Trzy puszki bobu

W.A.B.
2023-05-31
2023-05-31
literatura polska

Okładka książki Wygadane o Wschodzie Anna Dziewit-Meller, Wojciech Jagielski, Mateusz Marczewski, Marcin Meller, Małgorzata Szejnert, Ilona Wiśniewska
Wygadane o Wsc... Anna Dziewit-Meller...
Okładka książki Gaumardżos! Opowieści z Gruzji Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller
Gaumardżos! Op... Anna Dziewit-Meller...

Ksiazka w formie felietonów, czyli osobistych refleksji autora na tematy współczesnej Polski (głównie rok 2020 i czas pandemi koronawirusa) z dygresjami nawiązującymi do przeszłości - lata 80. Ciekawie sie słucha w formie audiobooka, czytanego przez Wojciecha Mecwaldowskiego.

Felietony Marcina Mellera czyta się bardzo dobrze. Lubię autora i jego styl pisania. Lubię też felietony i dlatego ich zbiór „Trzy puszki bobu” polecam. Podczas czytania można się uśmiechnąć a nawet czasem wybuchnąć śmiechem, ale wiele tekstów skłania do głębszego myślenia, zasmuca, powoduje, że wściekam się na rzeczywistość. Warto sięgnąć po ten zbiór zwłaszcza teraz, gdy daty napisania felietonów nie są tak bardzo odległe od „tu i teraz”.

Zestaw ponad siedemdziesięciu felietonów, ale tym razem sporo w nich polityki. Na szczęście po obecnej zmianie stołków słucha się już tego z niższym ciśnieniem ;). Sporo tematów rodziny i sporo o pandemii i o tym jak zmieniła nam życie, ale wszystko jak zawsze w sposób dosadny i z niesamowitym humorem i lekkim sarkazmem, wszystko charakterystyczne dla autora i oby tak nadal potrafił wprost wyrażać swoje zdanie.

Bardzo dobre felietony. Na lekko, o polityce, o pandemii, o życiu, o kulturze, a wszystko przyprawione dystansem do siebie, humorem i optymizmem. "Tydzień z życia opozycjonisty" to materiał na świetny skecz :D

Meller jak zwykle na poziomie, tym razem jednak za dużo tekstów o polityce, a te starzeją się najbardziej.

„Po sieci krąży mój ulubiony cytat z Bohumila Hrabala: „Życie jest straszne, ale ja postanowiłem, że jest piękne”. Całe dorosłe życie staram się trzymać tej zasady, to moja kotwica, latarnia morska, znak Batmana, wschód słońca. Teraz jeszcze bardziej”.

Kiedy autor „Trzech puszek bobu” miał jakieś 11 - 13 lat marzył, by sprzedawać gazety w kiosku Ruchu na rynku Starego Miasta. A ja jestem tą farciarą, która po lekcjach w szkole chcąc nie chcąc pomagała rodzicom w kiosku Ruchu na jednym z tarnowskich osiedli, marząc o pracy w krakowskim Empiku. Tym na rynku, oczywiście. Z tych czasów został mi sentyment do wszelkiego rodzaju prasy, która pozwalała skutecznie zabijać nudę. Czytałam wszystko. Krakowska, Bravo, Filipinka, Twój Styl, Angora, Zwierciadło, National Geographic, Focus, CKM, Newsweek, Pani, Playboy, Claudia, Polityka, Mój piękny ogród itp., itd. Dziś rzadko kiedy kupuję gazety (lub czasopisma),więc z tym większą ciekawością sięgnęłam po zbiór felietonów Marcina Mellera. Sporo w nich polityki i troski o nasz kraj, którym już zdecydowanie za długo rządzą cyniczni szaleńcy. Jest i straszno i śmiesznie. Ale jest też czym się inspirować - znaleźć tutaj można polecajki filmów, seriali i książek. Warto przeczytać, zwłaszcza teraz – przed wyborami. A jeśli tak jak autor i ja, tęsknicie za normalnością i światem, w którym przewidywalność tego miejsca będzie dla nas wszystkich ciut większa, to myślę, że nie będziecie rozczarowani lekturą.

,,Trzy puszki bobu’’ to zbiór felietonów Marcina Mellera z lat 2019–2023. Teksty są o codziennych wydarzeniach politycznych, pełne sarkazmu oraz ciekawości świata połączonych z nostalgią.
Meller ma lekkie pióro, z przyjemnością się tego słuchało. Znajdziemy tu też pełno polecajek od Autora. Książki, filmy czy seriale. Opowiada trochę o swoim życiu rodzinnym i osobistym, przytacza śmieszne anegdoty z życia codziennego. Polityka, polityka, polityka. Życie rodzinne Państwa Mellerów w czasie Pandemii i różne perypetię z dzieciakami z tym związane. Będzie też o wyborach kopertowych. Wcześniej przeczytałem ,,Czerwoną Ziemię’’ która była powieścią i była MEGA! Więc postanowiłem sprawdzić jak Meller pisze felietony, gdyż najbardziej go znałem jedynie z TV i programu DD TVN. Mam zamiar nadrobić jeszcze jeden zbiór felietonów pt. ,,Nietoperz i suszone cytryny’’ ale najbardziej czekam na kolejną powieść!
Do następnego.
Zapraszam na mój Instagram/Bookstagram - @lukasz_czyta

Niezłe felietony. Meller ma lekkie pióro, i gdyby nie egzaltowany do granic Wojciech Mecwaldowski zatrudniony do przeczytania "Trzech puszek bobu" byłoby jeszcze lepiej.

Nie czuję się jednak po lekturze jakoś specjalnie ubogacony, oświecony, czy poruszony - podobały mi się teksty o kulturze: książkach, serialach, filmach, anegdotki.

Za te o życiu w pandemii (zbiór obejmuje lata od 2019 do chyba 2023) i wyborach kopertowych - ogólnie o polityce - znacznie mniej, być może dobrze by im zrobiło, gdyby odleżały tak z dziesięć lat na dysku twardym zanim zostaną ponownie wydane. W każdym razie bób z trzech puszek Marcina Mellera okazał się całkiem strawny.

Za te o życiu w pandemii (zbiór...

Jak zwykle Marcin Meller doskonały w felietonach. Uwielbiam.
Polecam z całą odpowiedzialnością ;-)

Jak zwykle Marcin Meller doskonały w felietonach. Uwielbiam.
Polecam z całą odpowiedzialnością ;-)

świetny audiobook!

świetny audiobook!