Książę

Czesław Nanke
Ekranizacje:
Książę (2014)
Machiavelli Książę Polityka Filozofia Historia Odrodzenie

Książka, która w popkulturze zachodniej obrosła w mity wyssane z palca. Jest to poradnik rządzenia księstwem, praktycznie wszystko to fakty i mało jest tam kontrowersji. Patrząc na to co oznacza słowo "Machiavellizm" nasuwa się teza, że ludzie, którzy ten termin stworzyli nawet nie przeczytali jego prac; z książki tej można wynieść takie rzeczy jak to, że przesadna przemoc nie sprawi, że utrzymasz się przy rządach, rządy zaś powinny być stanowcze, a niekorzystne ludziom rzeczy powinieneś robić na raz, a nie dawkowo. Sama książka nie podaje nic nowego, ale trzeba wiedzieć jaka stara ona jest i wiedzieć, że w jej czasach była rewelacyjna i kontrowersyjna, dziś to ani kontrowersja ani rewelacja. Zawiodłem się trochę ale książka jest dobra i ważna.

Urzekające spojrzenie na świat i naturę człowieka, można wiele z tego wyciągnąć i wcielić do swojego życia.

Dzisiaj środki trzymania władzy na pewno się zmieniły ale obserwując politykę z boku widać, że moralność liczy się tylko jako hasło a nie jako praktyka.

Myślę że jest to traktat ciągle wykorzystywany przez osoby pełniące funkcje publiczne ;)

Oto świetne źródło władzy. Polecam

Oto świetne źródło władzy. Polecam

Książkę polecam każdemu. Jest to poradnik zarządzania księstwem niedziedzicznym, czyli podbitym lub zdobytym w inny sposób. Co ma robić władca, aby utrzymać władzę w obcej krainie? Prosty i chwiejny lud, możnowładcy oraz żołnierze. Każda z tych grup posiada wrogie względem siebie interesy. Do tego ród poprzedników i zewnętrzni wrogowie. Wskazówki są praktyczne, co nie oznacza, że etycznie pozytywne.
Poszczególne porady będziecie czytali z gorzkim rozbawieniem, co i chwilę zauważając książąt Jarosława oraz Donalda, stosujących porady Niccoli. Obcy, to obcy, dba o utrzymanie władzy.
* * *
"Uczy doświadczenie teraźniejszego czasu, że książęta niewiele o słowo dbający i którzy umieli chytrością umysły ludzkie oszukać, wielkim podołali przedsięwzięciom i w końcu uczciwych ludzi zwyciężyli" - N. Machiavelli

Rewelacyjna, tylko zrozumienie drugiego dna przychodzi z wiekiem.

Rewelacyjna, tylko zrozumienie drugiego dna przychodzi z wiekiem.

Ma wartość historyczną, acz próby czasu zdecydowanie nie przetrwał.

Ma wartość historyczną, acz próby czasu zdecydowanie nie przetrwał.

Trzeba podejść do tej książki z otwarta głową ale warto. Jedna z lepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku.

"Książę" Niccolò Machiavellego uznawana za fundamentalne dzieło w dziedzinie teorii politycznej, której archaiczny język i niekiedy oklepane podejście do władzy sprawiają, że czytanie może być wyzwaniem. Dodatkowo, ze względu na swój status kanonicznej pracy, "Książę" często umyka głębszej krytyce. Machiavelli przedstawia tu realistyczną, ale często kontrowersyjną wizję rządzenia, gdzie cel uświęca środki, co nie zawsze znajduje odzwierciedlenie we współczesnych standardach moralnych.

• Filozofia
  • Klasyka