Wyzwanie czytelnicze LC
7,35 (771 ocen i 52 opinie) Zobacz oceny
10
72
9
124
8
125
7
250
6
120
5
56
4
10
3
12
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Il principe
data wydania
ISBN
8304005603
liczba stron
115
język
polski
dodała
Gosia

Książę, pisany w latach 1512-20, wydany w 1532 r., zawiera zbiór wskazówek dla pełniących władzę z główną tezą, że rządzący jest zobowiązany oddzielić politykę od moralności (Machiavelli doskonale rozumiał, że władzę zdobywa się podstępem i przelewając krew, utrzymuje się ją dzięki terrorowi, a traci - przeważnie na drodze rewolucji i zdrady; wyznawał teorię "cel uświęca środki", jego...

Książę, pisany w latach 1512-20, wydany w 1532 r., zawiera zbiór wskazówek dla pełniących władzę z główną tezą, że rządzący jest zobowiązany oddzielić politykę od moralności (Machiavelli doskonale rozumiał, że władzę zdobywa się podstępem i przelewając krew, utrzymuje się ją dzięki terrorowi, a traci - przeważnie na drodze rewolucji i zdrady; wyznawał teorię "cel uświęca środki", jego doktryna polityczna nazywa się "makiawelizmem")

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (5236)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2936
Gosia | 2017-09-09
Przeczytana: 08 września 2017

Polityka zupełnie mnie nie interesuje. Zakulisowe rozgrywki i podchody to nie mój świat. Jednak nikt od niej nie ucieknie, bo jest wszechobecna zarówno w wymiarze terytorialnym jak i czasowym.
Zaskakuje aktualność myśli Niccolo Machiavellego, które sformułował 500 lat temu.
Dla mnie najciekawszy był kontekst historyczny, łatwość analizy sukcesów czy upadków różnych władców i państw począwszy od czasów starożytnych po czasy współczesne autorowi.
Podręcznik polityki, który niewiele stracił na swej aktualności, choć czytając go można się poczuć zagrożonym skalą manipulacji i bezwzględnością w dążeniu do władzy i utrzymania jej.
Cienka, bo zaledwie sto stron, oszczędna w słowach, brutalna wręcz w przekazie, bez kwiecistych upiększeń właściwych mowie polityków.
Dobra bardziej ze względu na uchwycenie sedna sprawy niż literacką doskonałość.

książek: 481
veinylover | 2017-04-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Świetny poradnik dla rządzących :)
Jeśli chcesz wprowadzić dotkliwe reformy musisz wszystko najgorsze i najbardziej dotkliwe zrobić na początku, a potem powoli luzować, najgorzej, gdy władza musi zaostrzać sankcje w czasie jej trwania, wtedy jest skazana na zagładę.
Można kłamać i nie spełniać obietnic, byle nie wzbudzić nienawiści ludu.
Nienawiść ludu powoduje, że władza jest narażona na spiski i knucie, a lud jej przed skutkami tychże nie ochroni.
To takie najważniejsze, co mi się rzuciło w oczy, no jeszcze to, że trzeba być jednocześnie lwem i lisem, bo gdy jest się tylko lwem, brakuje sprytu lisa i podstępni mogą nas pokonać, a gdy jest się tylko lisem, a nie ma się serca lwa, to trzeba pamiętać, że lisa rozszarpią wilki.
Polecam do przeczytania wszelkim kandydatom do władzy.
Książka jest prawdziwa, a potępianie „makiawelizmu” - to zwyczajna hipokryzja.

książek: 302
Voudini | 2015-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Poziom opracowań Biblioteki Narodowej jest zazwyczaj wysoki, lecz przecież i tak zróżnicowany. W tym wypadku Konstanty Grzybowski prezentuje nam w części krytycznej myśli wartościowe, choć, wzorem Leca, trochę nieuczesane. Ciężko też nazwać tok jego wywodu szczególnie pobudzającym.
Sam "Książę", jak większość traktatów o charakterze indukcyjnym, stanowi uroczą mieszankę przebiegłości w doborze przykładów dowodzących postawionej aktualnie tezy i naiwności w przekonaniu o tejże tezy uniwersalności. Jest jednak mieszanką przemyślaną, napisaną sumiennie i klasyczną w dobrym znaczeniu tego słowa. Trzeba też oddać Machiavellemu, iż nie posuwa się do dogmatyzmu, zostawiając sobie furtkę w postaci okoliczności, które mogą wymóc na księciu adaptację przedsiębranych środków.
Wyłania się tylko jeden, zasadniczy kłopot. Skąd wziąć takiego księcia, jak człowiek ma ocenić, czy posiada odpowiednie kwalifikacje? Historia pokazuje bowiem, iż zazwyczaj kwalifikacje takie przyznają sobie jednostki...

książek: 1327
vampireheart | 2016-08-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

"Książę" znalazł się w czołówce najważniejszych książek, jakie kiedykolwiek chciałam przeczytać. Machiavellego po raz pierwszy spotkałam w liceum i to jedna z nielicznych lektur, która zapadła mi w pamięci. Wówczas dysponowałam jedynie fragmentami z podręcznika, ale sięgnięcie po cały utwór było tylko kwestią czasu.

Przyznam się bez bicia, że odrzuciłam w ogóle pomysł czytania opracowania, które zostało umieszczone na samym początku posiadanego przeze mnie wydania. Uznałam je za zbędne, chcąc zaznajomić się z surowym tekstem. O samym dziele wiedziałam też zresztą całkiem sporo ze szkoły, więc słowa wstępu ani trochę mnie nie zainteresowały.

Do lektury podeszłam z wielką pasją, oczekując kontrowersji, bezwzględnych prawd i szokujących poglądów. Okazało się to zgubne. Zdecydowanie źle zabrałam się do czytania. Przecież to nie atrakcyjna powieść, a traktat polityczny, zawierający rady w związku z postępowaniem księcia. Nic dziwnego, że opasłe opisy historyczne zaczynały mnie...

książek: 3631
ZaaQazany | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 09 czerwca 2017

"Homo homini lupus est", powiedzenie obrazujące makiawelistyczny stosunek do świata i otoczenia. Natomiast po kilkukrotnym przeczytaniu "Księcia" widzę nieco inny aspekt i nie zgadzam się z takim przedstawieniem założeń. Kilka lat wertowałem tę pozycję, która pobudzała moje szare komórki. Żyjemy w czasach, gdzie zamiast Książę możemy podstawić Społeczeństwo (demokracja ino!), a książka nabiera nowego znaczenia.
Machiavelli nie pisze o relacji jednostka-jednostka (ja - ja), pisze o relacji państwo-człowiek (my - ja). Trafia celnie w problemy XXI wieku. Polityka państwa - jaka powinna być? Czy da się połączyć skuteczność i moralność... Chociaż to co skutecznie nie musi być od razu niemoralne! Gdy reanimujemy człowieka, nie zastanawiamy się przecież nad tym czy wskutek masażu serca połamiemy żebra. Albo kiedy przerwać reanimację... Nie chcę wywoływać dyskusji, więc nie odwołam się do drażliwych problemów społecznych. Chociaż takich sytuacji w otaczającej mnie rzeczywistości obserwuję...

książek: 1253
Dominika | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

"Książę" to Cezar Borgia, Aleksander, Agatokles, Ferdynand Aragoński i wielu innych władców w historii świata. Przede wszystkim władców skutecznych, okrutnych, nie mających skrupułów i zahamowań. Takich właśnie przywódców Machiavelli stawia za wzór, aczkolwiek nie bez dozy krytyki. Ważne są czasy, w których żyje i panuje dany książę, także jego poziom inteligencji, spryt oraz szczęście.

Mogłabym długo opowiadać o radach, które Machiavelli przekazuje pewnemu księciu, jednak odebrałoby to całą (nie)przyjemność związaną z, nie ma co tego ukrywać, mrocznymi meandrami ludzkiej duszy. Według autora człowiek jest z natury zły, stąd wynika taki charakter utworu. Doświadczenia Machiavellego nie były wesołe, pragnął również zjednoczenia Italii, patrzył na życie z bardzo ponurej perspektywy, a że był też dobrym obserwatorem, nie dziwi fakt, że powstało takie dzieło. Chociaż mam wrażenie, że "Książę" jest zarówno o manipulacji, jak i samo w sobie służyło tej manipulacji.

książek: 2135
Wojciech Gołębiewski | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2015

Niccolo di Bernardo dei Machiavelli /1469-1527/ - prawnik, filozof, pisarz społeczny i polityczny, historyk i dyplomata florencki, jedna z postaci włoskiego odrodzenia. Napisał ten traktat o sprawowaniu władzy, a wskazane w nim metody rządzenia nazwano makiavelizmem. Genialność tego dzieła potwierdza jego aktualność po 500 latach. Recenzowanie jest bezsensowne, można tylko wypisać najtrafniejsze /wg mnie/ sentencje. I tak, mamy:

".. każdy bowiem przewrót tworzy podścielisko dla przewrotu następnego...." /11/

"..gubi sam siebie ten, kto drugiego czyni potężnym, gdyż tworzy się tę potęgę zręcznością lub siłą, a jedno i drugie budzi nieufność u tego, który stał się potężnym". /27/

"...rozumny mąż powinien zawsze postępować śladami ludzi wielkich i najbardziej naśladowania godnych, aby jeżeli im nie dorówna, to przynajmniej zbliżył się do nich pod pewnym względem..." /37/

"..zdobywca, opanowawszy rządy, powinien przygotować...

książek: 1717
Roman Dłużniewski | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Cieniutkie ale genialne dzieło Machiavellego. Zainspirowany postacią Cezara Borgii Machiavelli napisał książkę o ludzkim charakterze. O naszych słabościach i naszej żądzy władzy. O naszym jestestwie. I dał kilka ponadczasowych rad, jak np. - Jeśli nie możesz być lwem, bądź lisem. Koniecznie!!

książek: 184
Bykovsky | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 01 lutego 2013

Machiavelli był wybitnym socjologiem swych czasów. Zaprezentował to oczywiście w swoim dziele „Książę”.
Książka jest cieniutka, ale za to dość ciężka w czytaniu - ze względu na język oraz mnóstwo przypisów na niemalże każdej stronie, głównie dotyczących faktów historycznych.
Jednakże jest to jedna z moich ulubionych pozycji - opisywane cechy wyimaginowanego księcia, można przypisać każdemu. Szczególnie ludzie mający predyspozycje do rządzenia, mogliby się tutaj wiele nauczyć.
Jacy są ludzie? Kogo należy unikać? Jak utrzymać władzę? Wszystko to jest opisane w tym dziele, oczywiście na podstawie ówczesnych czasów.

Dzięki tej książce nabrałem ochotę na „Rodzinę Borgiów” Maria Puzo, ze względu na podawane przykłady Cezara Borgia oraz papieża Aleksandra VI.

książek: 1428
almos | 2017-02-27
Przeczytana: 22 lutego 2017

To klasyczne dzieło filozofii politycznej jest poradnikiem zdobycia i utrzymania władzy za wszelką cenę, także za cenę moralności czy krwi. A u podstaw tej filozofii Machiavellego tkwi założenie o nikczemności natury ludzkiej. Wiele tam zaskakująco świeżych myśli, jest też trochę truizmów; z pewnością rady autora są wciąż stosowane przez wielu polityków, niestety. W sumie przerażająca rzecz.

Klasyka filozofii politycznej, książka napisana 500 lat temu, wciąż zaskakuje świeżością, ale czasami trąci patyną. Co ciekawe, sam Machiavelli nie zrobił kariery politycznej, chociaż bardzo chciał, zatem był z niego świetny teoretyk a gorszy praktyk, polityka to bardzo kapryśna pani...

Książka jest w gruncie rzeczy dość suchym, wręcz technicznym podręcznikiem uprawiania polityki napisanym dla XVI-wiecznych władców, ale i teraz mocno aktualnym. Makiawel (tak się go spolszcza) twierdzi, że głównym celem polityka jest zdobycie i utrzymanie władzy, jak największej władzy, kwestie moralne czy...

zobacz kolejne z 5226 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Co czyta Donald Trump

Kiedy kilka dni temu publikowaliśmy artykuł o tym, jakie książki miały największy wpływ na odchodzącego prezydenta Baracka Obamę kilka osób wyraziło w komentarzach zainteresowanie tym, co czyta Donald Trump. Oto lista polecanych przez nowego prezydenta USA pozycji książkowych.


więcej
Osiem książek, które powinna przeczytać każda inteligentna osoba

Zapewne wielu z nas mogłoby przygotować taką listę, może jednak warto, choćby z ciekawości, przyjrzeć się ośmiu tytułom, które zaproponował jeden z mądrych i uczonych ludzi. Neil deGrasse Tyson to astrofizyk, dyrektor Planetarium Hayden i znany popularyzator nauki.  


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd