Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w czasach PRL

Okładka książki Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w czasach PRL Przemysław Semczuk
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w czasach PRL
Przemysław Semczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2019-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2019-04-10
Język:
polski
ISBN:
9788301205218
Tagi:
PRL biografie wspomnienia cudzoziemcy imigranci
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Szaleńcy? Imigranci w PRL-u



715 92 557

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
219
212

Na półkach:

Zakupiona w przecenie w polskiej księgarni w Chicago, książka definitywne przekroczyła moje oczekiwania. Pisana językiem prostym, łatwym, dostępnym ale precyzyjnym i pełnym treści, pozycja ta przekazuje nam niesłychane biografie kilku osób z zagranicy które osiadły w PRL oraz jednego biznesmena który wrócił, ale na krótko. Wszystkie te historie są niesamowite. Liczba agentów którzy "rozpracowywali" codziennie te osoby jest dość szokująca. Cały system państwowy pilnowania wszystkich po kolei to jakieś totalne szaleństwo. Młodzi powinni czytać takie książki, by dowiedzieć się ciut o życiu w kraju przed 1989 roku. To jest świetnie napisana książka. Polecam.

Zakupiona w przecenie w polskiej księgarni w Chicago, książka definitywne przekroczyła moje oczekiwania. Pisana językiem prostym, łatwym, dostępnym ale precyzyjnym i pełnym treści, pozycja ta przekazuje nam niesłychane biografie kilku osób z zagranicy które osiadły w PRL oraz jednego biznesmena który wrócił, ale na krótko. Wszystkie te historie są niesamowite. Liczba...

więcej Pokaż mimo to

avatar
141
2

Na półkach: , ,

Nudy na pudy

Nudy na pudy

Pokaż mimo to

avatar
788
782

Na półkach:

Emigracja bardziej znana ale dla kontrastu warto poznać historie imigrantów. Niniejsza pozycja jest wnikliwą i poważną literaturą faktu.
Czyta się dobrze z zaciekawieniem ale długo. Drobiazgowość żdziebko mnie przytłoczyła. Niemniej polecam.
P.S.
Zdjęcie na okładce nieadekwatne do treści.

Emigracja bardziej znana ale dla kontrastu warto poznać historie imigrantów. Niniejsza pozycja jest wnikliwą i poważną literaturą faktu.
Czyta się dobrze z zaciekawieniem ale długo. Drobiazgowość żdziebko mnie przytłoczyła. Niemniej polecam.
P.S.
Zdjęcie na okładce nieadekwatne do treści.

Pokaż mimo to

avatar
14
12

Na półkach:

Lubię Semczuka i to, jak opowiada - te historie są zwykle prawdziwe , a dodatkowo rozgrywają się w czasach młodości moich rodziców i mojego dzieciństwa. ‚Wybrałem Polskę ..., to sześć opowiadań o ludziach, którzy z różnych powodów chcieli mieszkać w naszym kraju i którzy, jeżeli go opuszczali, to nie zawsze na podstawie własnej decyzji. Ostatni rozdział referuje życie i działalność Ignacego Soszyńskiego, polskiego przedsiębiorcy. Ciekawe, w szczególności jak skonfrontuje się opowieść Semczuka z tym, jak ta postać jest prezentowana w mediach społecznościowych. Zastanawiające! Polecam lekturę!

Lubię Semczuka i to, jak opowiada - te historie są zwykle prawdziwe , a dodatkowo rozgrywają się w czasach młodości moich rodziców i mojego dzieciństwa. ‚Wybrałem Polskę ..., to sześć opowiadań o ludziach, którzy z różnych powodów chcieli mieszkać w naszym kraju i którzy, jeżeli go opuszczali, to nie zawsze na podstawie własnej decyzji. Ostatni rozdział referuje życie i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
738
402

Na półkach:

Książka bardzo mi się podobała, choć nie okazała się do końca tym, czego się spodziewałam. Myślałam, że znajdę tu więcej historii miłosnych, a znalazłam dużą dawkę brudnej prlowskiej polityki. No cóż, takie były czasy i cieszę się, że pan Przemysław stara się to uświadamiać. Nie wiem czy też to zauważyliście, czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, że sentymentalne wspominanie lat słusznie minionego ustroju zaczyna przyćmiewać jego prawdziwe oblicze.
"Wybrałem Pol(s)kę" to historie pięciu mężczyzn i jednej kobiety, których los rzucił do naszej powojennej ojczyzny. Dla jednych Polska okazała się łaskawa, znaleźli tu swoje miejsce, mimo ułomności systemu, dla innych niestety los przygotował przykre niespodzianki. Opowieści o ich życiu to nie tylko wspominki, to przede wszystkim ciężka praca w wynajdowaniu dokumentów i teczek znajdujących się w archiwach. A te kryły często szokującą prawdę. Jestem pod wrażeniem pracy włożonej przez autora w powstanie tej książki. Jeśli lubicie tego rodzaju tytuły, koniecznie zajrzyjcie do książki Przemysława Semczuka, to kawał dobrej roboty :)

Książka bardzo mi się podobała, choć nie okazała się do końca tym, czego się spodziewałam. Myślałam, że znajdę tu więcej historii miłosnych, a znalazłam dużą dawkę brudnej prlowskiej polityki. No cóż, takie były czasy i cieszę się, że pan Przemysław stara się to uświadamiać. Nie wiem czy też to zauważyliście, czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, że sentymentalne wspominanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15432
2030

Na półkach: ,

Utarło się, że to z PRL-u obywatele spektakularnie uciekali. Tym razem Semczuk skupił się na kilku historiach, kiedy to obcokrajowcy zdecydowali się osiąść w komunistycznej Polsce, mimo wielu niewygód, problemów z zaopatrzeniem czy braku wolności słowa.
Jednym ze słynniejszych przypadków jest george bidwell. Miał poprowadzić biuro British Council w Warszawie, a dodatkowo donosić o rozwoju sytuacji w Polsce. Był rok 1947, Warszawa straszyła gruzami, a mimo problemów z polubieniem kapusty, ustrój socjalistyczny przypadł mu do gustu. Ubecy przejęli kontrolę nad jego życiem,sterowali nim, ożeniła się z piekną POlką. Skompromitowany jak to władza ludowa chciała, poświęcił się tworzeniu biografii znanych Anglików.
Amerykański dziennikach David Halberstam poślubił znaną i lubiana aktorkę Czyżewską, ale władza ludowa uprzykrzała im życie, więc wyjechali do Stanów.
Jose Torres,student z bratniej Kuby, zachwycił się wolnością w Polsce. Studenci nie musieli godzinami uczestniczyć w zebraniach partii. zaczął studia na Akademii muzycznej i walczył o uczucia Izy. Dowiedział się o zbrodni katyńskiej, rakietach z ZSRR, które Związek chciał umieścić na Kubie i z tego wzięła się jej blokada przez USA. nA SZCZĘŚCIE OD 1989 roku Polska była już wolnym krajem. Reporterka Renate Marsch, egzotyczny Peter Raina z kaszmirskich braminów,który zakochał się w Basi, poślubił ją i osiadł w Polsce,a po jej śmierci gorzko się zdziwił, gdy w teczce UB znalazł liczne donosy i notatki z wizyt towarzyskich w ich domu. To małżonka systematycznie na niego donosiła. Pamiątka schizofrenicznych czasów, manipulacji władzy ludowej- bardzo ciekawe opowieści.

Utarło się, że to z PRL-u obywatele spektakularnie uciekali. Tym razem Semczuk skupił się na kilku historiach, kiedy to obcokrajowcy zdecydowali się osiąść w komunistycznej Polsce, mimo wielu niewygód, problemów z zaopatrzeniem czy braku wolności słowa.
Jednym ze słynniejszych przypadków jest george bidwell. Miał poprowadzić biuro British Council w Warszawie, a dodatkowo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
440
122

Na półkach: ,

Nie jest to kolejna książka, która w lekki i zabawny sposób opisuje życie w PRL. Co prawda okładka sugeruje, że będziemy mieli do czynienia z jeszcze jedną pozycją tego typu, to jednak biografie w niej przedstawione są konkretne i pozbawione zabawnych anegdot o np. problemach, z jakimi musieli spotykać się w codziennym życiu obcokrajowcy nieznający języka polskiego. Sporo w niej obszernych cytatów z materiałów SB. Autor poświęca też dużo miejsca na opisy wydarzeń historycznych, które są powszechnie znane. Najbardziej podobała mi się opowieść o Jose Torresie, przy okazji której można dowiedzieć się, z jakimi problemami musieli mierzyć się mieszkańcy Kuby, którzy zdecydowali się emigrować. Kończąca książkę biografia Ignacego Soszyńskiego też jest interesująca, ponieważ przedstawia jak działał dziwaczny mariaż kapitalizmu z gospodarką socjalistyczną, do którego władze PRL zostały zmuszone ciężką sytuacją ekonomiczną w latach 80.

Więcej o imigrantach w PRL można przeczytać w książce z 2013 roku „Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945-1989” opracowanej przez Jerzego Kochanowskiego.

Nie jest to kolejna książka, która w lekki i zabawny sposób opisuje życie w PRL. Co prawda okładka sugeruje, że będziemy mieli do czynienia z jeszcze jedną pozycją tego typu, to jednak biografie w niej przedstawione są konkretne i pozbawione zabawnych anegdot o np. problemach, z jakimi musieli spotykać się w codziennym życiu obcokrajowcy nieznający języka polskiego. Sporo w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
519
377

Na półkach:


avatar
353
190

Na półkach:

Generalnie temat jest dość ciekawy, ale historie pięciu PRLowskich imigrantów nie są równe - jedne bardziej wciągające, inne momentami nudnawe. Trudno mi też zrozumieć skąd w tym zbiorze wziął się 6 bohater...

Generalnie temat jest dość ciekawy, ale historie pięciu PRLowskich imigrantów nie są równe - jedne bardziej wciągające, inne momentami nudnawe. Trudno mi też zrozumieć skąd w tym zbiorze wziął się 6 bohater...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    157
  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    3
  • E-book
    2
  • Literatura faktu, reportaż
    2
  • Literatura faktu
    2
  • Emigracja Polonia
    1
  • PRL
    1
  • Dla Jarka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w czasach PRL


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne