Nieposłuszeństwo

Tłumaczenie: Ewa Krasińska
Wydawnictwo: Sic!
Disobedience

"Nieposłuszeństwo" to debiutancka powieść brytyjskiej pisarki Naomi Alderman, nagrodzona prestiżową Orange Award for New Writers 2006. Wydana w Anglii wiosną tego roku, na długo przed premierą okrzyknięta „sensacyjnym debiutem”, powieść Alderman to fascynujący i dowcipny portret wieloetnicznego Londynu, ukazujący konflikt dwóch kultur: ortodoksyjnej londyńskiej społeczności żydowskiej z Hendon i świeckich Żydów nowojorskich. Porównania z „Białymi zębami” Zadie Smith i „Brick Lane” Moniki Ali powracają w niemal każdej recenzji.

Wszystko zaczyna się w momencie, kiedy w Hendon umiera ukochany przez wszystkich rabin, a na pogrzeb przyjeżdża jego córka Ronit, która przed dziesięcioma laty wyjechała do Nowego Jorku w poszukiwaniu wolności? Portretując zamkniętą żydowską społeczność z Hendon, autorka przybliża czytelnikowi kulturę od wieków będącą częścią kultury brytyjskiej, ciągle jednak bardzo słabo znaną. Na tym tle osnuwa współczesną historię poszukiwania miłości, wiary i zrozumienia w świecie pełnym konfliktów między moralnością i seksualnością.

Na świecie prawa do książki kupiły największe wydawnictwa - w Anglii Penguin (za kwotę 120 tysięcy funtów i od razu łącznie z następną powieścią Alderman, jeszcze nie napisaną), w Niemczech Berlin Verlag (również razem z kolejną książką), we Francji Seuil. W Polsce Nieposłuszeństwo ukaże się nakładem Wydawnictwa Sic! na początku października.

Naomi Alderman urodziła się w 1974 roku. Dorastała w ortodoksyjnej żydowskiej wspólnocie w Hendon, gdzie obecnie mieszka, po wielu latach spędzonych w Nowym Jorku. Absolwentka Oxford University oraz University of East Anglia. Pracowała jako redaktorka oraz projektantka gier komputerowych. Parokrotnie nagradzana za publikowane regularnie krótkie formy literackie. Po sukcesie „Nieposłuszeństwa” pracuje nad swoją drugą powieścią.
Blog pisarki: http://naomialderman.typepad.com.

Książka w zasadzie jest opisem ortodoksyjnego świata, z którego "wyrywa" sie nasza bohaterka, jednak okoliczności śmierci ojca-rabina zmuszają ją do powrotu. Ciężki to powrót, wracają wspomnienia, zasady, rytuały i kochanka.
Generalnie fabuła taka sobie, ale jest to temat rzadki i ważny, żeby przejść koło niego obojętnie.

Natalia | 2012-08-26
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Historia dwóch Żydówek, które połączyła miłość. Miłość zakazana. Ronit wraca z Nowego Jorku w rodzinne strony. Przyjeżdża pochować ojca i z trudem przychodzi jej zmierzyć się z religijnością ortodoksyjnych Żydów. Wyjeżdżając lata temu "dopasowała się" do nowoczesności, żyła w sposób, który przez rabinat zostałby uznany za niegodny.
"Nieposłuszeństwo" jest pisane prostym językiem, czyta się ją łatwo i przyjemnie. Niestety o kulturze żydowskiej dowiedziałam się niewiele, a tego oczekiwałam najbardziej. Najobszerniej był opisany rytuał żegnania zwłok i zwyczaje szabatu. Wyraźnie nakreślone zostały również różnice pomiędzy ortodoksyjną społecznością, a nowoczesną "kobietą w spódnicy".

Sprzeciw, akceptacja, ucieczka, dostosowanie się; to tematy znane części z nas, osób nieheteronormatywnych, wychowanych lub stykajacych się z konserwatywną twarzą katolicyzmu. Być moze ksiązka ta pozwoli
przyjrzeć się pewnym problemom z nieco innej, ale podobnej perspektywy.

czujwid | 2012-12-01
Przeczytana: 26 listopada 2012

Absolutnie rewelacyjna! Wartka akcja i obszerne opisy zwyczajów i rytułałów ortodoksyjnych Zydów

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 09 września 2010