Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza

Tłumaczenie: Witold Falkowski
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
What Has Government Done to Our Money? Taking money back
83-89812-00-2
biznes, finanse

"Profesor Rothbard dowodzi, że rząd zawsze i wszędzie pozostawał wrogiem mocnego pieniądza. Rząd i uprzywilejowane grupy interesu za pomocą karteli bankowych i inflacji grabią dochody ludzi, osłabiają wartość pieniądza na rynku oraz powodują recesje i depresje. Ta praca powinna stanowić punkt wyjścia do rzeczowej dyskusji nad problemami dzisiejszego świata, a w szczególności Polski." -...

Ta praca powinna stanowić punkt wyjścia do rzeczowej dyskusji nad problemami dzisiejszego świata, a w szczególności Polski." - Mateusz Machaj w przedmowie do książki

źródło opisu: http://www.multibook.pl/33,murray-rothbard-zloto-b...(?)

źródło okładki: http://akademiaoszczedzania.pl/wp-content/uploads/...»

Sarpedon | 2015-03-08
Przeczytana: 02 marca 2015

Książka idealna dla początkujących w temacie, oferuje zgrabnie i przystępnie napisaną historię systemu monetarnego w jakim przyszło nam żyć. "Złoto, banki, ludzie" oceniam pozytywnie pomimo tego, że podchodzi do tematu bardzo powierzchownie. Dogłębna analiza nie jest możliwa w książeczce o grubości 150 str, a pozycja "ceglasta" odstraszałaby czytelnika pozbawionego wiedzy specjalistycznej.

Pozycja składa się tak naprawdę z dwóch krótkich rozpraw profesora Rothbarda, co skutkuje kilkoma powtórzeniami wytkniętymi przez niektórych czytelników. Polecam osobom, które chcą zrozumieć sposób działania systemu, w którym żyją. Otwiera oczy wyjaśniając rzeczy podstawowe, które powinny być moim zdaniem wykładane już w szkole podstawowej.

| 2017-04-19

Zwięzła i przystępna praca ukazująca kolejne etapy kształtowana się pieniądza - od waluty opartej na kruszcu do pieniądza fiducjarnego. Autor, libertarianin, pokazuje stopniowe odchodzenie od standardu złota, w czym widzi grzech pierworodny współczesnej polityki pieniężnej. Wywód Rothbarda, mimo że uproszczony i napisany językiem pasującym raczej do publicysty niż profesora ekonomii, jest logiczny i przejrzysty, a mechanizmy rządzące polityką monetarną ukazane są w sposób satysfakcjonujący dla laika. Przede wszystkim jest to świetna propozycja (chyba najlepsza z dostępnych na rynku) dla osób, które nie posiadają żadnej wiedzy na temat pieniądza i odczuwają wobec podobnej tematyki odruchową niechęć.

Luksus | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Historia pieniądza i jego powolnego dostawania się pod pełną kontrolę państwa, wyrażona dość jasno, bez zbędnej komplikacji.
Osobiście, oprócz rzetelnego podejścia do tematu, podoba się styl Rothbarda; swoista pogodna kpina, oraz bezpardonowość krytyki sprawia, że mimo przedstawienia wielu przygnębiających faktów, książka napawa optymizmem.

Tobson | 2016-08-15
Przeczytana: 2016 rok

Książki Rothbarda czytam z niesłychaną przyjemnością. Zawsze dostarczają sporej dawki do bólu logicznej i spójnej treści, której nie sposób podważyć. Z końcowego dodatku autorstwa dr Machaja można się dowiedzieć, że prawdopodobnie nikt jeszcze nie odważył się wdać w polemikę z tezami recenzowanej książki.
Rothbard pokrótce omawia zagadnienie pieniądza oraz formy interwencji państwa w obszar monetarny rynku. Analizuje działanie różnych systemów monetarnych, od prywatnej waluty, przez gold-exchange standard z Genui i Bretton Woods, po fiat money. Autor opisuje funkcjonowanie banków centralnych i systemu rezerw cząstkowych. W następnym rozdziale wymienia kolejne fazy przejścia z pieniądza wolnorynkowego do pieniądza papierowego uzupełniając je przykładami z historii monetarnej USA. Rothbard, obok innego wybitnego ekonomisty XX wieku - Jacques Rueffa, zauważa mankamenty standardu dewizowo-złotego i wskazuje na jego negatywne konsekwencje. Jest to dość istotny fragment, ponieważ rzadko...

Maciej Zawód-Inwestor | 2017-06-24
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane

Niewiele z napisanych dotąd książek można by polecić każdej napotkanej osobie. Różni ludzie mają różne zainteresowania i różne sprawy ich dotyczą. Jednakże książka „Złoto, banki, ludzie – krótka historia pieniądza”, której autorem jest Murray Newton Rothbard, dotyczy sprawy z którą styczność ma każdy z nas codziennie – pieniądza, dlatego też każdy z nas powinien po nią sięgnąć (chociaż raz).

Ta naprawdę niegruba pozycja zawiera w sobie więcej niezbędnej wiedzy niż cała masa podręczników szkolnych czy akademickich. Dzięki niej poznamy historię środka wymiany handlowej od samych podstaw. Dowiemy się dlaczego to właśnie metale szlachetne osiągnęły dominującą pozycję w kategorii pieniądza oraz jak to się stało, że zostały z tej funkcji wyparte. Poza tym, książka ta została napisana tak przystępnym językiem, że śmiało możemy ją wręczyć również osobom nie interesującym się inwestowaniem czy ekonomią. Baaa – im należałoby wręczyć tą książkę w pierwszej kolejności.

Krystian | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Według mnie książka jest idealnym wstępem do wielkiego świata finansów. Łopatologicznie, krótko i precyzyjnie tłumaczy proces powolnego, ciągnącego się wiekami przejmowania pieniądza przez państwo. Erozja tego zjawiska diametralnie przyspieszyła po II Wojnie Światowej. Dzisiaj posługujemy się papierkami, które nie mają nigdzie żadnego pokrycia. Przede wszystkim niezwykle prosty język cechuje tę książkę i pozwala zrozumieć wiele zjawisk ekonomicznych zwykłemu laikowi, który dopiero zaczyna drążyć temat. Można dzięki niej dowiedzieć się bardzo wielu ciekawostek, niekiedy nawet zupełnie już zapomnianych. Rothbard pięknie tłumaczy inflację, określając ją jako ukryte opodatkowanie, a więc tym bardziej niebezpieczne. Gorąco polecam.

Asia | 2013-08-10

Książka napisana jest prostym językiem. Godna polecenia zarówno, tzw. laikom, jak i osobom, interesującym się tą tematyką. Autor w dość zwięzły sposób przedstawia historię pieniądza oraz tłumaczy pewne zjawiska i fakty historyczne. Czasami może wydawać się, że autor kilkakrotnie powtarza opis zdarzeń, co na pewno nie wpływa pozytywnie na ocenę książki. Jednak uważam, że warto ją przeczytać i chociaż w minimalnym stopniu zapoznać się z jej tematyką i zdobyć minimum informacji na temat pieniądza.

Krzysztof Lewko | 2014-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Świetne wprowadzenie do teorii pieniądza. Przedstawienie historii pieniądza, aż do dzisiejszych czasów, pokazuje jak bardzo definicja pieniądza zmieniła się. Książka nie wyczerpuje tematu.

Katrina | 2017-01-16
Przeczytana: 25 listopada 2016

Murray N. Rothbard to człowiek niezwykły: chyba nie ma tematu, na który ten człowiek by się nie wypowiedział. W tej pracy na tapet wziął temat pieniądza: czym jest, skąd się wziął i czemu jest dla nas tak ważny?

Ekonomia nudzi i nieciekawi: przynajmniej, dopóki nic się o niej nie wie. Gdy jednak człowiek wgłębi się w nią chociaż trochę to nagle odkrywa, że to wszystko przecież bezpośrednio tyczy sie jego! I nie ważne jaką dziedzinę życia wybierzemy: ekonomia na pewno w niej będzie. Pieniądz zaś to coś niezwykle bliskiego nam, ludziom: wielu z Was pewnie zgodzi się, gdy powiem, że życie bez tej jednostki byłoby trudne, jeśli nie niemożliwe.
Nikogo nie powinno więc zdziwić, gdy powiem, że Złoto, banki, ludzie to lektura po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Książka ta zawiera dwie prace Rothbarda: Co rząd zrobił z naszymi pieniędzmi? oraz Jak odzyskać stracone pieniądze?, z czego to ta pierwsza zajmuje większą część lektury: druga zdaje się być tylko dodatkiem do niej i...

hanciu | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Wbrew tytułowi nie jest to książka historyczna,ani nawet gruntownie na historii oparta. W zasadzie Rothbard opisuje zagadnienie ewolucji pieniądza w sposób bardzo ogólnikowy i nie zadowalający. Podejście autora do wielu zagadnień politycznych i gospodarczych jest tendencyjne,a niektóre z proponowanych rozwiązań zupełnie niefunkcjonalne. Np. pomysł zastąpienia "złodziejskiego" systemu bankowego z rezerwą cząstkową magazynami złota,przy czym autor nie przedstawia żadnej alternatywy w jaki sposób (i czy wgl) takie instytucje mogłyby udzielać kredytów. Mimo kilku interesujących spostrzeżeń,powtarzanie tych samych argumentów po kilka razy i zbyt skrótowe omówienie niekiedy bardzo złożonych zjawisk gospodarczych sprawiają,że ocena całości nie może być wysoka.