Guantanamo. Pięć lat z mojego życia

Okładka książki Guantanamo. Pięć lat z mojego życia Murat Kurnaz
Okładka książki Guantanamo. Pięć lat z mojego życia
Murat Kurnaz Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
Fünf Jahre meines Lebens
W.A.B.
2008-01-01
2008-01-01
Agnieszka Gadzała
Guantanamo imperializm krzywda tortury uwięzienie zbrodnie USA

„Guantanamo. Pięć lat z mojego życia” to reportaż o człowieku, który wskutek fatalnych zbiegów okoliczności dostał się w tryby amerykańskiego systemu walki z terroryzmem. Posądzony o członkostwo w Al-Kaidzie został schwytany i uwięziony na prawie pięć lat, podczas których był torturowany.
Książka jest wstrząsającym dowodem na to, jak okrutna potrafi być polityka: Kurnaz miał szansę wyjść na wolność o wiele wcześniej, ale o przedłużeniu jego cierpień zadecydowały względy polityczne, opieszałość urzędników, przerzucanie na siebie odpowiedzialności przez różne organy, nieścisłości i sprzeczności dowodowe, wreszcie zwykła ludzka nieprzychylność. Wydarzenia opisane w książce nastąpiły po atakach z 11 września, kiedy świat ogarnęła gorączka walki z terroryzmem. Chociaż Kurnaz przez pięć lat mówił prawdę o swej niewinności, wciąż zarzucano mu kłamstwa. Przedstawiciele władz byli tak wrogo nastawieni, że w tym wszystkim całkiem zatracili rozsądek, życzliwość, empatię.
Ta książka to także opowieść o tym, jakimi monstrami są ludzie. Udowadnia, że wystarczy dać jednemu człowiekowi pozbawioną konsekwencji władzę nad drugim i przekonać go do słuszności tego, że ten zasługuje na traktowanie go niczym znienawidzonego śmiecia, a wówczas ten pierwszy najczęściej skwapliwie wykorzysta okazję do obnażenia swych sadystycznych zapędów. Wprawdzie Kurnaz opisuje dwóch żołnierzy w Guantanamo, którzy nie chcieli stosować takiej bezsensownej przemocy wobec więźniów, ale stanowili ledwie wyjątek od reguły.
„Guantanamo” było dla mnie mocną lekturą uświadamiającą bezlitosność i brutalność świata, na którym żyję. Los potrafi być naprawdę niesprawiedliwy, a jego zawirowania mogą dotknąć każdego. Każdy też zawsze może paść ofiarą potworów – a te nie są wcale wymysłem z baśni, ale codziennie mijają nas na ulicy.

Z jednej strony współczucie z powodu okrucieństwa, jakie autor przeżył w zamknięciu, z drugiej trochę nieścisłości - ciężko mi było polubić czy w pełni obdarzyć sympatią jego postać. Chłopak, który był narcyzem, szczyci się swoimi treningami sztuk walki, który balował na dyskotekach, hodował rottweilery, umawiał się z Niemkami, nagle postanawia znaleźć sobie "czystą" żonę, 100% Turczynkę, i spogląda na wszystko z perspektywy religii - może to kwestia nieznajomości islamu, ale miałam mieszane uczucia co do jego niektórych osądów lub wartości, jakie wyznawał. Nie mniej - pytanie o granice wytrzymałości ludzkiego ciała i psychiki warte sprawdzenia.

Mam sporo wątpliwości co do tej książki. Opis tortur i warunków, w jakich przetrzymywani są więźniowie faktycznie jest przerażający. Wyłączenie obozu w Guantanamo spoza jurysdykcji amerykańskich sądów również. Wojsko amerykańskie miało prawo zatrzymać w obozie każdego - bez wyroku i bez żadnych prawnych podstaw, na tak długo jak chciało. Tylko dlatego, że powzięli przypuszczenie o związku z terroryzmem.
Przekraczanie uprawnień i naginanie faktów jest prawdą. Tortury i wyłączenie więźniów z Konwencji Praw Człowieka również. Właściwie czytając opis tego, jak bohater był traktowany myślałam tylko o obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Przerażające jest, że nadal na świecie są miejsca, gdzie ludzie są tak traktowani.
Natomiast sama opowieść głównego bohatera bywa niespójna niestety. Drobiazgowo opisuje swoje życie przed uwięzieniem oraz to jak był traktowany w obozie. Natomiast te kilka miesięcy, które spędził w Pakistanie są białą plamą - wiemy jedynie, że chodził od meczetu do meczetu, gdzie pobierał nauki.
Być może podczas przesłuchań podawał ich nazwy i miejscowości, w których przebywał. W książce jednak nie ma na ten temat zbyt wielu informacji, przez to jego domniemana niewinność przestaje być wiarygodna.
Dobrze jednak się stało, że ta książka wywołała burzliwe dyskusje na temat obozów na Kubie, choć z tego co wiem, nadal nie zostały one zamknięte.

słaby styl pisania

słaby styl pisania

Mętna, zbyt jednostronna i łzawa. Nie wiem oczywiście jak było w rzeczywistości, ale brzmi trochę jak propaganda i nie wzbudza mojego zaufania.

Ciekawa, aczkolwiek moim zdaniem mogła sie skończyć jakies 80 stron wcześniej gdyby nie były opisywane kilka razy te same tortury.

Kiedy sięgnęłam po tę książkę od razu wiedziałam, że okaże się czymś wartościowym. Wywołała bowiem burzliwą dyskusję na temat tego co jest prawdą o Guantanamo i o jej bohaterze - niewinnie więzionym tam przez 5 lat młodym człowieku. Wprost zadziwiające jest to jak Murat Kurnaz dostał się w tryby wielkiej międzynarodowej polityki... ekscesy wobec terrorystów w wydaniu amerykańskim...
Książka pokazuje Guantanamo jakiego dotąd nie znaliśmy z telewizyjnych wiadomości etc. To co tam spotkało Murata jest niewyobrażalne i świadczy o tym, że na progu XXI wieku ludzie traktują innych ludzi w taki sposób, że trudno sobie odpowiedzieć na pytanie gdzie jest jakiekolwiek poszanowanie dla ludzkich praw???

Całkowicie przerażające i ścinające krew w żyłach relacje człowieka, który spędził 5 lat w Guantanamo. A z drugiej strony niesamowicie otwierają oczy na to, co dzieje się na świecie, a co widzi przeciętny człowiek.

Po książkę sięgnęłam zupełnie przypadkowo... ot na potrzeb zajęć z terroryzmu. Książka szokująca, momentami brutalna i budząca mnóstwo refleksji. Oto młody Niemiec tureckiego pochodzenia zostaje zatrzymany podczas pobytu w Pakistanie po zarzutem przynależności do organizacji terrorystycznej, tylko dlatego że jest muzułmaninem. Wbrew własnej woli wplątany zostaje w toczącą się poza polem bezpośrednich walk rozgrywkę polityczną między Zachodem, a terrorystami. I na nic zdają się jego zapewnienia o niewinności wobec bezwzględnych, przekonanych o jego winie urzędnikach i żołnierzach. Przetrzymywany najpierw w Pakistanie, potem gdzieś w Afganistanie, trafia w końcu do okrytego złą sławą Guantanamo gdzie rozpoczyna się jego gehenna trwająca pięć kolejnych lat. A wszystko zgodnie z ustawą PATRIOT ACT, i w myśl naszego bezpieczeństwa...
Książka porusza nie tylko próbę udowodnienia przez Kurnaza niewinności, choć stanowi siła rzeczy jej główną kanwę. To historia o polityce, torturach, religii, wytrzymałości i bezpieczeństwie za wszelką cenę, a także o próbie powrotu do normalności...
Choć z pewnością bije z niej jasny przekaz, że czasem w wielkiej polityce pod nawet najszlachetniejszą zasłoną kryje się prześladowanie i cierpienie niewinnych ludzi. Autor daje każdemu z nas czas nie tylko na refleksję nad losem tak podobnych mu ludzi, zamkniętych w więzieniach mimo swej niewinności, ale także zmusza nas do krytycznej we wnioskach analizy zachodniej polityki, bo czy "cel uświęca środki"? Czy stosowanie tortur w pewnych wypadkach jest moralne?
Odpowiedź na to pytanie zostawiam, każdemu czytającemu :)

Historia człowieka, który został uwięziony na 5 lat w słynnym więzieniu. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się jak wygląda tam "zycie" i jak człowiek tam jest traktowany to polecam tą ksiażkę.

• Reportaż
  • 2015