Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza

Tłumaczenie: Witold Falkowski
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
What Has Government Done to Our Money? Taking money back
83-89812-00-2
biznes, finanse

"Profesor Rothbard dowodzi, że rząd zawsze i wszędzie pozostawał wrogiem mocnego pieniądza. Rząd i uprzywilejowane grupy interesu za pomocą karteli bankowych i inflacji grabią dochody ludzi, osłabiają wartość pieniądza na rynku oraz powodują recesje i depresje. Ta praca powinna stanowić punkt wyjścia do rzeczowej dyskusji nad problemami dzisiejszego świata, a w szczególności Polski." -...

Ta praca powinna stanowić punkt wyjścia do rzeczowej dyskusji nad problemami dzisiejszego świata, a w szczególności Polski." - Mateusz Machaj w przedmowie do książki

źródło opisu: http://www.multibook.pl/33,murray-rothbard-zloto-b...(?)

źródło okładki: http://akademiaoszczedzania.pl/wp-content/uploads/...»

Michał_Kuźniar | 2015-03-08
Przeczytana: 02 marca 2015

Książka idealna dla początkujących w temacie, oferuje zgrabnie i przystępnie napisaną historię systemu monetarnego w jakim przyszło nam żyć. "Złoto, banki, ludzie" oceniam pozytywnie pomimo tego, że podchodzi do tematu bardzo powierzchownie. Dogłębna analiza nie jest możliwa w książeczce o grubości 150 str, a pozycja "ceglasta" odstraszałaby czytelnika pozbawionego wiedzy specjalistycznej.

Pozycja składa się tak naprawdę z dwóch krótkich rozpraw profesora Rothbarda, co skutkuje kilkoma powtórzeniami wytkniętymi przez niektórych czytelników. Polecam osobom, które chcą zrozumieć sposób działania systemu, w którym żyją. Otwiera oczy wyjaśniając rzeczy podstawowe, które powinny być moim zdaniem wykładane już w szkole podstawowej.

Luksus | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Historia pieniądza i jego powolnego dostawania się pod pełną kontrolę państwa, wyrażona dość jasno, bez zbędnej komplikacji.
Osobiście, oprócz rzetelnego podejścia do tematu, podoba się styl Rothbarda; swoista pogodna kpina, oraz bezpardonowość krytyki sprawia, że mimo przedstawienia wielu przygnębiających faktów, książka napawa optymizmem.

Asia | 2013-08-10

Książka napisana jest prostym językiem. Godna polecenia zarówno, tzw. laikom, jak i osobom, interesującym się tą tematyką. Autor w dość zwięzły sposób przedstawia historię pieniądza oraz tłumaczy pewne zjawiska i fakty historyczne. Czasami może wydawać się, że autor kilkakrotnie powtarza opis zdarzeń, co na pewno nie wpływa pozytywnie na ocenę książki. Jednak uważam, że warto ją przeczytać i chociaż w minimalnym stopniu zapoznać się z jej tematyką i zdobyć minimum informacji na temat pieniądza.

Krzysztof Lewko | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Świetne wprowadzenie do teorii pieniądza. Przedstawienie historii pieniądza, aż do dzisiejszych czasów, pokazuje jak bardzo definicja pieniądza zmieniła się. Książka nie wyczerpuje tematu.

Tobiasz | 2016-08-15
Przeczytana: 2016 rok

Książki Rothbarda czytam z niesłychaną przyjemnością. Zawsze dostarczają sporej dawki do bólu logicznej i spójnej treści, której nie sposób podważyć. Z końcowego dodatku autorstwa dr Machaja można się dowiedzieć, że prawdopodobnie nikt jeszcze nie odważył się wdać w polemikę z tezami recenzowanej książki.
Rothbard pokrótce omawia zagadnienie pieniądza oraz formy interwencji państwa w obszar monetarny rynku. Analizuje działanie różnych systemów monetarnych, od prywatnej waluty, przez gold-exchange standard z Genui i Bretton Woods, po fiat money. Autor opisuje funkcjonowanie banków centralnych i systemu rezerw cząstkowych. W następnym rozdziale wymienia kolejne fazy przejścia z pieniądza wolnorynkowego do pieniądza papierowego uzupełniając je przykładami z historii monetarnej USA. Rothbard, obok innego wybitnego ekonomisty XX wieku - Jacques Rueffa, zauważa mankamenty standardu dewizowo-złotego i wskazuje na jego negatywne konsekwencje. Jest to dość istotny fragment, ponieważ rzadko...

hanciu | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Wbrew tytułowi nie jest to książka historyczna,ani nawet gruntownie na historii oparta. W zasadzie Rothbard opisuje zagadnienie ewolucji pieniądza w sposób bardzo ogólnikowy i nie zadowalający. Podejście autora do wielu zagadnień politycznych i gospodarczych jest tendencyjne,a niektóre z proponowanych rozwiązań zupełnie niefunkcjonalne. Np. pomysł zastąpienia "złodziejskiego" systemu bankowego z rezerwą cząstkową magazynami złota,przy czym autor nie przedstawia żadnej alternatywy w jaki sposób (i czy wgl) takie instytucje mogłyby udzielać kredytów. Mimo kilku interesujących spostrzeżeń,powtarzanie tych samych argumentów po kilka razy i zbyt skrótowe omówienie niekiedy bardzo złożonych zjawisk gospodarczych sprawiają,że ocena całości nie może być wysoka.

Krzysztof1993 | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Murray Rothbard, ekonomista, prekursor amerykańskiej myśli libertariańskiej, w sposób dość wyczerpujący na łamach tejże krótkiej lektury, opisał historię naturalnego wyodrębniania się środka wymiany na wolnym rynku, jakim był pieniądz pod różną dotychczas postacią. Autor poddał bezgranicznej krytyce oparcie całego organizmu gospodarczego, na pustym, skłonnym do inflacji pieniądzu fiducjarnym. Optował zdecydowanie za powrotem do czasów sprzed I wojny światowej, kiedy pieniądz oparty był na zaufanym złocie. Murray Rothbard zapowiada nieuchronny upadek światowego systemu finansowego, który ugnie się pod naporem - dziś tak enigmatycznie zwanego - "luzowania ilościowego". Kiedy to nastąpi? Być może już w niedalekim okresie.

Krzysztof | 2015-08-23

Krótka i bardzo treściwa historia opisująca rozwój pieniądza. W bardzo przystępny i ciekawy sposób opisuje deprecjację złotego pieniądza. Pokazuje etapy przejęcia kontroli nad systemem pieniężnym przez rząd i banki oraz kreowanie przez nich pustego pieniądza bez pokrycia.

Wojtass | 2015-07-04
Przeczytana: 2015 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Genialna książka dla osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej niż szkolna propaganda która de facto zniechęca do czytania naukowych pozycji. Jest krótka, treściwa, wciągająca i pisana prostym językiem, dzięki czemu prawie każdy może to przeczytać ze zrozumieniem.

tuniu40 | 2016-12-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Pozycja jest mega, przedstawia prawdę o pieniądzach, kto zakuma tą książkę wie , że trzymanie gotówki to wielkie ryzyko , wydarzenia na Cyprze , w Indiach czy nasza hiperinflacja potwierdzają to co jest opisane w tej książce.