojen.
Świadectwo jakie pozostawiono jest jednak czymś, co powinniśmy pamiętać. Ludzie, którzy wzywają do nienawiści, do przemocy, byli pokarmem tamtych czasów, w których nawet jeśli stałeś po złej stronie - sądziłeś że stałeś po dobrej.
Dzisiaj, w naszym cywilizowanym świecie, w Europie, życie ludzkie ma już inną wartość, nadal jednak ludzie nienawidzą się za odmienność. "Cena życia" uzmysławia nam te wszystkie aspekty i myślę, że powinniśmy uczyć się z książek takich jak ta, w jaki sposób należy żyć, żeby uczyć się na błędach i przeżyciach innych.

„Cena życia” skupia się na nieco mniej popularnym w literaturze froncie zmagań w trakcie II wojny światowej, a mianowicie na obszarze wysp Indonezji. Poznajemy losy grupki brytyjskich lotników uciekających z niewoli japońskiej i próbujących przedostać się do Australii. Mimo że książka jakoś szczególnie nie porywa, prezentuje ciekawy i słabiej znany wycinek historii. Pozycja cenniejsza jako rzut oka na ówczesny konflikt niż powieść dostarczająca wrażeń.

Doskonała książka!! Ucieczka przez dżungle Malajów z japońskiego obozu jenieckiego, obozu śmierci. Tortura bambusowa. Okrucieństwo Japończyków i ogromna wola przetrwana u uciekinierów. Polecam!!

"Cena życia" to świetna powieść opowiadająca o przygodach pilota RAF. Aby nie zdradzić za dużo powiem, że akcja rozgrywa się na dalekim wschodzie i akcja książki ma w tle zmagania aliantów z Japonią, jednak głównym wątkiem są zmagania głównego bohatera oraz osób, które poznaje on w podczas wydarzeń opisanych w na stronach książki nie tylko z japońskim najeźdźcom ale także środowiskiem naturalnym. Bohdan Arct w fajny sposób kreuje postacie, które co należy zaznaczyć są budowane w oparciu o postacie historyczne oraz relacje między nimi. Książka obrazuje też okrucieństwa II wojny światowej.
Gorąco polecam!! Naprawdę warto się z tą pozycją zapoznać!

Niesamowita opowieść, bardzo wciągająca. Moja pierwsza książka o II wojnie światowej na terenie Azji, ale z pewnością nie ostatnia. Otwierają się oczy z przerażenia.

Świetna

Świetna

• Powieść historyczna
  • Wojenne
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Cena życia