Podstęp

Okładka książki Podstęp Maria Adolfsson Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Podstęp
Maria Adolfsson Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Doggerland (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Doggerland (tom 1)
Felsteg
W.A.B.
2020-03-31
2020-03-31
Agata Teperek
Literatura szwedzka kryminał hipisi śledztwo morderstwo wyspa wyspy

Niby historia i zamysł kryminalny jest w porządku. Jest jednak słabo opowiedziana. Rozwleczoną i przegadana. Pełno tu nudnych przemyśleń bohaterów. Nie umiem tego kryminału ocenić. Tyle ile jest plusów, tyle jest minusów. Jest letnio i można to było o połowę skrócić.

Ciekawa historia, ale mimo to jakoś mnie nie zachwyciła.
Myślę, że mogłabym obejść się bez tej książki.

Ciekawa historia, ale mimo to jakoś mnie nie zachwyciła.
Myślę, że mogłabym obejść się bez tej książki.

Nie wiem czy bym zaczynała gdybym.wiedziala że to rozpoczęta,.ale jeszcze niedokończona seria..
Nie jestem cierpliwa jeśli chodzi o książki.
Chce teraz i już...

Nie jestem cierpliwa jeśli chodzi o książki.
Chce teraz i już...

trochę męcząca, trochę się dłużyła ale wątki się połączyły i zakończenie było ok. Przyzwoity. skandynawski poziom

Słabo, aż się dziwię, że dotrwałem do końca. Nie polecam.

Słabo, aż się dziwię, że dotrwałem do końca. Nie polecam.

Udany debiut. Typowy skandynawski kryminał, gdzie wszędzie ciemnica, zimnica i tajemnice odkrywane są powolutku.

Komisarz Karen Eiken Hornby już w pierwszej sekundzie po przebudzeniu wie, że pójście z własnym szefem do łóżka było fatalną pomyłką. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy okazuje się że rankiem, gdy ona przemykała się do własnego domu, ktoś zamordował jej sąsiadkę. A konkretniej Susanne – byłą żonę szefa Karen. Dokładnie tego samego, z którym spędziła noc.

Sprawa od samego początku jest skomplikowana – Karen widziała Susanne nad ranem, jest tego praktycznie pewna, czy to znaczy że ktoś popełnił morderstwo w biały dzień? Tylko kto? Społeczność małego miasteczka niechętnie współpracuje z policją. Policja również niechętnie współpracuje sama ze sobą, zwłaszcza kiedy okazuje się że to Karen będzie prowadziła śledztwo (No bo jak to?! Kobieta?!). Żadnych śladów, żadnych poszlak, żadnych świadków.

Śledztwo zaczyna się przenikać z historią Doggerlandu – niewielu zostało mieszkańców, którzy pamiętają pierwszych osadników na tych ziemiach. Kiedyś komuna założona przez grupkę wizjonerów, dziś zwykłe szare miasteczko. I chociaż w wielu opiniach spotykałam się ze zdaniem, że te wstawki były nudne, niepotrzebne i za bardzo rozwleczone, to dla mnie właśnie one sprawiły, że czasami wręcz czułam się jakbym naprawdę była na archipelagu Doggerland, czuła ten chłód wiejący od morza i siedziała z Karen w pubie Zając i Wrona, a takie uczucie bardzo cenię sobie w książkach.

Dodatkowo jeszcze wgniatające w fotel zakończenie, którego troszeczkę się domyślałam, ale w jeszcze innej formie – czyli wgniecenie w fotel x2 i już wiem, że mogę Marię Adolfson wstawić na listę ulubionych autorek. I chociaż nie dane mi było jeszcze sięgnąć po kolejną część „Doggerland. Sztorm.” to już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z Karen.

Sprawa od...

Dla mnie rozwleczona i zbyt "kobieca". Po obiecującej pierwszej scenie okazało się (niestety) że to taka Camilla Lackberg 2. Mało mięska dużo didaskaliów, za dużo.

Nie wiem co mogę Wam powiedzieć o tej książce, bo szczerze i podobała mi się i mi się nie podobała. Bardzo wymęczyłam się na niej tak naprawdę. Pomysł mi się podobał, ale tak jakby realizacja w całości nie wyszła odpowiednio. Dlaczego? Nie wiem jakoś strasznie mi się czytało pewne wątki i strasznie się dłużyło wszystko.

Jako klimat i cała zbrodnia i rozwiązywanie zagadki było w porządku, ale ta cała otoczka mnie raziła. Za to bardzo fajny klimat tamtych rejonów tu trzeba przyznać, że naprawdę ma się wrażenie, że jesteś w Skandynawii i czujesz to na swojej skórze.

Ale jak na debiut, bo to debiut pani Marii, to książka udana. Na pewno jest trochę pewnych rzeczy do poprawy, ale przymykamy oko i gratulujemy takiego debiutu.

Jestem ciekawa drugiego tomu i jak poprowadzi historie komisarz Karen autorka. Podoba mi się, że jednak pojawiają się książki, gdzie główną bohaterką jest komisarz, gliniarz, detektyw, ale nie mężczyzna tylko kobieta.

Jako klimat i cała zbrodnia i rozwiązywanie zagadki...

Bardzo udany debiut. Świetnie opisany klimat Skandynawii, nienachalny taki jak lubię, połączony z akcją. Lubię, gdy komisarzem i dowodzącą jest kobieta. Myślę, że kolejne części mogą być tylko lepsze, polecam.

• Egzemplarz recenzencki
  • Kryminał