Nauczyciel

Okładka książki Nauczyciel Agnieszka Ziętarska
Okładka książki Nauczyciel
Agnieszka Ziętarska Wydawnictwo: Dlaczemu Cykl: Niezmienni (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Niezmienni (tom 2)
Dlaczemu
2019-05-10
2019-05-10

Czas ucieka nieubłaganie. Do akcji wkraczają Przewodnicy. Nikt nie wie do czego są zdolni i jakie mają zamiary... tymczasem Flora próbuje odnaleźć swojego ojca, gdy Felis wydaje się być całkowicie pogodzony ze swoim losem. Czy bohaterom uda się uciec przed przeznaczeniem? Czy beztroska, nastoletnia miłość ma szansę przetrwać?

"Nauczyciel", czyli drugi tom cyklu o Niezmiennych Agnieszki Ziętarskiej wywołał we mnie trochę mieszane uczucia. Z jednej strony dużo się dzieję, akcja nabiera tempa, odkrywamy brutalne zakątki świata Niezmiennych, a wszystkie wątki fantasy są (przynajmniej dla kogoś takiego jak ja, komu z fantastyką nie po drodze) niesamowicie wciągające. Z drugiej mamy tę nastoletnią miłość, której wydaje się, że może przezwyciężyć wszystko i... Florę. Nie mogłam jakoś polubić się z nią w tej części, irytowało mnie jej zachowanie, często nieracjonalne i mało dojrzałe. Nie podobało mi się również podejście głównej bohaterki do kwestii samobójstwa, określanie targnięcia się na własne życie jako żałosne i uogólnianie jako ucieczkę przed strachem. Samobójstwo jest bardzo delikatnym tematem, szczególnie w książkach młodzieżowych, a takie "ocenianie" bardzo krzywdzące dla osób zmagających się z podobnymi problemami. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że autorka nie miała nic złego na myśli, a to były tylko słowa nastoletniej postaci. Niemniej jednak trochę mnie to ukuło. Bardzo przepraszam, ale musiałam o tym wspomnieć. Mam wrażenie, że w pierwszym tomie to podejście było zgoła inne, umotywowane traumatycznymi zdarzeniami, tak bardziej psychologicznie. Czytając "Samobójcę" rozumiałam problemy Flory, momentami nawet utożsamiałam się z nią, natomiast "Nauczyciel" pokazał nam jej zupełnie inną twarz, której wolałabym nie oglądać.

Za to postać Felisa nadal odbieram strasznie pozytywnie i cały skomplikowany świat Niezmiennych jest dla mnie intrygujący. Dodatkowo autorka ma bardzo lekkie pióro, przez co książkę czyta się praktycznie jednym tchem. Żałuję, że na półce nie czeka na mnie trzeci tom, szczególnie, że ostatni rozdział jest... wow. Kompletnie nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji i mam już w głowie milion pomysłów, kim może być ta tajemnicza postać. Świetny pomysł, mój apetyt na dokończenie cyklu urósł do rangi "must have". 6+

"Nauczyciel", czyli drugi tom cyklu o...

Debiutancka powieść Agnieszki Ziętarskiej, będąca jednocześnie wstępem do młodzieżowej serii fantasy, szalenie mi się podobała. Wszak przeczytanie jej zajęło mi raptem kilka godzin, a emocje, które mi wówczas towarzyszyły... to było coś. Zabierając się za Nauczyciela, obawiałam się przede wszystkim tego, czy poziom zostanie utrzymany, czy też srogo się rozczaruję...

Przyznaję już na wstępie, że Samobójca podobał mi się ciut bardziej niż jego kontynuacja, ale nie zmienia to faktu, że ta nieco ponad czterystostronicowa książka ubrana w cudną czerwoną okładkę również skradła moje czytelnicze serduszko i zapewniła mi kilka przyjemnych godzin, poprzetykanych licznymi przerwami... ale sami rozumiecie, siła wyższa...

Niemniej Nauczyciel wciąga od pierwszej strony i umiarkowanym tempem prowadzi czytelnika ku zakończeniu, które nadal nie jest ostatnim słowem Agnieszki Ziętarskiej w kwestii losów Flory i Felisa. I nie to, bym narzekała. Co to, to nie, bo z ogromną chęcią i ciekawością poznam ciąg dalszy przygód tej dwójki i ich najbliższych.
Wracając jednak do sedna... Autorka ma szalenie lekkie pióro, które zwyczajnie oczarowuje. Czytając, ma się nieustanną ochotę na więcej. Wszystkiego. Opisami bowiem kreśli Agnieszka Ziętarska tło, które ogląda się szeroko otwartymi oczami, nie mogąc wyjść z podziwu nad wyobraźnią autorki i tym ile emocji i uczuć wypełnia wolne przestrzenie między słowami.

Kwestia narracji nadal trzyma się perspektywy pierwszoosobowej, przeplatana raz z punktu widzenia Flory, raz Felisa. Dzięki temu zabiegowi czytelnik w dalszym ciągu ma okazję obserwować zmiany zachodzące w bohaterach, poznać ich myśli i kontynuować podróż wraz z nimi.

A bohaterowie? Widać postępujące w nich zmiany. Czy na lepsze? To się okaże. Nie można im jednak odmówić, że wzbudzają niemałą sympatię i to nie tylko główni bohaterowie, bo i cała masa drugoplanowych także. Choć oczywiście nie obywa się bez czarnych charakterów, których głębia tejże barwy jest zróżnicowana, zależnie od stopnia ich deprawacji.

Czy zatem warto sięgnąć po Nauczyciela? Owszem, o ile wcześniej czytało się Samobójcę i ma się ochotę na przygodę z zakazaną miłością w tle w towarzystwie intryg, tajemnic i spisków. Drugi tom Niezmiennych idealnie wpisze się w gusta miłośników młodzieżówek i fantastyki, ale bez obaw... wiek odbiorów nie jest ograniczony... ;) Wiem, co piszę... ;)

„Nauczyciel” to drugi tom cyklu Niezmienni. Pierwszy tom mnie pozytywnie zaskoczył, zarówno stylem pisania, lekkością, jak i pomysłem na fabułę oraz sposób wykreowania poszczególnych bohaterów. Z reguły jedynie pierwsza część okazuje się być poczytna i wspaniała, a później z każdym tomem jest odrobinę gorzej. Jednak nie w tym przypadku. Ponownie spotykamy się z Florą i Felisem. Nie zostało im zbyt dużo czasu na bycie ze sobą. Felis niedługo umrze. Flora nie potrafi się z tym pogodzić. Cały czas ma nadzieję, że uda się jej coś na to poradzić. Jednak czy faktycznie jest jeszcze na to szansa? Książkę znów czytało się mi bardzo szybko i przyjemnie, ale tylko do czasu. W pewnym momencie byłam niezwykle znudzona i zastanawiałam się, ile stron mi jeszcze zostało. Całość jednakowoż oceniam bardzo pozytywnie i już nie mogę się doczekać, aż będę miała okazję przeczytać trzeci tom.

"NAUCZYCIEL" to drugi tom z cyklu "Niezmienni", w którym śledzimy dalsze losy głównych bohaterów Felisa i Flory.
Akcja zdecydowanie nabiera tempa, zostałam porwana w wir akcji i w wspólnie z nimi poszukiwałam rozwiązania problemu utraty mocy przez Felisa.
Historia opowiedziana jest z perspektywy obojga, przez co nadaje to ciekawej perspektywy.
Co okaże się prawdą, a co ułudą?
Styl autorki bardzo mi odpowiada,po takich niezwykle ciekawych książkach przekonuję się i coraz częściej sięgam po książki z gatunku FANTASY.
Okładki obu części są fantastyczne, minimalistyczne, piękne w swojej prostocie.
Nie pozostaje mi nic innego tylko czekać na możliwość przeczytania 3 części.
Ślicznie dziękuję za możliwość uczestnictwa w Book Tour zorganizowanego przez Nie oceniam po okładkach.

Co okaże się prawdą, a co...

Zapraszam na recenzję książki Agnieszki Ziętarskiej "Nauczyciel", którą miałam okazję przeczytać w ramach BookTour organizowanego przez Hanię z Nie oceniam po okładkach.

"Nauczyciel" to dalsza opowieść o losach Felisa i Flory. Zakochanych spotykamy w momencie, gdy walcząc z czasem próbują rozwiązać problemy, które ich nie opuszczają, a także próbują wyjaśnić tajemnice z ich rodzinnego życia. Felis jak na Opiekuna przystało nie chce zostawić swojej podopiecznej, a ona... nie widzi świata poza swoim opiekunem. Razem postanawiają przeżyć czas, który im pozostał. Chcą wykorzystać go w pełni: odnaleźć ojca Flory, wyjaśnić sprawę kamienia księżycowego, wyjaśnić sytuację z ubytkiem mocy, a także... walczyć z przewodnikami. Tylko czy starczy im na to wszystko czasu?

Po raz kolejny autorka zaprasza czytelnika do swojego świata. Świata niby realnego, a jednak z ukrytą nutką magii. Świata, w którym miłość zwycięża wszystko, a dla niej ludzie są w stanie poświęcić swoje życie. Rzeczywistości, w której lojalność, przyjaźń i rodzina to najważniejsze wartości, którymi powinien kierować się człowiek. "Nauczyciel" to piękna historia o tym, jak ważne jest wzajemne wsparcie, pomoc oraz obecność drugiego człowieka. To opowieść o tym, że RAZEM można na prawdę WIĘCEJ.

Moja ocena: 7/10 - historia ciekawa i wciągająca. Styl autorki pozwala szybko rozeznać się w opowieści i nawet osoby, które nie czytały I tomu będą w stanie czerpać przyjemność z czytania. Aby nie było tak kolorowo, jest jeden szczegół, do którego muszę się przyczepić: akcja w książce. Przez 3/4 książki autorka dosyć szczegółowo opisuje całe wydarzenia, wątki są rozbudowane, ale zawsze wykończone. Jednak samo zakończenie jak dla mnie zbyt szybko się potoczyło w porównaniu do całej książki. Najpierw dosyć powoli przechodzimy przez całą historię, a potem zakończenie jest opisane na kilku(nastu) kartkach. Miałam wrażenie, jakby pani Agnieszka z każdą kolejną kartką coraz bardziej śpieszyła się do ukończenia swojego dzieła. Trochę szkoda - bo te najważniejsze momenty bardzo szybko się potoczyły.

Książkę śmiało mogę polecić wszystkim, którzy lubią historie z niewielkim fantastycznym wątkiem w tle. Mimo magii, która kryje się pomiędzy kartkami czytelnik nadal znajduje się w realnym świecie, dlatego będzie to historia dobra, i dla młodzieży i dla osób dojrzałych. Również płeć czytelnika nie będzie miała znaczenia: opowieść powinna trafić i do mężczyzn i do kobiet :)

"Nauczyciel" to książka skierowana do młodzieży, jednak problemy w niej poruszane dotyczą spraw dorosłych. Fabuła jest niezwykle ciekawa, połączenie dwóch światów daje czytelnikowi możliwość zobaczenia, że również w świecie fantastycznym mogą występować manipulacje informacją, szantaż, intryga, ale też miłość i przyjaźń. Młodzi bohaterowie krok po kroku odkrywają kolejne tajemnice związane z ich rodzinami, ale także są świadkami nadużycia prawa i zachowań nieetycznych wśród Twórców i Przewodników.

Głównym wątkiem jest odnalezienie ojca biologicznego Flory oraz zapobieżenie utraty mocy przez Felisa. Dziewczyna pragnie zrozumieć dlaczego ojciec ją opuścił. Ma szereg pytań, które nie dają jej spokoju. W poszukiwaniach pomaga jej Felis, który z każdą minutą traci swoją moc, którą posiadają Niezmienni. Czy wyścig z czasem zakończy się szczęśliwie? To musicie sami sprawdzić czytając książkę.
Autorka zwraca na naszą uwagę na rolę przeznaczenia. Czy aby na pewno nie mamy wpływu na swój los? A może to co nas spotyka jest zdeterminowane przez decyzje, które podejmujemy i z jakimi osobami przystajemy? Jedno jest pewne, każdy z nas ma wolną wolę i to od nas samych w głównej mierze zależy jakie będziemy mieć życie. Czasami jedna nie rozważna decyzja, niefortunny zbieg wydarzeń potrafi na długi czas zburzyć nasze spokojne i poukładane życie. Ale zawsze należy pamiętać, że tylko dzięki własnej wytrwałości i pomocy zaufanych osób jesteśmy w stanie pokonać przeciwności losu, czego przykładem mogą być Flora i Felis. Zastanówmy się również jaki wpływ ma nasze postępowanie na życie naszych bliskich osób.

Pełna opinia na Czytam dla przyjemności.

Flora i Felis ponownie ruszają w świat, tym razem by znaleźć jej biologicznego ojca, jak również sposób na uratowanie chłopaka przed rychłą śmiercią. Jednak nie zdają sobie sprawy z jak potężnym przeciwnikiem będą musieli stanąć oko w oko. Czy narzeczeni znajdą rozwiązania na swoje problemy? Czy może Niezmienni po raz kolejny będą ingerować w ich decyzje? Czy czas, który pozostał Felisowi wystarczy na zamknięcie wszystkich spraw? A co najważniejsze, jak Flora poradzi sobie z tym wszystkim?

W tej części Niezmiennych również mamy dużo niewiadomych, które sprawiają że chcemy sięgnąć po następne części by dowiedzieć się, jak potoczą się losy tej dwójki i ich bliskich, ale także chcemy dowiedzieć się kim są Przewodnicy i jaką mają moc. Zdecydowanym plusem jest to, że akcja powieści rozkręca się od początku lektury i taka pozostaje do samego końca. Gdzie finalnie pojawia się nowa postać, która nie wiadomo czy jest człowiekiem, niezmiennym, czy może kimś innym. Dlatego już nie mogę się doczekać trzeciego tomu tego cyklu :)

Na półkach: , , , , , ,

Wypatruję finałowej części, bo nie mogę się doczekać rozwiązania wielu spraw z "Nauczyciela" :)

Bardzo udana kontynuacja. Dalej na pierwszym planie mamy miłość, ale jest też spora dawka magii, którą uwielbiam w książkach. Pojawia się wiele odpowiedzi, ale są też kolejne pytania. Polska fantastyka dla młodzieży w najlepszym wydaniu.

dosc fajnie sie czyta. moze byc

dosc fajnie sie czyta. moze byc