Ocalony

Genocide
978-83-7557-064-9
Tutsi, Hutu, ludobójstwo, Rwanda
Marcica

"Dorastałem w cudownym kraju, "kraju tysiąca wzgórz", który - jak mawiał mój dziadek - ma "tyle samo problemów ile wzgórz". Ja jednak żyłem beztrosko i zamiast problemów dostrzegałem jedynie wzgórza oraz ich piękno. Jednak kiedy wybuchła tragedia i utopiła nas wszystkich we krwi, otworzyłem szeroko oczy. Nie zapomnę nigdy czarnych źrenic, które widziałem w chwili, gdy ostrze maczety spadało na moją głowę. Spojrzenie tych źrenic wyryło się we mnie na zawsze. Nie potrafię znaleźć właściwych słów, aby jako osoba dorosła dokładnie opisać to, co wyczytały w nich oczy dziecka. Była to jakaś dziwna mieszanina zimnej determinacji i palącej nienawiści, szaleństwa i rozsądku, zaciekłości i otępienia. W tej jednej chwili odkryłem, że diabeł naprawdę istnieje i że właśnie spojrzałem mu prosto woczy."

TrustNo1 | 2015-09-24

Wstrząsająca. Świetnie ukazuje wewnętrzną walkę człowieka, który z jednej strony został wychowany w duchu chrześciajństwa, w duchu miłości i przebaczenia, a z drugiej skrzywdzony do tak niewyobrażalnego stopnia, że jedyne o czym potrafi myśleć to zemsta i kara.
Jednak to końcowe zdanie wywarło na mnie największe wrażenie.

Bartłomiej | 2011-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 21 maja 2011

Książka napisana przez Reveriena Rurangwa-chłopaka Tutsi, który przeżył(cudem)masakrę jego plemienia w Ruandzie, w 1994 roku.

Autor skupia się nie tyle na opisie tamtych wydarzeń, co bardziej na tym co odczuwa po tych wszystkich tragicznych wydarzeniach.Pokazuje, że najgorsze blizny to te niewidoczne, schowane głęboko w głowie.
Są tu strach,nieufność,panika,samotność i utrata wiary w Boga.

Łukasz Chrzanowski | 2016-07-31

Pozycje można łyknąć w jeden wieczór ale wnioski, które wyciągnie się z niej mogą pozostać na zawsze. Ta książka opowiada do czego są zdolni nasi najbliżsi, kiedy zobaczą w nas swego wroga. Jeśli szukasz ciężkich klimatów, to ta pozycja dostarczy Ci ich.

ninqa | 2016-01-25
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Moim zdaniem jest to jedna z najbardziej emocjonalnych książek dotyczących ludobójstwa w Rwandzie. Nie tylko znajdziemy w niej krwawe opisy mordów, bądź suche fakty, ale jesteśmy się w stanie zagłębić się w psychikę ocalałego i się z nim utożsamić.

Książka jest genialna, aż trudno uwierzyć, że tak mało ludzi wie, że na świecie wydarzyła się taka tragedia, myślę, że każdy powinien poznać tę historię, gorąco polecem

| 2015-04-17

Wstrząsająca książka. Kurewstwo ludzkie nie zna granic.

krimi_krimi | 2013-09-11

Jedna z najbardziej wstrząsających książek, jakie miałam okazję przeczytać. Przedstawia konflikt w Rwandzie, który dotknął bezbronne dzieci i ich rodziny. Révérien Rurangwa przeżył niewyobrażalną tragedię i mimo to się nie poddał. Wielki szacunek dla tego człowieka.

Justyna_78 | 2011-09-10
Przeczytana: 13 czerwca 2009

Bolesne przeżycia Rwandyjczyka
Révérien pisze: „Mimo, że powstało wiele doskonałych opracowań na temat ludobójstwa Tutsi, słowa nigdy nie zdołają oddać grozy makabrycznych wydarzeń” i zadaje pytanie:„Czyż można opowiedzieć to, na co brakuje słów, wyrzucić z siebie to, co nie mieści się w głowie, oraz przekazać to, co przechodzi ludzkie pojęcie?”.„Ocalony” to próba powyższego, próba zamiany bólu na słowa. Historia Rurangwy to również próba znalezienia odpowiedzi na wiele pytań, dlaczego sąsiad z plemienia Hutu z którym się wychował może wyrządzić tyle krzywdy drugiemu sąsiadowi z plemienia Tutsi, to próba pojednania się z Bogiem, próba odbudowy zaufania do innych ludzi. Opuszczanie „zasłony, która nie pozwala nam zobaczyć do końca” boli Rurangwę najbardziej i wyraża to odnosząc się do tragedii Holocaustu: „O ile jednak ludobójstwo narodu żydowskiego zyskało poczytne miejsce w uniwersalnej pamięci i pozostaje paradygmatem tragedii ludzkiej, o tyle ludobójstwo Tutsi wciąż jest...

| 2012-12-08
Przeczytana: 13 listopada 2012

Szokująca opowieść o tragedii przedstawiciela Tutsi- chłopca, teraz już mężczyzny, który w 1994r., w wyniku wojny domowej w Rwandzie stracił całą rodzinę, a oprócz cierpienia psychicznego, zadano mu również ogromny ból fizyczny. Książka dla czytelnika o mocnych nerwach. Reverien opisuje dylemat ofiary- przebaczyć czy pomścić.

monika | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Wstrząsająca. To powinna być lektura obowiązkowa dla wszystkich,którzy sieją nietolerancję.