Sztuka wojny według Machiavellego

Okładka książki Sztuka wojny według Machiavellego Niccolò Machiavelli
Okładka książki Sztuka wojny według Machiavellego
Niccolò Machiavelli Wydawnictwo: Onepress Seria: Onepress Classic filozofia, etyka
filozofia, etyka
Onepress Classic
The Art of War
Onepress
2012-04-01
2012-04-01
Zdzisław Płoski
Filozofia filozofia wojny sztuka wojny wojna polityka Machiavelli

Czy jest to dobra książka? Tak, ale zdecydowanie nie jest ona dla wszystkich.
Każdy kto interesuje się historią wojskowości z pewnością ją doceni. Ja z racji zainteresowań stosunkami międzynarodowymi potraktowałem ją jako książkę, którą muszę przeczytać, by móc z czasem wyłapywać pewne analogie i schematy. Warto było poświęcić czas, by móc zagłębić się w problematykę wojskowości zarówno czasów renesansu jak i starożytności.

Czy jest to dobra książka? Tak, ale zdecydowanie nie jest ona dla wszystkich.

Jedno z tych przereklamowanych dzieł Machiavellego. Duża wartość historyczna, klasycyzacja dzieła i obsesja na punkcie antyku w kontekście wojen włoskich bawią niezmiernie.

Jedna z wyjątkowo dobrych książek, bardzo logiczna, bardzo na czasie, bardzo wartościowa. Ta książka uczy życia i logicznego myślenia. Jej wiedza jeśli się ją odpowiednio interpretuje jest i będzie zawsze aktualna. Zdecydowanie wszystkim polecam tą literaturą. Czytając komentarze innych osób o tej książce, widzę że większość zupełnie nie zrozumiała o czym ta książka tak naprawdę jest. Ludzie ci nie dostrzegają, że książka ta zawsze będzie na czasie bo nie mówi wbrew o wojnie ale o możliwościach radzenia sobie w każdej sytuacji, oraz wyciąganiu logicznych wniosków i logice myślenia. Nie bez powodu ta książka jest jedną którą muszą znać osoby wysokiego szczebla zarządzania o dużej palecie decyzyjności. Jak w każdym społeczeństwie większość społeczeństwa ma słabsze rozumy niż pozostała mniejsza część, dlatego tak często jest to niezrozumiałe, o czym są takie literatury.

Książka jest polecana jako źródło ponadczasowych przemyśleń oraz mądrości kierowanych do managerów wielkich korporacji czy team leaderów. Niestety w mojej ocenie, jest to tylko i wyłącznie działanie marketingowe. Książka poza jednym przemyśleniem na temat słuszności posiadania armii zawodowej względem bazującej na poborze zawiera wyłącznie opisy strategii oraz metod szkoleń armii w XVI wieku. Lektura ta na pewno będzie doceniona przez fanów strategii oraz gier typu RTS. Omawia ona sposób, w jaki powinno się zarządzać obozem czy formować szyki armii. Szyki oraz obozy, które często zobaczymy właśnie w takich grach. Właśnie dlatego ja przy książce bawiłem się przednio, przekładając to, co czytam na to, co widziałem w grach typu "Kozacy", "Europa Universalis" czy "Mount and Blade". Właśnie dlatego z pełną świadomością mogę polecić tę książkę osobom ceniącym klimat tamtejszych lat oraz fanom historii. Z drugiej strony dla osób nieczujących żadnego przywiązania do czasów Średniowiecza będzie to nudnawa lektura.

Prowadzone z perspektywy przemądrzałego eksperta teoretyka. Druga połowa jest Ok, ale pierwsza jest nudna jak instrukcja obsługi. Raczej polecam inne książki tego autora

Machiavelli najbardziej znany z "Księcia" stworzył też bardzo ciekawy traktat z zakresu wojskowości. Książka zaskoczyła mnie (a mam pewne porównanie) jako zaskakująco przystępnie napisana, może to kwestia świeżego tłumaczenia, ale pomijając może fragment o rozstawianiu wojsk czyta się to w sposób bardzo przystępny i zrozumiały. Druga rzecz która mnie zaskoczyła to ilość odniesień do starożytnej, rzymskiej sztuki wojennej i historii samego Rzymu. Machiavelli obficie korzystał z De rei militari Wegecjusza, co widać w przykładach, a nawet samym układzie książki z sentencjami na zakończenie żywcem z Wegecjusza wyciągniętymi. Pewna ironią jest, że powrót do pierwszorzędnej roli piechoty w czasach Wegecjusza (V wiek) wydawał się anachronizmem, a tu staje się niezwykle perspektywicznym punktem widzenia. Machiavelli pisało świeżo po wojnach włoskich, na początku renesansu gdzie rzeczywiście piechota zaczęła znów zyskiwać przewagę nad konnicą (przynajmniej na zachodzie Europy). Wbrew jednak dość częstym opiniom, uważam że jest książka raczej dla świadomego czytelnika - miłośnika historii, a konkretnie historii wojskowości. Popularne obecnie promowanie tej książki (podobnie zresztą jak dzieła Sun Tzu o identycznym tytule) jako poradnika dla menadżerów czy właścicieli firm to nietrafiony marketing.

Właściwie tego brakowało mi na lekcjach historii. Gdyby takie informacje przemycano nam w opisach bitew czy wojen, może wszystko lepiej można by było zrozumieć.
Pomijając fakt, że język jest dość specyficzny i trzeba dłuższej chwili, żeby wciągnąć się w ten styl, to jednak jest to pozycja bardzo godna polecenia, nie tylko dla wielbicieli historii, bitew i wojen.

Ksiazka ponadczasowa, mysle ze autor nie spodziewal sie ze w XXI w będzie ona wciąż chętnie czytana. Przez nie które rozdziały bylo ciezko przebrnąć zwlaszcza te o rozmieszczeniu wojsk, ale sama idea jest nawet dziś przydatna

Niewiele stron, a tyle treści... Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą się bawić w politykę, ale i pisanie.

Machiavelli jest jednym z najwybitniejszych filozofów naszej cywilizacji. Pomimo drastycznej różnicy w organizacji państw i społeczeństw pomiędzy przełomem XV i XVI wieku a wiekiem XXI, spostrzeżenia autora pozostają aktualne. To wiele mówi o naszej naturze, ale i o przenikliwości autora. Dość powiedzieć, że współczesne wydarzenia dają się z łatwością wytłumaczyć zgodnie z tym, co opisał Machiavelli.

"Sztukę wojny" można podzielić na kilka warstw:
- wojskową - interesujący i dokładny opis szyków i taktyk stosowanych w czasach starożytnych i w renesansie, przedstawia wartość stricte historyczną, praktycznie bez odniesienia do współczesności,
- polityczną - przy okazji opisów taktyk i sposobów postępowania, często popartych przykładami ze starożytności, Machiavelli czyni szereg spostrzeżeń politycznych, które wciąż przedstawiają wartość. Pod tym względem "Sztuka wojny" jest świetnym rozwinięciem "Księcia",
- społeczno-psychologiczną - na wojnie dobry dowódca wykorzystuje każdą przewagę, a dowodzenie kilkutysięcznym oddziałem żołnierzy (którzy przecież nie byli uprzejmymi gentlemanami, a maszynami do zabijania),tak jak i umiejętność wykorzystania słabości w myśleniu/psychice przeciwnika, wymaga znajomości "podstaw" ludzkiego myślenia i zachowania, zdolności "przenikania umysłów".

Warto również zwrócić uwagę na bardzo dobry przekład. Język jest stylizowany, ale nie na tyle, żeby współczesny czytelnik irytował się archaizmami - książkę czyta się zaskakująco łatwo. Tłumacz w przypisach umieszcza często odniesienia do innych tłumaczeń lub dodatkowe wyjaśnienia (jeżeli słowo nie może być dokładnie przełożone).

Z mojej perspektywy jest to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego amatora historii i obserwatora polityki. Na myśli Machiavellego wychowały się pokolenia przywódców politycznych i wojskowych: bez zrozumienia zasad jakimi się kierowali, trudno mówić o zrozumieniu decyzji, które podjęli. Autor w zasadzie nie przedstawia zbyt wiele nowych tez - jak w innych dziełach Machiavellego, tak i tu, znajdziemy po prostu gorzki opis tego, jacy jesteśmy.

• Filozofia, etyka
  • Rozwój