Sztuka wojny według Machiavellego

Wydawnictwo: Helion
The Art of War
filozofia i etyka
joly_fh

Umiejętność walki czyni ludzi śmielszymi, gdyż nie obawiają się robić rzeczy, których uprzednio wyuczyć by się trzeba. Nic tak nie sprzyja możliwości odniesienia sukcesu jak to, gdy nieprzyjaciel uwierzy, że już się nie podniesiesz. W ludziach wielkość urasta i dzielność swą okazują wtedy, gdy się z nich korzysta i gdy są dostrzegani. Pierwszą oznaką przegranej jest brak wiary w możliwość wygrania.
Chińskie przysłowie: "Obyś żył w ciekawych czasach" bywa często najzwyklejszym przekleństwem. Niccolo Machiavelli niewątpliwie żył w czasach bardzo ciekawych, a jego biografia mogłaby posłużyć za scenariusz dla niejednego politycznego dreszczowca. Ten znakomity obserwator rzeczywistości stał się autorem ponadczasowych podręczników dotyczących sztuki organizacji społecznej i sprawowania władzy. Sztuka wojny według Machiavellego to zbiór inspirujących przemyśleń, który mimo upływu kolejnych stuleci nie stracił nic na aktualności.
Sukces, zarówno pięć wieków temu, jak i dziś, uzależniony jest od kilku czynników - szczęścia, przedsiębiorczości, talentu oraz aktywności. Ważne, by opracować odpowiednią strategię i maksymalnie wykorzystać to, co dostajemy od losu. Machiavelli chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Jego wskazówki, kierowane pierwotnie do wodzów wielkich armii, docenią także współcześni menedżerowie, którzy kierują firmami i organizacjami walczącymi na bezlitosnym rynku gospodarki XXI wieku. Dla głównodowodzących małych firm i wielkich korporacji, dla tych, którzy chcą przekuć ambicje na osiągnięcia, a także dla miłośników Sztuki wojny Sun Tzu ta książka stanie się podręcznikiem, do którego wracać będą po wielokroć - świeżym, odkrywczym i inspirującym.

źródło opisu: Grupa Wydawnicza Helion 2012

źródło okładki: Grupa Wydawnicza Helion 2012

Krzysztof Janda | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Książka zakazana przez Kościół w 1559 roku. Nie chcieli pewnie douczać konkurencji w prowadzeniu wojny :) Pisana przez sekretarza Florencji.

"Sztuka wojny" Machiavelliego jest stricte o wojnie i armii. Chwilami zanudza szczegółami. Chwilami ciekawi detalami prowadzenia wojny, jak np. hipoteza o wyższości robienia fosy od strony zamku.

Po tej lekturze zwrócę baczniej uwagę na szczegóły oglądając film o starożytnych wojnach.

Spis treści nie zawiera informacji, a jedynie liczby.
Dlatego przybliżę jak sam widzę treść książki:

1. Zawód żołnierza.
2. Uzbrojenie piechoty.
3. Manewrowanie armią.
4. Strategia dowódcy.
5. Przemarsz wojska.
6. Zasady obozowania.
7. Obleganie miast.

Fani Sun Zi powinni być zadowoleni, ale nie zachwyceni.

Praktyczność: 5/10
Inspiracja: 7/10
Przyjemność z czytania: 7/10
Czy warto się zapoznać: 8/10 (dot. fanów wojen)

Scoker | 2017-07-30
Przeczytana: kwiecień 2017

Byłem pozytywnie zaskoczony czytając tę książkę. Kolejny argument obalający mit, że my jesteśmy super rozwinięci i inteligentni a w dawnych czasach byli półgłówki. Książka bardzo przenikliwa, dbająca o szczegóły merytoryczne jak i o formę. Oprócz oczywistej wiedzy na temat kunsztu wojennego - przemycił Machiavelli także piękny obraz ludzi szanujących się, obdarzających honorami siebie nawzajem za zasługi i którzy nader wszystko cenią umysł. Świat idealny? Co do merytoryki, to wszystkie wyjaśnienia dbały o szczegóły i starały się tłumaczyć zarówno logiką jak i przykładami z historii. Niestety książka straciła na swej aktualności. W dzisiejszych czasach ciężko by było skorzystać na przykład z szyków czy uzbrojenia przedstawionego w niej. Uważam jednak, że jeśli chodzi o zasady przywództwa czy organizacji wojska, to wiele jeszcze można z tej pozycji wynieść.

Juliusz Flawiusz | 2018-05-15
Maciej | 2018-04-09